شوره سر و روش هایی برای جلوگیری از آن در زمستان

شوره سر و روش هایی برای جلوگیری از آن در زمستان شوره سر يك مشكل ناخوشايند و ناراحت كننده است كه در فصل زمستان و سرما ، اكثر مردم به آن دچار مي شوند . شوره سر ميتواند هم در مردان و هم در زنان ایجاد شود . هوای سرد زمستان باعث خشک شدن رطوبت پوست سر شده و این مسئله باعث ایجاد شوره سر و خارش سر می شود . به غیر از هوای سرد زمستان ، دلایل دیگری نیز برای ایجا "شوره سر" وجود دارد که در این مطلب به برخی از آنها و روش های جلوگیری و درمان "شوره سر" اشاره شده است .

شوره سر و روش هایی برای جلوگیری از آن در زمستان

1 - برای جلوگیری از شوره سر ، موهای خود را مرتب بشویید

در طول زمستان معمولا برخی از مردم کمتر حمام میکنند و همین کار باعث کثیف و چرب شدن موهای سر می شود . چرب و کثیف شدن مو میتواند باعث ایجاد "شوره سر" شده و همچنین باعث خارش پوست سر شود . توصیه می شود در فصل زمستان به صورت منظم و یک روز درمیان موهای سر خود را شستشو دهید تا از ایجاد شوره سر پیشگیری شود . همچنین از شستن روزانه موها خودداری کنید . حمام کردن زیاد و شستن روزانه موی سر میتواند باعث خشک شدن پوست سر شده و خارش و شوره ایجاد کند .

برای جلوگیری از شوره سر ، موهای خود را مرتب بشویید

بعد از شامپو زدن موها ، با آب گرم موهای خود را بشویید و هیچگاه در فصل زمستان از آب سرد برای شستن موها استفاده نکنید . همچنین موهای خود را به صورت کامل آبکشی نمایید تا کوچکترین اثری از شامپو روی سر شما وجود نداشته باشد .

2- برای جلوگیری از شوره سر ، موهای خود را مرتبا شانه بزنید

شانه زدن مو می تواند به کاهش شوره سر کمک کند . شانه زدن برای از بین بردن پوست مرده و خشک شده سر مفید است . همچنین شانه زدن می تواند جریان خون را در پوست سر افزایش دهد . با وجود اینکه شانه زدن برای سلامت مو مهم است ولی باید توجه داشته باشید که شانه ای که استفاده می کنید کاملا تمیز و بهداشتی باشد و به صورت منظم شسته شود .

استفاده از شانه کثیف و غیر بهداشتی ، علاوه بر ایجاد شوره سر ، می تواند باعث ریزش مو شود . هیچ وقت از شانه کس دیگری استفاده نکنید و اجازه ندهید کسی از شانه شما استفاده کند .

3- برای جلوگیری از شوره سر ، موهای خود را با روغن چرب کنید

برای جلوگیری از شوره سر ، موهای خود را با روغن چرب کنید

چرب کردن موها و همچنین ماساژ پوست سر با روغن های گیاهی یکی از بهترین روش ها برای حفظ سلامت مو و جلوگیری و درمان شوره سر است . استفاده از روغن زیتون طبیعی ، روغن نارگیل و روغن بادام می تواند گزینه مناسبی باشد . این روغن ها را کمی گرم کنید و با استفاده از نوک انگشتان ، پوست سر را چرب کرده و ماساژ دهید

 این کار را به مدت 5 الی 10 دقیقه ادامه دهید و سپس یک ساعت موها و پوست سر خود را به همین حالت رها کنید . بعد از یک ساعت موهای خود را یکبار شامپو کنید و خوب آبکشی نمایید . اینکار را بهتر است 3 روز در هفته انجام دهید .

4 - برای درمان شوره سر از سرکه سیب استفاده کنید

به صورت منظم پوست سر خود را با سرکه سیب ماساژ دهید . این کار به باز شدن منافذ پوست سر نیز کمک می کند . سرکه سیب پوست سر را پاکسازی کرده و از شوره سر و حتی ریزش مو جلوگیری می کند . 2 قاشق غذا خوری سرکه سیب را با یک قاشق آب مخلوط کنید و با انگشت ، روی پوست سر به آرامی ماساژ دهید . این کار را به مدت 5 الی 10 دقیقه ادامه دهید و سپس موهای خود را با آب ولرم و بدون ماده شوینده ، آبکشی نمایید . این کار را یک الی 2 بار در هفته انجام دهید .

5 - برای درمان و جلوگیری از شوره سر ، استرس خود را کاهش دهید

استرس بیش از حد مادر تمام بیماری هاست . برای درمان و جلوگیری از شوره سر سعی کنید از استرس دور باشید و یا میزان استرس خود را کاهش دهید . استرس تعادل شیمیایی بدن شما را به هم میزند که می تواند باعث بروز انواع سرطان ها مانند سرطان پوست سر شود . همچنین این برهم خوردگی تعادل هورمونی می تواند باعث شوره سر و ریزش مو شود .

6 - برای درمان شوره سر ، از خورشید کمک بگیرید

نور آفتاب در فصل زمستان می تواند به درمان شوره سر کمک کند . نور خورشید تولید ویتامین D  در بدن را افزایش می دهد . ویتامین D3  باعث تولید روغن های سالم و ضروری توسط پوست میشود . برای کمک به درمان شوره سر ، صبح زود بعد از بیدار شدن از خواب ، چند دقیقه زیر نور آفتاب پیاده روی کنید . این پیاده روی هم استرس شما را کمتر می کند و هم باعث تابش نور خورشید صبحگاهی به پوست سر شما می شود .

7 - برای جلوگیری از شوره سر ، از رطوبت ساز استفاده کنید .

در فصل زمستان رطوبت هوا کاهش میابد . در داخل خانه نیز به دلیل استفاده از انواع بخاری ها و سایر گرم کننده ها ، رطوبت محیط به صورت چشمگیری کاهش میبابد که همین کاهش رطوبت محیط میتواند باعث خشک شدن پوست سر و افزایش شوره سر شود . جهت جلوگیری از خشک شدن پوست سر ، از رطوبت سازها استفاده کنید . شما میتواند یک دستگاه برای این کار تهیه کنید و یا میتواند یک قوری آب روی بخاری قرار دهید تا رطوبت هوای خانه یا اداره شما افزایش یابد .

8 - برای درمان و جلوگیری ا شوره سر ، به رژیم غذایی خود دقت کنید.

رژیم غذایی بد و ضعیف می تواند باعث شوره سر شود . حتما در رژیم غذایی خود از منابع روی ، اسیدهای چرب حاوی امگا3 و ویتامین B6 استفاده کنید . برخی از غذاهای غنی از روی عبارتند از : گندم ، سبوس ، ماءالشعیر و ... خوراکی های حاوی ویتامین B6 عبارتند از : جگر ، کدو ، فلفل ، ماهی ،بوقلمون ، سیب زمینی ، زیتون و ...

9 - برای جلوگیری از شوره سر ، از کم آبی بدن جلوگیری کنید

اکثر مردم در فصل زمستان از آب و نوشیدنی های کمی استفاده می کنند . کم آبی بدن میتواند باعث خشکی پوست شده و شوره سر را تشدید کند . برای جلوگیری از این مورد ، حتما هر روز به مقدار کافی آب و سایر نوشیدنی های طبیعی استفاده نمایید . توصیه های بیشتر

  •  در زمستان از شامپوهای مناسب و یا شامپو ضدشوره سر استفاده نمایید .
  • در هنگام شستشوی سر با شامپو ، کمی روغن زیتون و یا روغن نارگیل به آن اضافه کنید .
  • حوله خود را همیشه تمیز نگهداری و هیچ گاه از حوله دیگران استفاده نکنید . به هیچ کس اجازه استفاده از حوله خودتان را ندهید
  • در مواقعی که در محیط بیرون از خانه هستید از کلاه استفاده کنید .
  • بعد از حمام و قبل از خواب همیشه صبر کنید تا موهای شما کاملا خشک شود . خوابیدن با موهای مرطوب میتواند باعث ریزش مو و ابتلا به شوره سر شود
  • در فصل زمستان کمتر از رنگ مو استفاده کنید

 تهیه و ترجمه اختصاصی pamuh.com

نظرات: 1 مشاهده