آیا سرمایه‌گذاری در آهن‌آلات سودآورتر از خرید دلار و طلا است؟

بهترین راههای حفظ دارایی در کشور سرمایه گذاری در بازار آهن آلات

یکی از بهترین راههای حفظ دارایی در کشور سرمایه گذاری در بازار آهن آلات است. در سال های اخیر بسیاری به طور هوشمندانه سرمایه گذاری در بازار آهن آلات را به دلیل بازدهی بالای آن انتخاب می کنند. اما سرمایه گذاری در این بازار مانند هر بازار دیگری قوانین و ریسک های خاص خود را دارد. وارد شدن به این بازار بدون در نظر گرفتن باید ها و نبایدهای لازم، امکان پذیر نیست. اگر شما هم به فکر سرمایه گذاری در بازار آهن آلات هستید، توصیه می کنیم همه جوانب و چالش های این بازار را در نظر بگیرید. بنابراین در ابتدا سعی داریم هر آنچه باید درمورد سرمایه گذاری در بازار آهن بدانید برای شما مرور کنیم تا با آگاهی بیشتری وارد این بازار شوید.

سال 1401 بهترین فرصت سرمایه گذاری در بازار آهن آلات

یکی از پر فراز و نشیب ترین سال های مالی، سال 1401 بود. به دلیل افزایش تورم در شش ماهه دوم سال 1401 و رشد بالای بهای ارز، تمامی بازار های مالی به خصوص بازار آهن آلات دچار تنش شد. این بازار با بالا و پایین رفتن دلار، رفتار افزایشی و کاهشی از خود نشان می داد و نرخ تمامی مقاطع فولادی هم دچار نوسان می شد. بنابراین شش ماهه دوم این سال بهترین فرصت سرمایه گذاری در بازار آهن آلات و بهترین فرصت سودآوری برای فعالان این حوزه بود.

سال 1401 بهترین فرصت سرمایه گذاری در بازار آهن آلات

مقایسه سود حاصل از سرمایه گذاری در آهن آلات با سایر بازار های مالی

همان طور که اشاره کردیم در سال 1401 همه بازارهای مالی رشد بی سابقه قیمت را تجربه کردند. بازار آهن آلات در سه ماهه دوم سال، نسبت به سال 1400 نزدیک به دو برابر افزایش قیمت را تجربه کرد. برای مثال قیمت تیرآهن در اسفندماه سال 1401 در مقایسه با اسفندماه سال 1400 حدود 15 هزار و 200 تومان افزایش قیمت داشت. رشدی باورنکردنی و معادل با 93 درصد. قیمت این مقطع در مقایسه با پایان سال 1400 حدود 9800 تومان افزایش پیدا کرد که نزدیک 55 درصد محاسبه شد.

آیا سرمایه گذاری در بازار آهن آلات سوددهی دارد؟

آمارهای سال 1401 نشان دهنده سوددهی بالای بازار آهن آلات در مقایسه با سایر بازارهای مالی است. البته این موضوع نیز در سال های پیشین سود قابل توجهی داشته است. به عنوان مثال بازار میلگرد در سال 1400 سوددهی حدود 23.5 درصد داشته است.

پیش بینی روند قیمت ها را در نظر بگیرید

قیمت مقاطع فولادی به شدت تحت تاثیر نرخ دلار، مسائل سیاسی و اقتصادی کشور و غیره می باشد. اگرچه پیش بینی روند بازار کار آسانی نیست اما با توجه به نرخ ارز و شرایط اقتصادی کشور که متاثر از تحریم سال های اخیر است، باید بتوانید تا حدودی وضعیت بازار را تخمین بزنید.

عوامل موثر بر قیمت مقاطع فولادی را بشناسید

عوامل متعددی مانند نرخ ارز، قیمت طلا و شاخص های جهانی رابطه مستقیمی با نرخ مقاطع فولادی دارد. کوچکترین نوسان روی این عوامل، این بازار را متلاطم می کند و از طرف دیگر چون این مقاطع فولادی جز کالاهای وارداتی و صادراتی هم محسوب می شوند، بنابراین این بازار حساسیت بیشتری در برابر نوسانات دارد.

اتفاقات روز اقتصادی و سیاسی

تحولات سیاسی و اقتصادی در هر نقطه از جهان می تواند به طور غیر مستقیم روی قیمت مقاطع فولادی تاثیر بگذارد. بنابراین باید در جریان اخبارهای خارجی و داخلی باشید، به ویژه اگر کوچکترین اختلافی میان ایران و سایر کشورها به وقوع پیوست، بیشتر مراقب باشید.

سرمایه گذاری بلند مدت یا کوتاه مدت؟

تجربه نشان داده است قیمت مقاطع فولادی در طول زمان شیب صعودی را داشته است و در بلند مدت سوددهی دارد. از سوی دیگر برای اینکه دارایی شما در طول زمان ارزش خود را از دست ندهد باید سرمایه اولیه بالایی برای شروع کار در نظر بگیرید و هم چنین هزینه انبار داری مقاطع فولادی را هم باید در نظر بگیریم. چون مقاطع فولادی به شدت آسیب پذیر هستند، پتانسیل سرمایه گذاری بلند مدت را ندارند و خیلی زود دچار زنگ زدگی می شوند و کیفیت خود را از دست می دهند و این افت کیفیت روی قیمت آنها در هنگام فروش تاثیر منفی دارد.

سرمایه گذاری کوتاه مدت

در سرمایه گذاری کوتاه مدت باید توجه داشته باشید که روند افزایش و کاهش این بازار بسیار زیاد است، بنابراین اگر نوسانات بازار را به درستی پیش بینی کنید، می توانید در مدت کوتاهی به سودهای کلان برسید و در شروع کار هم نیاز به سرمایه زیادی نیست. همچنین باید در نظر داشته باشید که امکان افت قیمت نیز وجود دارد. پس باید ریسک بالای آن را بپذیرید.

پرسودترین مقاطع فولادی

معمولا سرمایه گذاری روی هر کدام از مقاطع فولادی سودآور است اما در بین کلیه مقاطع فولادی میلگرد و تیرآهن به دلیل پرکاربرد بودن آنها در صنعت ساختمان سازی، بسیار پربازده می باشند. از طرف دیگر عرضه میلگرد در بورس کالا توسط دولت تا حدودی قیمت این مقطع را کنترل کرده است.البته فراموش نشود که قبل از سرمایه گذاری، حتما قیمت میلگرد و تیرآهن را از یک بازرگانی مطمئن برای یک بازه چند ماهه زیر نظر داشته باشید. پیشنهاد می کنیم به سراغ تیرآهن های پرکاربرد از نظر سایز و انواع آن بروید. تیرآهن IPE در سایزهای 12 تا 20 از این نوع می باشد. داشتن ابزاری برای رصد قیمت آهن آلات یکی از ملزومات سرمایه گذاری در این بازار است. کانال لحظه‌ای قیمت آهن آلات سرویسی است جهت رصد و اعلام بهترین قیمت های مقاطع فولادی به مشتریان. در این سرویس، به روزرسانی های لحظه‌ای در زمینه محصولات فولادی را به صورت آنی به مشتریان نمایش می‌دهد. جهت ورود و مشاهده کانال لحظه‌ای قیمت میلگرد می‌توانید بر روی لینک کلیک کنید.

بهترین روش های خرید را برای سرمایه گذاری در بازار آهن آلات انتخاب کنید

بهترین روش های خرید را برای سرمایه گذاری در بازار آهن آلات انتخاب کنید

خرید آهن آلات در مراکز متنوعی مانند کارخانجات، شرکت های بازرگانی، بنگاههای خرده فروشی و غیره صورت می گیرد. در این بین کارخانجات محصولات خود را با قیمت کمتر اما با تناژهای بالا عرضه می کنند. پس بهتر است به سراغ شرکت های بازرگانی یا بنگاههای خرده فروشی بروید. شرکت های بازرگانی این محصولات را بدون واسطه و با قیمت مناسب در اختیار مشتریان قرار می دهند. بازرگانی آراد آهن این بستر را برای مشتریان فراهم کرده است که محصولات را با کیفیت و قیمت مناسب و بدون واسطه به مشتریان عرضه کند.

قبل از سرمایه گذاری در آهن آلات شرایط نقدشونگی را در نظر بگیرید

آهن آلات زمان خاص فروش خود را دارند. اگر بازار رکود باشد، پیدا کردن مشتری کار آسانی نیست. همچنین زمانی برای فروش اقدام کنید که بازار در بالاترین سطح خود باشد تا به سود بالایی دست پیدا کنید. همچنین پیشنهاد می شود همه دارایی های خود را یکجا وارد بازار نکنید.

هزینه‌های حمل‌ونقل و انبارداری را فراموش نکنید

قبل از اقدام برای سرمایه گذاری در آهن آلات باید این نکته را در نظر بگیرید که با افزایش تناژ، هزینه های حمل و نقل هم بیشتر می شود، به ویژه اگر فاصله بین مبدا و مقصد طولانی باشد. همچنین توصیه می کنیم انبار مناسبی را در نظر بگیرید که دارای تهویه مناسب و بدون رطوبت باشد و آهن آلات در تماس با دیوار، سطح زمین و غیره قرار نگیرند تا دچار پوسیدگی و زنگ زدگی نشوند.

سرمایه گذاری در بازار آهن آلات، فرصتی بی نظیر برای کسب سود بیشتر

به دلیل اهمیت بالای آهن آلات در صنعت و اقتصاد، کاربرد فراوان آها در صنعت و ساختمان و غیره سرمایه گذاری در بازار آهن آلات به یک فرصت طلایی تبدیل شده است. البه سرمایه گذاری در این بازار به شرطی سود آور است که بایدها و نبایدهای ذکر شده را در نظر بگیرید و تا حدودی دانش تحلیل بازار و تجربه پیش بینی قیمت ها را داشته باشید. بنابراین پیشنهاد می کنیم جهت کاهش ریسک در بازار آهن آلات از تجربه و تخصص متخصصان این حوزه کمک بگیرید. جهت راهنمایی و مشاوره رایگان می توانید با شماره 03134055با تماس حاصل فرمایید.

منبع : خبرگزاری اقتصاد آفرین

نظرات: 0 مشاهده