لوونورژسترول - نحوه مصرف - جلوگیری اورژانسی از بارداری

لوونورژسترول - نحوه مصرف - جلوگیری اورژانسی از بارداری

لوونورژسترول نوعی پروژسترون و هورمون زنانه است که برای پیشگیری اورژانسی از بارداری در مواقعی که رابطه جنسی پر خطر اتفاق افتاده است استفاده می شود . رابطه پرخطر میتواند شامل : پاره شدن کاندوم در هنگام رابطه جنسی ، خارج شدن کاندوم ، وارد شدن منی به داخل واژن در روش جلوگیری طبیعی از بارداری ، فراموش کردن مصرف قرص های ضد بارداری ، تجاوز جنسی و ... باشد .

 

لوونورژسترول

لوونورژسترول مانع تخمک گذاری شده و همچنین باعث ضخیم تر شدن دیواره های رحم می شود و این تغییرات رحم باعث می شود که رسیدن اسپرم به تخمک سخت تر شود  . از لوونورژسترول برای جلوگیری از بارداری به صورت ماهانه و مستمر نباید استفاده کرد و داروی لوونورژسترول فقط برای جلوگیری اورژانسی و اضطراری از بارداری کاربرد دارد.

نکات مهم در مصرف لوونورژسترول برای جلوگیری اورژانسی از بارداری :

در صورتی که باردار هستید نباید از لوونورژسترول استفاده کنید. اگر در زمان مصرف لوونورژسترول متوجه شدید که حامله هستید حتما با پزشک مشورت کنید . مصرف این دارو در دوران بارداری متواند خطرات جدی و مرگباری برای جنین و مادر در پی داشته باشد . لوونورژسترول به عنوان روش معمول برای پیشگیری از بارداری محسوب نمی شود و مصرف این دارو در افراد زیر  17 سال توصیه نمی شود .

در صورتی که به مواد مخدر  حساسیت دارید ، قبل از مصرف لوونورژسترول به پزشک اطلاع دهید . در صورتی که دیابت دارید با دکتر مشورت کنید زیرا ممکن است شما مجاز به استفاده از قرص لوونورژسترول نباشید . همچنین استفاده از لوونورژسترول در دوران شیردهی مجاز نیست .

نحوه مصرف قرص لوونورژسترول برای جلوگیری اورژانسی از بارداری چگونه است ؟

داروی لوونورژسترول را باید طبق تجویز پزشک و راهنمای موجود در بسته دارو مصرف نمایید و اطلاعات موجود در این سایت جایگزین تجویز پزشک نیست .

نحوه مصرف قرص لوونورژسترول برای جلوگیری اورژانسی از بارداری

به صورت معمول برای جلوگیری اورژانسی از بارداری باید بلافاصله بعد از رابطه جنسی پرخطر و کمتر از 72 ساعت یک دوز از لوونورژسترول را مصرف کرده و 12 ساعت بعد دوباره یک دوز دیگر مصرف کنید . در صورتی که بعد از استفاده از روش اورژانسی جلوگیری از بارداری و مصرف لوونورژسترول تا 3 هفته پرویود نشوید باید از تست حاملگی استفاده کنید و یا به پزشک مراجعه نمایید .

در صورتی که مصرف لوونورژسترول را فراموش کنم چه میشود ؟

در صورتی که تا 72 ساعت بعد از رابطه جنسی پرخطر قرص لوونورژسترول مصرف نکنید ، احتمال بارداری وجود دارد و مصرف کردن قرص لوونورژسترول بعد از 72 ساعت چندان تاثیر در پیشگیری از بارداری احتمالی نخواهد داشت .

در صورتی که لوونورژسترول را بیش از حد مصرف کنم چه اتقاقی می افتد ؟

در صورتی که به اشتباه یا به قصد خودکشی با لوونورژسترول این دارو را به مقدار زیاد مصرف کرده اید با اورژانس تماس بگیرید . مصرف مقدار زیادی از لوونورژسترول تاثیری بر جلوگیری از بارداری احتمالی ندارد . خودکشی با قرص لوونورژسترول چندان رایج نیست .

عوارض جانبی مصرف قرص لوونورژسترول

این دارو مانند سایر داروها میتواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد . شما ممکن است هیچکدام از این عوارض را تجربه نکنید و یا چند عارضه به صورت هم زمان در شما مشاهده شود . با مصرف قرص لوونورژسترول در صورتی که هرگونه علائمی از آلرژی مشاهده کردید سریعا با پزشک تماس بگیرید . علائمی مانند : آبریزش بینی ، خارش چشم و قرمز شدن چشم ها ، تنگی نفس ، درد سینه ، خشک شدن دهان و گلو ، تورم لب و زبان و ...

توجه : در صورتی که کمر درد و دردمعده و یا شکم درد دارید قبل از مصرف لوونورژسترول  حتما با پزشک مشورت کنید . ممکن است این علائم نشانه هایی از حاملگی خارج از رحم باشد که در این صورت مصرف لوونورژسترول  بسیار خطرناک خواهد بود . این حالت یک موقعیت اورژانسی پزشکی محسوب می شود .

سایر عوارض احتمالی با مصرف لوونورژسترول  عبارتند از :

 • تهوع و استفراغ
 • اسهال و درد معده و شکم
 • درد سینه
 • سردرد
 • تاخیر در قاعدگی و پریود
 • ایجاد کیست تخمدان
 • ولووواژینیت
 • آمنوره
 • حساسیت پستان و بزرگ شدن پستان
 • خونریزی طولانی مدت قاعدگی
 • خستگی
 • چاقی و افزایش وزن
 • سکته مغزی، سنكوپ
 • کاهش میل جنسی
 • آکنه / زگیل ، خارش، اگزما
 • افزایش فشار خون
 • عفونت واژن

میزان و دوز مصرف لوونورژسترول برای جلوگیری اورژانسی از بارداری

بلافاصله بعد از رابطه جنسی پرخطر و حداکثر تا 72 ساعت ، یک عدد قرص  لوونورژسترول 1.5 میلی گرم و یا دو عدد قرص لوونورژسترول 0.75 میلی گرم و 12 ساعت بعد دوباره یک عدد قرص 1.5 میلیگرم مصرف شود . مصرف لوونورژسترول بعد از گذشت  72 ساعت از رابطه جنسی ، تاثیر چندانی ندارد و احتمال بارداری وجود خواهد داشت . مصرف دوز بالا از قرص لوونورژسترول هیچ تاثیری بر جلوگیری بهتر یا بیشتر از بارداری نخواهد داشت .

توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۹/۲۴  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.

قرص لوونورژسترول با چه داروهایی تداخل دارد ؟

لوونورژسترول میتواند با برخی از داروها تداخل داشته باشد مانند : ریفامپین ، آمیباربیتال، بوتابلیتال ، مفاوباربیتال ، سونوباربیتال ، فنوباربیتال ، فنیتوین ، کاربامازپین

مصرف قرص لوونورژسترول در دوران بارداری :

مصرف لوونورژسترول در دوران بارداری خطرناک است و میتواند باعث به خطرافتادن سلامت جنین و مادر و حتی مرگ شود .در صورتی که باردار هستید ، قبل از مصرف لوونورژسترول با پزشک مشورت کنید .

مصرف لوونورژسترول در دوران شیردهی

لوونورژسترول از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود و در دوران شیردهی نباید از قرص لوونورژسترول استفاده کنید . قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنید .

چند روز بعد از مصرف لوونورژسترول باید پریود شوم ؟

بعد از جلوگیری اورژانسی و مصرف قرص لوونورژسترول بین 7 الی 14 روز باید پریود شوید . در صورتی که بیش از 20 روز از مصرف لوونورژسترول گذشته است و پریود نشده اید حتما به پزشک مراجعه نمایید . احتمال بارداری و سایر مشکلات وجود دارد . تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com 

نظرات: 5 مشاهده