11 دلیل برای تاخیر پریود – تاخیر در قاعدگی - فواید پریود شدن

زمانی که عادت ماهیانه دیر میشود و به تاخیر می افتد ، اولین فکری که به ذهن میرسد بارداری است . در صورتی که امادگی بارداری را نداشته باشید و رابطه پرخطری را پشت سر گذاشته باشید ، دیر شدن پریود میتواند بسیار استرس زا و گاهی ترسناک باشد . ولی تاخیر در عادت ماهیانه و دیر شدن زمان پریود میتواند دلایل دیگری نیز داشته باشد .

تاخیر در پریود و عقب افتادن عادت ماهیانه به دلیل بارداری

در این مطلب از سایت پاموه ، 11 دلیل عقب افتادن پریود ذکر شده است .

 تاخیر در پریود و عقب افتادن عادت ماهیانه به دلیل بارداری

اولیل و رایج ترین دلیل عقب افتادن عادت ماهانه ، بارداری است . این دقیقا همان چیزی است که شما فکر میکردید . حامله اید ! برخی از علائم اولیه بارداری دقیقا شبیه به علائم نزدیک بودن به پریود است . به همین دلیل تشخیص اینکه خستگی ، حالت تهوع ، تنفر از برخی از غذا ها ، حساسیت به بو ،درد زیر شکم ، حساس شدن سینه ها و ... مربوط یه پریود است یا نشانه بارداری کمی مشکل است . بهترین راه برای تشخص خانگی بارداری استفاده از تست بارداری خانگی است . این تست ها میزان هورمون بارداری موجود در ادرار شما را اندازه گیری کرده و حاملگی را تشخیص میدهند. در صورتی که "قاعدگی" منظمی دارید و در این ماه حداقل 5 روز از زمان "پریود" شما گذشته است ، میتوانید از بی بی چک استفاده نمایید .

عقب افتادن عادت ماهیانه و پریود به دلیل استرس

عقب افتادن عادت ماهیانه و پریود به دلیل استرس

فشار روحی و استرس علاوه بر چاقی ، افزایش فشار خون ، اختلالات خواب ، آکنه و جوش و ... میتواند چرخه قاعدگی شما را نیز به هم بزند . زمانی که شما تحت فشار روحی و عاطفی هستید ، بدن شما هورمون ادرنالین و کورتیزول تولید میکند . در زمان های استرس و فشار روحی و یا نگرانی های فیزیکی ( مثلا در زمان زلزله و سیل و بلایای طبیعی ) مغز دستور کاهش فعالیت های غیر ضروری بدن را میدهد. در این زمان خون رسانی به ریه ها و عضله ها افزایش یافته و در عوض فعالیت های جنسی متوقف میشود . همین تغییر میتواند منجر به عقب افتادن پریود شود .

عقب افتادن قاعدگی به دلیل بیماری

بیماری های سخت مثل آنفولانزا میتواند باعث تاخیر در پریود شود . همچنین در این باره پیشنهاد میشود بخوانید :

تاخیر در پریود به دلیل تغییر وزن

 

تاخیر در پریود به دلیل تغییر وزن

تاخیر در پریود به دلیل تغییر وزن کاهش شدید و یا افزایش شدید وزن میتواند باعث اختلال در عادت ماهیانه شما شود . در صورت کاهش ناگهان و شدید وزن ، بدن شما استروژن لازم برای تخمک گذاری را آزاد نخواهد کرد و این تغییر باعث عقب افتادن پریود میشود . همچنین با افزایش یکباره و شدید وزن ، بدن استروژن زیادی تولید میکند که همین تولید زیاد هورمون میتواند پریود شما را تا ماهها قطع کند.  برای رفع این مشکل شما باید وزن خود را به حالت متعادل برسانید و از کاهش و افزایش شدید وزن و رژیم های سخت اجتناب کنید .

تاخیر در عادت ماهانه به دلیل ورزش سنگین

ورزش کردن برای سلامت بدن بسیار مفید است .ولی در صورتی که به یکباره شروع به انجام ورزش سنگین کنید ( مثلا برای کاهش وزن ) تولید هورمون استروژن در بدن شما دچار اختلال شده و چرخه تخمک گذاری و قاعدگی با تاخیر روبرو خواهد شد. در صورتی که شروع به انجام ورزش های سنگین به صورت حرفه ای و بلند مدت کرده باشید در معرض آمنوره یا از دست دادن عادت ماهانه برای سه ماه یا بیشتر ، قرار دارید .

عقب افتادن پریود به دلیل تغییر برنامه زندگی

تاخیر در ساعت های کاری ( مثلا کار شبانه بجای کار در روز ) شروع مسافرت و تغییر محل زندگی میتواند "سیکل قاعدگی" را دچار تغییر و تاخیر کند .

تاخیر در سیکل قاعدگی به دلیل شیردهی

در صورتی که تازه زایمان کرده اید و در دوران شیردهی هستید به دلیل وجود هورمون پرولاکتین در بدن ، تخمک گذاری انجام نمیشود و به همین دلیل پریود نخواهید شد . دوره قاعدگی شما باید شش تا هشت هفته بعد از زایمان شروع شود . در صورتی که این دوره بعد از 3 ماه آغاز نشد ، به پزشک اطلاع دهید

تاخیر در پریود به دلیل استفاده اورژانسی از قرص ضدبارداری

در صورتی که رابطه پرخطری داشته اید و مجبور به استفاده اورژانسی از قرص پیشگیری از بارداری شده اید ، این کار میتواند قاعدگی شما را به تاخیر بیاندازد . همچنین در صورتی که به صورت مرتب از قرص های پیشگیری از بارداری استفاده میکردید و در این ماه به امید بارداری ، این قرص ها را کنار گذاشته اید ، باز هم احتمال عقب افتادن سیکل قاعدگی وجود دارد .

عقب افتادن قاعدگی به دلیل عدم تعادل هورمونی

سندروم تخمدان پلی کیستیک باعث از تعادل خارج شدن هورمون های جنسی زنانه میشود . همچنین با ایجاد کیست هایی در تخمدان ، میتواند باعث عدم تخمک گذاری شده و سیکل قاعدگی را نامنظم کند . سندروم تخمدان پلی کیستیک علاوه بر ایجاد قاعدگی های نامنظم و از دست رفتن پریود ، میتواند باعث پرمویی ، نازایی ، جوش و آکنه شود .

تاخیر در قاعدگی و پریود به دلیل مشکلات تیروئید

زمانی که غده تیروئید به درستی عمل نکند ، متابولیسم و سوخت و ساز بدن دچار مشکل شده و باعث ایجاد تغییراتی در چرخه سیکل قاعدگی میشود . در صورتی که دچار پرکاری تیروئید باشید ، احتمال دارد دوره قاعدگی شما بسیار کوتاه بوده و یا در یکماه دوبار پریود شوید . و در صورتی که دچار کم کاری تیروئید باشید به احتمال زیاد دچار تاخیر در سیکل قاعدگی خواهید شد .

تاخیر در پریود به دلیل پری منوپوز یا نزدیک شدن به یائسگی

زمانی که به دوران یائسگی نزدیک میشوید اختلالات قاعدگی دور از ذهن نیست . میانگین سن یائسگی در زنان 51 سال است . در صورتی که اخیرا دچار عرق و گرگرفتگی شبانه ، خشکی واژن ، تاخیر در قاعدگی و تغییرات شدید خلق و خو شده اید ، احتمال در حال ورود به دوران یائسگی هستید .

 ⇓ بروز رسانی مقاله در تاریخ 1 اسفند  96  ⇓

اگر مطمئن هستید که باردار نشده اید ، استفاده از روش ها و خوراکی های زیر می تواند باعث شود تا زودتر پریود شوید و از نگرانی خلاص شوید . اگر تاخیر پریود شما بیش از 21 روز به طول انجامید و شما باردار نیستید ، حتما به متخصص زنان مراجعه کنید .

چی بخورم زودتر پریود بشم ؟

تاثیر ویتامین c  برای سریع تر پریود شدن

با وجود اینکه شواهد علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد ولی به نظر می رسد مصرف ویتامین c می تواند به آغاز پریود شما کمک کند . تصور می شود ویتامین سی باعث افزایش ترشح هورمون استروژن و کاهش سطح هورمون پروژسترون  در بدن می شود که همین تغییرات هورمونی می تواند باعث تحریک رحم و آغاز خونریزی پریود شود .برای این منظور می تواند از مکمل های ویتامین C و یا میوه ها و خوراکی های حاوی این ویتامین استفاده کنید .

آیا آسپیرین برای پریود شدن موثر است ؟

با وجود اینکه اعتقاد عموم مردم بر این است که مصرف آسپیرین می تواند باعث شروع خونریزی پریود شود ، ولی هیچگونه شواهد علمی برای این موضوع وجود ندارد .

زنجبیل باعث شروع خونریزی پریود می شود

زنجبیل یکی از معروف ترین درمان های طبیعی برای باز شدن قاعدگی و منظم کردن دوره های قاعدگی است . همچنین مصرف زنجبیل می تواند از تهوع و استفراغ در دوران قاعدگی جلوگیری کرده و گرفتگی ها و دردهای عضلانی را کاهش دهد .

تاثیر جعفری بر باز شدن خونریزی پریود

جعفری حاوی مقدار زیاد ویتامین C است . همچنین جعفری خاصیت رقیق کننده خون دارد و انقیاضات رحم را تحریک می کند . ممکن است مصرف جعفری بتواند باعث شروع خونریزی دوران قاعدگی شما شود . فقط توجه داشته باشید که مصرف جعفری و چای و دمنوش جعفری در دوران بارداری خطرناک است . قبل از مصرف جعفری با هدف باز کردن قاعدگی ، مطمئن شوید که باردار نیستید و هیچگونه بیماری کلیوی ندارید .

زردچوبه و تاثیر آن بر قاعدگی

زردچونه تاثیری مانند زنجبیل دارد و قاعده آور است . توجه داشته باشید که چند روش مختلف گیاهی نباید به صورت همزمان استفاده شود . اگر شما از دمنوش زنجبیل برای پریود شدن سریع استفاده کرده اید ، نباید از دمنوش زردچوبه استفاده کنید . روش های غیر خوراکی برای پریود شدن (period)

آرامش خود را حفظ کنید

استرس زیاد می تواند باعث تاخیر در قاعدگی شود . وقتی شما دچار استرس می شوید ، هورمون هایی مانند کورتیزول و آدرنالین در بدن شما تولید می شود که می تواند با هورمون های استروژن و پروژسترون در بدن شما تداخل ایجاد کرده و باعث تاخیر بیشتر در قاعدگی شود . زمانی که قاعدگی شما به تاخیر افتاده است ، اگر استرس و اضطراب داشته باشید ، این تاخیر بیشتر هم خواهد شد .

کمپرس آب گرم

استفاده از کمپرس آب گرم و یا حمام گرم می تواند به پریود شدن شما کمک کند .

رابطه جنسی

زمانی که از زمان قاعدگی شما گذشته است و پریود نمی شوید ، داشتن رابطه جنسی می تواند به شروع خونریزی کمک کند . زمانی که شما ارگاسم می شوید ، دهانه رحم گشاد تر می شود که می تواند کمک کننده باشد . همچنین رابطه جنسی با کاهش استرس و اضطراب شما ، باعث تنظیم هورمون های بدن شما خواهد شد .

بروز رسانی مقاله در تاریخ 2 اسفند  96 

در دوران قاعدگی چی بخورم ؟

درد عضلات ، شکم درد ، دل پیچه ، حالت تهوع و گاهی استفراغ ، گرگرفتگی ، سر گیجه ، کمر درد ، بی اشتهایی ، گرفتگی عضلات و ... مشکلات رایجی هستند که گاهی تحمل آنها سخت است . شاید به همین دلیل باشد که خانم ها در دوران قاعدگی سریع عصبانی می شوند و تغییرات خلق و خوی زیادی دارند . برای کاهش این ناراحتی ها و درد ها می توان از خوراکی هایی استفاده کرد . سعی کنید همیشه از روش های طبیعی و خوراکی برای تسکین دردهای دوران قاعدگی استفاده کنید . البته رژیم غذایی و تغذیه مناسب در زمانی که پریود هستید همیشه الزاما برای کاهش درد نیست . به دلیل از دست دادن خون زیاد در این دوره ، باید بیشتر به رژیم غذایی خود توجه کنید .

تغذیه مناسب در دوران قاعدگی و پریود

خوردن ماست در دوران قاعدگی مفید است

طبق تحقیقات اخیر ، خوردن ماست در دوران پریود می تواند علائم و دردهای قاعدگی را بهبود بخشیده و با تنظیم سیستم گوارشی ، به کمتر شدن درد شکم و تهوع و استفراغ کمک کند . از طرفی ، ماست حاوی مقدار مناسبی کلسیم است در در این دوره برای بدن شما ضروری است

خوردن موز در دوران قاعدگی توصیه می شود

موز مقدار بسیار خوبی پتاسیم و ویتامین B6 دارد که به کاهش نفخ کمک کرده و دردهای عضلانی را کاهش می دهد . میزان مناسب پتاسیم می تواند به تنظیم فشار خون کمک کند و همچنین اکسیژن رسانی به مغز را افزایش میدهد که می تواند باعث بهبود خلق و خوی شما در دوران قاعدگی شود . بهتر است بدانید آقابان نگرانی زیادی از بابت عصبانیت های زنان در زمان پریود دارند :) در دوران قاعدگی ماهی بخورید زمانی که پریود هستید ، توصیه می شود از ماهی های حاوی امگا 3 استفاده کنید . امگا 3 نه تنها برای سلامت قلب شما مفید است ، بلکه می تواند گرفتگی های عضلانی را بهبود بخشد .

وقتی پریود هستید ، کلم بروکلی بخورید

کلم بروکُلی منبع بسیار خوبی از فیبر ، ویتامین B6 ، ویتامین E ، آهن و منیزیم است که می تواند به کاهش گرفتگی های عضلانی و بهبود خلق و خوی شما در دوران قاعدگی کمک کند .

گوشت قرمز در دوران قاعدگی مفید است

در دوران قاعدگی به دلیل خونریزی زیاد ، نیاز بیشتری به آهن دارید . اگر گیاه خوار نیستید ، گوشت قرمز می تواند منبع مناسبی برای تامین آهن مورد نیاز شما در این دوره باشد . اگر گیاه خوار هستید می توانید از عدس ، لوبیا ، کلم بروکلی و ... استفاده کنید

شکلات تلخ در دوران قاعدگی مفید است

شکلات تلخ دارای آنتی اکسیدان هایی است که به کاهش سرگیجه و نوسانات خلق و خو در دوران پریود کمک می کند . همچنین مصرف شکلات تلخ باعث ترشح هورمون هایی در بدن می شود که باعث شادی و آرامش شما می شود . شکلات هر چه تلخ تر بهتر !

↓↓↓ بروز رسانی مطلب در تاریخ 17 اسفند 96 ↓↓↓

دوران قاعدگی و پریود از نظر برخی ، نوعی تنبیه طبیعت برای زنان است که می توان گفت ***** ترین نوع تفکر است . پریود شدن اتفاق خجالت آور و یا نفرت انگیزی نیست و حتی می تواند برای زنان فوایدی نیز داشته باشد . با وجود اینکه بسیار از زنان با استفاده از روش هایی مانند مصرف قرص های پیشگیری از بارداری و ...دوره های قاعدگی خود را متوقف می کنند ولی توصیه متخصصین این است که روند طبیعی قاعدگی خود را دستکاری نکنید . در ادامه این مطلب به برخی از فواید و مزایای پریود شدن اشاره می کنیم .

فواید پریود شدن

قاعدگی به شما در مورد برخی از بیماری ها هشدار میدهد

رنگ و بوی خون قاعدگی ، طول مدت قاعدگی ، منظم و یا نامنظم بودن قاعدگی ، قطع شدن پریود و ... می تواند اطلاعاتی مفید و گاهی حیاتی در مورد سلامت ، به شما بدهد.هرگونه تغییر در میزان خونریزی و تاخیر در پریود می تواند نشانه مشکل در سلامت بدن شما باشد . برای مثال زمانی که شما در خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ، دیابت و یا مشکلات مرتبط با باروری هستید ، چرخه قاعدگی شما دچار بی نظمی شده و یا کلا متوقف می شود . این هشدار می تواند شما را از خطرات بزرگی نجات دهد که آقایان از این نعمت محروم هستند .

قاعدگی باعث زیبایی شما می شود

اکثر زنان و دخترها در طول چند روز اول قاعدگی به دلیل کاهش شدید هورمون استروژن دچار افسردگی و تغییرات خلق و خو می شوند .پس از چند روز ، سطح هورمون استروژن افزایش پیدا کرده . اندورفین آزاد می شود که این تغییرات هورمونی می تواند باعث نوعی احساس شادی و سرخوشی در خانم ها شود . افزایش سطح هورمون استروژن باعث کاهش استرس عمومی بدن و همچنین جذابیت و شفاف شدن پوست و چهره شما خواهد شد . پوست صورت شما نرم تر و زیباتر می شود و کاهش جوش و آکنه در این روزها دور از انتظار نیست .

قاعدگی باعث تغییرات جنسی می شود

در دوران قاعدگی ، معمولا میل زنان برای برقراری رابطه جنسی افزایش پیدا میکند و میزان لذت جنسی در این دوران ، با روزهای معمولی متفاوت است .

قاعدگی می تواند به سم زدایی بدن کمک کند

خونریزی پریود می تواند به صورت طبیعی بدن شما را از سموم و مواد زائد پاکسازی کند . در طول قاعدگی بدن شما آهن زیادی دفع می کند که می تواند به نوبه خود باعث کاهش خطر ابتلابه بیماری های قلبی و عروقی شود که بازهم آقایان از این نعمت محروم هستند .

قاعدگی از پیری زودرس جلوگیری می کند

خونریزی قاعدگی به صورت طبیعی روند پیری را کند می کند و یکی از دلایلی که زنان بیشتر از مردان عمر می کنند همین پریود است . به گفته محققان ، کاهش میزان آهن موجود در بدن ، به جلوگیری از سکته مغزی کمک می کند . قاعدگی جزو زندگی طبیعی یک زن است و تمام افراد مجبور به پذیرش آن هستند و این نعمت طبیعت ، به هیچ عنوان باعث شرمساری و خجالت نیست.

pamuh.com

نظرات: 8 مشاهده