ایمپلنت دیجیتال - درباره ایمپلنت دیجیتال چه می‌دانید؟

ایمپلنت دیجیتال، یکی از شگفتی‌های دندانپزشکی مدرن است که از آن برای کاشت ایمپلنت‌های دندانی استفاده می‌شود. این روش، یک شیوه نوآورانه و پیشرفته در حوزه ایمپلنت دندان است که در آن از فناوری‌های پیشرو برای کسب نتایج سریع‌تر و دقیق‌تر استفاده می‌شود. این روش، یک شیوه کاشت دندان بی‌دردسر و بدون نیاز به جراحی است که زیبایی دندان و عملکرد آن به‌مراتب بهتر از شیوه‌های سنتی خواهد بود. با این‌حال، لازم به ذکر است که ایمپلنت دندانی دیجیتال برای بیشتر افراد قابل اجرا است.

ایمپلنت دیجیتال - درباره ایمپلنت دیجیتال چه می‌دانید؟

درباره ایمپلنت دیجیتال چه می‌دانید؟

دندانپزشکی دیجیتال یکی از فناوری‌های پیشرفته در حوزه دندانپزشکی است. در این روش، به جای راه‌حل‌های قدیمی، از ابزارها و فناوری‌های جدید برای رفع مشکلات دهان و دندان‌ها استفاده می‌شود. استفاده از فناوری کامپیوتری در این شیوه، منجر به حصول دقت بالاتر در روند درمان و بهبود قابل توجه روش‌های درمان خواهد شد.

ایمپلنت دیجیتال دندان یک روش جدید برای کاشت دندان بدون نیاز به جراحی و مداخلات تهاجمی است. این نوع ایمپلنت با استفاده از فناوری سه بعدی طراحی و ساخته می‌شود. در ابتدا، با توجه به اندازه استخوان فک، طرحی کامپیوتری از ایمپلنت ایجاد می‌شود.

سپس با استفاده از روشی که برش حداقلی و بدون بخیه دارد، ایمپلنت دندان در جای خود قرار می‌گیرد، به‌طوری‌که درد کمتری برای بیمار ایجاد می‌شود. در این روش، با استفاده از مدل‌سازی سه بعدی کامپیوتری، موقعیت رشته‌های عصبی و وضعیت استخوان فک بررسی می‌شود. این اطلاعات به دندانپزشک کمک می‌کند تا ایمپلنت دندان را با کمترین تغییر و بدون نیاز به برش یا شکاف در فک در جای خود قرار دهد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دیجیتال هستند؟

ایمپلنت دندان به‌روش دیجیتال، شیوه‌ای است که باید شرایط فک و دهان افراد برای انجام آن مناسب باشد. با این‌حال، این روش برای بیشتر افراد قابل استفاده است. احتمال دارد استفاده از این روش برای افراد زیر مفیدتر باشد:

 • افرادی‌که دندان‌های عقل آن‌ها نیاز به جایگزینی دارند.
 • بیمارانی که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند و باید این دندان‌ها را با ایمپلنت یا دندان مصنوعی جایگزین کرد.
 • متقاضیانی که استخوان فک آن‌ها از مقاومت کافی برای نگهداری ایمپلنت برخوردار است.
 • افرادی‌که وضعیت سلامت دهان و دندان آن‌ها مناسب خواهد بود.
 • متقاضیانی که تمایل دارند بهبودی سریع‌تری را زمان درمان کوتاه‌تری تجربه کنند.
 • افرادی‌که از سلامت عمومی برخوردار هستند و بیماری‌های زمینه‌ای آن‌ها همچون دیابت کنترل شده است.
 • بیمارانی که به‌دنبال یک روش دقیق‌تر و پیشرفته‌تر برای جایگزینی دندان هستند.
 • متقاضیانی که بهداشت دهان و دندان خود را به‌خوبی رعایت می‌کنند.

با این حال، قبل از تصمیم‌گیری درباره انجام ایمپلنت دیجیتال، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا ایشان شرایط شخصی شما را بررسی کند و بهترین روش درمانی را برای شما تعیین سازد.

فواید و مزایای استفاده از ایمپلنت دیجیتال

از آنجاکه در روش ایمپلنت دندان دیجیتالی، از تجهیزات و فناوری‌های مدرن استفاده می‌شود، می‌توان در زمان کمتر به نتیجه مطلوب دست یافت. این روش، دارای مزایای فراوانی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود:

 • دقت بالا در کاشت ایمپلنت
 • کوتاه بودن دوره نقاهت بعد از عمل
 • افزایش سرعت درمان
 • ایجاد ایمپلنت‌های دندانی بسیار طبیعی و زیبا و امکان طراحی لبخند دیجیتال
 • امکان کاشت چندین پایه ایمپلنت در یک جلسه
 • مناسب بودن برای بیماران مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای همچون دیابت
 • بازگشت سریع به فعالیت‌های روزمره پس از انجام ایمپلنت دیجیتال
 • مناسب بودن برای افراد با استخوان فک با ارتفاع و عرض کم
 • کاهش برش‌ها و وجود کمترین درد و خونریزی
 • امکان ذخیره‌سازی اطلاعات بیمار و استفاده از آن در صورت نیاز
 • افزایش اعتمادبه‌نفس متقاضی
 • عدم نیاز به بخیه و ایجاد برش‌های عمیق
 • جلوگیری از تحلیل استخوان فک پس از کاشت ایمپلنت

این مزایا موجب افزایش کار آیی دندان‌های کاشته شده، طبیعی به‌نظر رسیدن دندان‌ها و ایجاد حداقل عوارض برای بیمار خواهد شد. به‌دلیل مزایای فراوان این شیوه، اخیرا این روش درمانی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار شده است و دندان‌پزشکان زیادی این روش را به مراجعین خود توصیه می‌کنند.

فواید و مزایای استفاده از ایمپلنت دیجیتال

تفاوت‌های ایمپلنت معمولی با ایمپلنت دیجیتال

با روی کار آمدن روش‌های نوین همچون کاشت ایمپلنت دندانی به شیوه دیجیتال، بیشتر افراد تمایل دارند که از تفاوت‌های این شیوه‌های سنتی و مدرن ایمپلنت‌های دندانی آگاه شوند تا بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند. به‌همین دلیل، در ادامه به بررسی تفاوت‌های ایمپلنت‌های معمولی با دیجیتال می‌پردازیم.

دقت

در کاشت دندان به شیوه دیجیتال،به دلیل استفاده از شیوه‌های نوین برای طراحی سه بعدی و کامپیوتری دقت بالاتری وجود دارد. درحالی‌که در ایمپلنت معمولی، امکان خطای دید و کاهش دقت زیاد است.

تعداد جلسات مورد نیاز

تعداد جلسات مورد نیاز در روش کاشت دندان با استفاده از شیوه دیجیتال، کمتر از تعداد جلسات مورد نیاز برای کاشت دندان با روش‌های رایج است. در ایمپلنت معمولی، برای کامل شدن فرآیند ایمپلنت، نیاز به تعداد جلسات بیشتر وجود دارد و زمان بهبودی نیز طولانی‌تر است.

میزان تهاجمی بودن

روش ایمپلنت دندان دیجیتال کمتر تهاجمی است همین موضوع باعث می‌شود که این روش، دوره بهبودی و نقاهت کوتاه‌تری داشته باشد. اما ایمپلنت معمولی تهاجمی‌تر است و احتمال بروز عوارض بیشتری نیز در این شیوه وجود دارد.

نتایج ظاهری

در کاشت دیجیتال دندان، به دلیل طراحی و جایگذاری دندان‌های با شکل و رنگ مشابه دندان‌های اصلی، امکان ارائه نتایج ظاهری طبیعی‌تر وجود دارد. درحالی‌که دندان‌های کاشته شده به شیوه سنتی، در اغلب موارد کمی حجیم‌تر دیده می‌شوند و احتمالا نتایج ظاهری این شیوه، نسبت به شیوه مدرن دیجیتال کمتر طبیعی به‌نظر برسد.

هزینه

به‌دلیل کوتاه‌تر بودن روند بهبودی و مراحل درمان ایمپلنت دندان دیجیتال، این روش هزینه کمتری دارد؛ اما در روش سنتی ایمپلنت دندان، روند درمان و تعداد مراجعات به دندانپزشک طولانی‌تر است و هزینه آن بیشتر خواهد بود.

سرعت بهبودی

در صورت استفاده از ایمپلنت دندان دیجیتال، امکان مشاهده نتیجه موردنظر در عرض چند هفته وجود دارد. اما در روش سنتی، احتمال بروز عوارض یا احساس درد بیشتر است و دوره نقاهت طولانی‌تری دارد.

به‌طور کلی، ایمپلنت دیجیتال با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و طراحی دقیق‌تر، مزایای بیشتری نسبت به ایمپلنت معمولی دارد. توصیه می‌شود برای انتخاب روش مناسب برای خود، حتما با دندان‌پزشکان مجرب و حرفه‌ای مشورت کنید.

آن‌ها پس از معاینه و ارزیابی شما می‌توانند روش کاشت دندان مناسب را به شما پیشنهاد دهند. با این‌حال، تبحر و تخصص دندانپزشک و مراجعه به مراکز تخصصی دندانپزشکی می‌تواند تاثیر زیادی بر رضایت شما از نتیجه عمل داشته باشد.

عوارض ایمپلنت دیجیتال

با اینکه مشکلات و عوارض ایمپلنت‌های دیجیتال بسیار کمتر از روش‌های سنتی است، با این‌حال این روش هم همانند هر روش دیگری دارای معایب و عوارض خاص خود می‌باشد. در ادامه، برخی از معایب و عوارض متداول روش ایمپلنت دیجیتال را معرفی می‌کنیم:

 • احتمال ایجاد عفونت و درد در موضع کاشت دندان
 • التهاب سینوس‌ها
 • عدم پیوند مناسب ایمپلنت با استخوان فک و شل شدن ایمپلنت‌ها
 • عقب‌نشینی بافت لثه اطراف ایمپلنت
 • بروز درد، سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی لثه به دلیل آسیب عصبی بافتی (این مورد به‌دلیل قرارگرفتن ایمپلنت‌های دندان در نزدیکی عصب رخ می‌دهد) و...

دندان‌پزشکان ماهر با استفاده از تخصص و تجربه خود می‌توانند ایمپلنت‌های دندانی بسیار بادوام و باکیفیتی را به شما ارائه دهند که به‌خوبی با حفره دهانی شما سازگار می‌شود و کاملا مشابه دندان طبیعی عمل می‌کند. از این‌رو، برای افزایش موفقیت درمان و داشتن رضایت حداکثری از نتیجه کار، توصیه می‌شود در انتخاب دندان‌پزشک و مرکز درمانی خود توجه کافی داشته باشید.

انجام ایمپلنت دیجیتال چقدر طول می‌کشد؟

زمان موردنیاز برای کاشت ایمپلنت دیجیتال به عوامل متعددی از جمله تعداد و موقعیت ایمپلنت‌ها، سلامت عمومی بیمار، وضعیت استخوان فک، روش خاص استفاده شده توسط دندانپزشک و... بستگی دارد؛ اما به‌طور‌کلی، روش ایمپلنت دندان به روش دیجیتال، نسبت به روش سنتی نیاز به زمان کمتری دارد.

در روش ایمپلنت دیجیتالی، فرآیند کاشت ایمپلنت بسته به شرایط خاص در چند مرحله انجام شود. معمولا در جلسه اول، ایمپلنت یا ایمپلنت‌ها در استخوان فک قرار می‌گیرند. سپس، زمانی‌که استخوان به‌خوبی با ایمپلنت‌ها ادغام شدند (که معمولا تا چند ماه طول می‌کشد)، یک جلسه برای نصب بخش بالایی ایمپلنت (مانند پروتز دندان) درنظر گرفته می‌شود.

درمجموع، امکان کاشت هر پایه در مدت زمان بین 15 تا 30 دقیقه وجود دارد؛ ولی فرآیند کامل ایمپلنت دندان دیجیتال چند ماه زمان می‌برد. با این‌حال، این زمان بسته به شرایط فرد متفاوت است. دندانپزشک می‌تواند پس از معاینه، برنامه‌ریزی مناسبی را برای شما انجام دهد.

ایمپلنت فوری دیجیتال یک روش کاشت ایمپلنت است که در آن، پس از استخراج دندان طبیعی، ایمپلنت در کوتاه‌ترین زمان ممکن در محل خالی قرار می‌گیرد. سرعت کاشت ایمپلنت در این روش بالا است و نیازی به زدن بخیه و شکافتن لثه وجود ندارد.

تفاوت‌های ایمپلنت معمولی با ایمپلنت دیجیتال

هزینه ایمپلنت فوری دیجیتال

امروزه، استفاده از ایمپلنت دیجیتال در حوزه دندانپزشکی به‌عنوان یک ابتکار منحصر‌به‌فرد متداول شده است. این روش، علاوه‌بر فراهم کردن امکان طراحی لبخند دیجیتال، امکان جویدن غذاهای سفت و سخت را برای بیمار فراهم می‌کند. علاوه‌بر این، ایمپلنت‌های دیجیتال به‌دلیل ماندگاری بسیار بالا، در بسیاری از موارد بدون نیاز به مراقبت‌های خاص تا انتهای عمر فرد دوام دارند.

هزینه ایمپلنت فوری دیجیتال ممکن است متغیر باشد و بستگی به عوامل مختلفی از جمله مکان جغرافیایی، تخصص و تجربه دندانپزشک، تعداد ایمپلنت‌ها و مواد استفاده شده و... بستگی دارد. علاوه‌بر این، باید هزینه‌های پیش و پس از جراحی، مانند تصویربرداری و آزمایش‌ها نیز درنظر گرفته شوند.

جمع‌بندی

ایمپلنت دیجیتال یکی از شیوه‌های منحصربه‌فرد و مدرن کاشت دندان است که به‌دلیل دقت و ظرافت بالا از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. استفاده از تجهیزات، ابزارها و دستگاه‌های پیشرفته برای کاشت دندان در این روش موجب افزایش دقت و ارائه دندان‌های با ظاهر بسیار زیبا و طبیعی می‌شود. با این‌حال، مراجعه به مراکز تخصصی معتبر و دندان‌پزشکان ماهر و مجرب اهمیت زیادی دارد.

نظرات: 0 مشاهده