خواص روغن زنجبیل - فواید درمانی اسانس زنجبیل

روغن زنجبیل چه فواید و خواصی دارد ؟

روغن زنجبیل خواص دارویی و درمانی بسیار زیادی دارد و در بسیاری از موارد خواص آن دقیقا مشابه خود زنجبیل است . در ادامه این مطلب به برخی از این خواص اشاره شده است.لطفا با ما همراه باشید . روغن زنجبیل چه فواید و خواصی دارد ؟ روغن زنجبیل چه فواید و خواصی دارد ؟

1 ) روغن زنجبیل باعث کاهش حالت تهوع ، استفراغ و استرس می شود

روغن زنجبیل یکی از بهترین روش های درمانی گیاهی برای کولیک ، سوءهاضمه ، اسهال ، اسپاسم ، درد معده و حتی حالت تهوع و استفراغ می باشد .در یک مطالعه که بر روی حیوانات در سال 2015 که بر روی موش صحرایی انجام شد ، مشخص شد که اسانس و روغن زنجبیل می تواند تا 85 درصد باعث کاهش زخم های معده شود.همچنین مصرف روغن زنجبیل می تواند آسیب های معده ناشی از مصرف الکل را به طور قابل توجهی کاهش دهد. بررسی های علمی نشان داده است که این روغن گیاهی ، تاثیر بسیار خوبی در کاهش استرس ، تهوع و استفراغ بعد از جراحی دارد .استنشاق اسانس زنجبیل می تواند حالت تهوع و استفراغ را به شدت کاهش داده و باعث کاهش استرس بعد از عمل جراحی شود. علاوه بر این ، رایحه درمانی با اسانس زنجبیل می تواند باعث کاهش موقتی درد شود .

2 ) روغن زنجبیل برای درمان برخی از عفونت ها موثر است

روغن و اسانس زنجبیل می تواند به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار گیرد که می تواند عفونت های ناشی از میکروارگانیسم ها و باکتری ها را درمان کند. در مطالعات آزمایشگاهی ، کاهش عفونت های روده ، دیسانتری باکتریایی و درمان مسمومیت غذایی توسط اسانس زنجبیل به اثبات رسیده است .

3 ) اسانس زنجبیل به درمان مشکلات تنفسی کمک می کند

اسانس زنجبیل می تواند به درمان مخاط گلو و ریه و همچنین موکوس کمک کند و به همین دلیل می توان از آن برای درمان طبیعی سرماخوردگی ، آنفولانزا ، سرفه ، آسم ، برونشیت و ... استفاده کرد. مطالعات نشان داده است که اسانس و روغن زنجبیل می تواند به عنوان یک درمان گیاهی برای بیماری آسم مورد استفاده قرار گیرد .

4 ) روغن و اسانس زنجبیل به کاهش التهاب کمک می کند

التهاب نوعی پاسخ طبیعی بدن در برابر عوامل بیماری زا است که باعث نابودی عوامل بیماری زا و بهبود بیماری و عفونت ها می شود. با این حال در صورتی که سیستم ایمنی بدن بیش از حد بر روی بافت های سالم بدن حمله ور شود می تواند باعث افزایش التهاب ، نفخ ، تورم بدن ، درد و ناراحتی شود.التهاب غیر عادی بدن به نوعی ریشه بسیاری از بیماری ها مانند سندرم روده تحریک پذیر ، آرتریت ، فیبرومیالژیا و سلیاک است. به همین دلیل داشتن تغذیه سالم و استفاده از گیاهانی که خاصیت ضدالتهابی دارند می تواند برای سلامت بدن بسیار مفید باشد .یکی از خواص دارویی و درمانی روغن زنجبیل خاصیت ضد التهابی آن است .همچنین برخی از محققین اعتقاد دارند که روغن زنجبیل با کاهش مقدار پروستاگلاندین ها در بدن باعث کاهش درد نیز می شود. روغن و اسانس زنجبیل دارای خاصیت ضد التهابی بسیار خوبی است که می تواند به صورت طبیعی ، التهاب بدن را کاهش داده و به تقویت سیسم ایمنی بدن کمک کند. روغن زنجبیل به سلامت قلب کمک می کند روغن زنجبیل به سلامت قلب کمک می کند

5 ) روغن زنجبیل به سلامت قلب کمک می کند

روغن و اسانس زنجفیل می تواند باعث کاهش کلسترول خون شده ‏، خون را رقیق تر کرده و از لخته شدن خون جلوگیری کند.از این خاصیت این روغن گیاهی می توان برای پیشگیری از بیماری های قلبی و جلوگیری از لخته شدن خون و مسدود شدن رگ ها استفاده کرد. همچنین با کاهش کلسترول خون ، روغن زنجبیل می تواند متابولیسم لیپیدها را بهبود بخشیده و خطر بیماری های قلبی و حتی دیابت را کاهش دهد.

6 ) روغن زنجبیل سطح آنتی اکسیدان بسیار بالایی دارد

زنجبیل حاوی مقدار بسیار بالایی از آنتی اکسیدان ها است .این آنتی اکسیدان ها از انواع آسیب های سلولی جلوگیری می کنند.در شرایط کنونی آسیب های ناشی از اکسیداتیو و استرس اکسیداتیو بدن نقش بسیار مهمی در ایجاد انواع مختلفی از بیماری ها دارد.روغن زنجبیل قادر است استرس اکسیداتیو را در بدن کاهش داده و با رادیکال های آزاد موجود در بدن مبارزه کند. همچنین در یک آزمایش حیوانی که بر روی موش انجام شده است مشخص شد که روغن زنجبیل می تواند از آسیب های کلیوی ناشی از استرس اکسیداتیو جلوگیری کند. در حال حاضر دانشمندان بر روی خاصیت ضد سرطانی روغن زنجبیل تمرکز کرده اند و معتقد هستند که زنجبیل می تواند نقش بسیار موثری در درمان و پیشگیری از انواع مختلفی از سرطان ها داشته باشد .

7 ) روغن زنجبیل برای درمان اختلال نعوظ مفید است

روغن زنجبیل می تواند میل جنسی را افزایش داده و برخی از ناتوانی های جنسی مانند مشکل نعوظ را درمان کند.البته مشکل نعوظ می تواند منشاء روانی و یا منشاء جسمی داشته باشد .از آنجایی که این روغن گیاهی خاصیت گرم کنندگی دارد و می تواند باعث افزایش گردش خون شود ، در مواردی می تواند به درمان مشکلات نعوظ کمک کند.

8 ) به کاهش استرس کمک می کند

از اسانس زنجبیل می توان به عنوان رایحه درمانی برای کاهش اضطراب ، استرس ، افسردگی ، خستگی و ... استفاده کرد.علاوه براین ، رایحه زنجبیل می تواند به داشتن خواب راحت کمک کند.حتی در مواردی از رایحه درمانی با این اسانس گیاهی برای درمان ترس و افزایش اعتماد بنفس نیز استفاده می شود.مطالعات منتشر شد نشان میدهد مصرف کپسول روغن زنجبیل 7 روز قبل و 3 روز بعد از قاعدگی به میزان بسیار زیادی می تواند از درد و گرفتگی دوران قاعدگی جلوگیری کند .رایحه زنجبیل گیرنده سروتونین را در بدن انسان فعال کرده و به کاهش استرس و حتی درمان افسردگی کمک می کند.

9 ) بهبود عملکرد کبد

به دلیل این که روغن زنجبیل خاصیت آنتی اکسیدانی دارد می تواند عملکرد بسیار خوبی برای جلوگیری و درمان بیماری های کبدی داشته باشد .در یک آزمایش به مدت 4 هفته روغن زنجبیل به موش هایی که بیماری کبد چرب داشتند خورانده شد و نتایج به دست آمده نشان داد که این داروی گیاهی تاثیر بسیار خوبی در کاهش مشکلات کبدی دارد .

نحوه استفاده از روغن زنجبیل

  •  برای بهبود مشکلات قلبی » یک الی دو قطره روغن زنجبیل را بر روی قلب خود ماساژ دهید . از این روش می توانید دوبار در روز استفاده کنید
  • برای بهبود دردهای عضلانی و مفصلی » دو الی سه قطره روغن زنجبیل را بر روی محل مورد نظر ماساژ دهید . از این روش نیز می توانید دوبار در روز استفاده کنید.
  • برای تقویت روحی و کاهش استرس » اسانس زنجبیل را با آب مخلوط کرده و در هوای اتاق اسپری کنید
  • برای کاهش حالت تهوع و استفراغ » چند قطره روغن زنجبیل را بر روی معده خود ماساژ دهید
  • برای افزایش میل جنسی » دو تا سه قطره روغن زنجبیل را به زیر شکم و ران های خود مالیده و ماساژ دهید
  • برای درمان استفراغ » یک قطره اسانس زنجبیل را در یک لیوان آب مخلوط کرده و بنوشید
  • می توانید چند قطره روغن زنجبیل به سالاد خود اضافه کرده و در وعده های روزانه مصرف کنید.

نحوه تهیه و یا خرید روغن زنجبیل

شما به راحتی می توانید از طریق عطاری ها و فروشنده های گیاهان دارویی و یا حتی فروشگاه های اینترنتی معتبر ، اسانس و روغن زنجبیل را تهیه کنید.فقط توجه داشته باشید که محصولی که تهیه می کنید حتما باید 100 درصد خالص و ارگانیک و کلدپرس باشد.روغن های گیاهی که از طریق گرمادهی تولید می شوند معمولا تاثیر بسیار کمتری نسبت به روغن های کلدپرس دارند. عوارض جانبی روغن زنجبیل عوارض جانبی روغن زنجبیل

عوارض جانبی روغن زنجبیل

این روغن گیاهی معمولا عوارض جانبی چندانی ندارد ولی در صورتی که بی میزان بالا و بلند مدت مصرف شود می تواند عوارضی مانند سوزش و خارش پوست ، اسهال و شکم درد ایجاد کند. زنان باردار قبل از استفاده از روغن زنجبیل باید با پزشک خود مشورت کنند.معمولا در دوران بارداری نباید بیش از روزان 1 گرم از روغن و یا اسانس زنجبیل استفاده شود.اگر از داورهای رقیق کننده خون مانند وارفارین ، آسپرین و پلاویکس استفاده می کنید ، قبل از مصرف خوراکی زنجبیل حتما با پزشک خود مشورت کنید. همچنین می توانید مطلب ؛ تداخل دارویی زنجبیل را مطالعه نمایید . در صورتی که داروهای کاهش قند خون مانند متفورمین مصرف می کنید ، قبل از مصرف خوراکی زنجبیل با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است نیاز به تغییر دوز و میزان مصرف داروهای خود داشته باشید . تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com ©
نظرات: 0 مشاهده