بهترین زمان انجام فیشور سیلانت دندان

روش انجام فیشور سیلانت

پوسیدگی دندان، یکی از مهم‌ترین و البته قدیمی‌ترین معضلات مربوط به دندان‌ها است. پوسیدگی دندان ابتدا از شیارهای سطح جونده شروع شده و سپس به پالپ و عصب دندان می‌رسد. اساسی‌ترین دلیل بروز پوسیدگی دندان، مسواک نزدن و مراقبت نادرست از دندان‌ها است. وقتی به طور منظم مسواک نزنید، مواد غذایی بین دندان‌هایتان گیر کرده و به مرور زمان باعث بروز پوسیدگی و عفونت دندان می‌شوند.

یکی از مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه برای پوسیدگی دندان به خصوص در کودکان، فیشور سیلانت است. فیشور سیلانت درمانی سریع و فوق العاده موثر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است که بیشتر بزرگسالان نیز آن را انجام می‌دهند. در ادامه این مطلب راجع به بهترین زمان انجام فیشور سیلانت و نکاتی که باید بدانید، صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

چرا پوسیدگی دندان اتفاق می‌افتد؟

در دهان و روی دندان‌های ما باکتری‌هایی وجود دارند که فعالیت آن‌ها در شرایط عادی، حتی برای ما مفید تلقی می‌شود. این باکتری‌ها در اثر فعالیت از خود ماده‌ای اسیدی ترشح می‌کنند که باید با مسواک زدن آن را از بین ببرید.

زمانی که فردی بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کند و مسواک نمی‌زند، اسیدی که باکتری‌ها ترشح کرده اند به مرور باعث پوسیدگی دندان و سوراخ‌ شدن آن می‌شود. علاوه بر این در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مواد غذایی در سطح و بین دندان‌ها گیر کرده و باعث افزایش فعالیت باکتری‌ها می‌شوند. پوسیدگی دندان در 4 مرحله رخ می‌دهد و در مرحله نهایی، به پالپ و بافت زنده دندان آسیب جدی وارد می‌کند.

علاوه بر این گاهی برخی از افراد به طور منظم مسواک می‌زنند و مراقب سلامتی دندان‌های خود هستند، اما دندان‌هایشان دچار پوسیدگی و خرابی می‌شوند. دلیل عمده پوسیدگی در این افراد را می‌توان عمیق و زیاد بودن شیارهای سطح جونده دندان‌هایشان دانست.

برخی از افراد به طور مادرزادی شیارهای دندان‌ عمیقی دارند که محل مناسبی برای فعالیت باکتری‌ها و گیر مواد غذایی است. در حال حاضر بهترین راه پیشگیری از بروز پوسیدگی در این افراد، انجام فیشور سیلانت و بستن شیارهای دندان‌ها است.

فیشور سیلانت چیست؟

فیشور سیلانت یا شیارپوش، یک اقدام مراقبتی برای پوسیدگی دندان در کودکان خردسال و بزرگسالان است. فیشور سیلانت با پوشاندن شیارهای سطح جونده دندان‌ها، احتمال پوسیدگی دندان‌ها را تا 80 درصد کاهش داده و از تخریب دندان‌ها در آینده جلوگیری می‌کند.

در این روش دندانپزشک با استفاده از مواد کامپوزیت دندان، شیارهای عمیق سطح جونده دندان‌های عقبی را می‌پوشاند. به این ترتیب دیگر باکتری‌ها نمی‌توانند به این شیارها نفوذ کرده و باعث پوسیدگی دندان شوند.

نحوه انجام فیشور سیلانت

آیا بعد از فیشور سیلانت دیگر نیازی نیست مسواک بزنیم؟

برخی از افراد فکر می‌کنند که با انجام فیشور سیلانت، دیگر نیازی نیست دندان‌هایشان را مسواک بزنند، این تصور کاملا غلط است! زیرا هیچ درمانی از جمله فیشور سیلانت نمی‌تواند به طور کامل جای مسواک و نخ دندان را پر کند.

فیشور سیلانت ریسک پوسیدگی در دندان‌های خلفی را کاهش می‌دهد، اما پوسیدگی می‌تواند در جاهای دیگر مثل لا به لای دندان‌ها و حتی روی دندان‌های جلویی اتفاق بیافتد. بنابراین بعد از انجام فیشور سیلانت هم باید به طور منظم مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.

چرا کودکان بیشتر مستعد پوسیدگی دندان هستند؟

دندانپزشکان انجام فیشور سیلانت را به خصوص در کودکان توصیه می‌کنند. دلیل عمده این توصیه، این است که دندان‌های کودک که به تازگی رشد کرده‌اند، مینای نابالغی دارند که به شدت نفوذپذیر است. در نتیجه دندان کودکان بسیار زودتر از بزرگسالان دچار پوسیدگی می‌شود.

همچنین شیار دندان‌های کودکان نسبت به بزرگسالان، گیر بیشتری دارد و همین احتمال تشکیل پلاک و فعالیت باکتری‌ها و در نتیجه پوسیدگی را بالا می‌برد. مینای دندان در محل شیارها ضعیف و نازک‌تر است. رشد کامل دندان‌های عقبی بین یک و نیم الی 2 سال طول می‌کشد، در نتیجه رعایت بهداشت کامل دندان‌ها در این دوران سخت بوده و دندان‌ها را مستعد پوسیدگی خواهد کرد.

چه کسانی می‌توانند فیشور سیلانت انجام دهند؟

برخلاف تصور عموم مردم، فیشور سیلانت تنها مختص کودکان نیست. بسیاری از بزرگسالانی که نگران سلامتی دندان‌های خود هستند برای فیشور سیلانت اقدام می‌کنند.

انجام فیشور سیلانت به خصوص برای آن دسته از افرادی که به دلیل بیماری یا مصرف داروی خاص درگیر خشکی دهان و مستعد پوسیدگی دندان هستند، بسیار توصیه می‌شود. علاوه بر این برخی از افرادی که به طور ذاتی شیارهای دندانی عمیقی دارند و مستعد پوسیدگی هستند، می‌توانند با انجام فیشور سیلانت تا 80 درصد ریسک پوسیدگی دندان‌های خود را کاهش دهند.

بهترین زمان انجام فیشور سیلانت چه زمانی است؟

بهترین زمان انجام فیشور سیلانت، بعد از رویش کامل آخرین دندان و همچنین پیش از پوسیدگی کامل دندان است. اولین دندان‌های آسیای دائمی از سن 6 سالگی رشد می‌کنند، بنابراین بهترین سن برای انجام فیشور سیلانت سن 6 تا 7 سالگی است.

کودکان در این سن همکاری کافی را برای رعایت بهداشت دهان و دندان ندارند و به همین دلیل دندانپزشکان توصیه می‌کنند، پس از رویش کامل اولین دندان‌های دائمی برای انجام فیشور سیلانت آن‌ها اقدام کنید. فیشور سیلانت در کنار فلورایدتراپی، دندان‌ها را از بروز پوسیدگی در امان نگه خواهند داشت.

روش انجام فیشور سیلانت

دندانپزشک برای فیشور سیلانت دندان‌ها، ابتدا سطح دندان‌ها را با برس مخصوص به طور کامل تمیز می‌کند. این کار باعث می‌شود که تمام پلاک‌ها و باکتری‌ها از سطح دندان پاک شوند. همچنین اگر در شیارهای دندان پوسیدگی فعال وجود داشته باشد، پوسیدگی‌ها باید برداشته و حذف شوند.

سپس برای چند ثانیه سطح دندان‌ها با ماده مخصوص آماده شده و سپس کامپوزیت دندان در محل شیارها قرار می‌گیرد. در نهایت با کمک نور آبی، کامپوزیت در محل شیارها سفت شده و به این ترتیب شیار دندان‌ها مهر و موم می‌شود. دندانپزشک در مرحله آخر مواد اضافی را برداشته و سطح فیشور سیلانت را پولیش می‌کند.

کل مراحل فیشور سیلانت در عرض 10 دقیقه انجام می‌شود و نیازی به تزریق داروی بی حسی ندارد. فیشور سیلانت‌ دندان ها باید هر 6 ماه یک بار از نظر شکستگی و ترک خوردگی بررسی و ترمیم شوند. هزینه فیشور سیلانت به طور معمول کمتر از هزینه پرکردن و عصب کشی یک دندان بوده و کاملا مقرون به صرفه است. 

Cobalt Pit and Fissure Sealant – فیشور سیلانت کبالت

برای مشاهده محصولات دندانپزشکی و خرید فیشور سیلانت دندان، به فروشگاه دنتیوا به آدرس dentiwa.com مراجعه کنید.

دنتیوا، فروشگاه تخصصی فروش مواد اولیه و تجهیزات دندانپزشکی

بعد از تجربه و مهارت دندانپزشک، کیفیت مواد اولیه و تجهیزات مورد استفاده در درمان‌های دندانپزشکی اهمیت زیادی در نتیجه نهایی دارد.

در حال حاضر اکثر دندانپزشکان مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز خود را به صورت غیرحضوری از فروشگاه‌های اینترنتی تهیه می‌کنند. اما بهترین فروشگاه اینترنتی برای خرید مواد اولیه و تجهیزات دندانپزشکی، فروشگاهی است که به طور تخصصی در این حیطه فعالیت کند. فروشگاه دنتیوا یکی از بهترین‌ فروشگاه‌ها در زمینه فروش مواد و تجهیزات دندانپزشکی است که به طور تخصصی در حیطه دندانپزشکی فعالیت می‌کند.

در فروشگاه دنتیوا به دلیل تنوع بالای محصولات و برندها، می‌توانید به آسانی محصول مورد نظر خود را از برندهای مختلف با هم مقایسه کنید و خرید بهتری داشته باشید. علاوه بر این شما می‌توانید در بحث خرید، از کمک کارشناسان فروش دنتیوا نیز کمک بگیرید تا نتیجه بهتری بگیرید. از مزایای خرید از فروشگاه دنتیوا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تخفیف‌های استثنایی

 • تنوع بالای محصولات

 • عرضه محصولات بهترین برندهای ایرانی و خارجی

 • ارسال سریع و به موقع

 • پاسخگویی 24 ساعته به سوالات شما

 • تضمین اصالت کالاها

 • تضمین مرجوعی کالا تا 7 روز

 • پرداخت آسان و سریع

 

سوالات متدول درباره بهترین زمان انجام فیشور سیلانت: 

 1. بهترین زمان انجام فیشور سیلانت چه زمانی است؟

بهترین زمان انجام فیشور سیلانت، بعد از رویش کامل آخرین دندان و همچنین پیش از پوسیدگی کامل دندان است.

 1. آیا فیشور سیلانت فقط برای کودکان کاربرد دارد؟

برخلاف تصور عموم مردم، فیشور سیلانت تنها مختص کودکان نیست. بسیاری از بزرگسالانی که نگران سلامتی دندان‌های خود هستند برای فیشور سیلانت اقدام می‌کنند.

 1. برای فیشور سیلانت دندان ها بی حسی نیاز است؟

کل مراحل فیشور سیلانت در عرض 10 دقیقه انجام می‌شود و نیازی به تزریق داروی بی حسی ندارد.

 1. هزینه فیشور سیلانت دندان چقدر است؟

هزینه فیشور سیلانت به طور معمول کمتر از هزینه پرکردن و عصب کشی یک دندان بوده و کاملا مقرون به صرفه است.

نظرات: 0 مشاهده