چند روش خانگی برای درمان کهیر و خارش پوست بعد از زایمان

بعد از زایمان معمولا مادرها مشغول مراقبت از نوزاد و لذت بردن از شیرین کاری های فرزند خود هستند و مراقبت از خود و سلامت خود را فراموش می کنند . اما کودک شما کاملا وابسته به شماست و شما همیشه باید سلامت باشید تا بتوانید از کودک خود به صورت مناسب و کامل مراقبت کنید .

روش های درمان خارش پوست و کهیر بعد از زایمان

یکی از مشکلات رایج بعد از زایمان طبیعی و زایمان سزارین ، خارش و قرمز شدن پوست بخصوص پوست شکم است . کهیر پوست بعد از زایمان بسیار شایع است و معمولا روی پوست بازوها ، آرنج ، پاها ، پشت پا و شکم مشاهده می شود . این کهیرها به دلیل تغییرات هورمونی بدن بوجود می آیند . وقتی سیستم ایمنی بدن به تغییرات هورمونی بدن واکنش نشان میدهد و هیستامین تولید میکند ، باعث خارش و کهیر پوست می شود . هیستامین روی مویرگ ها تاثیر می گذارد و زمانی که پلاسمای خون به سطح پوست نفوذ میکند ،موجب احساس خارش و سوزش می شود . در این مطلب ، به چند روش خانگی برای درمان کهیر و خارش پوست بعد از زایمان اشاره شده است .

1 - استفاده از یخ برای درمان کهیر بعد از زایمان

یکی از راههای آسان و فوری برای رهایی از خارش پوست ، استفاده از سرما و یخ است و سرما باعث تنگتر شدن رگهای خونی و کاهش انتشار هیستامین در بدن میشود که میتواند میزان خارش پوست را کاهش دهد . چند تکه یخ را درون یک پارچه و یا حوله قرار دهید و به مدت 10 دقیقه روی محل خارش و کهیر بگذارید .

همچنین میتوانید از دوش آب سرد برای کاهش خارش پوست بعد از زایمان استفاده کنید . توجه داشته باشید که هیچ وقت نباید یخ را به صورت مستقیم روی پوست بدن خود قرار دهید . اینکار میتواند باعث آسیب پوست شما شود.

2 - استفاده از جو دوسر برای درمان خارش و کهیر بعد از زایمان

خواص ضد التهاب و آرامبخش جودوسر میتواند برای درمان کهیر بعد از زایمان به شما کمک کند . 1 فنجان جو دوسر را داخل حوله یا پارچه بریزید و 10 الی 20 دقیقه داخل کاسه آب ولرم قرار دهید . آب کاسه را به وان حمام و یا آب حمام خود اضافه کنید .

 استفاده از جو دوسر برای درمان خارش و کهیر بعد از زایمان

این کار را روزی یکبار می توانید انجام دهید . همچنین میتوانید پودر جو دوسر را با آرد ذرت مخلوط کرده و کمی آب به آن اضافه کنید . خمیر به دست آمده را روزی 1 بار بر روی محل خارش و کهیر بمالید .

3 - استفاده از سرکه سیب برای درمان جوش ، کهیر و خارش بعد از زایمان

سرکه سیب هم یکی از راههای درمانی خوب و مفید است . سرکه سیب خاصیت آنتی هیستامین دارد که میتواند کهیر و خارش پوست را کاهش دهد . 2 فنجان سرکه سیب طبیعی را به آب گرم وان حمام خود اضافه کنید و به مدت 15 الی 20 دقیقه در آن بخوابید . ویا میتوانید سرکه سیب را به آرد ذرت اضافه کرده و خمیر به دست آمده را روزی یک ساعت روی محل کهیر و خارش قرار دهید و سپس آن را با آب خنک بشویید .

4 - استفاده از آلوئه ورا برای درمان جوش ، خارش و کهیر پوست بعد از زایمان

آلوئه ورا همیشه می تواند برای درمان انواع مشکلات پوستی مورد استفاده قرار گیرد . آلوئه ورا به دلیل خاصیت ضد التهابی و تسکین دهنده خود می تواند برای درمان خارش و کهیر پوست بعد از زایمان مورد استفاده قرار گیرد . روزانه 15 الی 20 دقیقه ژل آلوئه ورا را روی محل خارش و کهیر قرار دهید و سپس با آب خنک بشویید .

 استفاده از آلوئه ورا برای درمان جوش ، خارش و کهیر پوست بعد از زایمان

همچنین میتوانید ژل آلوئه ورا را در فریزر قرار دهید تا یخ بزند . سپس این یخ را درون پارچه و یا حوله گذاشته و به مدت 15 الی 20 دقیقه روی پوست خود قرار دهید .

5 - استفاده از ترکیب زردچوبه و شیر برای کاهش خارش و کهیر پوست بعد از زایمان

زردچوبه خواص ضدالتهابی داشته و ترشح کورتیکواستروئیدهای طبیعی بدن را افزایش می دهد . همچنین به دلیل داشتن خواص آنتی هیستامین ، میتواند مسکن خوبی برای خارش و کهیر پوست بعد از زایمان باشد . 1 قاشق چای خوری زردچوبه را با شیر گرم مخلوط کنید و کمی پودر فلفل سیاه به آن بیافزایید . سپس کمی عسل به آن اضافه کرده و بنوشید .این نوشیدنی را میتوانید دوبار در روز استفاده کنید . توجه : قبل استفاده از این روش حتما با پزشک خود مشورت کنید . این سایت هیچ مسئولیتی در این مورد ندارد !

6 - استفاده از بابونه برای درمان جوش ، خارش و کهیر پوست بعد از زایمان

بابونه یکی دیگر از گیاهان دارویی برای درمان خارش و کهیر پوست است . بابونه خواص ضدالتهابی و مسکن داشته و خارش پوست را تسکین میدهد . چای بابونه میتواند برای شما آرامبخش باشد . یک قاشق غذاخوری بابونه را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید . بعد از 5 الی 10 دقیقه کمی عسل طبیعی به آن اضافه کنید . این چای را روزی 2 الی 3 بار بنوشید

7 - از اضطراب دور باشید با کهخیر و خارش پوست کاهش یابد

استرس بعد از زایمان میتواند کهیر و خارش پوست را به شدن افزایش دهد . استرس و اضطراب با افزایش سطوح کورتیزول باعث حساسیت بیشتر پوست شما خواهد شد . تا جایی که می توانید استراحت کنید و حتما خواب کافی داشته باشد . کتاب خواندن و گوش دادن به موسیقی و رقص میتواند باعث شادی و کاهش استرس شما شود . توصیه های تکمیلی

  •  قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی و نوشیدنی در دوران بعد از زایمان و شیردهی حتما با پزشک متخصص مشورت کنید
  • برخی از داروهای آنتی هیستامین میتواند به کاهش خارش پوست بعد از زایمان کمک کنند. برای تجویز دارو با پزشک تماس بگیرید .
  • حمام آب داغ و دوش گرفتن با آب داغ میتواند باعث خشک شدن پوست و خارش و کهیر پوست بعد از زایمان شود .
  • مقدار ویتامین C را در رژیم غذایی خود افزایش دهید
  • از قرار گرفتن بیش از حد در مقابل نور مستقیم خورشید خودداری کنید
  • برنزه نکنید و از دستگاههای سولاریوم استفاده نکنید

تهیه و ترجمه / pamuh.com

نظرات: 1 مشاهده