چطور برای 40 تا 50 نفر شله زرد نذری مجلسی درست کنم؟-بسیار دقیق

چطور برای 40 تا 50 نفر شله زرد نذری مجلسی درست کنم؟-بسیار دقیق

طرز تهیه شله زرد نذری حرفه ای خوشمزه و مجلسی به صورت مرحله به مرحله برای 40 تا 50 نفر طرز تهیه شله زرد نذری حرفه ای خوشمزه و مجلسی به صورت مرحله به مرحله برای 40 تا 50 نفر

مواد لازم برای درست کردن شله زرد برای 40 تا 50 نفر

برنج آشی یا نیم دانه 10 لیوان دسته دار فرانسوی
شکر 20 لیوان دسته دار فرانسوی
گلاب 6 لیوان دسته دار فرانسوی
زعفران نیم مثقال
خلال بادام خام برای داخل شله زرد 200 گرم
کره 300 الی 400 گرم
خلال بادام-خلال پسته-پودر دارچین-پودر گل محمدی برای تزیین به میزان دلخواه
چطور شله زرد درست کنم؟ برای 10 الی 15 نفر چطور “حلوای زعفرانی” درست کنم؟ چطور برای 6 الی 8 نفر “حلوای زنجبیلی” درست کنم؟ چطور برای 6 الی 8 نفر “حلوای آرد گندم” درست کنم؟

آموزش طرز تهیه شله زرد نذری برای 40 تا 50 نفر مرحله به مرحله

1- برنجی که از قبل خیس کردید رو بشویید و داخل قابلمه یا دیگ بزرگ بریزید، 8 الی 9 برابر آب داخلش بریزید و بذارید روی اجاق تا برنج بپزه، حرارت رو اول زیاد کنید تا بجوش بیاد. 2- تا زمان بجوش آمدن آب مدام هم بزنید، وقتی بجوش اومد در قابلمه رو نیمه باز بذارید تا سر نره و تقریبا 2 ساعت صبر کنید تا برنج کاملا بپزه، توی این 2 ساعت هر چند دقیقه یکبار برنج رو هم بزنید، دیگه نیاز نیست مدام هم بزنید. 3- اما مراقب باشید که برنج ته نگیره، زمانی که از پخت کامل برنج مطمئن شدید شکر رو بریزید، اگر بعد از اضافه کردن شکر، احساس کردید برنج کمی سفت شده میتونید 2 لیوان آب بریزید (شلی و سفتی شله زرد به ذائقه خودتون بستگی داره). 4- وقتی شکر رو اضافه کردید مدام هم بزنید چون شکر باعث میشه ته بگیرد، همون لحظه که خواست اولین قل رو بزنه بادوم و گلاب و زعفران و کره رو بریزید، حرارت رو خیلی کم کنید و در قابلمه رو کامل بذارید. 5- شله زرد شما بعد از 15 دقیقه حاضره، اما توی این مدت زمان هر چند دقیقه یکبار شله زرد رو هم بزنید. بعد از 15 دقیقه خاموش کنید و دم کنی بذارید تا بخار آب داخلش نریزه و خوش رنگ تر بشه. 6- نیم ساعت به در قابلمه دست نزنید تا هم زعفران خوب رنگ بده و هم مواد به خورد هم برن، بعد از نیم ساعت شله زرد رو توی ظرف های سرو بریزید و اجازه بدید تا شله زرد از داغی بیفته بعد با مواد دلخواهتون تزئین کنید.

علت اضافه کردن کره به شله زرد چیست؟

کره رو به این خاطر به شله زرد اضافه میکنیم که هم رنگ شله زرد براق تر و هم طعم شله زرد خوشمزه تر باشه، اما دلیل اصلیش اینه که موقع خوردن وقتی کمی از شله زرد باقی موند و خواستید بذارید یخچال شله زردتون دیگه آب نندازه.

شله زرد رو داخل چه ظرفی بپزیم؟

بهتره شله زرد رو توی قابلمه آلومینیومی یا دیگ های مسی یا از جنس نیکل بپزید چون هم باید مدام ملاقه رو داخل قابلمه تکون بدین و بکوبید تا مواد ازش بریزه داخل قابلمه و این باعث میشه قابلمه شما خراب بشه و هم توی تفلون ته دیگ میبنده و میاد روی شله زرد.

فوت و فن و نکات مهم تکمیلی درباره پخت شله زرد مجلسی نذری

1- چون مقدار برنج زیاده برای اینکه زودتر بپزه حتما برنج رو لااقل 12 ساعت زودتر از روز پخت خیس کنید. 2- حتما سعی کنید از برنج نیم دانه یا آشی برای تهیه شله زرد استفاده کنید. اما باید به خاطر داشته باشید که برنج دانه درشت به آب بیشتری نیاز دارد. 3- چون شله زردتون نذری و مجلسی هست برای اینکه آت و آشغال و ناخالصی شکر رو بگیرید، و شکر هم کاملا حل بشه، شکر رو داخل قابلمه بریزید و مقداری آب بریزید و روی حرارت ملایم قرار بدید تا شکر کاملا حل بشه اما دقت کنید نجوشه، وقتی شکر حل شد قابلمه رو از روی حرارت بردارید و از صافی رد کنید و بعد داخل برنج بریزید. 4- اگر شکر رو قبل از پختنِ کامل برنج اضافه کنید دیگه برنجتون نمیپزه، پس حتما اول مطمئن بشید که برنج کاملا پخته بعد شکر رو بریزید. 5- برای تزئین شله زرد هاتون از شابلون های نوشته دار استفاده کنید، فقط اگر می خواهید از شابلون نوشته دار برای تزئین شله زرد استفاده کنید، ابتدا شله زردها را در کاسه ریخته و اجازه دهید تا کمی سرد شوند بعد تزئین کنید. سرد شدن شله زردها باعث می شود تا شابلون ها به شله زرد نچسبند، همچنین صبر کنید تا شله زرد کمی خنک بشه بعد دارچین بریزید، چون اگر شله زرد داغ باشه دارچینی که روی شله زرد میریزید رنگش سیاه میشه. 6- برای اینکه خلال بادام ها کاملا نرم شوند آنها را به مدت 4 الی 5 ساعت در ظرف جداگانه‌ ای با مقدار گلابی که توی مواد اولیه هست خیس کنید تا زمان پخت کمتری داشته باشه. 7- شله زرد زمانی حاضر است که زیاد شل نباشد و وقتی آنرا در ظرف می‌ریزید نباید ولو شود و حالتی مانند آش داشته باشد. 8- مواد اولیه در این شله زرد برای تهیه شله زرد نذری برای 40 تا 50 نفر است. البته متناسب با ظرف سرو شاید برای 60 نفر یا حتی بیشتر هم برسد، اما اگر شما می خواهید شله زرد را برای تعداد افراد کمتر یا بیشتری تهیه کنید، باید نسبت مواد را کاهش یا افزایش دهید. 9- میتونید 1 لیوان از گلاب رو کم کنید و بجاش 1 لیوان عرق شاهسپران بریزید. 10 ریختن بادام داخل شله زرد اختیاری است، اگر تمایل داشتید فقط میتوانید برای تزیین استفاده کنید و داخل قابلمه نریزید. 11- تا قبل از ریختن شکر اگر برنج آب کافی نداشت، دیگر آب اضافه نکنید چون شکر باعث شل شدن برنج خواهد شد. 12- میزان شکر باید 2 برابر برنج باشد، اما شما میتونید چند دقیقه قبل از اینکه زیر حرارت را خاموش کنید مزه شله زرد رو بچشید اگر کم شیرین بود مقداری شکر حل شده در آب به آن اضافه کنید با این حال سلیقه‌ای است و میزان شکر را براساس سلیقه خود کم و زیاد کنید. 13- در آخر یادآوری میکنم که بجز برنج و شکر میزان بقیه مواد بیشتر به سلیقه و ذائقه خودتون بستگی داره، میتونید بعضی مواد رو کم و زیاد کنید یا حذف و اضافه کنید، مثلا من از پودر هل استفاده نکردم اما شما میتونید به مقدار کمی داخل شله زرد پودر هل یا عرق هل بریزید، و البته که خوشمزگیه شله زرد به کیفیت گلاب و زعفرون خیلی بستگی داره، پس برای درست کردن شله زرد حتما از مواد اولیه با کیفیت استفاده کنید و توی مصرف زعفرون هم دست و دلباز باشید.:)
نظرات: 0 مشاهده