سوفل قلبی نوزاد و هر آنچه باید بدانید

سوفل قلبی نوزاد صدای اضافی است که در قلب ایجاد شود. این بیماری به دو نوع بی‌گناه و غیر طبیعی تقسیم می‌شود. در نوزادان، اغلب سوفل بی‌گناه قلبی رخ می‌دهد که جای نگرانی نیست؛ اما گاهی اوقات این مشکل می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل اساسی قلبی باشد که باید آن را جدی بگیرید. در ادامه قصد داریم به تمام نکات ضروری در مورد سوفل قلبی کودکان بپردازیم.

سوفل قلبی نوزاد و هر آنچه باید بدانید

?سوفل قلبی چیست؟

خون از دریچه‌های مختلف قلب عبور می‌کند و از طریق رگ‌های خونی در سراسر بدن گردش پیدا می‌کند. یک ضربان قلب معمولی صدای «لوب – دوب» «lub-dub» تولید می‌کند که به دلیل بسته‌شدن دریچه‌های قلب ایجاد می‌شود. اما در شرایط سوفل قلب صداهای غیر طبیعی در اثر جریان خون نامنظم ایجاد می‌شوند.

سوفل قلبی نوزاد ممکن است در اثر حرکت خون یا یک مشکل در قلب ایجاد شود. سوفل قلبی در کودکان بسیار شایع است و در اکثر موارد خود‌به‌خود از بین می‌رود. البته اگر نوزاد شما دارای سوفل قلبی کودکان است، حتما مشکل را نزد یک متخصص قلب کودکان پیگیری کنید.

?انواع سوفل قلبی در نوزادان

یک مطالعه در سال 2022 نشان داد که تا 8.6 درصد از نوزادان و 80 درصد از کودکان سوفل قلبی دارند. در حالت کلی سوفل قلبی را به دو دسته سوفل بی‌گناه قلب «Innocent heart murmur» و سوفل غیرطبیعی قلب « Abnormal heartmurmur» تقسیم می‌کنند. در ادامه هر یک از این انواع سوفل قلب بیشتر تشریح شده‌اند.

?1. سوفل بی‌گناه قلب

سوفل بی‌گناه که سوفل فیزیولوژیک هم نامیده می‌شود، در نوزادان، کودکان و نوجوانان سالم بسیار رایج است. هنگامی‌که کودک بزرگ می‌شود، سوفل ناپدید می‌شود و نیازی به درمان ندارد. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که کمتر از یک درصد سوفل قلبی در نوزاد منجر به یک بیماری قلبی مشخص می‌شود. چهار نوع اصلی سوفل قلب بی‌گناه وجود دارد. معمولا هر یک از این سوفل‌ها به‌مرور زمان با رشد کودک و بزرگ‌ترشدن رگ‌های خونی و اندام‌ها از بین می‌روند و جریان خون را روان‌تر می‌کنند.

?2. سوفل غیرطبیعی قلب

یک مشکل قلبی می‌تواند باعث سوفل غیر طبیعی قلب در نوزاد شود. برای مثال دریچه مسدودشده یا یک سوراخ در قلب، مانند نقص سپتوم دهلیزی و نقص دیواره دهلیزی می‌تواند دلیل این نوع سوفل قلبی نوزاد باشد. البته خود سوفل غیرطبیعی هم به چند نوع مختلف تقسیم می‌شود.

?علت سوفل قلبی نوزاد

علل سوفل قلب نوزاد تا حد زیادی به نوع سوفل بستگی دارد. سوفل‌های بی‌گناه قلب اغلب به‌دلیل جریان خون سریع و رگ‌های خونی کوچک‌تر از حد معمول ایجاد می‌شوند. این مشکل منجر به جریان خون سریع و متلاطم می‌شود و به سوفل قلبی ختم خواهد شد. همان‌طورکه کودک رشد می‌کند، رگ‌های خونی هم رشد می‌کنند. معمولا سوفل قلبی نوزاد ناشی که در اثر کوچک‌بودن رگ‌ها ایجاد می‌شوند، خودبه‌خود از بین می‌رود.

اگر کودک شما بیمار باشد یا دچار کم‌خونی شود، در این شرایط احتمال ابتلا به سوفل قلبی نوزاد وجود دارد. در هر دو حالت، بدن باید اکسیژن را از طریق خون به سرعت تحویل دهد و باعث افزایش جریان خون شود. افزایش جریان خون می‌تواند منجر به سوفل شود.

 اما علت سوفل غیرطبیعی قلب چیست؟ سوفل غیرطبیعی قلب پیچیده‌تر است و مشکلات قلبی می‌تواند دلیل ایجاد آن‌ها باشد. از جمله مشکل‌های قلبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        تنگی مجرا: این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که دریچه قلب به درستی باز نمی‌شود و باعث مقاومت در برابر جریان خون می‌شود. به‌عنوان مثال می‌توان تنگی دریچه میترال و تنگی دریچه آئورت را نام برد.

·        برگشت خون: هنگامی‌که یک دریچه قلب قادر به جلوگیری از جریان برگشتی خون نباشد، به خون اجازه می‌دهد تا در جهت اشتباه در قلب حرکت کند.

انواع سوفل قلبی در نوزادان

·        باریک‌شدن جریان خروجی رگ: این تنگ‌شدن عروق یا مجاری جریان خون، مقاومت بیشتری در برابر جریان خون ایجاد می‌کند که به حرکت سریع‌تر خون نیاز خواهد داشت.

·        نقص سپتوم دهلیزی و نقص دیواره بین‌دهلیزی: در این شرایط، سوراخ‌های مختلف در قلب اجازه می‌دهد خون بین حفره‌های قلب جریان یابد که در شرایط عادی نباید این اتفاق رخ دهد.

اگر نوزاد شما سوفل قلبی غیر طبیعی دارد، باید آن را با یک متخصص اطفال یا متخصص قلب کودکان مطرح کنید تا مشکل فرزند شما بررسی شود. در صورت جدی‌بودن مشکل پزشک توصیه‌ها و درمان‌های ضروری را ارائه خواهد کرد.

?تشخیص سوفل قلبی نوزاد

پزشک می‌تواند سوفل یا صدای اضافه قلب نوزاد را با گوش‌دادن به قلب فرزندتان از طریق گوشی پزشکی تشخیص دهد. سوفل قلبی با توجه به میزان بلندی صدا از 1 تا 6 درجه‌بندی می‌شود. درجه یک سوفل بسیار ضعیف است؛ اما درجه 6 بسیار بلند است؛ به‌طوری‌که بدون گوشی هم می‌توان آن را شنید. حتی گاهی اوقات می‌توانید جریان خون غیر طبیعی را در قفسه سینه احساس کنید.

هنگامی‌که پزشک اطفال سوفل قلبی را می‌شنود، احتمالا چندین دستور مختلف را تجویز کند. اولین دستور، ارجاع کودک به پزشک اطفال است یا برای تشخیص بهتر آزمایش‌ اکوکاردیوگرافی را توصیه کند. در واقع اکوکاردیوگرافی یک نوع سونوگرافی تخصصی است که قلب را بررسی می‌کند و جریان خون را در زمان واقعی ارزیابی خواهد کرد.

در برخی موارد، پزشک ممکن است یک نوار قلب را هم تجویز کند. در واقع این تست، فعالیت الکتریکی قلب را اندازه‌گیری می‌کند. همچنین متخصص احتمالا عکس رادیوگرافی قفسه سینه را هم سفارش دهد. متخصص اطفال و متخصص قلب اطفال بهترین مراحل را برای شما و فرزندتان برای تشخیص سریع و دقیق می‌داند.

?علائم سوفل قلبی در نوزادان چیست؟

علائم سوفل قلبی در نوزادان با توجه به نوع آن متفاوت است. معمولا اکثر نوزادان نوزادان و کودکانی که سوفل‌های بی‌گناه دارند هیچ علامتی ندارند و صدای غیرطبیعی قلب را تنها نشانه این بیماری خواهد بود. اما گاهی اوقات ممکن است علائم و نشانه‌هایی رخ دهد. والدین باید مراقب علائم زیر باشند:

·        رشد آهسته یا کم

·        سیانوز (رنگ آبی اندام‌ها یا لب‌ها)

·        تنگی‌نفس

·        عرق کردن در هنگام تغذیه

·        مشکل در تغذیه

یک بررسی در سال 2020 نشان داد که تعدادی از نوزادان با سوفل قلبی بدون علامت، بیماری قلبی مادرزادی دارند. در این شرایط پزشک معاینه بالینی دقیق و ارزیابی کاملی را برای شناسایی علت سوفل قلبی نوزاد انجام خواهد دارد.

?درمان سوفل قلبی نوزاد

درمان صدای اضافه قلب کودک به سن، علائم و سلامت عمومی و همچنین شدت بیماری بستگی دارد. سوفلهای بیگناه نیازی به درمان ندارند و با گذشت زمان برطرف می‌شوند. البته برخی از آن‌ها تا بزرگسالی باقی می‌مانند؛ اما علائم دیگری ایجاد نمی‌کنند. همچنین این نوع سوفل نیازی به نظارت مداوم ندارند و کودکان می‌توانند زندگی عادی خود را داشته باشند.

اگر علت سوفل، بیماری یا مشکلی قلبی باشد، پزشک ممکن است روی درمان بیماری اولیه تمرکز کند. هنگامی‌که پزشک توانست با موفقیت بیماری ایجاد‌کننده سوفل را درمان کرد، احتمالا سوفل از بین برود یا کاهش یابد. برخی از اختلالات مادرزادی قلب خودبه‌خود طی ماه‌ها یا سال‌ها برطرف می‌شوند. حتی پزشک می‌تواند با توجه به اختلال زمینه‌ای، روش‌ها یا جراحی‌های مختلفی را توصیه کند.

?آیا سوفل قلب نوزاد خطرناک است

آینده نوزادانی که سوفل بی‌گناه قلبی دارند، کاملا روشن است. تقریبا همه کودکان مبتلا به سوفل قلب بی‌گناه، زندگی سالمی دارند و ممکن است همراه با سوفل خود رشد کنند. نوزادانی که سوفل آن‌ها ناشی از بیماری مادرزادی است، شرایط خوبی دارند؛ اما با احتمال بیشتری در معرض عوارض قرار می‌گیرند. نوع عوارض به علت سوفل بستگی دارد؛ اما در این شرایط درمان و مدیریت برای کاهش عوارض مفید خواهد بود. اگر کودک شما هر نوع بیماری مادرزادی قلبی دارد، باید با پزشک اطفال در مورد آن مشورت کنید.

تشخیص سوفل قلبی نوزاد

?سوفل قلبی نوزادان را با متخصصین دکترنکست درمان کنید

سوفل قلب نوزاد بسیار شایع است. اگرچه بیشترین موارد این بیماری از نوع بی‌گناه هستند؛ اما در شرایط باید با پزشک اطفال مشورت کنید تا سوفل به‌صورت کامل ارزیابی شود. اگر کودک سوفل داشته باشد، احتمالا برای بررسی بیشتر به آزمایش‌های تصویربرداری نیاز داشته باشد. در همه این حالت شما می‌توانید به‌صورت آنلاین و بدون هیچ‌گونه دغدغه‌ای نزد متخصص اطفال یا متخصص قلب کودکان دکترنکست نوبت خودتان را رزرو و در زمان اعلام‌شده با پزشک دیدار کنید.

نظرات: 0 مشاهده