صدا دادن فک هنگام غذا خوردن و حرف زدن – درمان خانگی

صدا دادن فک هنگام غذا خوردن و حرف زدن
صدا دادن فک هنگام غذا خوردن و حرف زدن

دردهای خفیف و یا شدید در فک میتواند بسیار ناراحت کننده و اعصاب خورد کن باشد . ممکن است موقع جویدن غذا صدا مانند خورد شدن چیزی در فک احساس کنید (مثلا صدای خرچ خرچ) . این صدا میتواند مانع غذا خوردن راحت شما شود و خیلی ناراحت کننده است . یا ممکن است زمانی که میخواهید قاشق در به دهان ببرید ، فکش شما صدا دهد و با مشکل مواجه شوید . صدایی مثل صدای مفاصل انگشت. یا ممکن است موقع خمیازه کشیدن و حتی صحبت کردن ، صدای فک خود را بشوید . حتی اگر هیچ دردی احساس نکنید ، این صدا بازهم واقعا آزار دهنده و گاهی غیرقابل تحمل است . به مرور زمان در صورتی که این مشکل حل نشود ، درد نیز به مشکل شما اضافه خواهد شد .

این دردها و صداهای فک ، میتواند دلایل مختلفی داشته باشد . مانند مشکلات مفصلی فک ، مشکلات سینوس ها و مشکلات دندان . اختلال تمپوروماندیبولار (TMD) در فک نیز یکی از دلایل درد و شنیدن صدای فک هنگام غذا خوردن و صحبت کردن است . این مشکل باید با مراجعه به پزشک ، ریشه یابی و درمان شود . در این مطلب از سایت ، به چند روش خانگی تسکین درد فک و صدا دادن فک اشاره شده است .

1 – برای کاهش درد فک ، از یخ استفاده کنید .

برای کاهش درد فک ، از یخ استفاده کنید
برای کاهش درد فک ، از یخ استفاده کنید

چند تکه یخ را درون نایلون فریز بگذارید و سپس داخل یک حوله یا پارچه نازک بپیچید . حوله را به مدت 10 الی 15 دقیقه در محل درد فک قرار دهید . سپس اجازه بدهید که به مدت 10 دقیقه ، محل درد استراحت کند و دوباره این کار را تکرار کنید .

سرما و یخ میتواند باعث کاهش حس درد شده و عضلات فک شما را آرام کند . توجه داشته باشید که هیچ وقت نباید یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار دهید . این کار می تواند به پوست آسیب جدی وارد کند .

2 – برای کاهش درد فک ، از آب گرم استفاده کنید .

حوله و یا پارچه ای را داخل آب گرم قرار دهید و سپس پارچه را به مدت 5 دقیقه روی محل درد فک بگذارید . این کار را هر 2 ساعت یکبار تکرار کنید .

3 – برای کاهش درد فک ، فک خود را ماساژ دهید

میتوانید برای کاهش دردتان ، فک خود را ماساژ دهید . ماساژ با افزایش خون رسانی به محل درد ، میتواند عضلات فک شما را آرام کرده و درد را تسکین دهد . این کار حتی میتواند دامنه حرکات فک شما را بهبود بخشد .

برای کاهش درد فک ، فک خود را ماساژ دهید
برای کاهش درد فک ، فک خود را ماساژ دهید

برای این کار ، به روغن نارگیل و یا روغن زیتون طبیعی کمی پودر فلفل سیاه اضافه کرده و به وسیله انگشت به صورت دایره ای روی محل درد بمالید و ماساژ دهید . این کار را روزی 5 الی 7 بار تکرار کنید . ماساژ گردن نیز میتواند به کاهش درد فک کمک کند .

4 – برای کاهش درد فک ، حرکات ورزش تقویت فک انجام دهید .

حرکات ورزشی تقویت فک میتواند به کاهش درد فک و کاهش صداهای فک کمک کند . برای این کار : نوک زبان خود را به سقف دهانتان فشار دهید . سپس به آرامی دهان خود را تاجایی که امکان دارد باز کنید .

 •  چند ثانیه دهان خود را باز نگه دارید و سپس ببندید .
 • زمانی که فک شما بسته است ، فک خود را به طرف راست بکشید و همزمان به سمت چپ نگاه کنید . چند ثانیه به همین حال بمانید
 • حالا فک خود را به سمت چپ بکشید و به سمت راست نگاه کنید .چند ثانیه به همین حال بمانید
 • دهان خود را ببندید و چند ثانیه استراحت کرده و همین کار را 3 الی 5 بار تکرار کنید.

5 – برای تسکین درد فک ، یک نوشیدنی گرم بنوشید

وقتی شما استرس و اضطراب دارید به احتمال زیاد ، دندان های خود را به هم فشار میدهید (دندان قروچه) .این کار در طولانی مدت می تواند به فک شما آسیب برساند و باعث درد و صدا دادن فک شود . نوشیدنی های آرامبخش میتواند به شما کمک کند . دمنوش چای سبز و بابونه به دلیل آرامبخش بودن و داشتن خاصیت ضدالتهاب میتواند کمک کننده باشد .

 • دو قاشق چای خوری بابونه خشک شده و مقدار کمی چای سبز را در یک فنجان آب داغ مخلوط کنید .
 • یک نعلبکی یا پوششی روی فنجان گذاشته و 5 الی 10 دقیقه صبر کنید .
 • مخلوط را از صافی بگذرانید و با کمی آب لیموی تازه و عسل طبیعی و اصل مخلوط کرده و بنوشید
 • این چای را میتوانید 2 الی 3 با در روز بنوشید ولی از نوشیدن روزانه به مدت طولانی خودداری کنید . 4 الی 5 روز در هفته مناسب است

6 – برای کاهش درد فک ، از آب نمک استفاده کنید

ممکن است درد فک به دلیل آبسه دندان یا عفونت لثه باشد . نمک خاصیت ضدعفونی کننده دارد و باعث کاهش التهاب و درد می شود . همچنین از رشد باکتری ها در دهان جلوگیری میکند .

 •  یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب حل کرده و کاملا مخلوط کنید . روزی 2 الی 3 بار با این آب نمک به خوبی قرقره کنید .

7 – برای کاهش #درد فک ، به فک خود استراحت دهید

برای این که درد فک شما بهبود یابد ، بهتر است گاهی به فک خود استراحت دهید . میتوانید در برخی از روزها ، از #سوپ و آش و غذاهایی که کمتر نیاز به جویدن دارند استفاده کنید . گاهی کمتر صحبت کنید و بیشتر به حرف دیگران گوش دهید . از جویدن آدامس خودداری کنید . از خودن لقمه های بزرگ پرهیز کنید و لقمه های خود را به چند لقمه کوچکتر تقسیم کنید .

8 – برای کاهش در فک ، استرس خود را کم کنید

اغلب افراد در زمانی که دچار استرس و اضطراب هستند ، دندان های خود را به هم فشار میدهند ، این کار میتواند در دراز مدت باعث صدمه به فک شود . تا جایی که میتوانید از میزان استرس خود کم کنید .

9 – برای کاهش درد فک ، کمتر قهوه بنوشید

کافئین موجود در قهوه تنش در عضلات شما را افزایش میدهد . قطع مصرف قهوه و یا کاهش نوشیدن قهوه میتواند به کاهش درد فک شما کمک کند . همچنین از مصرف الکل و دخانیات نیز خودداری کنید .

توصیه ها :

 1. در مواقع حاد میتوانید از برخی مسکن ها طبق تجویز پزشک استفاده کنید (مثلا استامینوفن ).
 2. برای پیدا کردن دلیل اصلی این درد ، حتما با پزشک متخصص و دندانپزشک مشورت کنید .
 3. اگر در هنگام صحبت کردن با تلفن ، گوشی تلفن و یا موبایل را بین شانه و گردن قرار میدهد و از دست برای نگه داشتن گوشی استفاده نمیکنید ، این کار را ترک کنید .
 4. اگر هنگام خواب ، دندان های خود را به هم فشار میدهید (دندان قروچه) از محافظ دندان در زمان خواب استفاده کنید .
 5. از غذاهای حاوی امگا 3 استفاده کنید .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

علت صدا دادن فک هنگام غذاخوردن, صدا دادن فک بدون درد, درمان خانگی صدا دادن فک, درمان ساییدگی فک, درمان درد فک, فیزیوتراپی مفصل فک, درمان ساییدگی فک, درمان درد فک, درمان خانگی صدا دادن فک, علائم دررفتگی فک, صدای جویدن غذا, ورزش برای صدای فک,