قرص و شیاف بیزاکودیل - عوارض - تداخل - نحوه مصرف

بیزاکودیل نوعی داروی ملین است که برای درمان یبوست استفاده می شود. در مواردی از این دارو برای تمیز کردن روده قبل از معاینه و یا جراحی روده استفاده می شود . بیزاکودیل با افزایش حرکات روده به دفع مدفوع کمک می کند . بعد از مصرف این دارو حداقل تا یک ساعت از مصرف شیر و سایر محصولات لبنی خودداری کنید چون باعث از بین رفتن روکش قرص و آسیب رسانی به معده می شود .

قرص و شیاف بیزاکودیل - عوارض - تداخل - نحوه مصرف

قبل از مصرف این دارو در صورتی که هرکدام از شرایط زیر را دارید به پزشک خود گزارش دهید .

 • اگر به بیزاکودیل حساسیت دارید
 • در صورتی که دچار مشکلات روده مانند انسداد روده هستید
 • در صورتی که مشکلات معده دارید
 • اگر دچار خونریزی از مقعد هستید
 • در صورتی که مشکلات بلع دارید و نمی توانید قرص را بدون جویدن ببلعید
 • در صورتی که در دوران بارداری هستید و یا قصد حاملگی دارید
 • اگر در دوران شیردهی هستید و به نوزاد شیر می دهید .

در دوره مصرف بیزاکودیل به این نکات توجه کنید .

 1. در زمان تجویز این دارو تمام داروهایی که در حال مصرف کردن هستید را به پزشک گزارش دهید
 2. معمولا نباید بیش از یک هفته از شیاف بیزاکودیل استفاده کنید مگر اینکه پزشک شما صلاح بداند
 3. در دوره مصرف بیزاکودیل از سایر داروهای ملین استفاده نکنید
 4. در صورتی که بعد از مصرف قرص بیزاکودیل یا استعمال شیاف بیزاکودیل دچار خونریزی از مقعد شدید ، سریعا به پزشک مراجعه کنید
 5. بعد از مصرف قرص بیزاکودیل حداقل تا یک ساعت از شیر و سایر محصولات لبنی استفاده نکنید
 6. قرص بیزاکودیل را کامل ببلعید و از جویدن این قرص خودداری کنید . بعد از مصرف این دارو مقدار زیادی آب بنوشید

مصرف بیزاکودیل در دوران بارداری

قرص بیزاکودیل در گروه C بارداری قرار دارد و ممکن است برای جنین مضر باشد . اگر در دوره مصرف بیزاکودیل متوجه بارداری خود شدید ، سریعا با پزشک تماس بگیرید .

مصرف بیزاکودیل در دوران شیردهی

انتقال این دارو از طریق شیر مادر به بدن نوزاد به صورت کامل مشخص نیست . در دوران شیردهی ، فقط با تجویز و صلاح دید پزشک از این دارو استفاده کنید.

در صورت مصرف بیش از حد بیزاکودیل چه کنم ؟

در صورتی که به اشتباه و یا به قصد خودکشی با قرص بیزاکودیل ، مقدار زیادی از این دارو مصرف کرده اید سریعا با وارژانس تماس بگیرید. اوردوز و مسمومیت با این دارو می تواند عوارض جانبی شدید و گاهی مرگ در پی داشته باشد . خودکشی نمایشی با بیزاکودیل روش مناسبی برای جلب توجه دیگران نیست .

عوارض جانبی بیزاکودیل

این دارو می تواند مانند تمام داروهای دیگر ، عوارض جانبی در پی داشته باشد . شما ممکن است هیچکدام از این عوارض را تجربه نکنید و یا چندین عارضه به صورت همزمان در شما بروز کند .در صورتی که با مصرف این دارو هرگونه نشانه ای از حساسیت در خود مشاهده کردید ، به پزشک مراجعه کنید .

علائم آلرژی به بیزاکودیل عبارتند از : خارش و قرمز شدن چشم ، آبریزش بینی ، تنگی نفس ، تورم زبان و لب ، خشکی دهان و گلو و ...

سایر عوارض جانبی قرص بیزاکودیل عبارتند از :

 • حالت تهوع / استفراغ / سوزش سر دل / درد معده / شکم درد / اسهال
 • تنگی نفس / درد قفسه سینه / گرفتگی گوش / علائمی مانند علائم سرماخوردگی
 • و ...
اشکال دارویی بیزاکودیل :

قرص و شیاف بیزاکودیل یک ملین تحریک کننده تماسی است که به صورت شیاف مستقیماً بر روی مخاط روده بزرگ اثر گذاشته و حرکات دودی طبیعی در سر تا سر روده بزرگ ایجاد می‌کند. جذب این دارو بسیار ضعیف می‌باشد. بیزاکودیل در تماس با مخاط یا انشعابات تحت مخاطی روده بزرگ، انتهاهای عصبی حسی را تحریک نموده و ایجاد رفلکس‌های پاراسمپاتیک می‌نماید و در نتیجه انقباضات پریستالتیک را افزایش می‌دهد.

این دارو همچنین موجب افزایش تجمع آب و املاح در روده بزرگ گشته و باعث افزایش اثر ملین می‌گردد. اثر دارو (حرکات روده) معمولاً ۱۵ دقیقه تا یک ساعت پس از استعمال شیاف بروز می‌نماید.

تداخل دارویی بیزاکودیل

این دارو ممکن است با برخی از داروهایی که در حال مصرف کردن هستید تداخل ایجاد کرده و باعث بروز عوارض جانبی ناخواسته شود . ممکن است با تغییر ساعات مصرف برخی از این داروها ، بتوان از برخی از این تداخلات جلوگیری کرد . برای این منظور با پزشک خود مشورت کنید و در زمان تچویز بیزاکودیل ، تمام داروهایی که در حال مصرف کردن هستید را به پزشک خود گزارش دهید .

برخی از داروهایی که با بیزاکودیل تداخل دارند عبارتند از :

 • آلومینیم هیدروکسید / کربنات کلسیم  /کربنات منیزیم / هیدروکسید منیزیم
 • اسموپرازول esomeprazole / منیزیم سیترات /
 • تمام داروهای ملین

توجه : گریپ فروت و آب گریپ فروت با بیزاکودیل تداخل دارد و می تواند باعث بروز عوارض جانبی ناخواسته شود . همچنین در دوره مصرف این دارو نباید الکل مصرف کنید .

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com ©

نظرات: 3 مشاهده