گلو درد - روش های خانگی و سنتی برای درمان خارش گلو

روش هایی برای تسکین درد گلو و خارش گلو

روش هایی برای تسکین درد گلو و خارش گلو

گلو دردو خارش گلو اولین نشانه ی  سرماخوردگی است و بر طبق نظر پزشکان  برخی از بهترین درمان ها در خصوص گلو درد درمان های خانگی و داروهایی هستند که تجویز خاصی برای آن ها نیاز نیست. در این خصوص در ادامه روش هایی مطرح می شوند که به شما برای تسکین گلو درد کمک می کنند.  

1 - ضدالتهاب ها

یکی از بهترین درمان های گلو درد احتمالا در کابینت داروهای شما در خانه وجود دارد: یک داروی ضد التهاب غیراستروئیدی(NSAID). پزشک متخصص این موضوع می گوید: این داروها که ترکیبی از داروهای  ضد درد و ضد التهاب هستند  به  شما احساس خوبی می دهند و برخی از تورم های ناشی از گلو درد را نیز کاهش می دهند. اگر در علائم ما تب نیز وجود داشته باشد یک NSAID همچنین می تواند باعث کاهش آن شود.

2 - غرغره ی آب نمک

مطالعات متعدد نشان داده است که غرغره ی  آب نمک گرم  چندین بار در روز می تواند تورم گلو و خارش گلو را کاهش داده، مخاط را از خشکی در آورد و باعث بیرون کشیدن باکتری ها یا محرک های آزار دهنده  شود. پزشکان به طور کلی توصیه می کنند که در یک فنجان آب، نصف قاشق چای خوری  نمک را حل کنید و اگر طعم شور آن برای شما خیلی خوشایند نیست  سعی کنید مقدار کمی عسل را به آن اضافه کرده و مخلوط کنید. فراموش نکنید که به جای بلعیدن، آب را بعد از غرغره از دهان خود بیرون بریزید.

3- شربت های سرفه

شربت های سرفه

حتی اگر هنوز دچار سرفه کردن نشده اید شربت های ضد سرفه می تواند به کاهش خارش و درد گلوی شما کمک کند. به طور مثال انواع خاصی از قطره ها و اسپری های مخصوص سرفه  می توانند  گلوی شما را پوشانده و تسکین موقت درد آن را فراهم نمایند.  

4- مایعات

پزشک متخصصی می گوید: رسیدن آب کافی به  بدن بسیار مهم است به خصوص زمانی که بیمار هستید  و گلویتان تحریک شده  یا ملتهب شده است. شما باید مایعات کافی بنوشید تا ادرار شما زرد روشن یا  شفاف باشد. آب رسانی به بدن باعث می شود که غشاهای مخاطی شما مرطوب شده و قادر به مبارزه با باکتری ها  و تحریک کننده  مانند آلرژن ها باشد و بدن شما نیز توانایی مبارزه با سایر علائم سرماخوردگی را داشته باشد.  چیزی که می نوشید نیز به خودتان بستگی دارد. آب همیشه تاثیرگذار است اما شما می توانید آن را با کمی شیرینی تغییر دهید؛مثلا از آب میوه استفاده کنید  یا خوراکی نمک داری مانند  آبگوشت مرغ را امتحان کنید.

5- چای همراه با کمی عسل

اگر از نوشیدن آب خسته شده اید می توانید از یک فنجان چای گیاهی گرم  برای تسکین گلو درد خود استفاده کنید. چای هایی که اکثرا" غیرگیاهی می باشند؛  هر نوعی از آن (دارای برگ های سبز ، سفید یا سیاه) حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که  تصور می شود  سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و به دفع عفونت کمک می کنند. برای افزایش تاثیر چای  یک قاشق چایخوری عسل نیز به آن اضافه کنید. این نوشیدنی  یک دارو به حساب می آید که دارای خواصی ضدباکتری است و به شما برای درمان سریع تر کمک خواهد نمود.

6- سوپ مرغ یا جوجه

سوپ مرغ یا جوجه

یک روش خانگی قدیمی برای درمان سرماخوردگی  سوپ مرغ است که می تواند به کاهش درد گلو نیز کمک کند. در واقع پزشکی متخصص می گوید: " سدیم  در سوپ  واقعا دارای  خواصی ضدالتهابی است  که این موضوع می تواند برای شما  احساس خوبی را به ارمغان آورد."

7- استراحت

استراحت کردن روش درمانی سریعی نیست اما در برخی از مواقع  استراحت بهترین راهی است که می تواند به بدن شما برای مبارزه با عفونتی که باعث گلو درد می شود کمک نماید. بنابراین پزشکان می گویند که از خواب و استراحت خود اطمینان حاصل پیدا کنید تا میزان کافی آن  به بهبود سریع تر شما و مبارزه با ویروس ها کمک نماید.

8- آنتی بیوتیک ها

در برخی از موارد یک گلو درد  ناشی از یک عفونت باکتریایی است. اگر بررسی پزشک در خصوص عفونت باکتریایی مثبت باشد  پزشک می بایست آنتی بیوتیک تجویز کند. مصرف آنتی بیوتیک ها برای گلو درد ناشی از ویروس موثر نخواهد بود. نکته ی مهم آن است که همیشه دوره ی مصرف خود که تجویز پزشک از یک دارو است را کامل کنید حتی اگر بعد از چند روز اجساس راحتی می نمایید.

9- شستشوی بینی

در حالی که انجام اینکار ممکن است برای همه مورد علاقه نباشد اما تحقیقات جامعی برای این درمان خانگی وجود دارد . مطالعاتی که در سال 2008 انجام شد نشان داد کودکانی که بینی خود را با محلول نمک  شش بار در روز شستشو دادند ، سرماخوردگی در آنان بهبود یافته است. اما از طرف دیگر تحقیقات منتشر شده نشان می دهد که شستشوی روزانه  ممکن است میزان ماده مخاطی محافظ در بینی را کاهش داده و باعث افزایش ریسک سرماخوردگی و دیگر عفونت ها شود. بنابراین اگر شما تصمیم به استفاده از این روش درمانی دارید بهتر است که تنها به میزان مورد نیاز از آن استفاده کنید.

10- مرطوب سازی اتاق

زمانی گه گلوی شما درد می کند نشستن در یک اتاقِ دارای هوای خشک وضعیت آن را بدتر می کند. بنابراین برای جلوگیری از این محیط ناخوشایند  بهتر است که از دستگاه های مرطوب کننده استفاده کنید. در واقع وقتی هوا مرطوب می شود تنفس آسان تر و لذت بخش تر شده و علائم شما نیز در نتیجه ی آن تسکین خواهد یافت.

11- یک قاشق عسل

عسل به تنهایی به عنوان دارویی به حساب می آید که به کاهش گلو درد شما کمک می کند. در واقع عسل با بافت ضخیم  خود گلو را تسکین داده و اعتقاد بر این است که حتی دارای خواص ضد میکروبی نیز می باشد  و به بهبود سریع تر شما نیز کمک می نماید.

تهیه و ترجمه اختصاصی از مجله اینترنتی پاموه / pamuh.com

نظرات: 0 مشاهده