قرص الپرازولام Alprazolam - عوارض و موارد مصرف آلپرازولام

قرص الپرازولام Alprazolam نوعی بنزودیازپین است که در درمان اختلالات اضطرابی ، ترس و اضطراب ناشی از افسردگی مصرف میشود .

نکات مهم در مصرف آلپرازولام :

در صورتی که مبتلابه گلوکم مزمن‌ زاویه‌ باز هستید نباید از قرص آلپرازولام Alprazolam استفاده کنید . همچنین در صورتی که به داروهای مشابهی مانند زاناکس ، Tranxene ، اگزازپام ،والیوم ،اکسی کدون و ... حساسیت دارید ، نباید از قرص آلپرازولام Alprazolam استفاده کنید . مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam در دوران بارداری و شیردهی مجاز نیست و برای نوزاد خطرناک است و ممکن است باعث بروز بیماری ها و نقص های مادرزادی در نوزاد شود . قرص آلپرازولام Alprazolam اعتیاد آور است و از مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک باید خودداری شود .در صورتی که از قرص آلپرازولام Alprazolam استفاده میکنید به هیچ عنوان نباید مصرف دارو را بدون نظر پزشک قطع کنید . در زمان مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam نباید از الکل و محصولاتی که دارای الکل هستند استفاده کنید .

قرص الپرازولام Alprazolam

مصرف  قرص آلپرازولام Alprazolam

توجه داشته باشید که خرید اینترنتی قرص آلپرازولام Alprazolam  بسیار خطرناک است و همچنین خرید این دارو از عطاری ها ، فروشگاههای طب سنتی و فروشگاه های اینترنتی  ممنوع است . فروش قرص الپرازولام Alprazolam بدون نسخه پزشک ممنوع است . مصرف این دارو در افراد مسنی که به افسردگی شدید دچار هستند ممکن است باعث مرگ ناگهانی شود . در زمان تجویز قرص آلپرازولام Alprazolam در صورتی که هر یک از موارد زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید :

 •  در صورتی که دچار گلوکوم هستید
 • در صورتی که به قرص الپرازولام Alprazolam  یا اگزازپام ، کلردیازپوکساید (لیبریوم) ، کلرازپات ، دیازپام (والیوم) ، لورازپام ، ساراکس و ... حساسیت دارید
 • ابتلا به تشنج یا صرع
 • ابتلا به بیماری های کلیه یا کبد
 • آسم یا هر اختلال تنفسی دیگر
 • گلوکوم یا آب سیاه
 • سابقه افسردگی و مصرف داروی های ضدافسردگی
 • سابقه اعتیاد
 • مصرف الکل
 • حاملگی و بارداری

مصرف قرص الپرازولام Alprazolam در دوران بارداری و حاملگی

در صورتی که باردار هستید و یا قصد بارداری دارید به هیچ عنوان نباید از قرص آلپرازولام Alprazolam استفاده کنید . در صورتی که در حال حاضر در حال مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam هستید از بارداری جلوگیری نمایید و یا با پزشک خود مشورت کنید . در صورتی که در زمان مصرف دارو متوجه بارداری شوید و یا از عوارض این دارو در بارداری اطلاع نداشته اید و در زمان حاملگی به مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam ادامه داده اید ، به دلیل اینکه جنین شما به دارو عادت کرده است باید حتما بعد از زایمان ، نوزاد تحت دارو درمانی و زیر نظر پزشک متخصص باشد . همچنین در صورت مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam در دوران بارداری ، احتمال زایمان زودرس وجود خواهد داشت .

مصرف قرص الپرازولام Alprazolam در دوران شیر دهی :

از این دارو نباید در دوران شیردهی استفاده شود .

نحوه مصرف و موارد مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam :

جهت مصرف درست این دارو دقیقا طبق نظر پزشک خود عمل کنید و از کاهش و یا افزایش دوزهای مصرفی به صورت خودسرانه خودداری نمایید . هرگز بدون نظر پزشک ، مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam را به صورت ناگهانی قطع نکنید . این دارو را به هیچ عنوان به شخص دیگری پیشنهاد نکنید و در صورتی که کسی این دارو را به شما پیشنهاد کند ، از مصرف دارو خودداری کنید . قرص آلپرازولام Alprazolam یک داروی مخدر و اعتیاد آور است . فروش اینترنتی قرص آلپرازولام Alprazolam و فروش در هر مکانی بغیر از داروخانه و بدون نسخه پزشک ممنوع است .

اعتیاد به قرص آلپرازولام Alprazolam در صورت عدم درمان به موقع میتواند باعث مرگ شود . این قرص به هیچ عنوان نباید به صورت طولانی مدت مصرف شود . قرص را نجوید و به صورت کامل قورت دهید و بعد از مصرف قرص ، آب به مقدار کافی بنوشید . در صورتی که به صورت بلند مدت مجبور به استفاده از این دارو هستید باید آزمایشات پزشکی مداومی جهت جلوگیری از عوارض قرص آلپرازولام Alprazolam انجام دهید .

عوارض جانبی  مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam (یا تزریق آلپرازولام)

بعد از مصرف دارو در صورتی که هرگونه علائم حساسیت و آلرژی دارید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . علائمی مانند  : اختلالات تنفسی ، تورم صورت و چشم ها ، بزرگ شدن لب ها و زبان در صورتی که علائم زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید :

 •  افسردگی شدید
 • افکار خودکشی با مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam
 • هیجانات غیر معمول مانند تمایل به پریدن از ارتفاع و تمایل به آسیب زدن به خود
 • سردرگمی و گیجی
 • حرکات غیرقابل کنترل اعضا و عضلات (تیک عصبی)
 • عصبانیت شدید
 • افزایش شدید ضربان قلب
 • درد در قفسه سینه

عوارض معمول و قابل انتظار قرص آلپرازولام Alprazolam میتواند موارد زیر باشد :

 •  خواب آلودگی شدید (از رانندگی و انجام کارهایی که به تمرکز بالا نیاز دارد ، در زمان مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam خودداری کنید )
 • اختلال در حرف زدن و فراموش کردن حرفی که در حال گفتنش بودید
 • مشکلات حافظه و فراموشی
 • سرخوشی در موقع بیدار شدن از خواب

اگر مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam را فراموش کنم چه میشود؟

در صورتی که مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam را فراموش کردید به محض یاداوری ، دوز خود را مصرف کنید . در صورتی که به نوبت بعد مصرف نزدیک هستید ، مصرف فراموش شده را رها کرده و در زمان دوز بعدی قرص آلپرازولام Alprazolam را مصرف کنید.

در صورت مصرف بیش از حد قرص آلپرازولام Alprazolam چه میشود ؟

در صورتی که به صورت اشتباهی و یا به قصد خودکشی ، قرص آلپرازولام Alprazolam را بیش از حد مصرف کرده باشید باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید (115) . مصرف بیش از حد این دارو باعث مرگ میشود . علائم مصرف بیش از حد قرص آلپرازولام Alprazolam عبارتند از : خواب آلودگی شدید و از هوش رفتن ، سردرگمی ، هزیان گویی، توهم ، سرگیجه غیر قابل تحمل ، از دست دادن تعادل بدن ، غش و تشنج

توجه : در زمان مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam نباید از الکل استفاده کنید . همچنین خوردن گریپ فروت همراه با مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam میتواند خطرناک بوده و عوارض ناخواسته ای ایجاد کند .

نحوه و میزان مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam :

مصرف روزانه در بزرگسالان برای درمان اضطراب (قرص خوراکی) دوز اولیه برای شروع مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam معمولا 0.25 تا 0.5 میلی گرم و سه بار در روز است در صورت لزوم و طبق پاسخگویی بدن بیمار ، این دوز میتواند هر 4 الی 5 روز افزایش یابد .

مصرف روزانه در بزرگسالان برای درمان ترس و هراس دوز اولیه مصرف این دارو برای درمان اختلالات ترس معمولا با مصرف 0.5 میلی گرم  به صورت سه بار در روز آغاز میشود .

در صورت لزوم و با صلاح دید پزشک ، این میزان هر 4 الی 5 روز یکبار میتواند افزایش یا کاهش یابد . حداکثر میزان مجاز مصرف 10 میلی گرم در موارد خیلی حاد و به صورت تقسیم شده در وعده های مختلف روزانه است .

مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam در بزرگسالان برای درمان افسردگی : دوز اولیه برای شروع مصرف دارو معمولا با 0.5 میلی گرم در روز آغاز شده و هر 4 الی 5 روز میتواند افزایش و یا کاهش یابد . حداکثر میزان مصرف روزانه قرص آلپرازولام Alprazolam برای درمان افسردگی در موارد حاد و شدید 4.5 میلی گرم در روز و به صورت تقسیم شده در وعده های مختلف میباشد .

توجه : به دلیل افزایش حساسیت به بنزودیازپین ها ، در افراد مسنی که از داروهای بنزودیازپین استفاده میکنند ، مصرف مجاز روزانه قرص آلپرازولام Alprazolam نباید بیشتر از 2 میلی گرم در روز باشد .

تداخل دارویی قرص آلپرازولام Alprazolam

قرص آلپرازولام Alprazolam با داروهای زیر تداخل ایجاد میکند :
توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ 96/9/10  منتشر شده و در تاریخ 98/10/14 بروزرسانی شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.
pamuh.com©
نظرات: 18 مشاهده