رفع مشکل شل شدن پوست شکم و سینه بعد از زایمان

به دنیا آوردن بچه و زایمان ممکن است آرزوی بسیاری از خانم ها باشد . ولی حاملگی و بارداری مشکلات و نگرانی هایی هم برای زنان در پی دارد . یکی از مشکلات رایج بعد از زایمان ، مشکل تناسب اندام است. در دوران بارداری وزن خانم ها افزایش پیدا میکند ، شکم بزرگ میشود ، افتادگی و بزرگ شدن سینه ها بوجود میآید و ...

رفع مشکل شل شدن پوست شکم و سینه بعد از زایمان

افزایش وزن در دوران بارداری باعث کشش پوست و ترک های پوستی می شود و شاید بتوان گفت بزرگترین مشکل زنان بعد از زایمان ، بازگشت به تناسب اندام دوران قبل از بارداری است . اگر بعد از زایمان دچار شل شدن پوست شکم ، سینه و سایر نقاط بدن شده اید این مطلب مناسب شماست .

1 - برای رفع شل شدگی پوست شکم و سینه ، بعد از زایمان به آرامی وزن کم کنید

افزایش وزن در دوران حاملگی طبیعی است . در دوران حاملگی باید تمام سعی خود را بکنید تا از افزایش بیش از حد وزن جلوگیری شود . افزایش وزن در دوران بارداری باعث کشیده شدن پوست شکم میشود . این کشیدگی پوست ، باعث ایجا ترک های پوستی روی شکم و پهلو شده و بعد از زایمان باعث شل شدن پوست شکم و افتادگی پوست شکم می شود .

بعد از زایمان باید از کاهش وزن سریع خودداری کنید . لاغری بعد از زایمان باید به صورت آهسته و همراه با ورزش باشد . همراه با کاهش وزن شما باید با انجام ورزش های منظم ، عضلات شکم و پهلو را تقویت کنید .

2 - برای رفع افتادگی پوست شکم و سینه ، بعد از زایمان به صورت منظم پیاده روی کنید

ورزش و تحرک بعد از زایمان امری مفید و الزامی است . ولی شما ممکن است نتوانید به محض بهبودی ، تمرینات ورزشی را آغاز کنید . بهترین شروع برای انجام ورزش بعد از زایمان ، پیاده روی کردن است . شما با روزی 30 دقیقه پیاده روی میتواند 150 کالری بسوزانید . همچنین میتوانید نوزاد خود را نیز در این پیاده روی همراه خود داشته باشید  . هوای تازه برای هردوی شما مفید است . بعد از گذشت چند روز ، سرعت پیاده روی و زمان آن را به تدریج افزایش دهید .

3 - برای رسیدن به تناسب اندام بعد از زایمان ، به نوزاد خود شیر بدهید

شیر مادر علاوه بر این که برای سلامت جسمی و روحی نوزاد بسیار مفید است ، باعث تناسب اندام مادر نیز می شود . شیردهی به نوزاد با سوزاندن کالری همراه است . زمانی که به نوزاد شیر می دهید ، بدن برای تولید شیر ، کالری و چربی میسوزاند که میتواند برای لاغری و کاهش وزن مادر بعد از زایمان بسیار مفید باشد.

4 - برای تناسب اندام بعد از زایمان ، بیشتر آب بنوشید

نوشیدن مقدار زیادی آب میتواند طراوت و شادابی را به پوست شما برگرداند . کم آبی بدن باعث چروک و بیماری های پوستی میشود . در طول روز به مقدار لازم آب بنوشید تا انعطاف پوست شما بهبود پیدا کند . مصرف زیاد آب همچنین میتواند به کالری سوزی بدن شما کمک کند . استفاده از لوسیون های مرطوب کننده پوست نیز در این زمان توصیه می شود .

5 - برای رفع شکل شدگی و ترک های پوستی ، از ماساژ استفاده کنید

ناحیه های تحت فشار شکم و جاهایی را که در معرض ترک های پوستی هستند را با روغن های طبیعی به آرامی ماساژ دهید . روغن زیتون طبیعی و روغن نارگیل گزینه مناسبی برای ماساژ پوست شکم و سینه هستند . روغن زیتون و روغن نارگیل میتواند از آسیب های پوستی ناشی از تغییرات هورمونی جلوگیری کنند .

روغن زیتون یا روغن نارگیل را با استفاده از کف دست به آرامی در محل مورد نظر به مدت 10 الی 15 دقیقه ماساژ دهید . این کار را 3 الی 4 بار در هفته تکرار کنید

6 - برای رفع مشکلات پوست بعد از زایمان ، از لایه بردارها و اسکراب استفاده کنید

یکی دیگر از روش های حفظ سلامت پوست ، از بین بردن لایه های مرده پوست است ./ با از بین بردن لایه های مرده ، پوستی نرم و شفاف خواهید داشت . برای این کار می تواند از اسکراب ها و لایه بردارهای خانگی مثل اسکراب شکر استفاده کنید . برای تهیه اسکراب شکر میتواند شکر و روغن نارگیل را باهم مخلوط کرده و یک قاشق چای خوری قهوه و عسل به آن اضافه کرده و کاملا با هم مخلوط کنید .

7 - برای رفع مشکلات پوستی بعد از زایمان ، بیشتر پروتئین مصرف کنید

برای تولید کلاژن به مواد مغذی حاوی پروتئین نیاز دارید . در واقع آمینواسیدهای لیزین و پرولین نقش مهمی در تولید کلاژن دارند . بعضی از مواد مغذی مانند پروتئین برای تولید کلاژن و سایر اجزای پوست سالم مهم هستند. در واقع، آمینو اسید لیزین و پرولین نقش مهمی در تولید کلاژن دارند.

استفاده از پروتئین همچنین باعث عضله سازی بهتر شده و همین عضله سازی ، از افتادگی پوست جلوگیری می کند . نیاز روزانه هر خانم به پروتئین بستکی به وزن بدن دارد . ولی به طور میانگین هر زن در روز به 50 گرم پروتئین نیاز دارد .

8 - برای حفظ طراوت پوست بعد از زایمان ، بیشتر از ویتامین C استفاده کنید

استفاده از میوه ها و منابع ویتامین C بعد از زایمان کمک بسیار خوبی برای بهبود سلامت پوست و رفع مشکلات پوست می کند . ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که در تولید کلاژن نقش دارد . این ویتامین به افزایش انعطاف و کشش پوست شما کمک می کند . پزشکان توصیه می کنند که زنان بعد از زایمان روزانه 75 میلی گرم ویتامین C مصرف کنند .  توصیه های بیشتر

  • از خوراکی های حاوی امگا 3 بیشتر استفاده کنید تا پوست کشسانی و طراوت خود را حفظ کند
  • از میان وعده های سالم و کم چرب در طول روز بیشتر استفاده کنید . مانند انواع آجیل و میوه های خشک و ماست
  • از رژیم های کاهش وزن سریع جدا خودداری کنید
  • هنگام خارج شدن از منزل و بخصوص در ساحل ، از کرم های ضدآفتاب مناسب استفاده کنید
  • از محصولات آرایش و بهداشتی حاوی سولفات دوری کنید چون باعث خشک شدن پوست می شوند
  • از برنزه کردن پوست و سولاریوم در روزهای بعد از زایمان خودداری کنید .

  تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

نظرات: 0 مشاهده