روش های خانگی برای تشخیص روز تخمک گذاری

در طول دوره قاعدگی زنان ، زوج های سالمی که از هیچ روش پیشگیری از بارداری استفاده نمیکنند ، 20 درصد احتمال بارداری دارند . اگر قصد بچه دار شدن داشته باشید و یا نداشته باشید در هر دوصورت برای شما بسیار مهم است که زمان تخمک گذاری را بدانید .

6 روش خانگی برای تشخیص روز تخمک گذاری

 

تخمک در هرماه یکبار آزاد شده و بین 12 الی 24 ساعت زنده می ماند . شاید به نظر برسد که در این صورت در هر ماه فقط یک روز برای بارداری مناسب است . در صورتی که این طور نیست . هر اسپرم قادر است تا 6 روز در محیط مناسب زنده بماند . یعنی اگر اسپرم 6 روز قبل از تخمک گذاری وارد بدن شده باشد ، بازهم احتمال بارداری وجود دارد . به یاد داشته باشید که حتی یک اسپرم کافیست تا بارداری اتفاق بیافتد .

در صورتی که تمایل به بارداری و حاملگی دارید بسیار مهم است که در روزهای نزدیک به تخمک گذاری اقدام به بارداری نمایید تا احتمال حاملگی افزایش یابد .

زمان تخمک گذاری در زنان

تخمک گذاری معمولا در نیمه اول هر دوره عادت ماهانه اتفاق می افتد . هر عادت ماهانه به صورت معمول 24 الی 28 روز طول میکشد . ولی در برخی مواقع میتواند تا 34 روز ادامه پیدا کند . ویا پریود ماهانه به صورت نامنظم در هر ماه اتفاق بیافتد . همه این تغییرات میتواند در تخمین زمان تخمک گذاری تاثیر گذار باشد .

چطور میتوانم زمان تخمک گذاری را تشخیص دهم ؟

این رایج ترین سوال در بین خانم هاست . روش های زیر ، رایج ترین راه های تشخیص زمان تخمک گذاری هستند.

1 - استفاده از تقویم چرخه قاعدگی :

چرخه قاعدگی خود را در طول چند ماه یادداشت کنید . این کار میتواند کمک زیادی برای تشخیص زمان تخمک گذاری باشد . در صورتی که دوره پریود شما 28 روزه باشد ، معمولا روز چهاردم قاعدگی ، روز تخمک گذاری میباشد . ولی در صورتی که قاعدگی نامنظمی دارید تعیین دقیق زمان تخمک گذاری کمی مشکل است . معمولا در صورتی که از زمان شروع پریود ، 14 الی 16 روز به عقب بشمارید زمان تخمک گذاری شما به دست می آید .

2 - به تغییرات بدن خود توجه کنید :

اکثر خانم ها در زمان تخمک گذاری ، احساس درد و گرفتگی در کمر و شکم خود دارند . این درد و گرفتگی معمولا در یک طرف بدن اتفاق می افتد و یکی از علائم رایج تخمکگذاری میباشد . به این حالت ، میتل‌اشمرتز گفته میشود که ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت ادامه داشته باشد .

3 - توجه به تغییرات درجه حرارت بدن :

در طول ماه به صورت روزانه دمای بدن خود را کنترل کنید . بدن خانم ها قبل از آزاد سازی تخمک ، تولید هورمون پروژسترون را آغاز میکند . تولید این هورمون باعث افزایش دمای بدن میشود. محققان معتقد هستند که با اولین روز تغییر دمای بدن ، شما 12 ساعت فرصت دارید تا اقدام به بارداری نمایید .

برای دریافت نتیجه بهتر ، باید چند ماه دمای بدن خود را اندازه گیری نمایید تا به صورت تقریبی زمان تخمک گذاری خود را در هر ماه بدانید و از دو الی سه روز قبل از تخمک گذاری اقدام به بارداری نمایید . ( برای جلوگیری طبیعی از بارداری هم دانستن این روز بسیار مهم است ) معمولا در هر ماه ، در نیمه اول دوره قاعدگی دمای بدن بالاتر از نیمه دوم دوره پریود است .

4 - بررسی تغییرات دهانه رحم :

در طول دوره تخمک گذاری ، دهانه رحم کمی بازتر شده و اجازه میدهد تا اسپرم ها به راحتی از آن عبور کنند. بعد از تخمک گذاری ، به مرور دهانه رحم بسته خواهد شد . برخی از زنان این تغییر را میتوانند احساس کنند. دهانه رحم در حالت عادی ، بسته و تقریبا سفت است . ولی در زمان تخمک گذاری کمی باز شده و نرم میشود .

5 - افزایش ترشحات زنانه :

در زمان تخمک گذاری ، ترشحات زنانه بسیار افزایش پیدا میکند . این ترشحات رابطه جنسی را راحت تر کرده و بدن زن را برای عبور راحت تر اسپرم به سمت تخمک آماده میکند. بعد از زمان تخمک گذاری این ترشحات به مرور کمتر شده و در برخی زنان کامل از بین میرود .

6- استفاده از کیت های تعیین زمان تخمک گذاری

این کیت ها با استفاده از هورمون های موجود در ادرار ، زمان تخمک گذاری را تعیین میکنند . استفاده از این کیت ها بسیار آسانتر از روش های قبلی بوده و بدون نسخه در داروخانه ها به فروش میرسد . برای استفاده از کیت تعیین تخمک گذاری بهتر است از دومین ادرار در شروع هر روز استفاده نمایید .

در صورتی که سیکل عادت ماهیانه شما 28 روز میباشد ، بهترین زمان برای انجام از روز یازدهم عادت ماهانه به مدت یک هفته میباشد . در صورتی که سیکل قاعدگی شما 26 الی 35 روز میباشد ، بهترین زمان بین روزهای 13 الی 20  خواهد بود . لطفا توجه داشته باشید که اگر قاعدگی نامنظمی دارید ، این روش برای شما اصلا مناسب نیست .

روش تعیین زمان تخمک گذاری در پریودهای نامنظم

به دلایل مختلف ممکن است شما دوره های قاعدگی نامنظمی داشته باشید . در این صورت تشخیص دقیق روز تخمک گذاری معمولا سخت است . بخصوص از قصد بارداری دارید ، این کار کمی سخت تر نیز می شود زیرا مهلت خیلی کمی برای باروری تخمک با اسپرم وجود دارد .

البته توجه داشته باشید که داشتن دوره قاعدگی نامنظم می تواند نشانه مشکل و یا بیماری هایی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک ، دیابت و یا مشکلات تیروئید باشد . با چند روش زیر می توانید تا حدودی روزهای تخمک گذاری در قاعدگی نامنظم را تشخیص دهید

  • دمای بدن خود را بررسی کنید

پیگیری و بررسی دمای بدن می تواند یکی از راههای موثر برای تشخیص روز تخمک گذاری در قاعدگی نامنظم باشد . برای این منظور هر روز صبح درجه حرارت بدن خود را اندازه گیری کرده و در یک تقویم یادداشت کنید . دمای بدن شما در نیمه اول چرخه قاعدگی پایدار است و پس از آن با افزایش سطح پروژسترون دمای بدن شما افزایش یافته و در نهایت تخمک گذاری انجام می شود .

معمولا زمانی که دمای بدن شما حدود نیم درجه افزایش یافته باشد ، تخمک گذاری انجام خواهد شد . با یادداشت کردن روزانه دمای بدن می توانید روز تخمک گذاری بعدی خود را تعیین کنید .

تشخیص روز تخمک گذاری در قاعدگی نامنظم

در صورتی که قصد بارداری داری ، بهترین زمان برای شما در دوره های نامنظم ، دو روز قبل از تخمک گذاری می باشد .

  • بررسی ترشحات واژن

ترشحات واژن می تواند سرنخ های زیادی از بابت سلامتی و یا تعیین روز تخمک گذاری به شما بدهد . نوسانات هورمونی باعث ترشحات سیروکس  می شود . ترشحاتی که در روزهای نزدیک به تخمک گذاری دارید معمولا شفاف ، چسبنده و شبیه به سفیده تخم مرغ است .

ترشحاتی که در روزهای نزدیک به تخمک گذاری دارید

در سایر روزها معمولا ترشحات شما سفید بوده و کمتر حالت چسبناک و کشسان دارد . در روزهای تخمک گذاری معمولا ترشحات شما افزایش می یابد (بخصوص در طول رابطه جنسی) که نشان می دهد بدن شما برای بارداری آماده است .

  • بررسی تغییرات رحم در روز تخمک گذاری

بررسی تغییرات رحم در روز تخمک گذاری

دهانه رحم در روزهای نزدیک به تخمک گذاری تغییر می کند . این تغییر قابل شرح نیست و از فردی به فرد دیگر متفاوت است . کافیست چند ماه روزانه با انگشت دهانه رحم خود را لمس کرده و تغییرات آن را در روز تخمک گذاری به خاطر بسپارید . در روزهای معمول ، دهانه رحم کمی سخت تر از روز تخمک گذاری است و با نزدیک شدن به روز تخمک گذاری معمولا بسیار نرم تر شده و کمی باز می شود تا عبور اسپرم به طرف تخمک راحت تر شود .

  •  استفاده از کیت های تخمین روز تخمک گذاری

می توانید با استفاده از کیت های مخصوص ، هورمون های بدن خود را بررسی کنید . این کیت ها معمولا سطح هورمون لوتئینیزه (LH) را نشان می دهند . افزایش سطح این هورمون نشان می دهد که به روز تخمک گذاری نزدیک هستید . این کیت ها مانند تست حاملگی ، با استفاده از ادرار می توانند سطح هورمون لوتئینیزه (LH) را اندازه گیری کنند .

  • تهیه نمودار تخمک گذاری

شما می توانید برای خود یک تقویم تخمک گذاری درست کنید . برای این کار باید چرخه قاعدگی خود را به صورت روزانه در یک تقویم یادداشت کنید . روز اول خونریزی شما در این نمودار اولین روز نمودار خواهد بود . به صورت روزانه ترشحات واژن ، دمای بدن ، تغییرات دهانه رحم خود را بررسی کرده و در این تقویم یادداشت کنید .

همچنین تعداد روزهایی که خونریزی دارید را نیز در این تقویم علامت گذاری کنید . زمانی که شما قاعدگی نامنظمی دارید معمولا طول دوره 21 الی 35 روزه است و 2 الی 7 روز خونریزی خواهید داشت . چند ماه این کار را ادامه دهید و بعد از آن می توانید میانگینی برای روزهای تخمک گذاری خود تعیین کنید و با استفاده از علائم بدن ، روز تخمک گذاری را مشخص کنید .

نظرات: 0 مشاهده