درد قفسه سینه در زمان سرفه کردن - دلایل

درد قسه سینه در زمان سرفه کردن می تواند نشانه برخی از مشکلات تنفسی باشد. در این مطلب به برخی از دلایل ایجاد این درد اشاره شده است .

دلایل درد قفسه سینه در هنگام سرفه کردن

1 - سرماخوردگی

سرماخوردگی یکی از رایج ترین عفونت های ویروسی در سراسر جهان است .در مراحل اولیه این بیماری علائم معمولا بسیار شدید است .یکی از علائم سرماخوردگی ، درد قفسه سینه و درد ماهیچه ای است که می تواند در زمان سرفه کردن بیشتر شود. این علائم معمولا پس از روز سوم ، بسیار بیشتر می شود و تا حدود یک هفته ادامه پیدا کرده و به مرور کاهش پیدا می کند.گرفتگی بینی ، عطسه های مکرر ، گلودرد ، سرفه ، تنگی نفس و سایر علائم این بیماری می تواند بر روی سیستم تنفسی تاثیر بگذارد. درد قفسه سینه در زمان سرفه کردن - دلایل درد قفسه سینه در زمان سرفه کردن - دلایل

2 - برونشیت حاد

برونشیت نوعی التهاب در برونش است .در زمان التهاب برونش ها ، توانایی تنفس کاهش پیدا می کند و تنگی نفس ایجاد می شود. برخی از رایج ترین علائم برونشیت عبارتند از :
  •  خس خس سینه
  • مخاط
  • سرفه کردن که باعث افزایش درد سینه می شود
  • درد قفسه سینه و شانه ها
علت برونشیت نیز معمولا عفونت های ویروسی است . برونشیت معمولا حاصل یک سرماخوردگی بسیار بد است ولی در برخی از موارد ممکن است به دلیل عفونت های باکتریایی نیز ایجاد شود.

3 - آسم می تواند باعث درد قفسه سینه در هنگام سرفه شود

آسم نوعی بیماری مزمن است که در اثر التهاب و تنگ شدن راه های هوایی ایجاد می شود.در صورتی که این مشکل به سرعت درمان نشود می تواند باعث درد قفسه سینه و تنگی نفس شود. رایج ترین علامت بیماری آسم ، تنگی نفس ، درد قفسه سینه که با سرفه کردن بیشتر می شود و خس خس سینه است .

4 - پنوموتوراكس

پنوموتوراكس زمانی اتفاق می افتد که سوراخی در ریه ایجاد شود.نتیجه اولیه پنوموتوراكس این است که فضای اطراف ریه پر از هوا می شود.این هوا جایی برای خروج پیدا نمی کند و باعث التهاب قفسه سینه و درد می شود که این درد با سرفه کردن بدتر می شود.

5 - مشکل عضلات سینه و اسکلت سینه

اگر عضلات سینه و یا اسکلت قفسه سینه آسیب ببیند ، زمانی که فرد سرفه می کند ، درد قفسه سینه افزایش پیدا می کند.شکستگی دنده ها و استرنوم نیز می تواند باعث این مشکل شود.

6 - کوستوکندریت

تمام دنده ها به جز دو دنده آخر ، توسط غضروفی به قشر سینه متصل می شوند.زمانی که این غضروف ملتهب شود می تواند باعث ایجاد کوستوکندریت شود .در این بیماری ، قفسه سینه شدیدا دردناک می شود و این درد در زمان سرفه کردن به دلیل ایجاد حرکات شدید ، بسیار افزایش پیدا می کند.

برخی از دلایل احتمالی ایجاد کوستوکندریت عبارتند از :

  •  هرگونه صدمه به قفسه سینه
  • بلند کردن اجسام سنگین و ورزش های سنگین
  • عفونت مجاری هوایی
  • فشار بیش از حد در زمان سرفه های مکرر
  • برخی از آرتروزها
نظرات: 0 مشاهده