نکات تضمینی برای درمان چاقی و کاهش وزن

درمان چاقی و کاهش وزن

نکات تضمینی برای درمان چاقی و کاهش وزن

چاقی، پیش‌زمینه بسیاری از بیماری‎هاست. اگر تلاشی برای کاهش اضافه وزن خود نکنید، به زودی گرفتار دیابت، فشار خون، مشکلات قلبی، زانو درد، کمردرد و ... خواهید شد. برای لاغری رژیم‌های بسیاری وجود دارد. همه می‌دانند که باید کالری دریافتی خود را کاهش دهند تا کاهش وزن موفقیت‌آمیزی داشته باشند. با این حال بسیاری از افراد شکست می‌خورند زیرا برخی نکات ریز را نمی‌دانند و بی‌اطلاع بودن نسبت به همین نکات ساده باعث می‌شود تا از رژیم لاغری خود آن طور که باید و شاید نتیجه نگیرند. در این مقاله به نکاتی تضمینی برای درمان چاقی و کاهش وزن اشاره می‌کنیم.

غذاهای حجیم با کالری کم را انتخاب کنید

غذاهای چرب و فرآوری شده حتی در مقادیر کم، حاوی مقدار بالایی کالری هستند. در مقابل میوه‌ها و سبزیجات، حجم بیشتر در کنار کالری کمتر دارند. با خوردن وعده‌های بزرگ غذایی مثل سالاد که کالری کمی دارند، می‌توانید در عین حال که احساس گرسنگی را کاهش می‌دهید، کالری اندکی را به بدن خود برسانید.

از قرص‌های لاغری کمک بگیرید

وقتی اسم قرص برای لاغری می‌آید، بسیاری از افراد فورا به عوارض ناشی از آن فکر می‌کنند. اما حقیقت این است که در داروخانه‌ها می‌توان بهترین قرص لاغری بدون عوارض در ایران را پیدا کرد. این قرص‌ها اغلب گیاهی هستند و اگر نحوه صحیح مصرف را رعایت کنید، هم روند کاهش وزن شما را تسریع می‌کنند و هم هیچ عارضه‌ای را به دنبال ندارند. اگر ورزش می‌کنید، از مکمل‌های کاهش وزن مثل ال کارنیتین و سی ال ای هم می‌توانید کمک بگیرید. در صورت استفاده درست، این مکمل‌ها نیز اغلب بدون عارضه هستند؛ البته اگر مشکل خاصی از لحاظ سلامتی نداشته باشید. بد نیست قبل از خرید قرص لاغری با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت نمایید.

معرفی داروهای لاغری تایید شده توسط FDA

داروهای زیر توسط اف دی ای تائید شده‌اند بنابراین اگر پزشک آنها را توصیه کرده است با خیال راحت می‌توانید از آنها استفاده کنید تا یک لاغری تضمینی داشته باشید:

  • بوپروپیون-نالترکسون
  • لیراگلوتاید
  • ارلیستات
  • فنترمین توپیرامات
  • سماگلوتاید

بهترین قرص لاغری

رژیم لاغری را به درستی رعایت کنید

در یک رژیم لاغری حساب شده و اصولی، تمرکز روی مصرف غذاهای سالم است و بیشتر باید از میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل استفاده شود. همچنین در رژیم لاغری، پروتئین‌های بدون چربی مثل سویا، حبوبات و گوشت بدون چربی باید وجود داشته باشد. بهتر است هفته‌ای 2 بار ماهی بخورید و نمک و شکر را محدود کنید. به طور کلی مقدار مصرف چربی باید کم شود و چربی‌های سالم مثل روغن زیتون جایگزین روغن‌ها مضر شوند تا از رژیم خود نتیجه بگیرید.

وعده‌های غذایی را کم کنید

در حالی که اکثرا توصیه می‌شود که در رژیم لاغری نباید هیچ یک از وعده‌های غذایی حذف شوند، برخی مطالعات نشان می‌دهند که اگر یک یا دو وعده اصلی غذایی خود را با خوردن شیک‌های کم‌کالری یا خوراکی‌هایی از این دست جایگزین کنید و سپس سومین وعده غذایی شما مملو از غذاهای سالم که کم‌چرب و کم‌کالری هستند باشد، در لاغری بسیار موفق خواهید بود.

استرس خود را کاهش دهید تا بهتر وزن کم کنید

یکی از عوامل نادیده گرفته شده در لاغری، استرس است. استرس روی متابولیسم شما تاثیر گذاشته و ممکن است سبب پرخوری شود. حتی تلاشی که برای کاهش وزن می‌کنید، نباید تبدیل به یک عامل استرس‌زا برای شما شود. با مدیتیشن، یوگا و در صورت لزوم مراجعه به روانشناس استرس خود را کاهش دهید تا تلاش شما برای لاغری بی‌فایده نشود.

برای لاغر شدن فقط ورزش کافی نیست

برخی از افراد بر این باورند که هرچه بخوریم، ایرادی ندارد؛ مهم این است که ورزش کنیم تا کالری سوزانده شود. اما این باور اصلا صحیح نیست. حتی اگر مدت زمان زیادی را در حال ورزش صرف کنید اما رژیم غذایی شما ناسالم و پرکالری باشد، در لاغری آن طور که انتظار دارید، موفق نخواهید بود. ورزش و رژیم لاغری در کنار هم موجب کاهش وزن مطلوب خواهند شد.

ورزش برای لاغر شدن

خواب ناکافی، عامل افزایش وزن است

سبک زندگی در روند کاهش وزن تاثیر مستقیم دارد. کمبود خواب می‌تواند بهره‌وری و سطح انرژی را در حین ورزش کاهش دهد و نتوانید به میزان دلخواه کالری بسوزانید. در هر شبانه روز به عنوان یک بزرگسال 7 تا 8 ساعت خواب مفید و باکیفیت باید داشته باشید. چرخه خواب ضعیف حتی باعث می‌شود که شما به دلیل بی‌حالی، انگیزه خود را برای تلاش جهت کاهش وزن از دست بدهید.

میان وعده‌ها را حذف نکنید

میان‌وعده‌های مضر می‌توانند سبب افزایش چربی دور شکم شما شده و عاملی برای اضافه وزن به حساب آیند. اما میان وعده اگر سالم و حساب شده انتخاب شود، حتی سبب لاغری شما خواهد شد. افرادی که چندین میان وعده کوچک در طی روز می‌خورند، در کنترل گرسنگی خود موفق‌تر از سایرین خواهند بود. تنقلات سالم به ویژه اگر پرپروتئین باشند، در تنظیم متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن تاثیر مستقیم دارند. شاید برایتان جالب باشد بدانید افرادی که به مقدار مطلوب آجیل می‌خورند، لاغرتر از اشخاصی هستند که آجیل در میان وعده آنها جایی ندارد.

ننوشیدن آب، یکی از علل چاقی است

آب، برای سوزاندن کالری ضروری است. اگر بدن شما کم آب شود، سوخت و ساز کند شده و دیرتر وزن کم خواهید کرد. حداقل مصرف 8 لیوان آب در طی روز ضروری است اما اگر فردی هستید که با این مقدار آب باز هم احساس تشنگی دارید، هیچ ایرادی ندارد که مقدار آب بیشتری بنوشید.

اهداف غیر واقعی برای لاغر شدن خود در نظر نگیرید

فرض کنید یک نفر 30 کیلو اضافه وزن دارد و رژیم لاغری را آغاز می‌کند. این فرد نباید توقع داشته باشد که در ماه اول رژیم، 20 کیلو از وزن خود را کم کند؛ چنین چیزی نشدنی است. اگر این فرد بعد از یک ماه متوجه شود که تنها 4 کیلو وزن کم کرده است، نباید این اتفاق را یک شکست در نظر بگیرد. بنابراین وقتی برای لاغری برنامه ریزی می‌کنید، واقع بین بوده و توقعات عجیب و غریب نداشته باشید.

اهداف واقع بینانه برای لاغری

بعد از شام تنقلات نخورید

سعی کنید در ساعات ابتدایی شب، شام خود را نوش جان کنید اما بعد از آن به سراغ خوردن تنقلات نروید. بسیاری از افراد با اینکه در رژیم لاغری هستند، شب‌ها روبروی تلویزیون دراز کشیده و تنقلات ناسالم مصرف می‌کنند و بعد در تعجب هستند که چرا وزن کم نکرده‌اند! اگر بعد از شام خیلی احساس گرسنگی می‌کنید، ساعت شام خود را حدود 30 تا 60 دقیقه به تاخیر بیندازید.

خود را سرگرم کنید تا کمتر احساس گرسنگی داشته باشید

رژیم گرفتن سخت است و اصلا نمی‌توان این واقعیت را کتمان کرد. کاملا طبیعی است که گاهی شما در رژیم خود کم بیاورید و احساس درماندگی کنید. یکی از راهکارهایی که به وسیله آن می‌توانید هوس خود به غذا خوردن را کاهش دهید، این است که خود را سرگرم کاری کنید که مورد علاقه‌تان باشد. در این صورت احساس گرسنگی کمتر آزاردهنده خواهد بود زیرا کمتر به آن توجه کرده‌اید.

به کالری نوشیدنی‌ها دقت کنید

هنگام شمارش کالری‌های مصرفی در طی یک روز، بسیاری از افراد کالری موجود در مایعات را نادیده می‌گیرند. برخی از کافی میکس‌ها بیش از 500 کالری دارند. همچنین بعضی آبمیوه‌ها کالری بالایی دارند و نوشیدن آنها بدون شک سبب شکست در لاغری خواهد شد. پس وقتی می‌نشینید و یک نوشیدنی پرکالری می‌خورید، فکر نکنید که تاثیری در روند لاغری شما نخواهد داشت.

چه مدت طول می‌کشد که لاغر شویم؟

بسیاری از افراد حتی در مراحل اولیه رژیم می‌پرسند: "چقدر طول می‌کشه وزن کم کنیم؟" عوامل مختلفی در وزن کم کردن موثر هستند مثل: سن، جنسیت، وزن اولیه، کیفیت خواب، مصرف دارو، شرایط هورمونی بدن و ... اما به طور کلی می‌توان گفت که در یک رژیم لاغری حساب شده افراد باید در هر هفته 0.5 تا 1 کیلوگرم وزن کم کنند. با این حال باز هم تاکید می‎‌کنیم که یک مقدار مشخص را برای همه افراد نمی‌توان عنوان کرد.

کلام آخر در مورد لاغری تضمینی

لاغری تضمینی در صورتی می‌تواند اتفاق بیفتد که شما یک رژیم لاغری تائید شده توسط متخصص تغذیه داشته باشید، به آن رژیم پایبند باشید، فعالیت بدنی خود را افزایش دهید، استرس را از خود دور کنید، بیماری خاصی نداشته باشید و به اندازه کافی بخوابید. در غیر این صورت به اهداف لاغری خود آن طور که انتظار دارید نخواهید رسید. برای تسریع روند لاغری توصیه می‌کنیم از قرص لاغری موجود در داروخانه کمک بگیرید.

نظرات: 0 مشاهده