سرد بودن دست ها و پاها - دلایل احساس سرما

سرد بودن دست ها و پاها اغلب یک مشکل ساده است . ولی اگر دست های شما به صورتی غیر عادی و همیشه سرد است ممکن است مشکلی وجود داشته باشد . . در این مطلب به برخی از دلایل سرد بودن دست ها (وپاها)اشاره کرده ایم .

سرد بودن دست ها و پاها - دلایل احساس سرما

 1 - کم خونی باعث سرد بودن دست ها می شود

در صورتی که دست های شما همیشه سرد است ممکن است به دلیل کم خونی شما باشد . در صورتی که گلبول های قرمز خون شما به اندازه کافی وجود نداشته باشند ، اکسیژن به صورت مناسبی به تمام قسمت های بدن شما نخواهد رسید . سایر نشانه های کم خونی علاوه بر سرد بودن دائمی دست ها عبارتند از : خستگی مداوم و روزانه ، احساس ضعف ، ضربان قلب سریع و نامنظم ، تنگی نفس ، سرگیجه ، احساس سرما و سرد بودن همیشگی پاها و ... کم خونی به راحتی از طریق آزمایش خون قابل تشخیص است . جهت تشخیص دقیقتر به پزشک مراجعه نمایید .

2 - ابتلا به دیابت ممکن است باعث سرد بودن دست ها و پاها شود

دست های سرد می تواند نشانه ای از پایین بودن قند خون باشد . هیپوگلیسمی یا پایین بودن غیرعادی قند خون همچنین میتواند علائمی مانند : سرد بودن پاها ، تکرر ادرار ، احساس تشنگی و گرسنگی ، خستگی ، تاری دید ، کاهش وزن ، بی حسی در دست ها و پاها ، مورمور شدن و گزگز کردن دست ها و پاها و ... داشته باشد . در صورت مشاهده این علائم به صورت مداوم و دراز مدت ، برای تشخیص های تکمیلی به پزشک مراجعه نمایید .

3 - دست های همیشه سرد به دلیل بیماری برگر یا ترومبوآنژئیت انسدادی

دست های همیشه سرد به دلیل بیماری برگر یا ترومبوآنژئیت انسدادی

ترومبوآنژئیت انسدادی ( بورگر / برگر ) [1] نادر است که معمولا به دلیل مصرف سیگار و تنباکو ایجاد می شود . در این بیماری شریان ها و رگ های دست ها و پاها ملتهب یا متورم شده و گاهی لخته های خونی در رگ ها ایجاد می شود . علائمی مانند درد و حساسیت در دست ها و پاها و همچنین سرد بودن دست ها و پاها میتواند به دلیل بیماری ترومبوآنژئیت انسدادی باشد .

4 - سرد بودن دست ها به دلیل بیماری لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک

بیماری لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک

لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک [2]یک نوع اختلال خودایمنی بدن می باشد که قسمت های مختلف بدن مانند مفاصل ، پوست ، کلیه ، سلول های خونی ، مغز ، قلب ، ریه ها و ... را تحت تاثیر قرار میدهد . یکی از نشانه های بیماری لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک سرد بودن دست ها و پاها می باشد .

در صورتی که علائمی مانند : تنگی نفس و کم آوردن نفس ،خستگی ، خشک بودن چشم ، تب و ... دارید به پزشک مراجعه نمایید . تشخیص بیماری لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک بسیار مشکل است و نیاز به آزمایش های تشخیصی زیادی دارد .

5 - سردی دست ها و پاها به دلیل نشانگان رینود

سردی دست ها و پاها به دلیل نشانگان رینود

نشانگان رینود بیشتر در خانم ها رایج است و باعث سردی و بیحسی دست ها و پاها می شود . هیچ تست تشخیصی برای بیماری رینود وجود ندارد . معمولا تشخیص این بیماری زمانی اتفاق می افتد که تمام بیماری ها و گزینه های دیگر رد شده باشد و دلیل دیگری برای سردی دست ها و پاها یافت نشود . 

 پدیده رینود یک اختلال دستگاه گردش خون است که به‌عنوان عارضه‌ای از سایر بیماری‌ها بروز می‌کند. هر دو اختلال مذکور شریان‌های کوچک دست و پا را درگیر ساخته و در هر دو جنس دیده می‌شوند ولی در خانم‌های سنین ۴۰–۲۰ سال شایعترند.

علائم این بیماری میتواند شامل این موارد باشد : رنگ‌پریدگی انگشتان هنگام مواجهه با سرما یا استرس. پس از رنگ‌پریدگی، حالت کبودی و سپس قرمزی انگشتان بروز می‌کند. درد، کرختی و گزگز کردن با این تغییرات رنگ همراه است. گرما این علایم را تخفیف می‌دهد.

6 - سرد بودن دست ها به دلیل بیماری «اسکلرودرمی»

سرد بودن دست ها به دلیل بیماری «اسکلرودرمی»

بیماری «اسکلرودرمی»  یک اختلال نادر پوست و افت همبند آن است . بیماری «اسکلرودرمی» بر روی پوست بخصوص پوست انگشتان دست و پا تاثیر میگذارد . در صورت بروز علائم زیر همراه با سرد بودن دائمی دست ها و پاها ، به پزشک مراجعه نمایید

  •  تغییر رنگ پوست به : سفید ، بنفش ، قرمز و کبود
  • داشتن احساس عجیب در دست ها و پاها مانند احساس مورمور شدن ، گزگز کردن و سوزش
  • بی حس شدن دست ها و پاها
  • ایجاد زخم ، خارش
  • درد مفاصل
  • افسردگی
  • خشکی پوست 

  تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

نظرات: 0 مشاهده