کلیندامایسین - عوارض - تداخل - نحوه مصرف Clindamycin

کلیندامایسین Clindamycin برای درمان عفونت های جدی و شدید ناشی از باکتری مورد استفاده قرار میگیرد .

کلیندامایسین - عوارض - تداخل - نحوه مصرف Clindamycin

کلیندامایسین Clindamycin چیست ؟ توصیه ها و هشدارها

کلیندامایسین Clindamycin میتواند باعث اسهال شود . در صورتی که دچار اسهال خونی شدید سریعا به پزشک گزارش دهید . قبل از تجویز کلیندامایسین ، در صورتی که بیماری های کلیوی دارید و یا دچار مشکلات کبدی هستید به پزشک خود اطلاع دهید .

همچنین اگر این مشکلات را دارید به پزشک توضیح دهید : کولیت ، کرون ، آسم ، اگزما ، حساسیت های پوستی و .../ همیشه باید دوره درمان کلیندامایسین را کامل کنید . در صورتی که در روهای اول مصرف این دارو ، علائم بهبودی را مشاهده کردید و عفونت درمان شد ، مصرف دارو را قطع نکنید .

عدم مصرف کامل کلیندامایسین Clindamycin و قطع مصرف دارو قبل از دوره تجویز شده توسط پزشک میتواند باعث ایجاد مقاومت در برابر آنتی بیوتیک شود . از کلیندامایسین برای درمان بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی و انفولانزا استفاده نکنید . در صورتی که نیاز به عمل جراحی دارید ممکن است نیاز باشد تا مصرف دارو را برای مدتی متوقف کنید .

اگر به آلبومین کلیندامایسین یا لینكومايسین حساسیت دارید، نباید از این دارو استفاده كنید.

در زمان تجویز کلیندامایسین ، در صورتی که هر یک از شرایط زیر را دارید به پزشک گزارش دهید :

 •  اگر مبتلا به کولیت ، کرون و هرگونه اختلال در روده هستید
 • اگر دچار اگزما و هرگونه حساسیت پوستی هستید
 • اگر بیماری کبدی دارید
 • در صورتی که آسم و تنگی نفس دارید
 • اگر به داروی آسپرین حساسیت دارید
 • اگر باردار هستید
 • در صورتی که در دوران شیردهی هستید
 • در صورتی که داروی اریترومایسین مصرف میکنید

مصرف کلیندامایسین در بارداری و دوران حاملگی

تاثیر کلیندامایسین بر جنین به صورت کامل مشخص نیست . در صورتی که باردار هستید ، قبل از مصرف این دارو به پزشک اطلاع دهید

مصرف کلیندامایسین در دوران شیردهی

کلیندامایسین از طرق شیر مادر به بدن نوزاد منتقل می شود و میتواند برای نوزاد مضر باشد . در صورتی که در دوران شیردهی هستید قبل از مصرف کلیندامایسین با پزشک مشورت کنید .

توجه : تزریق کلیندامایسین به کودک و نوزاد بدون توصیه و نظارت پزشک به هیچ عنوان توصیه نمی شود . نوع تزریقی کلیندامایسین حاوی موادی است که میتواند باعث ایجاد عوارض جدی در نوزاد و کودک و حتی مرگ شود .
کپسول کلیندامایسین را همیشه با یک لیوان پر آب مصرف کنید . آمپول کلیندامایسین به صورت وریدی و تزریق در عضله مورد استفاده قرار میگیرد . در صورتی که اطلاع دقیقی از نحوه تزریق این دارو ندارید ، هیچگاه به صورت خودسرانه و در خانه ، کلیندامایسین تزریق نکنید .
در صورتی که به مدت طولانی از کلیندامایسین استفاده کنید ، برای جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی ، نیاز به آزمایشات پزشکی و تشخیصی منظم خواهید داشت  .
شربت کلیندامایسین را در یخچال نگهداری نکنید . بعد از باز شدن درب شربت ، حداکثر دوهفته قابل اسفاده میباشد .

در صورت فراموش کردن مصرف کلیندامایسین چه کنم ؟

در صورتی که مصرف یک وعده از داروی خود را فراموش کرده اید ، به محض یاداوری ، داروی خود را مصرف کنید . اگر به زمان مصرف بعدی نزدیک شده اید ، دوز فراموش شده را رها کنید .

در صورت مصرف بیش از حد کلیندامایسین چه کنم ؟

در صورتی که به صورت اتفاقی و یا به قصد خودکشی با کلیندامایسین ، مقدار زیادی از این دارو مصرف کرده اید ، سریعا با اورژانس تماس بگیرید . مصرف بیش از حد کلیندامایسین میتواند کشنده باشد و عوارض جانبی جبران ناپذیری در پی دارد .
توجه : داروهای انتی بیوتیک و کلیندامایسین میتوانند باعث اسهال شوند . هیچ گاه همزمان با مصرف کلیندامایسین از داروهای ضد اسهال استفاده نکنید . مگر با تجویز پزشک . در صورتی که دچار اسهال خونی شدید سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

عوارض مصرف کلیندامایسین

کلیندامایسین مانند سایر داروهای میتواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد . شما ممکن است هیچکدام از این عوارض را تجربه نکنید و یا چندین عارضه به صورت همزمان در شما مشاهده شود . در صورتی که با مصرف کلیندامایسین دچار علائم و نشانه های حساسیت و آلرژی شدید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . علائمی مانند : خارش و قرمز شدن چشم ، آبریزش بینی و گرفتگی بینی ، خشک شدن دهان و گلو و سرفه ، عطسه ، تنگی نفس همراه با درد قفسه سینه ، تورم لب و زبان و ...

سایر عوارض جانبی احتمالی کلیندامایسین عبارتنداز :

 • درد معده / سوزش سردل / تهوع / استفراغ
 • احساس طعم فلز در دهان مخصوصا بعد از تزریق کلیندامایسین
 • کم شدن ادرار / سوزش ادرار / درد در زمان ادرار / تکرر ادرار
 • خارش پوست
 • خارش واژن همراه با ترشحات بد بود و خروج به صورت ترشحات اسفنجی و پنیری سفید و بدبو
 • خارش پوست / ترک های پوستی / خشک شدن پوست / اگزما / تورم و جمع شدن آب زیر پوستی
 • سیاه شدن مدفوع / نفخ
 • تاری دید / دیدن هاله نور اطراف اجسام / دوبینی
 • دردشکم
 • خونریزی لثه
 • افزایش ضربان قلب
 • درد واژن در هنگام رابطه جنسی

چه داروهایی با کلیندامایسین تداخل دارند ؟

کلیندامایسین میتواند با سایر داروها تداخل ایجاد کرده و باعث بروز عوارض جانبی ناخواسته شود . در زمان تجویز ، تمام داروهایی که هم اکنون در حال مصرف کردن هستید به پزشک اطلاع دهید . کلیندامایسین اثر داروهای شل کننده عضلانی غیر دپولاریزان را افزایش می‌دهد. این دارو نسبت به اثرات داروهای نئوستیگمین و پیریدوستگمین اثر آنتاگونیستی دارد. مصرف همزمان این دارو با اریترومایسین و کلرامفنیکل توصیه نمی‌شود.

میزان مصرف کلیندامایسین

خوراکی بزرگسالان مقدار مصرف کلیندامایسین از راه خوراکی ۱۵۰–۳۰۰ میلی گرم هر ۶ ساعت و در عفونت‌های شدید تا ۴۵۰ میلی گرم هر ۶ ساعت می‌باشد. کودکان مقدار مصرف کلیندامایسین از راه خوراکی در کودکان ۳–۶ mg/kg هر ۶ ساعت می‌باشد. تزریقی بزرگسالان کلیندامایسین از راه تزریق عضلانی یا انفوزیون وریدی به مقدار ۰/۶–۲/۷/g/day در ۲–۴ مقدار منقسم مصرف می‌شود که این مقدار در عفونت‌های مخاطره آمیز تا g/day4/8 نیز افزایش می‌یابد.

مقادیر مصرف در یک نوبت بیش از ۶۰۰ میلی گرم باید فقط از راه انفوزیون وریدی تزریق شوند که در این صورت نیز مقدار مصرف نباید از ۲/۱ گرم تجاوز کند. کودکان این دارو از راه تزریق عضلانی یا وریدی در کودکان با سن بیش از یک ماه ۱۵–۴۰ mg/kg/day در ۳–۴ مقدار منقسم مصرف می‌باشد که این مقدار در عفونت‌های شدید تا ۳۰۰mg/day (بدون در نظر گرفتن وزن بیمار) ممکن است افزایش یابد.

توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۱۰/۱۱  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.
تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com
نظرات: 0 مشاهده