آتورواستاتین (atorvastatin),تداخل,عوارض "لیپوفیکس" - لیپیتور

نام عمومی: آتورواستاتین ، لیپوفیکس

نام تجاری : Lipitor

آتورواستاتین (atorvastatin) - نحوه مصرف و عوارض جانبی لیپوفیکس

آتورواستاتین چیست؟ (لیپوفیکس)

آتورواستاتین برای درمان کلسترول بد بالا و کاهش احتمال خطر حمله قلبی ، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی و عروقی در بیماران مبتلا به دیبابت نوع 2 و کسانی که قبلا دچار حمله قلبی شده اند ، استفاده می شود . آتورواستاتین سطح کلسترول بد (LDL)  و تری گلسیرید خون را کاهش داده و باعث افزایش کلسترول خوب(HDL) خون می شود . مصرف این دارو در کودکان زیر 10 سال توصیه نمی شود  .

مصرف آتورواستاتین (لیپوفیکس)در دوران بارداری

در صورتی که باردار هستید نباید از آتورواستاتین استفاده کنید . در صورتی که در زمان مصرف دارو متوجه شدید که باردار هستید ، مصرف دارو را قطع کرده و بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید . به محض شروع مصرف آتورواستاتین باید از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نمایید . مصرف آتورواستاتین میتواند به جنین آسیب های جدی وارد کند .

مصرف آتورواستاتین در دوران بارداری

مصرف آتورواستاتین در دوران شیردهی

این دارو از طریق شیرمادر به نوزاد منتقل می شود و مصرف آتورواستاتین (لیپوفیکس)در دوران شیردهی مجاز نیست .

در صورتی که با شروع مصرف آتورواستاتین علائمی مانند : درد عضلانی ، ضعف و خستگی بیش از حد ، تب شدی ، ادرار تیره رنگ مشاهده کردید ، مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید . آتورواستاتین در مواردی میتواند منجر به نارسایی کلیوی شود
 در زمان مصرف قرص آتورواستاتین باید از برنامه و رژیم غذایی طبق نظر پزشک پیروی کنید و از مصرف غذای چرب خودداری نمایید .

توصیه هایی درباره آتورواستاتین و نحوه مصرف لیپیتور

در صورتی که قرص آتورواستاتین (لیپوفیکس)آلرژی دارید نباید از آن استفاده کنید. علائم آلرژی به قرص آتورواستاتین میتواند این موارد باشد : خارش چشم ، قرمز شدن چشم ، آبریزش بینی ، خارش گلو ، تنگی نفس ، عطسه ،تورم لب ها و زبان . در صورت مشاهده این علائم سریعا به پزشک مراجعه نمایید . در صورتی که بیماری کبدی دارید نباید از این دارو استفاده کنید .همچنین در صورتی که این موارد را دارید ، قبل از تجویز آتورواستاتین به پزشک خود اطلاع دهید :

 •  دیابت
 • بیماری های کلیوی
 • بیماری های کبد
 • اختلاب تیروئید
 • مصرف الکل

راهنمای نحوه مصرف قرص آتورواستاتین

این دارو را باید دقیقا طبق تجویز و نظر دکتر متخصص مصرف کنید و این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی بوده و جایگزین تجویز پزشک نیست . این دارو معمولا به صورت یک بار در روز مصرف میشود . همیشه سعی کنید قرص آتورواستاتین را سرساعت معین در روز مصرف کنید . در صورتی که هر کدام از عوارض و علائم زیر را مشاهده کردید به پزشک مراجعه نمایید :

 •  تشنج شدید و غیر قابل کنترل
 • فشارخون بالا

در صورتی که نیاز به هرگونه عمل جراحی دارید ، قبل از جراحی به پزشک جراح مصرف قرص آتورواستاتین رو اطلاع دهید . ممکن است نیاز باشد که چند روز قبل از عمل مصرف آتورواستاتین را قطع کنید . با شروع مصرف قرص آتورواستاتین ممکن است شما هیچ تغییری در خود احساس نکنید . این بخاطر این است که اولین نشانه های تاثیر داروی آتورواستاتین معمولا 10 الی 14 روز بعد از اولین مصرف مشاهده می شود . ممکن است در زمان مصرف قرص آتورواستاتین (لیپوفیکس)، پزشک شما چند بار آزمایش خون از شما بخواهد .

در صورتی که مصرف قرص آتورواستاتین را فراموش کردم چه کنم ؟

در صورتی در زمان معیین آتورواستاتین را مصرف نکرده اید ، به محض یاداوری ، دوز فراموش شده را مصرف کنید . مگر این که تا زمان دوز بعدی 12 ساعت مانده باشد . در این صورت دز فراموش شده را رهاکرده و سر ساعت نوبت بعدی ، قرص خود را مصرف نمایید .

در صورت مصرف بیش از حد قرص آتورواستاتین چه کنم ؟

در صورتی که به صورت اتفاقی و یا به قصد خودکشی با قرص آتورواستاتین ، مقدار زیادی دارو مصرف کرده باشید ، سریعا با اورژانس تماس بگیرید . مسمومیت با قرص لیپوفیکس خطرناک است و میتواند کشنده باشد .

در زمان مصرف قرص آتورواستاتین از مصرف الکل خودداری نمایید . مصرف همزمان قرص آتورواستاتین (لیپوفیکس) با الکل میتواند باعث آسیب های کبدی شده و میزان کلسترول بد خون را افزایش دهد .
گریپ فروت و آب گریپ فروت با قرص آتورواستاتین تداخل داشته و میتواند خطرناک باشد .

عوارض جانبی قرص آتورواستاتین

در صورتی که به آتورواستاتین (لیپوفیکس) آلرژی دارید هرگز از این دارو استفاده نکنید . اگر با اولین مصرف آتورواستاتین این علائم را مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید : قرمز شدن چشم ، خارش و آبریزش چشم ، آبریزش بینی ، تورم صورت و لب ها ، تورم گلو و مشکلات تنفسی ، تنگی نفس و ... این دارو مانند تمام داروهای دیگر میتواند دارای عوارض جانبی باشد . شما ممکن است هیچ کدام از این عوارض را در خود مشاهده نکنید و یا چند عارضه را باهم تجربه کنید .

 • سوزش در زمان ادرار کردن
 • درد معده
 • ضعف و احساس خستگی و خواب آلودگی
 • بی اشتهایی
 • ادرار تیره رنگ
 • زرد شدن پوست و چشم ها
 • کم شدن مقدار ادرار
 • تورم در پاها
 • تنگی نفس
 • درد مفصلی
 • گرفتگی بینی
 • اسهال
 •  

دوز و مقدار مصرف قرص آتورواستاتین

مقدار مصرف آتورواستاتین (لیپیتور)باید طبق نظر و تجویز پشک باشد و این متن فقط جهت اطلاع رسانی بوده و جایگزین تشخیص و تجویز پزشک نیست

مصرف روزانه قرص آتورواستاتین در بزرگسالان :

مصرف آتورواستاتین معمولا با دوز 10 الی 80 میلی گرم در روز آغاز می شود . مصرف آتورواستاتین معمولا یکبار در روز بود و وابسته به وعده غذایی نیست و قبل و بعد از غذا میتوان مصرف کرد .

چه داروهایی با قرص آتورواستاتین تداخل دارند ؟

 •  آنتی بیوتیک ها
 • داروهای ضدقارچ
 • برخی از داروهای پیشگیری از بارداری
 • سایر داروهای کاهش کلسترول
 • داروهای قلبی
 • داروهای ایدز

ایتراکونازول و کتوکونازول جم‌فیبروزیل ، داروهای حاوی فیبرات ، نیاسین ریفامپین ( Rifampin ) داروناویر ( darunavir ) ، فوزام پرناویر ( fosamprenavir ) ، لوپیناویر ( lopinavir ) ، ریتوناویر ( ritonavir ) ، ساکویناویر ( saquinavir ) و تیپراناویر ( tipranavir ) کلشیسین ( Colchicine ) کلاریترومایسین , اریترومایسین,

آیا آتورواستاتین باعث لاغر شدن و کاهش وزن می شود ؟

قرص آتورواستاتین داروی لاغری و کاهش وزن نبوده و فقط جهت کاهش کلسترول بدخون و جلوگیری از سکته مغزی و حمله قلبی استفاده میشود . ولی در صورتی که شما وزن بالایی داشته باشید و پزشک شما تشخیص دهد که چربی خون بالایی دارید ، ممکن است در کنار درمان ها و رژیم های دیگر ، قرص آتورواستاتین نیز تجویز کند . در هر حال به نظر میرسد این ادعا که ، اتورواستاتین‌، لیپوفیکس یا لیپیتور باعث کاهش وزن می شود ، تنها یک ادعای تبلیغاتی برای فروش بیشتر این دارو بوده است و در هیچ کدام از مقالات معتبر علمی تایید نشده است

آیا لیپوفیکس (لیپیتور) باعث دیابت می شود ؟

خیر . این مورد تا بحال تایید نشده است .

 در زمان مصرف لیپوفیکس از چه خوراکی هایی باید پرهیز کنم ؟

اثر گذاری لیپیتور فقط در صورتی امکان پذیر است که از رژیم غذایی مناسبی استفاده کنید. این رژیم غذایی توسط پزشک برای شما تعیین خواهد شد . در دوره مصرف لیپوفیکس از مصرف غذاهای پرچرب و با کلسترول بالا خودداری کنید . همچنین گریپ فروت و آب گریپ فروت با داروی لیپوفیکس تداخل دارد و می تواند باعث بروز عوارض جانبی ناخواسته و جدی شود .

آیا آتورواستاتین (لیپوفیکس) می تواند باعث ریزش مو شود ؟

در عوارض جانبی اکثر داروهای کاهش کلسترول و استاتین ها ، مانند لیپوفیکس (لیپیتور) ، ریزش مو گزارش شده است . ولی به معنی این نیست که شما حتما دچار ان عارضه خواهید شد .

توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۹/۱5  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد . این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.
نظرات: 1 مشاهده