چطور در مسافرت های پاییزی و زمستانی سالم باشيم ؟

تعطیلات و فرصت هایی برای استراحت که در فصول سرد سال فراهم می شوند ممکن است به دلیل بروز مشکلات بهداشتی، انواع سرماخوردگی ها،  آنفولانزا و... تجربه ی یک استفاده مناسب از این زمان ها را از بین ببرند. فراتر از استفاده ی واکسن ها شما می توانید با در نظر گرفتن یک سری از روش ها به استفاده ی بهتر خود از چنین روزهایی کمک کنید. بنابراین در ادامه برخی از این موارد مطرح خواهند شد.

1.دور کردن میکروب ها

قبل از آنکه  در محل رزرو شده ی خود در قطار، اتوبوس یا هواپیما ساکن شوید بهتر است که از ضدعفونی کننده ها کمک بگیرید و آن ها را بر دسته ی صندلی، میز مورد استفاده ی خود، دریچه ی هوا  و کمربند ایمنی بکشید و اجازه دهید که   خشک شود. متخصص این زمینه می گوید:

تصویر مرتبط

"هرچیزی که ممکن است لمس کنید را  تمیز کنید  تا میکروب های مربوط به از دیگر افراد که  پیش از شما در آنجا قرار داشتند از بین برود. مطالعات انجام شده در این خصوص در دانشگاه آریزونا در توسان نشان داده است که ویروس آنفولانزا و حتی باکتری های مقاوم خاصی در میزهای هواپیمایی وجود دارند. آنچه از نتیجه مشخص شده نشان می دهد که هیچ کس چنین چیزهایی را  ضدعفونی نمی کند."

2.رساندن آب کافی به بدن

پزشکی متخصص می گوید: "رطوبت  کم در ارتفاع بالا، هوای کابین هواپیما را  خشک می نماید و راه های هوایی ما به باکتری و ویروس آسیب پذیرتر می شود." اما تامین آب مورد نیاز بدن، غشای مخاطی ما را  مرطوب نگه می دارند. بنابراین آن ها می توانند ما را از مشکلات ایجاد شده برای سیستم بدنی مان محافظت نمایند.

برای تامین آب بدن،  8 اونس آب(تقریبا معادل 31 گرم) برای هر ساعت که در این فضا هستید لازم است. البته همانطور که فکر می کنید دفع آب زیادی در طول پرواز از بدن شما صورت خواهد گرفت اما برای رهایی از سرماخوردگی و  آنفولانزا بهتر است که این مسئله را تحمل کنید و بدن خود را خشک نگه ندارید.

3.گشت زدن در راهروی وسیله ی مسافرتی

ایجاد  لخته های خون در پاها  که نتیجه ی نشستن بیش از حد شما  برای مدتی طولانی است می تواند سبب بروز مشکلاتی همچون بیماری لخته های خون در رگ های عمقی(DVT) شود. حتی این بیماری می تواند  برای زندگی شما ایجاد خطر کند اگر یک لخته، جدا شده  و به ریه ها منتقل شود.

نتیجه تصویری برای راهرو قطار

بنابراین بهتر است که مقداری از مسیر را از جای خود بلند شوید و کمی تحرک داشته باشید. به طور مثال بعد از گذشت هر 60 تا 90 دقیقه ،  در کابین حرکت کنید و اگر شما در خصوص لخته شدن خون مشکل پیش فرضی نیز دارید قبل از مسافرت با پزشک خود مشورت کنید.

4.مراقبت از دست ها

بسته های ضدعفونی کننده ی دست ها را در  کیف خود همراه داشته باشد و از آن ها به طور منظم استفاده کنید. پزشکان معتقدند که  بزرگترین تهدید برای سلامتی شما میکروب های موجود در دستان شما هستند. چرا که ویروس های سرماخوردگی  بیشتر از طریق تماس دست ها با دهان منتقل می شوند.

آن هم دست هایی که از  طریق درهای ساختمان های عمومی، پله های برقی، دکمه های آسانسور  و تاچ اسکرین دستگاه های خود پرداز و ...  منتقل شده اند.

5.ماساژ بدن

یک روش مناسب برای محافظت از بدن بهره گیری از ماساژ ها است. در یک مطالعه ی انجام شده در مرکزی پزشکی در لس آنجلس مشخص گردید که یک جلسه ماساژ سوئدی  سطح هورمون استرس کورتیزول را کاهش داده و انواع مختلفی از گلبول های سفید را تقویت می نماید که از بدن در مقابل میکروب ها محافظت می کنند. بنابراین اگر حتی 10 دقیقه فرصت دارید استفاده از یک ماساژ سریع روش مناسبی برای پر کردن این زمان می باشد.

6- استفاده از خوراکی های مختصری که برای شما مفید هستند

تصویر مرتبط

متخصصین تغذیه  توصیه می کنند که همراه  داشتن خوراکی های مفید در کیف تان به شما کمک می کند که در مقابل  وسوسه های خوراکی های ناسالم مقاومت کنید. توصیه می شود که این کار را  با همراه داشتن  تکه های میوه ، لقمه های پنیر رژیمی و کم چرب، مقداری آجیل، و... انجام دهید.

7.خواب کافی

اگر با وجود خستگی خواب خوبی نداشته باشید بدن خود را در معرض بیماری قرار می دهید. چرا که این کار مقاومت بدن را کاهش می دهد. مطالعات پزشکی نشان می دهد افرادی که  حداقل هشت ساعت در شب خوابیده اند  حدود سه برابر کمتر از کسانی که  کمتر از هفت ساعت خوابيده اند احتمال  ابتلا به سرماخوردگی در آن ها وجود داشته است.

8.پرهیز از پرخوری

با وجود آنکه افراد در تعطیلات به دنبال خوردن غذاهای خوشمزه هستند اما پیشنهاد می شود که از پرخوری اجتناب کنید. به طور مثال تا قبل از خوردن غذاهای اصلی یا ورود به  رستوران به نوعی خود را با خوردن میان وعده های سبک تر از پرخوری محافظت کنید. حتی برخی پزشکان معتقدند که جویدن آدامس  به مغز شما این پیام را می رساند که شما  چیزی خورده اید بنابراین شما کمتر غذا خواهید خورد.

9-پرسه زدن های افراطی برای خرید را کنار بگذارید

بهتر است که خود را با تصورات امیدوارکننده در خصوص تاثیرات قدم زدن برای خرید به عنوان یک ورزش را کنار بگذارید. به گونه ای که استادیار پزشکی مرتبط با این موضوع  معتقد است که در بیشتر موارد با قدم زدن های این چنینی اگر وزن شما در حدود 150 پوند باشد تنها 150 کالری در هر ساعت می سوزانید؛و این در واقع یک برآورد بسیار سخاوت مندانه است. بنابراین خود را با این تصور که  قدم زدن در اطراف بازار ورزشی مناسب است گول نزنید.    

نظرات: 0 مشاهده