آیا اگزمای پوستی واگیر دارد؟

آیا اگزمای پوستی واگیر دارد؟

با توجه به آزاردهنده بودن عارضه‌های پوستی و احتمال واگیر بودن برخی از آن‌ها بسیاری از افراد زمانی که به دکتر اگزما مراجعه می‌کنند در کنار اهمیت به درمان، به دنبال بررسی واگیردار بودن این مشکل نیز هستند.

اگر شما یا یکی از نزدیکانتان به اگزمای پوستی که علائم آزاردهنده‌ای روی پوست ایجاد می‌کنند مبتلا شده‌اید و نگران انتقال دادن آن به دیگران هستید بهتر است برای آشنایی با این بیماری، علائم و آگاهی از مسری بودن آن تا انتهای متن با ما همراه باشید.

اگزمای پوستی به چه دلیل ایجاد می‌ شود؟

دکتر اگزما می‌تواند در درمان این بیماری پوستی کمک کند؛ اما معمولا شناخت علت آن کمی دشوار است. به‌طورکلی باید گفت علت دقیق به‌ وجود آمدن اگزما هنوز مشخص نشده اما می‌توان عوامل تاثیرگذار در ایجاد آن را بررسی کرد.

افرادی که به اگزما دچار می‌شوند در بخش خاصی از پوست خود با خارش، پوسته‌ریزی، التهاب و قرمزی روبه‌رو خواهند شد. اگزما که با نام آماس پوست نیز شناخته می‌شود در بسیاری از موارد به‌صورت ژنتیکی و در اعضای یک خانواده به‌وجود می‌آید.

ضمن اینکه افراد مبتلا به آلرژی بیشتر مستعد ابتلا به اگزما هستند. شروع اولیه این عارضه پوستی با تاول‌ و قرمزی است که درون آن‌ها یک مایع وجود دارد. درصورتی‌که این تاول‌ها بترکند فرد شاهد جاری شدن مایعی روشن یا قرمزرنگ خواهد بود. همچنین خارش یکی از نشانه‌های همیشگی آماس پوست است.

اگزمای پوستی به چه دلیل ایجاد می‌ شود؟

آیا اگزما می تواند به دیگران سرایت کند؟

واگیردار بودن عارضه‌هایی مانند زگیل باعث شده افراد پس از ابتلا به اگزما بسیار نگران انتقال آن به دیگران باشند و خیلی زود به دکتر اگزما مراجعه کنند. درصورتی‌که این عارضه تحت هیچ‌ شرایطی از طریق تماس با پوست منتقل نمی‌شود.

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد درمان به‌موقع اگزما است. اگر نسبت به درمان این عارضه پوستی بی‌تفاوت باشید زخم آن می‌تواند دچار عفونت شود. در این شرایط ممکن است عفونت ایجادشده را به فرد دیگری منتقل کنید.

لازم است بگوییم اگر شریک جنسی شما در ناحیه تناسلی خود دچار اگزما شده نیازی نیست نگران برقراری رابطه جنسی باشید. هرچند به دلیل خارش و سوزش قطعا طرف مقابل درد زیادی را متحمل می‌شود.

البته زمانی که درمان لازم صورت نگیرد و به‌ دلیل خارش زیاد فرد دچار زخم و عفونت در ناحیه تناسلی شود بهتر است ابتدا با کمک دکتر اگزما این مشکل را برطرف کرد. همچنین برقراری رابطه با کاندوم یکی از راه‌های جلوگیری از انتقال عفونت است.

دلیل عفونی شدن اگزما چیست؟

اگزما خود نمی‌تواند به دیگران سرایت کند؛ اما با توجه به احتمال بالای انتقال عفونت بهتر است دلیل عفونی شدن این عارضه پوستی را بررسی کنیم. به‌طورکلی باید گفت اگزما با ایجاد راش و تاول‌های قرمزی همراه است که بسیار خشک هستند.

این خشکی و همچنین تحریکی که راش‌های قرمز به ‌همراه دارند باعث خارش زیاد می‌شوند و فرد ناچار است ناحیه را بخاراند تا کمی از علائم آزاردهنده بکاهد. نتیجه این کار نیز ایجاد زخم‌هایی است که عدم مراقبت از آن‌ها عفونت را به ‌دنبال دارند.

به‌طورکلی باید گفت عواملی مانند برخی ویروس‌ها، قارچ و باکتری‌ها ممکن است زمینه ایجاد عفونت را فراهم ‌کنند. دراین‌بین باکتری‌ها به‌ دلیل نفوذ راحت‌تر در پوست خشک از مهم‌ترین دلایل عفونی شدن اگزما به‌حساب می‌آیند.

با توجه به اینکه عفونت اگزما به‌راحتی می‌تواند از طریق پوست به دیگران سرایت کند باید پیش از رسیدن به این مرحله با مراجعه به دکتر اگزما آن را درمان کنید. در صورت عفونی شدن نیز معمولا پزشک از آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان استفاده می‌کند.

دلیل عفونی شدن اگزما چیست؟

معرفی انواع اگزمای پوستی

اگزما می‌تواند در بخش‌های مختلف بدن خود را نشان دهد. همچنین شکل ظاهری این عارضه پوستی ممکن است در افراد به‌صورت متفاوت خود را نشان دهد. به‌طورکلی انواع اگزما را می‌توان در موارد زیر معرفی کرد:

  • اگزما آتوپیک: این نوع اگزمای پوستی باعث قرمزی پوست، خارش و ایجاد تاول‌های حاوی مایع می‌شود. معمولا افراد برای درمان آن از داروهای سبک استفاده می‌کنند؛ اما پس از قطع دارو علائم دوباره خود را نشان می‌دهند.
  • اگزما تماسی: این نوع اگزما معمولا زمانی ایجاد می‌شود که پوست در تماس با مواد تحریک‌کننده قرار گیرد. از علائم رایج آن نیز باید به ضایعات قرمز اشاره کرد که همواره با سوزش و خارش همراه هستند. همچنین گاهی احتمال تاول زدن در ناحیه درگیر با اگزما وجود دارد.
  • اگزمای پوستی سبورئیک: اگزمای سبورئیک معمولا در قسمت‌هایی از بدن که چربی بیشتری دارند مانند کمر و بالای قفسه سینه خود را نشان می‌دهد. همچنین باید گفت این اگزما معمولا برای مدت‌زمان طولانی باقی می‌ماند و مدتی پس از بهبود مجدد باز می‌گردد.
  • درماتیت سوزش‌آور: اگر در معرض تماس با مواد سمی هستید یا پوست خود را به‌طور مرتب می‌شویید احتمال بروز درماتیت سوزش‌آور وجود دارد.

آیا برای درمان اگزما باید به دکتر اگزما مراجعه کرد؟

در بسیاری از مواقع افرادی که به اگزمای خفیف مبتلا هستند با استفاده از روش‌های درمان خانگی سعی در برطرف‌ کردن علائم این عارضه دارند که البته این راهکارها تا حدودی نیز می‌توانند تاثیرگذار باشند.

اگر استفاده از راهکارهای خانگی و مصرف پمادهایی مانند بتامتازون در کاهش آثار اگزما بی‌تاثیر بودند باید برای درمان آن از یک پزشک حاذق کمک بگیرید. در این زمان یافتن پزشکی که تجربه بالایی در درمان این عارضه پوستی دارد مهم است.

اگر ساکن شیراز هستید می‌توانید خیلی راحت با کمی جست‌وجو در بستر اینترنت بهترین دکتر اگزما در شیراز را پیدا کنید و با مراجعه زودهنگام جلوی عفونی شدن این عارضه و انتقال عفونت به دیگران را بگیرید.

شناخت بهترین دکتر اگزما در تهران

با توجه به تعداد بالای پزشکان متخصص حوزه‌های مختلف در تهران شناخت بهترین دکترهای اگزما کمی دشوار است. البته اگر علائم این بیماری شما را آزار می‌دهد و وقت کافی برای پرس‌وجو ندارید می‌توانید خیلی راحت از طریق سامانه‌های معتبر که در زمینه نوبت دهی بهترین دکتر اگزما در تهران فعال هستند، پزشکی حاذق و متخصص انتخاب کنید.

جمع‌بندی

با توجه به اینکه عارضه‌های پوستی بسیار آزاردهنده هستند با مشاهده علائمی مانند سوزش، خارش و قرمزی بهتر است خیلی زود به دکتر اگزما مراجعه کنید تا خیلی زود با راهکارهای درمانی آشنا شوید. این بیماری واگیردار نیست؛ اما زمانی که در اثر خارش زیاد دچار زخم و سپس عفونت شود می‌تواند عفونت را به دیگران منتقل کند.

نظرات: 0 مشاهده