گرفتگی عروق کرونر خودبخودی مشکل رایج در زنان (حتی جوانان)

حمله قلبی ناشی گرفتگی عروق کرونر خودبخودی مشکل رایج در زنان (حتی جوانان)

حمله قلبی در افراد سالم ؛ آیا ممکن است؟

بله ، در برخی از موارد ممکن است فردی برای آزمایشات تشخیصی پزشکی به پزشک متخصص مراجعه کند و در آزمایشات مختلف هیچ گونه مشکل قلبی و یا هر مشکلی که ممکن است منجر به حمله قلبی شود ، در فرد یافت نشود و پزشک فرد را کاملا سالم تشخیص دهد.ولی همان شخص بعدا دچار حمله قلبی شود در حالی که طبق آزمایشات تشخیصی نباید این اتفاق رخ می داد . این نوع حمله قلبی "انسداد عروق کرونر خودبخودی" یا SCAD نامیده می شود که در 90 درصد موارد در زنان و در 10 درصد موارد در مردان مشاهده می شود.برخلاف سایر مواد حمله قلبی ، در این نوع حمله قلبی مشکل از وجود پلاک ، کلسترول و ... نیست.در این مطلب به دلایل انسداد عروق کرونر خودبخودی و روش های درمان و پیشگیری اشاره شده است.

انسداد عروق کرونر خودبخودی (SCAD) چیست ؟

به طور معمول گرفتگی عروق کرونر خودبخودی (SCAD) یک حالت نادر در نظر گرفته می شود که به شیوه متفاوت از سایر حملات قلبی اتفاق می افتد. در گرفتگی عروق کرونر خودبخودی (SCAD) در دیواره یکی از عروق کرونر قلب زائده ای شبیه به اشک ایجاد شده و باعث بروز هماتوم و خون مردگی در ان محل می شود و جریان خون رسانی به قلب را مختل کرده و حمله قلبی اتفاق می افتد .     زائده ، جریان خون رسانی به قلب را مختل کرده و حمله قلبی اتفاق می افتد زائده ، جریان خون رسانی به قلب را مختل کرده و حمله قلبی اتفاق می افتد گرفتگی عروق کرونر خودبخودی (SCAD) بدون علائم قبلی و بدون مشخص شدن در آزمایشات اتفاق می افتد و به سرعت می تواند به قلب آسیب برساند. در گرفتگی عروق کرونر خودبخودی (SCAD) هیگونه خبری از وجود پلاک در سایر عروق خونی نیست در حالی که در سایر حملات قلبی مربوط به گرفتگی عروق ، پلاک در اکثر رگ ها قابل مشاهده است . متاسفانه این مشکل خطرناک به تازگی مورد توجه قرار گرفته است و پزشکان اعتقاد دارند که 25 درصد از حملات قلبی در زنان زیر 50 سال مربوط به انسداد خودبخودی عروق کرونر قلب می باشد. میزان خطر مرگ در این حمله قلبی هنوز به صورت کامل مشخص نیست ولی به نظر می رسد 95 درصد از کسانی که با این مشکل دچار حمله قلبی می شوند در صورتی که به موقع به بیمارستان منتقل شوند زنده می مانند .در حالی که هنوز دلیل مشخصی برای SCAD یافت نشده است ، برخی از عوامل می تواند احتمال گرفتگی خودبخودی عروق کرونر را افزایش دهد .

برخی از دلایلی که می تواند احتمال ابتلا به گرفتگی عروق کرونر خودبخودی را افزایش دهد

1 ) Dysplasia Fibromuscular (FMD)

ارتباط بین SCAD و FMD برای اولین بار در سال 2005 مورد بررسی قرار گرفت .FMD نوعی بیماری نادر و غیر قابل درمان است که در آن چرخش و پیچ خوردگی عروق کرونر اتفاق می افتد (طبق تصویر زیر) . Dysplasia Fibromuscular (FMD) Dysplasia Fibromuscular (FMD) FMD معمولا به سختی تشخیص داده می شود و معمولا علائمی ندارد.به نظر میرسد 86 درصد افرادی که دچار FMD هستند به گرفتگی خودبخودی عروق کرونر دچار خواهند شد.

2 ) هورمون های جنسی زنانه

90 درصد گرفتگی های خوبخودی عروق کرونری در زنان اتفاق می افتد .در هر 100 هزار زن ، دو نفر از انها در دوران بارداری دچار گرفتگی خودبخودی عروق کرونر می شوند.این احتمال از هفته 6 بارداری افزایش پیدا کرده و گاهی تا 12 ماه بعد از زایمان و در دوران شیردهی نیز اتفاق می افتد.محققان معتقد هستند هورمون های جنسی زن در دوران بارداری با تاثیر بر روی ساختار سرخرگ ها می تواند باعث بروز SCAD  شود .این احتمال در زنان بین 33 تا 36 سال بیشتر است.

3 ) التهاب مزمن

تحقیقات اخیر نشان می دهد SCAD می تواند با التهاب مزمن و بیماری های مربوط به خود ایمنی بدن در ارتباط باشد .نتایجی در مورد ارتباط ابتلا به گرفتگی خودبخودی عروق کرونر با بیماری های خودایمنی مانند لوپوس ، سارکوئیدوز ، سلیاک ، ویتیلیگو ، بیماری های التهابی روده مانند کرون بدست آمده است.البته این مورد غافلگیر کننده نیست چرا که التهاب مزمن و مشکلات خودایمنی بدن ریشه بسیار از بیماری های ماست .

4 ) برخی از مشکلات ژنتیکی

به طور معمول SCAD از طریق ژنتیکی منتقل نمی شود ولی برخی از بیماری های ژنتیکی مانند نشانگان اهلرز-دنلوس ، سندرم مارفان  ، سندرم لوئیس- دایتز می تواند به گرفتگی خودبخودی عروق کرونر منجر شود .

5) استرس و شوک شدید

استرس های شدید و شوک ناگهانی مانند شنیدن خبر مرگ عزیزان می تواند باعث گرفتگی خودبخودی عروق کرونر شود. علاوه بر این دلایل ، مصرف قرص های پیشگیری از بارداری ، درمان های هورمونی یائسگی ، درمان های ناباروری ، کورتواستروئیدها و حتی مخدرهای صنعتی مانند متادون و ترامادول نیز می تواند باعث افزایش احتمال گرفتگی خودبخودی عروق کرونر شود.

رایج ترین علائم گرفتگی خودبخودی عروق کرونر SCAD

متاسفانه علائم رایج SCAD زمانی بروز می کند که حمله قلبی رخ داده است . در این زمان ممکن است حمله قلبی با ایست قلبی و مرگ همراه باشد. در صورتی که فرد به سرعت به مراکز درمانی منتقل شود ، احتمال زنده ماندن معمولا بین 80 الی 95 درصد است .

برخی از نشانه های حمله قلبی بر اثر SCAD عبارتند از :

درد قفسه سینه که به شانه ، بازو ، زیر شکم و زیر سینه منتقل میشود همراه با تنگی نفس و حالت تهوع و استفراغ و در برخی از موارد شدید بی هوش شدن و سرد شدن پاها.
نکته بسیار مهم : حمله قلبی ناشی از گرفتگی خودبخودی عروق کرونر یک حالت اورژانسی است و با مشاهده این علائم فرصت بسیار کمی برای تماس با اورژانس و مراجعه به مراکز پزشکی دارید .
متاسفانه به دلیل اینکه SCAD معمولا با مشکلات رایج قلبی و عروقی مانند فشارخون بالا ، کلسترول بالا ، چاقی و ... ارتباطی ندارد ، ممکن است در زمان مراجعه به اورژانس ، پزشک در تشخیص مشکل دچار اشتباه شوند و اتفاق جبران ناپذیری رخ دهد. گرفتگی عروق کرونر خودبخودی مشکل رایج در زنان گرفتگی عروق کرونر خودبخودی مشکل رایج در زنان برای تشخیص دقیق ، حتما لازم است که آنژیوگرافی عروق کرونری و آزمون استاندارد SCAD انجام شود .(انجام آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی دور از انتظار نیست).

درمان SCAD (گرفتگی عروق کرونر خودبخودی)

درمان به روش دست‌کاری عروق کرونر از راه پوست (PCI) می تواند برای گرفتگی عروق کرونر خودبخودی نیز انجام شود.در هر صورت پزشک متخصص با توجه به شرایط بیمار یکی از مناسب ترین روش های درمانی را انتخاب خواهد کرد. یکی دیگر از روش های درمانی ، استفاده از پیوند عروق کرونر (CABG) است.این روش فقط برای شرایط حاد توصیه می شود زیرا می تواند عوارض جانبی بعدی مانند نارسایی قلبی ایجاد کند . برخلاف دیگر حملات قلبی ، در حمله قلبی ناشی از SCAD ، بیمار باید حداقل 7 روز در بیمارستان بستری شود زیرا ممکن است دوباره حمله قلبی رخ دهد. در موارد بدون عارضه و در صورت ترخیص از بیمارستان ، درمان با تجویز داروهای مناسب ادامه پیدا می کند .
برخی از داروهایی که ممکن است پزشک در حمله قلبی ناشی از گرفتگی خودبخودی عروق کرونر تجویز کند عیبارتند از :
  • آسپرین ، وارفارین ، پلاویکس و یا داروهای مشابه
  • مسدود کننده های بتا مانند آسبوتولول و آتنولول و ...
  • بنازپریل ، لیزینوپریل و ...
  • در افراد مبتلا به دیابت ممکن است داروهای استاتین نیز تجویز شود مانند : آتورواستاتین و فلوواستاتین و ...
توجه : بعد از حمله قلبی ناشی از گرفتگی خودبخودی عروق کرونر احتمال حمله قلبی دوباره و سایر مشکلات قلبی 47 الی 50 درصد افزایش پیدا می کند .

روش های طبیعی برای بهبود گرفتگی عروق کرونر خودبخودی SCAD

1 ) رژیم غذایی سرشار از خوراکی های ضد التهاب داشته باشید

گرفتگی عروق کرونر خودبخودی SCAD در بسیاری از موارد با التهاب مزمن در ارتباط است.با خوردن خوراکی های دارای خاصیت ضد التهاب و آنتی اکسیدان ، می توانید از افزایش رادیکال های آزاد و افزایش استرس اکسیداتیو در بدن جلوگیری کرده و همچنین سوخت و ساز و متابولیسم بدن خود را تنظیم کنید.

2 ) اسیدهای چرب امگا 3 دریافت کنید

در صورتی که شما در معرض ابتلا به بیماری های قلبی هستید ، انجمن پزشکی امریکا به شدت توصیه می کند که مقدار زیادی اسید چرب امگا 3 دریافت کنید. برای این منظور می توانید خوراکی های دارای امگا 3 و روغن ماهی استفاده کنید.

3 ) سیر مصرف کنید

سیر و اسانس سیر به بهبود پروتئین خون کمک کرده و برای کاهش کلسترول بد خون بسیار مفید است

4 ) به صورت منظم ورزش کنید

روزش منظم و اصولی نه تنها به جلوگیری از گرفتگی عروق کرونر خودبخودی SCAD کمک می کند ، بلکه بعد از حمله قلبی ناشی از این مشکل ، می تواند به بهبود بیمار کمک کند. تهیه و ترجمه اختصاصی : گروه تغذیه و سلامت / pamuh.com©
نظرات: 0 مشاهده