زنجبیل - خواص دارویی و درمانی - فواید مصرف زنجفیل

زنجبیل - خواص دارویی و درمانی - فواید مصرف زنجفیل

زنجبیل یکی از محبوب ترین ادویه های شناخته شده در سراسر جهان میباشد که از زمان های بسیار قدیم مورد استفاده قرار گرفته است . زنجبیل خواص بی نظیری در تقویت سیستم ایمنی بدن ، افزایش اشتها ، جلوگیری از انواع سرطان ها ، سلامت استخوان ها ، تقویت سیستم گوارشی ، بهبود هضم غذا ، کاهش علائم ناشی از آرتروز و بیماری های مفصلی ، کاهش نفخ ، درمان مشکلات جنسی و زناشویی ، تسکین و کاهش دردهای قاعدگی و پریود ، درمان تهوع ، کمک به بهبود علائم سرماخوردگی و ... دارد .

زنجبیل - خواص دارویی و درمان و فواید مصرف زنجفیل

از زنجبیل میتوان در انواع مختلفی از شیرینی جات و نوشیدنی ها استفاده کرد . همچنین در برخی از عطرها از اسانس زنجفیل استفاده میشود . زنجبیل یکی از قدیمی ترین داروهای مورد استفاده در طب سنتی میباشد . به خصوص در کشور چین و هند بیشتر به عنوان درمان انواع التهاب ها و درمان اسهال و استفراغ مورد استفاده قرار می گرفته است در این مطلب از سایت پاموه ، به خواص دارویی و درمانی زنجبیل اشاره شده است .

1 - استفاده از زنجبیل باعث بهبود سلامت استخوان ها می شود

خواص زنجبیل برای تقویت سلامت استخوان ها و اسکلت بدن و همچنین کاهش درد مفاصل و آرتروز کاملا ثابت شده است . در یک مطالعه که در کشور امریکا انجام شد ، چندین بیمار مبتلا به استئوآرتریت (آرتروز) مورد برسی قرار گرفت . این بیماران به دوگروه تقسیم شدند که گروه اول داروهای معمول و مسکن هایی برای درمان آرتروز دریافت میکردند و گروه دوم از مکمل های زنجفیل به عنوان درمان استفاده کردند .

استفاده از زنجبیل باعث بهبود سلامت استخوان ها می شود

بعد از گذشت 6 هفته نتایج این آزمایش مورد بررسی قرار گرفت . طبق این مطالعه 63 درصد از افرادی که با استفاده از مکمل های زنجبیل مورد درمان قرار گرفته بودند ، احساس کاهش قابل توجهی از علائم آرتروز داشتند . زنجبیل دارای تعدادی ترکیبات ارگانیک منحصر به فرد است که در کاهش علائم دردهای مفصلی و آرتروز زانو موثر است .

2 - تاثیر نوشیدن چای زنجبیل بر درمان اسهال

یکی از اولین موارد استفاده زنجبیل در زمان های قدیم ، درمان اسهال بوده است . زنجبیل از اسپاسم معده جلوگیری کرده و به درمان اسهال کمک میکند .

3 - تاثیر دمنوش زنجبیل در کاهش نفخ

مصرف نوشیدنی و چای زنجبیل میتواند از تولید گاز در سیستم گوارشی بدن جلوگیری کرده و نفخ شکم را کاهش دهد . تولید گاز زیاد در سیستم گوارشی بدن ، علاوه بر اینکه برای شخص ناراحت کننده است ، میتواند خطرات سلامتی نیز به دنبال داشته باشد .

4 - زنجبیل به هضم بهتر غذا کمک میکند

زنجبیل دارای ترکیبات منحصر بفردی است که میتواند میزان جذب موارد مغذی خوراکی ها را افزایش دهد . همچنین مصرف زنجبیل میتواند تاثیر وجود مقادیر زیاد قند در خوراکی ها و شیرینی جات را کاهش دهد . همچنین مصرف زنجفیل میتواند سیستم گوارشی بدن را تقویت کرده و باعث افزایش اشتها شود .

 شیرینی و همچنین نوشیدن دم نوش ها و چای زنجبیل

5 - مصرف زنجبیل به جلوگیری از سرطان کمک میکند

یکی از مهمترین خواص و فواید نجبیل ، نقش ضد سرطان بودن این ادویه معطر است . مصرف زنجبیل میتواند تا حد زیادی از ابتلا به سرطان روده و دستگاه گوارشی پیشگیری کند . همچنین در تحقیقاتی در امریکا ثابت شده است که مصرف زنجبیل می تواند رشد تومورها و سلول های سرطانی را کاهش دهد .

6 - زنجبیل باعث بهبود سیستم تعریق بدن می شود

عرق کردن علاوه بر اینکه منافذ پوست را باز میکند ، باعث دفع برخی از سموم بدن نیز میشود . مصرف زنجبیل باعث تقویت سیستم تعریق بدن شده و ارتباط مستقیمی در کاهش عفونت های باکتریایی و ویروسی بدن دارد .

7 -  مصرف زنجبیل قدرت جنسی بدن را افزایش می دهد

مصرف زنجبیل در غذا و یا شیرینی و همچنین نوشیدن دم نوش ها و چای زنجبیل میتواند قوای جنسی بدن را تقویت کند . حتی بو و عطر زنجبیل میتواند باعث ایجاد جذابیت جنسی در فرد شود .

سایر خواص و فواید زنجبیل

  •  کاهش دردهای دوران قاعدگی
  • از بین بردن حالت تهوع
  • کمک به بهبود آنفولانزا و درمان علائم سرماخوردگی
  • پیشگیری از بیماری ها قلبی
  • کاهش علائم آرتریت
  • کاهش علائم میگرن
  • کمک به درمان افسردگی

توجه : کسانی که مشکلات مربوط به کیسه صفرا دارند ، قبل از مصرف زنجبیل باید باپزشک خود مشورت نمایند

 تهیه و ترجمه اختصاصی / pamuh.com/ گروه سلامت و طب سنتی

نظرات: 0 مشاهده