سرماخوردگی کودکان به مشکلات دیگری همچون آسم یا مشکلات ریه منجر می شود!

سرماخوردگی کودکان به مشکلات دیگری همچون آسم یا مشکلات ریه منجر می شود!

نتیجه تصویری برای کودک

مطالعه ی جدید صورت گرفته نشان می دهد که کودکان مبتلا به عفونت های  تنفسی همچون سرماخوردگی  یا سینوزیت ممکن است که  دارای خطر بالاتری  برای ابتلا به بیماری هایی همچون آسم و یا  عملکرد کاهش یافته ی ریه  در ادامه ی زندگی خود باشند.

محققان داده های نزدیک به 155000 کودک  اروپایی را مورد بررسی قرار دادند. این افراد  از  4 سالگی تا 15 سالگی برای این آزمایش تحت نظر قرار گرفتند. از بین این کودکان، آن هایی که تا 5 سالگی دارای عفونت تنفسی مجراهای فوقانی بدن مانند سرماخوردگی  ، سینوزیت، لارنژیت  و ورم لوزه بوده اند در معرض خطر بیشتری برای بیماری آسم قرار داشتند.

خطر آن ها 1.5 برابر بیشتر بود. کودکان خردسالی نیز که دارای عفونت مجاری پایینی تنفسی مانند برونشیت، برونشیولیت، ذات الریه  و عفونت های عمومی قفسه ی سینه ی بوده اند خطر بیماری آسم برای آن ها دوبرابر یا چهاربرابر شده است. بر طبق این مطالعه آن ها همچنین دارای احتمال بیشتری برای  کاهش عملکرد ریه ی خود در آینده  بوده اند.

بنابراین پزشک متخصص این موضوع می گوید: این یافته ها بر این فرض تاکید می ورزد که عفونت های مجراهای تنفسی در اوایل زندگی، ممکن است به توسعه ی بیماری تنفسی در مدتی طولانی تر  بیانجامد. به ویژه به نظر می رسد  عفونت های مجاری پایینی تنفسی که  در اوایل زندگی  افراد رخ می دهد  دارای بیشترین تاثیر نامطلوب  بر عملکرد ریه و ریسک بیماری آسم باشند.

بر طبق نظر محققان این پژوهش، هنوز زود است که  از رابطه ی علت ما بین این عوامل صحبت شود؛ و مطالعه ی بیشتر برای بررسی اینکه آیا عفونت  باعث ایجاد آسم و عملکرد پایین ریه می شود مورد نیاز است. در هر حال به نظر می رسد مطالعاتی که با هدف  جلوگیری یا  درمان عفونت های مجراهای تنفسی در مراحل اولیه ایجاد آن ها صورت می گیرد ، مانند واکسیناسیون، در این زمینه کمک دهنده باشد.

نظرات: 0 مشاهده