فواید زعفران برای بیماران دیابتی

فواید زعفران برای بیماران دیابتی

اغلب افرادی که از بیماری دیابت رنج می‌برند، همواره به دنبال روش‌ها و داروهایی هستند که از طریق آن‌ها بتوانند به کنترل قند خون خود بپردازند. با تحقیقات گسترده‌ای که در این زمینه انجام شده، گیاهان سنتی و دارویی متنوعی معرفی شده‌اند که می‌توانند برای کنترل قند خون تا حد زیادی کمک‌کننده باشند. یکی از بهترین گزینه‌ها برای کنترل قند خون زعفران است. با مقایسه قیمت یک مثقال زعفران امروز و قیمت داروهای دیابت، می‌توان به این نتیجه رسید که زعفران یک درمان مقرون به صرفه برای کنترل دیابت است. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی فواید مصرف زعفران برای این دسته از بیماران بپردازیم.

آشنایی با ترکیبات شیمایی زعفران

برای اینکه بتوانیم به بررسی خواص زعفران برای بیماران دیابتی و کنترل قند خون بپردازیم، باید ترکیبات شیمیایی این گیاه را بشناسیم. رنگ زعفران و خواص متعدد آن، اصلی‌ترین ویژگی‌های این گیاه هستند که باعث گسترش کاربردهای آن شده‌اند. از اصلی‌ترین ترکیبات موجود در زعفران می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

آشنایی با ترکیبات شیمایی زعفران

کروسین، یک آنتی اکسیدان طبیعی

رنگ قرمز زیبا و جذاب زعفران به دلیل وجود ماده‌ای به عنوان کروسین بوده که یکی از اصلی‌ترین ترکیبات موجود در این گیاه محسوب می‌شود. این رنگ‌دانه محلول در آب بوده و خواص آنتی اکسیدانی بسیار زیادی دارد.

Picrocrocin، تنظیم کننده قند خون

این ماده در واقع یک ترکیب گلوکوزید تلخ مزه است که باعث می‌شود تا زعفران طعم فوق‌العاده‌ای داشته باشد. Picrocrocin بعد از هیدرولیز شدن، به سافرانال و گلوکوز تجزیه خواهد شد.

کروستین، ضد التهاب طبیعی

ماده کاروتنوئیدی دیگری که در زعفران وجود داشته و بر روی رنگ آن اثر می‌گذارد، کروستین است. این ماده نیز دارای خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی مختلفی بوده و تعداد زیادی از خواص دارویی زعفران را در خود جای داده است.

سافرانال

همان‌طور که اشاره کردیم سافرانال هم یکی دیگر از ترکیبات موجود در زعفران است که بعد از هیدرولیز تشکیل می‌شود. این ترکیب فوق‌العاده معطر بوده و مسئول پخش بو و عطر خاص زعفران است. بعد از دم کردن و یا پختن زعفران، عطر فوق‌العاده‌ای از آن خارج می‌شود که به دلیل وجود همین ماده شیمیایی در آن است.

میزان قند موجود در زعفران

یکی از باورهای اشتباهی که در میان عموم مردم وجود داشته و حتما باید اصلاح شود، مربوط به میزان قند موجود در زعفران است. اغلب مردم تصور می‌کنند که زعفران قند بسیار بالایی داشته و مصرف آن برای بیماران مبتلا به دیابت ممنوع است. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است؛ یعنی زعفران به هیچ عنوان باعث بالا رفتن قند نشده و حتی قدرت کنترل کردن آن را نیز دارد. مصرف زعفران برای بیماران دیابتی اثرات مفید و مطلوبی به همراه دارد که در ادامه به صورت کامل به بررسی آن می‌پردازیم.

ارتباط زعفران با دیابت

شاید برای شما هم سوال شده باشد که مصرف زعفران چه تاثیری بر روی دیابت خواهد گذاشت؟ مصرف زعفران در کنار مواد دارویی می‌تواند در کنترل جریان خون تاثیر به سزایی داشته باشد. زیرا ماده منگنز موجود در زعفران، نقش اساسی در تولید انسولین خون دارد و به این ترتیب می‌تواند قند خون را تا حد زیادی کنترل کند. همچنین مصرف زعفران باعث ایجاد شادی در بدن خواهد شد و با بهبود روحیه، می‌تواند به روند درمان بیماری کمک زیادی کند.

فواید مصرف زعفران برای بیماران دیابتی

حال که درباره اثرگذاری مطلوب زعفران بر روی کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت آشنا شدیم، لازم است تا روش‌های اثرگذاری این گیاه و همچنین فوایدی که به همراه دارد نیز اطلاعات جامع و گسترده‌ای را به دست آوریم.

فواید مصرف زعفران برای بیماران دیابتی

کاهش میزان حساسیت به انسولین

بیماران دیابتی معمولا با مدل‌های مختلف انسولین، به کنترل قند خون خود در طول روز می‌پردازند. بر اساس تحقیقات انجام شده، می‌توانیم ادعا کنیم که زعفران می‌تواند حساسیت به انسولین را تا حد زیادی بهبود ببخشد. حساسیت به انسولین به معنای توانایی سلول‌ها در پاسخ به انسولین و جذب گلوکز از جریان خون است. در نتیجه در صورتی که حساسیت به انسولین در بدن افزایش پیدا کند، سطح قند خون بدن نیز بهتر تنظیم خواهد شد. در این حالت مقاومت به انسولین کاهش پیدا کرده و شاهد اثرگذاری بهتر و مطلوب این دارو هستیم.

اثرات آنتی اکسیدان و ضد التهابی

زعفران حاوی کروسین و کروستین بوده که خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی دارند. این ترکیبات می‌توانند به بهترین نحو ممکن به محافظت از سلول‌های بتای پانکراس بپردازند. این سلول‌ها در واقع مسئول تولید انسولین در بدن هستند که وجود هرگونه اختلال در آن‌ها می‌تواند باعث افزایش قند خون در بدن شود. با بهبود عملکرد این سلول‌ها، می‌توان به کنترل قند خون پرداخت. مصرف زعفران به درستی می‌تواند این کار را در بدن شما انجام دهد.

مدیریت وزن

یکی دیگر از مواردی که معمولا با دیابت در ارتباط بوده و باید کنترل شود، وزن و میزان اشتهای بیماران مبتلاست. افراد دیابتی باید بتوانند به مدیریت وزن و کاهش اشتهای خود بپردازند تا در طول روز، میزان قند آن‌ها کنترل شود. زعفران توانایی سرکوب اشتها و کاهش هوس‌های غذایی مختلف را دارد. کروسین موجود در این گیاه می‌تواند بر روی انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز که وظیفه تنظیم گرسنگی و سیری را دارند اثر گذاشته و میزان اشتها را تا حد زیادی کنترل کند.

همچنین با مصرف زعفران شما می‌توانید به صورت کامل از پرخوری عصبی و عاطفی هم جلوگیری کنید. بسیاری از میان وعده‌های پرکالری برای پاسخ دادن به احساسات منفی خورده می‌شوند که می‌توانند قند خون را افزایش دهند. در این حالت با استفاده از زعفران می‌توانید از بروز این موقعیت‌ها جلوگیری کنید.

کاهش استرس و بهبود خلق و خو

یکی دیگر از فواید زعفران برای بیماران دیابتی، مربوط به کنترل استرس، اضطراب و همچنین بهبود خلق و خو است. قند خون ارتباط بسیار تنگاتنگی با وضعیت اعصاب و استرس دارد. بسیاری از افراد دیابتی مبتلا به قند عصبی بوده و با قرارگیری در موقعیت‌های استرس‌زا، دچار افزایش قند می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین خواص زعفران نشاط‌آور بودن آن است؛ بر این اساس شما با مصرف این گیاه به صورت روزانه می‌توانید میزان استرس خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

توجه داشته باشید که بدن در پاسخ به استرس و احساسات منفی، معمولا به سمت غذاهای پرکالری و ناسالم کشیده می‌شود. در این حالت پرخوری عصبی رخ داده و می‌تواند ضمن افزایش وزن، باعث بالا رفتن قند خون بدن شود. در این حالت با مصرف بهینه و اصول زعفران، می‌توانید استرس و اضطراب را تا حد زیادی از خود دور نگه دارید.

هضم کربوهیدرات‌ها

از دیگر خواص زعفران، می‌توانیم به اثرگذاری آن بر روی هضم کربوهیدرات‌ها اشاره کنیم. زعفران می‌تواند برخی از آنزیم‌هایی که در هضم کربوهیدرات‌ها دخیل هستند را مهار کرده و از این طریق بر روی متابولیسم این دسته از مواد، اثر بگذارد. در این حالت می‌تواند سرعت تجزیه کربوهیدرات را کاهش داده و باعث آزاد شدن تدریجی گلوکز شود. در این صورت گلوکز به آرامی وارد جریان خون شده و تا حد زیادی از افزایش شدید و مقطعی قند خون جلوگیری می‌شود.

نحوه مصرف زعفران برای کنترل قند خون

برای اینکه بتوانید به بهترین نحو ممکن از فواید زعفران برای دیابت بهره ببرید، لازم است درباره نحوه مصرف زعفران هم اطلاعات کاملی را به دست آورید. در واقع زعفران باید به صورت اصولی استفاده شود تا اثرگذاری مفیدی به دنبال داشته باشد. شما می‌توانید زعفران را به صورت روزانه در رژیم غذایی خود قرار داده و از خواص آن بهره‌مند شوید. در بهترین حالت توصیه می‌کنیم که با پزشک متخصص خود مشورت کرده و سپس بر اساس شرایط فردی خود، از دوز مناسب زعفران استفاده کنید.

نحوه مصرف زعفران برای کنترل قند خون

نوشیدنی‌های بر پایه زعفران

یکی از بهترین روش‌های استفاده از زعفران، تهیه نوشیدنی‌های بر پایه این گیاه است. در روزهای سرد سال شما می‌توانید دم‌نوش و یا چای زعفران تهیه کرده و از نوشیدن آن لذت ببرید. شربت زعفران هم انتخاب بسیار مناسبی برای روزهای گرم سال محسوب می‌شود.

زعفران در غذاهای مختلف

همان‌طور که می‌دانیم زعفران یک طعم‌دهنده و رنگ دهنده فوق‌العاده بوده که در طبخ غذاهای مختلف معمولا از آن استفاده می‌شود. بر این اساس شما می‌توانید از این گیاه در تهیه انواع پلو، خورش‌های مختلف و غذاهای گوناگون استفاده کنید تا در نهایت غذای خوشمزه‌تر و پرخاصیت‌تری داشته باشید.

میزان مصرف زعفران برای بیماران دیابتی

مصرف زعفران در کنار مزایای متعدد و گوناگون برای کنترل قند خون، می‌تواند عوارضی هم به دنبال داشته باشد. به صورت کلی زعفران یک گیاه پر از خواص گوناگون است؛ اما اگر میزان مصرفی این گیاه از حد مشخصی تجاوز کند، ممکن است شاهد عوارض مصرف آن نیز باشیم. از این رو توصیه می‌کنیم در مصرف زعفران حتما توجه ویژه‌ای به دوز مصرفی داشته باشید. برای کسب اطلاعات دقیق از مقدار مناسب زعفران، توصیه می‌کنیم با پزشک خود مشورت کنید؛ چراکه این مقدار می‌تواند بر اساس شرایط و ویژگی‌های فردی متفاوت باشد.

سخن پایانی

کنترل قند خون برای بیماران دیابتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این دسته از بیماران همواره تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا با استفاده از داروهای مختلف، قند خون خود را در سطح مناسبی نگهدارند. یکی از گیاهان دارویی که موثر بوده و می‌تواند به تنظیم قند خون بپردازد، زعفران است. در بخش‌های قبلی به صورت کامل به بررسی خواص زعفران و فواید استفاده از آن برای بیماران مبتلا به دیابت پرداختیم. روش‌های استفاده از این گیاه را نیز معرفی کردیم تا با استفاده از آن‌ها شما بتوانید بیشترین بهره را از خواص موجود در زعفران ببرید. زعفران نوژن یکی بهترین از ارائه‌دهنده‌های انواع مختلف زعفران با کیفیت بالا و قیمت مناسب است که شما می‌توانید محصول مورد نظر خود را از آن خریداری کنید.

نظرات: 0 مشاهده