سیپروفلوکساسین – عوارض جانبی – نحوه مصرف -Ciprofloxacin

()

سیپروفلوکساسین Ciprofloxacin – عوارض جانبی

سیپروفلوکساسین - عوارض جانبی - نحوه مصرف -Ciprofloxacin
سیپروفلوکساسین – عوارض جانبی – نحوه مصرف -Ciprofloxacin

سیپروفلوکساسین Ciprofloxacin نوعی آنتی بیوتیک فلوروکینولون است که برای درمان بیماری های عفونی استفاده می شود . این این دارو همچنین برای درمان طاعون استفاده می شود .

توجه مهم : سیپروفلوکساسین دارای عوارض جانبی بسیار جدی و شدیدی است و فقط زمانی باید سیپروفلوکساسین استفاده شود که جایگزین دیگری برای درمان یافت نشود .

اگر از داروی تیزانیدین استفاده می کنید، نباید سیپروفلوکساسین استفاده کنید. اگر  اختلالات عضلانی و یا بیماری مایواستنیا دارید قبل از مصرف سیپروفلوکساسین به پزشک خود اطلاع دهید .سیپروفلوکساسین می تواند باعث تورم و پارگی تاندون شود .عوارض این دارو در صورتی که بالای 60 سال سن دارید و یا پیوند کلیه ، کبد ، قلب و ریه داشته اید می تواند بسیار شدید باشد .

قبل از مصرف این دارو باید اطمینان داشته باشید که به سیپروفلوکساسین حساسیت ندارید . آلرژی نسبت به سیپروفلوکساسین می تواند بسیار خطرناک باشد . همچنین در صورتی که به داروهای زیر حساسیت دارید نباید از سیپروفلوکساسین استفاده کنید .

نورفلوکساسین ، افلوکساسین ، موکسی فلوکساسین ،لووفلوکساسین ، جمی فلوکساسین و سایر داروهای این گروه .

در صورتی که مشکلات زیر را دارید قلب از تجویز سیپروفلوکساسین به پزشک خود اطلاع دهید :

 •  هرگونه مشکل تاندون مخصوصا در کودکان
 • آرتریت روماتوئید و هرگونه مشکل مفصلی
 • بیماری های کبد
 • هرگونه مشکل کلیه
 • صرع و تشنج
 • در صورتی که تومور مغزی دارید
 • در صورتی که دچار دیابت و مرض قند هستید بخصوص اگر تحت درمان با داروهای دیابت هستید
 • هیپوکالمی
 • در صورتی که باردار هستید
 • در صورتی که در دوران شیردهی هستید

عوارض سیپروفلوکساسین در کودکان بسیار شدیدتر است و توصیه میشود از روش های درمانی دیگری استفاده کنید و فقط زمانی از سیپروفلوکساسین در کودکان استفاده شود که روش درمانی دیگری موجود نباشد .

عوارض سیپروفلوکساسین در کودکان
عوارض سیپروفلوکساسین در کودکان

مصرف سیپروفلوکساسین در دوران بارداری

در مورد ضررهای مصرف سیپروفلوکساسین در دوران بارداری برای جنین ،اطلاعات کاملی دردسترس نیست . شدیدا توصیه میشود قبل از مصرف سیپروفلوکساسین در دوران بارداری ، با پزشک مشورت کنید

مصرف سیپروفلوکساسین در دوران شیردهی

این دارو از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود و میتواند عوارض بسیار شدید و جبران ناپذیری برای نوزاد داشته باشد . در دوران شیردهی نباید از سیپروفلوکساسین استفاده کنید و در صورتی که مجبور به استفاده از این دارو هستید با پزشک مشورت کنید . ممکن است نیاز باشد تا به کودک خود شیر ندهید .

نحوه مصرف سیپروفلوکساسین

سیپروفلوکساسین معمولا هر 12 ساعت یکبار مصرف میشود و این دارو باید همراه با مقدار زیادی آب مصرف شود تا از آسیب به کلیه جلوگیری شود . این دارو نباید به صورت طولانی مدت مصرف شود . مگر به تشخیص پزشک و در مواقع ضروری . از مصرف خودسرانه سیپروفلوکساسین بدون تجویز پزشک خودداری کنید و به هیچ عنوان این دارو را به دیگران پیشنهاد ندهید . همچنین به صورت خودسرانه و بدون دستور پزشک ، مصرف سیپروفلوکساسین را قطع نکنید . حتی در صورتی که بهبود پیدا کرده اید ، مصرف سیپروفلوکساسین را تا پایان دوره درمان به صورت کامل ادامه دهید . کامل نکردن دوره درمان سیپروفلوکساسین میتواند باعث ایجاد مقاومت در بدن شده و عفونت های شدیدتری به وجود آید .

نحوه مصرف سیپروفلوکساسین
نحوه مصرف سیپروفلوکساسین

در صورت فراموش کردن مصرف سیپروفلوکساسین چه کنم ؟

در صورتی که مصرف دارو را فراموش کرده اید به محض یاداوری دوز خود را مصرف کنید . در صورتی که به زمان مصرف بعدی نزدیک هستید ، دوز فراموش شده را رها کنید .

در صورت مصرف بیش از حد و زیاد سیپروفلوکساسین چه کنم ؟

در صورتی که به اشتباه و یا به قصد خودکشی با سیپروفلوکساسین مقدار زیادی از این دارو مصرف کرده اید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . مصرف زیاد سیپروفلوکساسین می تواند کشنده باشد . در صورتی که با هدف خودکشی از این دارو استفاده کرده اید به این نکته توجه داشته باشید که بعد از بهبود ، عوارض بسیار شدید کلیوی ، کبدی و … را تا آخر عمر باید تحمل کنید . خودکشی با سیپروفلوکساسین روش مناسبی برای جلب توجه نیست !

توجه : سیپروفلوکساسین را با شیر و فراورده های شیری مانند ماست و … مصرف نکنید . شیر و فراورده های آن می توانند اثرات سیپروفلوکساسین را کمتر کنند .
از مصرف داروهای زیر 2 الی 6 ساعت قبل از مصرف سیپروفلوکساسین خودداری کنید :
 •  داروهای حاوی منیزیم و آلومینیوم مانند مائولکس ، میلانتا یا مکمل ها و قرص های جوشان حاوی این مواد
 • مکمل های ویتامین و مولتی ویتامین ها
 • مکمل های حاوی آهن ، روی و کلسیم
 • از مصرف کافئین در زمان مصرف سیپروفلوکساسین خودداری کنید

داروهای آنتی بیوتیک و سیپروفلوکساسین میتواند باعث اسهال شود . در صورتی که اسهال خونی دارید حتما سریعا با پزشک تماس بگیرید . در دوره مصرف سیپروفلوکساسین از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نورخورشید خودداری کنید و از دستگاه های برنزه کننده و سولاریوم استفاده نکنید . زمانی که از منزل خارج می شوید از کرم های ضد آفتاب مناسب با پوست خود استفاده کنید .

بعد از مصرف سیپروفلوکساسین از رانندگی و کارهایی که به تمرکز بالایی احتیاج دارند خودداری کنید . در صورت مشاهده هرگونه علائم پارگی تاندون در زمان مصرف این دارو سریعا به پزشک مراجعه کنید . این مشکل میتواند اثرات جبران ناپذیری بر اعصاب و تاندون های شما داشته باشد . درد ناگهانی ، تورم مفاصل ، کبود شدن مفصل ها ، حساسیت به لمس ، سفت شدن مفصل ، صدا دادن مفصل هنگام بلند شدن و یا حرکت کردن از علائم مشکلات تاندون در زمان مصرف سیپروفلوکساسین میباشد که باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود .

عوارض جانبی داروی سیپروفلوکساسین
عوارض جانبی داروی سیپروفلوکساسین

عوارض جانبی داروی سیپروفلوکساسین

این دارو مانند سایر داروهای میتواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد . شما ممکن است هیچ کدام از این عوارض را تجربه نکنید و یا چندین مورد به صورت همزمان در شما بروز کند . در صورتی عوارض زیر را به صورت شدید دارید مصرف سیپروفلوکساسین متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید :

 • هرگونه علائم آلرژی به سیپروفلوکساسین مانند : قرمز شدن و خارش چشم ، تنگی نفس ، خارش پوست ، خشک شدن دهان و گلو ، خارش گلو ، سرفه و عطسه و …
 • سردرد شدید همراه با درد قفسه سینه و تپش قلب سریع و هرگونه علائمی شبیه به علائم سکته قلبی
 • دیدن کابوس ، دیدن اشخاص و چیزهایی که اصلا وجود خارجی ندارند و یا شنیدن صداهایی که در واقعیت وجود ندارند . این صداها ممکن است به شما بگویند که به شخص یا اشخاصی حمله کنید و آسیب برسانید
 • افسردگی شدید همراه با تفکرات خودکشی و هرگونه تصمیم به آسیب رساندن به خود
 • افزایش فشار داخل جمجمه و احساس سردرد و سرگیجه غیرقابل تحمل
 • استفراغ و اسهال خونی همراه با درد بالای معده و دردشکم ، تب و علائم شبیه به علائم سرماخوردگی و آنفولانزا
توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۹/۲4  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.

عوارض جانبی رایج و معمولی مصرف داروی سیپروفلوکساسین :

 • تهوع و استفراغ
 • سرگیجه و مشکل در حفظ تعادل
 • کاهش اشتها
 • لاغری
 • یبوست
 • تب خفیف همراه با سردرد و زنگ زدن گوش
 • تاری دید
 • خارش پوش
 • مشکلات خفیف کبدی
 • جوش و آکنه
 • تغییر رنگ و تیره شدن ادرار
 • سوزش در هنگام دفع ادرار و کاهش میزان ادرار

چه داروهایی با سیپروفلوکساسین تداخل دارند ؟

در زمان تجویز سیپروفلوکساسین توسط دکتر ، تمام داروهایی که مصرف میکنید را به اطلاع پزشک معالج برسانید . برخی از داروها می توانند با سیپروفلوکساسین تداخل داشته باشند  . مانند :

سیکلوسپورین، متوترکسات، فنیتوین، پروبنژیک، روپینیرول، سیلدنافیل، تئوفیلین یا زولپیدم ، وارفارین، کومادین، یانوتون ، دیورتیک ها و دارو های ادرارآور ،داروهای قلبی و فشارخون ، مسکن ها و داروهای خواب آور ، ایبوپروفن ، استامینوفن ،سلکوکسیب، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملوکسیکام ،داروهای استروئیدی – پردنیزون، متیل پردنیزولون و …

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

مدت زمان مصرف قرص سیپروفلوکساسین, جایگزین سیپروفلوکساسین, قرص سیپروفکت برای چیست, سیپروفلوکساسین در شیردهی, دوز سیپروفلوکساسین در عفونت ادراری, سیپروفلوکساسین در بارداری, سیپروفلوکساسین+عفونت ادراری, سیپروکینول ویکی پدیا,

مقدار مصرف سیپروفلوکساسین 500, چه قرصی برای عفونت ادراری خوبه, دوز سیپروفلوکساسین 500, مصرف سیپروفلوکساسین در کودکان, سیپروفلوکساسین و مترونیدازول, جایگزین سیپروفلوکساسین, آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری زنان, سیپروفلوکساسین+عفونت واژن,

این مطلب برای شما مفید بود ؟

ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز است.لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین آراء / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که به این نویسنده امتیاز میده 🙂

خیلی متاسفم که مطلب رو دوست نداشتی

برای ارتقاء مطلب کمکم میکنی ؟

لطفا دلیل اینکه مطلب رو دوست نداشتی بهم بگو

شاید دوست داشته باشید
نظر ارسالی شما بعد از تایید مدیریت قابل نمایش خواهد بود نکته : این بخش مربوط به نظرات در مورد (سیپروفلوکساسین – عوارض جانبی – نحوه مصرف -Ciprofloxacin) می باشد !!! لطفا فقط در همین مورد نظر ارسال فرمایید

9 نظر

 1. چه قرصی برای عفونت ادرار خوبه ؟ آنتی بیوتیک مناسب برای درمان عفونت ادرار در زنان که عوارض کمی داشته باشه چیه ؟

 2. مدت زمان مصرف قرص سیپروفلوکساسین چند روزه ؟ برای درمان عفونت ادرار و عفونت واژن در دوران بارداری دارم مدت زمان مصرف قرص سیپروفلوکساسین مصرف میکنم

 3. بهترین دارو برای درمان عفونت ادرار و عفونت واژن در زنان چیه ؟ جایگزین کم عارضه تر سیپروفلوکساسین چی هست ؟

 4. عوارض سیپروفلوکساسین در شیردهی چیه ؟ من از سیپروفلوکساسین برای درمان عفونت واژن استفاده می کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای اطلاع از قیمت سمعک و یا خرید سمعک گوش بصورت اقساطی می توانید با کلینیک شنوایی تهران صفیر تماس بگیرید

 

خرید بلیط هواپیما , تور مسافرتی و رزرو هتل با الی گشت

 

موبوگیفت سامانه متفاوت خرید گیفت کارت به صورت آنلاین با تحویل سریع است.

 

بلیط اتوبوس سفرهای خود را از سایت جامع پایانه ها به صورت اینترنتی بخرید.

 

رزرو سواری دربستی با چند کلیک ساده از سایت بازارگاه

 

ما از روش بالا برای معرفی سایت شما استفاده می کنیم.برای اطلاعات بیشتر با شماره 09144029928 تماس بگیرید.