آیا برای درد لگن باید به پزشک مراجعه کرد؟

آیا تا به حال درد ناگهانی لگن که به پهلو می‌رسد را تجربه کرده اید؟ آیا احساس درد خفیفی داشته‌اید که هرگز از بین نرفته است؟ لگن به انسان کمک می‌کند تا بتواند کار‌های بسیار زیادی را انجام دهد و تا زمانی که این مفصل مشکلی ایجاد نکرده باشد، اصلا به آن اهمیتی داده نمی‌شود. درد لگن به هر صورتی که باشد، نیازمند مراجعه به پزشک متخصص است.

آیا برای درد لگن باید به پزشک مراجعه کرد؟

آناتومی لگن و نحوه کار آن

مفصل ران، محلی است که انتهای گرد بالای استخوان ران با بخشی از لگن به نام استابولوم برخورد می‌کند و شکلی شبیه یک توپ و حفره که توپ درون حفره جای می‌گیرد را تشکیل می‌دهد. غضروف مفصلی یک لایه محافظ است که اصطکاک بین سطوح مفصلی در حین حرکت را محدود می‌کند و به توپ اجازه می‌دهد آزادانه در استابولوم بچرخد تا امکان حرکت پا به جلو، عقب و پهلو‌ها را فراهم کند. علاوه بر این، چندین ماهیچه، مفصل و تاندون به استخوان‌های لگن متصل است که موجب شروع و کنترل حرکت می‌شود.

مفصل ران بزرگ‌ترین مفصل گوی و کاسه‌ای بدن است که وزن بدن تاثیر بسیار زیادی روی آن می‌گذارد و خستگی بیش از حد ماهیچه‌ها و تاندون‌ها، ساییدگی و پارگی غضروف‌ها و زمین خوردن یا وارد شدن ضربه سخت می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی در این ناحیه شود.

درمان‌های خانگی

اگر دردی را تجربه می‌کنید که خفیف و آزار دهنده اما ناتوان‌کننده نیست، دکتر آقاعلیخانی فوق تخصص لگن پیشنهاد می‌کند که ابتدا درمان‌های خانگی زیر را امتحان کنید:

اجتناب از انجام هرگونه فعالیتی که موجب تشدید درد لگن می‌شود.

خوابیدن به پهلو

استفاده از یخ به مدت 20 دقیقه و به صورت غیر مستقیم

گرفتن حمام آب گرم و استفاده از دستمال یا پد گرم‌کننده به مدت 20 دقیقه و به منظور بهبود سفت شدگی عضلات لگن

استفاده از بریس فشاری و پیچیدن یک باند نرم به منظور فشرده‌سازی و کاهش درد و تورم اطراف مفصل

بالاتر از سطح قلب نگه داشتن ناحیه لگن با استفاده از بالش که موجب جلوگیری از تجمع خون و کاهش تورم می‌شود.

مصرف مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن یا دارو‌های ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم که می‌تواند درد و التهاب را کاهش دهد.

اگر این روش‌ها را به مدت یک هفته ادامه دادید و درد بهبود نیافت یا بدتر شد، وقت آن است که به متخصص مراجعه کنید.

نحوه تشخیص درد لگن

نحوه تشخیص درد لگن

اگر به این نتیجه رسیدید که مراجعه به جراح لگن بهترین راه برای رفع مشکلات است، در اولین جلسه پزشک اطلاعات لازم را جمع آوری می‌کند و از شما سوالاتی درباره سابقه پزشکی، ژنتیک، فعالیت و سطح تناسب اندامتان می‌پرسد. سپس ممکن است شما را برای انجام کار‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا‌ام آر آی ارجاع دهد تا با نتیجه بدست آمده از آن به بینش دقیقی در مورد ظاهر واقعی لگن برسد.

5 نشانه مهمی که هنگام مشاهده آن‌ها باید به پزشک لگن مراجعه کنید.

1. درد لگن زندگی روزمره را محدود کرده است.

به فعالیت‌های روزانه خود توجه کنید. اگر انجام این فعالیت‌ها به دلیل درد لگن محدود شده است و انجام آن‌ها برای شما غیر ممکن می‌باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

2. دیگر اعضای بدن در حال آسیب دیدن هستند.

اگر متوجه شدید که دیگر مفاصل بدن به دلیل جبران بیش از حد ضعیف شدن مفصل ران شروع به آسیب دیدگی می‌کنند و موجب زانو درد، پا درد، کمردرد و... می‌شوند، لازم است به پزشک مراجعه کنید.

3. سلامتی جسمی و روحی به خطر افتاده است.

اگر درد لگن شما موجب فرسودگی وضعیت روانی شما شده است و سلامتی جسمی و روانی شما را به دلیل عدم انجام کار‌های روزانه به خطر می‌اندازد، باید به پزشک مراجعه کنید.

4. خوابیدن یا بلند شدن در رختخواب مشکلاتی را ایجاد کرده است.

اگر به دلیل درد لگن با مشکلاتی برای خوابیدن یا بلند شدن از رخت خواب مواجه شده‌اید، لازم است پیش از آن که این درد بر دیگر جنبه‌های زندگی شما تاثیر بگذارد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

5. روش‌های درمانی مورد استفاده فایده‌ای ندارد.

اگر استفاده از روش‌های درمانی خانگی که در قسمت‌های قبل به آن‌ها اشاره کردیم فایده‌ای نداشته باشد و درد و ناراحتی شما افزایش یابد، باید به پزشک مراجعه کنید.

علاوه بر این، به نشانه‌ها و علائم مهم زیر نیز توجه داشته باشید:

 • درد لگن همراه با تب و لرز
 • درد لگن شبانه
 • درد لگن با هر نوع حرکتی
 • ناتوانی در حرکت یا تحمل وزن روی پا یا لگن
 • هر گونه تغییر رنگ پوست روی لگن
 • درد لگنی که به صورت ناگهانی ایجاد شود.
 • تغییر شکل مفصل لگن

پزشکانی که برای درمان درد لگن می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید.

پزشکانی که برای درمان درد لگن می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید.

چندین متخصص وجود دارد که هنگام درد لگن می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید. مهم‌ترین این متخصص‌ها به شرح زیر است:

 • متخصص طب فیزیکی که در زمینه طب فیزیکی و توانبخشی آموزش دیده است و به خوبی می‌تواند اکثر بیماری‌های سیستم اسکلتی- عضلانی از جمله استخوان‌ها، مفاصل، رباط‌ها، تاندون‌ها و ماهیچه‌ها را تشخیص و با استفاده از روش‌های غیر جراحی درمان کند.
 • جراح ارتوپد که در زمینه رفع مشکلات سیستم اسکلتی- عضلانی مانند استخوان‌ها، مفاصل، رباط‌ها، تاندون‌ها و نضلات تخصص دارد و برای مدیریت این شرایط بیش‌تر بر مداخلات جراحی تمرکز می‌کند. این افراد همچنین از گزینه‌های درمانی غیر جراحی مانند مدیریت درد و توانبخشی نیز برای درمان بیماران خود استفاده می‌کنند. دکتر آقاعلیخانی جراح و متخصص ارتوپد، در راستای درمان بیماران کلیه خدمات درمانی غیر جراحی و جراحی از جمله تعویض مفصل لگن را به بیماران خود ارائه می‌دهد.
 • متخصص پزشکی ورزشی که معمولا یک جراح ارتوپد یا یک پزشک مراقبت‌های اولیه است و می‌تواند آسیب‌های ورزشی را درمان کند و عملکرد ورزشی را بهبود بخشد. آن‌ها همچنین آسیب‌های غیر ورزشی را نیز درمان می‌کنند و برای مراجعه به آن‌ها لازم نیست ورزشکار باشید.
 • فیزیوتراپیست که در زمینه پزشکی اسکلتی- عضلانی آموزش دیده است و می‌تواند به طور مستقیم با بیماران در ارتباط باشد و تمرینات مناسبی را برای کاهش درد، ناراحتی و تقویت عضلات در نظر بگیرد.
نظرات: 0 مشاهده