چطور شاد و سالم زندگی کنیم ؟ برنامه 14 روزه

این روزها رسیدن به سبک زندگی سالم بسیار سخت و گاهی غیر ممکن است . ولی با رعایت برخی از اصول و تغییر برخی از روش های زندگی ، میتوان بسیار سالم تر و شادتر زندگی کرد . به مدت 2 هفته سعی کنید شیوه زندگی خود را اصلاح کنید . بعد از دوهفته تغییرات زیادی را احساس خواهید کرد و این نوع زندگی سالم ، برایتان تبدیل به عادت خواهد شد .

تصویر مرتبط

در این مطلب سعی کرده ایم به تغییراتی که باعث بهبود سلامت ، کاهش وزن و افزایش شادی شما میشود ، اشاره کنیم .

1 - ماشین خود را کنار بگذارید

اولین و یکی از مهم ترین کارهایی که در این دوهفته باید انجام دهید ، کمتر استفاده کردن از ماشین و وسایل نقلیه موتوری است . تا جایی که میتواند به صورت پیاده کارهای روزمره خود را انجام دهید و برای انجام کارهایی که در مسیر دورتر هستند ترجیحا از دوچرخه استفاده کنید . هرچقدر زمان کمتری در حال رانندگی باشید و یا کمتر از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید سالم تر خواهید بود . این کار استرس شما را کمتر میکند ، باعث کاهش وزن میشود و همچنین به دلیل تحرک و برخورد با افراد و آشنایان ، باعث افزایش شادی شما خواهد شد .

2 -  یک برنامه تمرینی منظم را دنبال کنید

برای خود برنامه ورزشی داشته باشید . بزرگسالان به صورت متوسط و حداقل باید 150 دقیقه تمرینات هوازی در هفته داشته باشند . و همچنین حداقل 2 بار در هفته انجام تمرینات قدرتی و با وزنه توصیه می شود . این کار باعث می شود تناسب اندام خود را حفظ کنید و سالم تر باشید . رقص هایی مثل رقص عربی میتواند روش مناسبی برای تناسب اندام شما باشد .

میتوانید این تمرینات را برای دو وعده در روز تقسیم کنید . برای مثال 20 دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب و 20 دقیقه قبل از نهار . صبح زود برای خرید نان از خانه به صورت پیاده خارج شوید . در صورتی که مسیر خانه تا نانوایی مسیر کوتاهی است ، از خیابان ها و کوچه هایی عبور کنید که مسیر شما را طولانی تر می کند .

3 - تمرینات قدرتی برای عضله سازی را فراموش نکنید

داشتن عضلات قوی و تناسب اندام باعث می شود اعتماد بنفس بیشتری داشته باشید و از خود احساس رضایت کنید . این به شما احساس خوبی خواهد داد . بهترین روش برای داشتن عضلات قوی ، تمرینات قدرتی همراه با وزنه است . در یک باشگاه ثبت نام کنید و یا چند عدد وزنه تهیه کنید و در خانه و با کمک کسی که در این کار تخصص دارد ، شروع به حرکات قدرتی با وزنه کنید .

4 - قلب خود را تقویت کنید

قلب شما تا آخر عمر باید مثل ساعت کار کند . در صورت بروز کوچکترین مشکلی در قلب شما ، تمام فعالیت های شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت . پیاده روی و شنا گزینه های خوبی برای حفظ سلامت قلب هستند . همچنین تمرینات اینتروال یا HIIT برای تقویت عملکرد قلب توصیه میشود . این تمرینات چربی خون را کاهش میدهد ، باعث کاهش وزن می شود و قند خود را کاهش میدهد .

 تمرینات اینتروال یا HIIT نوعی تمرین هوازی محسوب میشوند و برای کسانی که وقت کمی برای ورزش کردن دارند بسیار خوب است چون در مدت محدود نتایج بسیار خوبی برای فرد دارد . تمرینات اینتروال یا HIIT را میتواند یک یا دوبار در هفته انجام دهید .

5 - اجتماعی تر باشید

با دوستان خود تماس بگیرید . ارتباط با دیگران و رفت آمد با دوستان باعث کاهش استرس شما و افزایش شادی می شود . همچنین می توانید برنامه های ورزشی و یا پیاده روی خود را همراه با دوستانتان انجام دهید . فعالیت های گروهی باعث می شود بهتر نتیجه بگیرید و انگیزه بیشتری برای ادامه کار داشته باشید .

6 - رژیم غذایی خود را تغییر دهید .

خوردن میوه ها و سبزیجات را تا میتوانید افزایش دهید . خوردن میوه ها و سبزیجات برای کاهش وزن و لاغری بسیار ضروری است . میوه ها و سبزیجات می توانند ویتامین ها ، مواد معدنی و فیبر مورد نیاز بدن شما را تاممین کنند . هر روز حداقل 5 وعده میوه و یا سبزی بخورید . برای مثال در وعده صبحانه میتوانید از اسفناج و گوجه فرنگی استفاده کنید .

برای میان وعده بین صبحانه و نهار از موز و توت فرنگی ، سیب ، خیار ، زغال اخته ، کیوی ، گیلاس و ... استفاده کنید . در وعده نهار همراه غذا از سالاد کاهو ، هویج ، فلفل ، پیاز ، کلم بروکلی و ... استفاده کنید .

7 - یخچال خود را خالی کنید

در این مورد بسیار بی رحم باشید و تردید نکنید . هر نوع ماده خوراکی مضر و فراوری شده را از یخچال دور کنید . می توانید آنها را دور بریزید و یا به کسی که به آنها نیاز دارد ببخشید . وجود خوراکی هایی مضرر در یخچال می تواند اراده شما را ضعیف کرده و شما را برای بازگشت به رژیم غذایی غلط قبلی وسوسه کند .

8 - از غذاهایی فراوری شده و قندهای تصفیه شده دوری کنید

تا جایی که می توانید از غذاهایی فراوری شده و قندهای تصفیه شده دوری کنید . این نوع خوراکی ها خطر ابتلا به دیابت ، فشارخون بالا ، انواع سرطان ،بیماری های قبلی ، سکته مغزی ، افزایش کلسترول خون و ... را افزایش میدهد .

9 - به اندازه کافی بخوابید

به میزان کافی خوابیدن برای داشتن زندگی شاد و سالم ، ضروری است . خواب شبانه خوب ، توانایی شما را برای یادگیری و حل مشکلات روزمره زندگی افزایش می دهد  و باعث می شود در مواقع ضروری تصمیمات درست و خوبی بگیرید . خواب نامناسب شما را در معرض ابتلا به بیماری های قلبی ، افسردگی و چاقی قرار می دهد .

سعی کنید یک ساعت قبل از خواب از تمام وسایل الکترونیکی مانند گوشی موبایل و تلویزیون دوری کنید و 30 دقیقه قبل از خواب مطالعه کنید .

10 - هر روز یک چیز جدید یاد بگیرید

یادگیری می تواند مانند نوعی ورزش برای ذهن و مغز شما عمل کند . یادگیری باعث خلاقیت و افزایش اعتماد بنفس شما می شود . هر روز سعی کنید 10 الی 20 دقیقه مطالعه کنید . اگر علاقه دارید سعی کنید شروع به یادگیری یک زبان جدید کنید . یادگیری زبان های جدید و به خصوص زبان انگلیسی میتواند چشم شما را به جهان بازتر کند .

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

نظرات: 0 مشاهده