صدا دادن فک هنگام غذا خوردن و حرف زدن - درمان خانگی

دردهای خفیف و یا شدید در فک میتواند بسیار ناراحت کننده و اعصاب خورد کن باشد . ممکن است موقع جویدن غذا صدا مانند خورد شدن چیزی در فک احساس کنید (مثلا صدای خرچ خرچ) . این صدا میتواند مانع غذا خوردن راحت شما شود و خیلی ناراحت کننده است .

صدا دادن فک هنگام غذا خوردن و حرف زدن

یا ممکن است زمانی که میخواهید قاشق در به دهان ببرید ، فکش شما صدا دهد و با مشکل مواجه شوید . صدایی مثل صدای مفاصل انگشت. یا ممکن است موقع خمیازه کشیدن و حتی صحبت کردن ، صدای فک خود را بشوید . حتی اگر هیچ دردی احساس نکنید ، این صدا بازهم واقعا آزار دهنده و گاهی غیرقابل تحمل است .

به مرور زمان در صورتی که این مشکل حل نشود ، درد نیز به مشکل شما اضافه خواهد شد . این دردها و صداهای فک ، میتواند دلایل مختلفی داشته باشد . مانند مشکلات مفصلی فک ، مشکلات سینوس ها و مشکلات دندان . اختلال تمپوروماندیبولار (TMD) در فک نیز یکی از دلایل درد و شنیدن صدای فک هنگام غذا خوردن و صحبت کردن است .

این مشکل باید با مراجعه به پزشک ، ریشه یابی و درمان شود . در این مطلب از سایت ، به چند روش خانگی تسکین درد فک و صدا دادن فک اشاره شده است .

1 - برای کاهش درد فک ، از یخ استفاده کنید .

برای کاهش درد فک ، از یخ استفاده کنید

چند تکه یخ را درون نایلون فریز بگذارید و سپس داخل یک حوله یا پارچه نازک بپیچید . حوله را به مدت 10 الی 15 دقیقه در محل درد فک قرار دهید . سپس اجازه بدهید که به مدت 10 دقیقه ، محل درد استراحت کند و دوباره این کار را تکرار کنید . سرما و یخ میتواند باعث کاهش حس درد شده و عضلات فک شما را آرام کند . توجه داشته باشید که هیچ وقت نباید یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار دهید . این کار می تواند به پوست آسیب جدی وارد کند .

2 - برای کاهش درد فک ، از آب گرم استفاده کنید .

حوله و یا پارچه ای را داخل آب گرم قرار دهید و سپس پارچه را به مدت 5 دقیقه روی محل درد فک بگذارید . این کار را هر 2 ساعت یکبار تکرار کنید .

3 - برای کاهش درد فک ، فک خود را ماساژ دهید

میتوانید برای کاهش دردتان ، فک خود را ماساژ دهید . ماساژ با افزایش خون رسانی به محل درد ، میتواند عضلات فک شما را آرام کرده و درد را تسکین دهد . این کار حتی میتواند دامنه حرکات فک شما را بهبود بخشد .

برای کاهش درد فک ، فک خود را ماساژ دهید

برای این کار ، به روغن نارگیل و یا روغن زیتون طبیعی کمی پودر فلفل سیاه اضافه کرده و به وسیله انگشت به صورت دایره ای روی محل درد بمالید و ماساژ دهید . این کار را روزی 5 الی 7 بار تکرار کنید . ماساژ گردن نیز میتواند به کاهش درد فک کمک کند .

4 - برای کاهش درد فک ، حرکات ورزش تقویت فک انجام دهید .

حرکات ورزشی تقویت فک میتواند به کاهش درد فک و کاهش صداهای فک کمک کند . برای این کار : نوک زبان خود را به سقف دهانتان فشار دهید . سپس به آرامی دهان خود را تاجایی که امکان دارد باز کنید .

 •  چند ثانیه دهان خود را باز نگه دارید و سپس ببندید .
 • زمانی که فک شما بسته است ، فک خود را به طرف راست بکشید و همزمان به سمت چپ نگاه کنید . چند ثانیه به همین حال بمانید
 • حالا فک خود را به سمت چپ بکشید و به سمت راست نگاه کنید .چند ثانیه به همین حال بمانید
 • دهان خود را ببندید و چند ثانیه استراحت کرده و همین کار را 3 الی 5 بار تکرار کنید.

5 - برای تسکین درد فک ، یک نوشیدنی گرم بنوشید

وقتی شما استرس و اضطراب دارید به احتمال زیاد ، دندان های خود را به هم فشار میدهید (دندان قروچه) .این کار در طولانی مدت می تواند به فک شما آسیب برساند و باعث درد و صدا دادن فک شود . نوشیدنی های آرامبخش میتواند به شما کمک کند . دمنوش چای سبز و بابونه به دلیل آرامبخش بودن و داشتن خاصیت ضدالتهاب میتواند کمک کننده باشد .

 • دو قاشق چای خوری بابونه خشک شده و مقدار کمی چای سبز را در یک فنجان آب داغ مخلوط کنید .
 • یک نعلبکی یا پوششی روی فنجان گذاشته و 5 الی 10 دقیقه صبر کنید .
 • مخلوط را از صافی بگذرانید و با کمی آب لیموی تازه و عسل طبیعی و اصل مخلوط کرده و بنوشید
 • این چای را میتوانید 2 الی 3 با در روز بنوشید ولی از نوشیدن روزانه به مدت طولانی خودداری کنید . 4 الی 5 روز در هفته مناسب است

6 - برای کاهش درد فک ، از آب نمک استفاده کنید

ممکن است درد فک به دلیل آبسه دندان یا عفونت لثه باشد . نمک خاصیت ضدعفونی کننده دارد و باعث کاهش التهاب و درد می شود . همچنین از رشد باکتری ها در دهان جلوگیری میکند .

 •  یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب حل کرده و کاملا مخلوط کنید . روزی 2 الی 3 بار با این آب نمک به خوبی قرقره کنید .

7 - برای کاهش #درد فک ، به فک خود استراحت دهید

برای این که درد فک شما بهبود یابد ، بهتر است گاهی به فک خود استراحت دهید . میتوانید در برخی از روزها ، از #سوپ و آش و غذاهایی که کمتر نیاز به جویدن دارند استفاده کنید . گاهی کمتر صحبت کنید و بیشتر به حرف دیگران گوش دهید . از جویدن آدامس خودداری کنید . از خودن لقمه های بزرگ پرهیز کنید و لقمه های خود را به چند لقمه کوچکتر تقسیم کنید .

8 - برای کاهش در فک ، استرس خود را کم کنید

اغلب افراد در زمانی که دچار استرس و اضطراب هستند ، دندان های خود را به هم فشار میدهند ، این کار میتواند در دراز مدت باعث صدمه به فک شود . تا جایی که میتوانید از میزان استرس خود کم کنید .

9 - برای کاهش درد فک ، کمتر قهوه بنوشید

کافئین موجود در قهوه تنش در عضلات شما را افزایش میدهد . قطع مصرف قهوه و یا کاهش نوشیدن قهوه میتواند به کاهش درد فک شما کمک کند . همچنین از مصرف الکل و دخانیات نیز خودداری کنید . توصیه ها :

 1. در مواقع حاد میتوانید از برخی مسکن ها طبق تجویز پزشک استفاده کنید (مثلا استامینوفن ).
 2. برای پیدا کردن دلیل اصلی این درد ، حتما با پزشک متخصص و دندانپزشک مشورت کنید .
 3. اگر در هنگام صحبت کردن با تلفن ، گوشی تلفن و یا موبایل را بین شانه و گردن قرار میدهد و از دست برای نگه داشتن گوشی استفاده نمیکنید ، این کار را ترک کنید .
 4. اگر هنگام خواب ، دندان های خود را به هم فشار میدهید (دندان قروچه) از محافظ دندان در زمان خواب استفاده کنید .
 5. از غذاهای حاوی امگا 3 استفاده کنید .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.
تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com
نظرات: 2 مشاهده