10 سوال و جواب برای تحصیل در کانادا

10 سوال و جواب برای تحصیل در کانادا

با توجه به اینکه در عصر معاصر و به ویژه در یک الی دو دهه‌ی اخیر، کانادا به عنوان محبوب‌ترین مقصد مهاجرتی نزد ایرانیان قرار گرفته است و از طرفی دیگر، گزینه‌ی تحصیل در کانادا به عنوان محبوب‌ترین گزینه مهاجرتی به این کشور از بابت سهولت در دریافت ویزا، کسب اعتبار، اخذ اقامت دائم و شهروندی کشور کانادا به حساب آمده، پس بدون مقدمه‌ی بیشتر به 10 سوال و جواب رایج و اصلی در زمینه‌ی تحصیل در کانادا خواهیم پرداخت.

چرا تحصیل در کانادا بهترین گزینه برای مهاجرت به کاناداست؟

تحصیل در کانادا از همه ابعاد و منظری که فکر کنید برای متقاضی مهاجرت به کانادا نفع دارد؛ به غیر از هزینه‌های تحصیل که برای آن هم راه حل‌های مختلفی وجود دارد. از بین همه مزایای آن، اصلی‌ترین مزیت آن صدور راحت ویزای تحصیلی است، همچنین مسیر ساده‌تر برای اخذ اقامت دائم کانادا و دستیابی به یک شغل سطح بالا با حقوق و مزایای بالا.

چگونه از طریق تحصیل در کانادا می‌توان اقامت دائم گرفت؟

هر متقاضی پس از اتمام تحصیل در کانادا می‌تواند برای ویزا و مجوز کار فارغ‌التحصیلان (PGWP) اقدام نماید و سپس با 18 الی 24 ماه کار، می‌تواند برای اقامت دائم کانادا درخواست دهد. در مجموع در عرض 5 سال هم می‌توان برای شهروندی کانادا درخواست داد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

هر متقاضی با داشتن آخرین مدرک تحصیلی خود به علاوه مدرک زبان با نمره مناسب می‌تواند برای تحصیل در کانادا اقدام کند. بهتر است معدل مدرک تحصیلی، حداقل 13 الی 14 باشد (و ترجیحا بالای 15 الی 16 برای مقطع دکتری) و برای مدرک زبان هم حداقل نمره آیلتس 6.5 نیاز خواهد بود. همچنین دیگر مدارک ضروری و بدیهی مانند مدارک هویتی، گواهی تمکن مالی، انگیزه نامه، توصیه نامه (ارشد و دکتری)، مقالات ISI (دکتری) و... از طرفی متقاضی نباید گپ تحصیلی داشته باشد و اگر هم دارد، قابل توجیه باشد.

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در کانادا مستقیما به مقطع تحصیلی، دانشگاه انتخابی و رشته تحصیلی بستگی دارد اما متوسط شهریه تحصیل در برای مقطع کارشناسی 35 هزار دلار کانادا، کارشناسی ارشد 20 تا 35 هزار و مقطع دکتری 7 تا 20 هزار دلار کانادا در سال است.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا باید چقدر باشد؟

گواهی تمکن مالی که به سفارت ارائه می‌شود، باید نشان دهنده‌ی تمکن مالی شما برای هزینه 1 سال تحصیل در کانادا + هزینه‌ زندگی برای مهاجرت به کانادا باشد. یعنی شهریه تحصیل به علاوه حدود 15 هزار دلار کانادا. تمکن رایج اغلب حدود 50 هزار دلار کاناداست.

آیا امکان همراهی اعضای خانواده با دانشجو‌ امکان پذیر است؟

بله، برای افراد متاهل، همسر و کلیه فرزندان زیر 18 سال اجازه همراهی را دارند و همسر حق کار و فرزندان حق تحصیل خواهند داشت. برای متقاضیان زیر 18 سال هم امکان همراهی یکی از والدین وجود دارد. همچنین فرد پس از اخذ اقامت دائم می‌تواند از طریق برنامه اسپانسرشیپ، برای والدین و حتی پدربزرگ و مادربزرگ خود اقدام کند.

آیا اجازه‌ی کار حین تحصیل در کانادا وجود دارد؟

بله، هر دانشجو در کانادا از تاریخ نوامبر 2022 تا اطلاع ثانوی اجازه‌ی کار تمام وقت در حین تحصیل را خواهد داشت. از طریق کار دانشجویی می‌توان بخش قابل توجهی از هزینه‌ها را پوشش داد.

آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟

آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟

در حالت پیش‌فرض خیر؛ تحصیل در کانادا مانند دیگر همتایان انگلیسی زبان خود حتی برای خود شهروندان کشور هم رایگان نیست. اما شهریه‌ها برای شهروندان کانادایی بسیار پایین‌تر است. دانشجویان بین‌المللی در صورت موفق شدن به اخذ بورسیه تحصیلی فول فاند، می‌توانند در کانادا به صورت رایگان تحصیل کنند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا چگونه است؟

شانس اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا برای مقطع دکتری بسیار زیاد است. پس از آن هم به ترتیب برای کارشناسی ارشد و کارشناسی شانس وجود دارد. البته بورسیه تحصیلی مخصوصا از نوع فول فاند برای مقطع کارشناسی بسیار کم، سخت و رقابتی است. معدل و ریزنمرات بالا، نمره مدرک زبان بالا (حداقل آیلتس 7)، ارائه مقالات قوی و معتبر ISI، سابقه کار درخشان، افتخارات ورزشی، فرهنگی، هنری، علمی و... در سطح کشوری یا بین‌المللی، خدمات داوطلبانه اجتماعی و... در اخذ بورسیه تحصیلی تاثیرگذار هستند. هرچه شرایط شما در موارد ذکر شده بهتر، شانس بورسیه فول فول فاند هم بیشتر.

شرایط سنی برای تحصیل در کانادا چیست؟

برای تحصیل در مقطع کارشناسی 18 تا 23 سال، کارشناسی ارشد 22 تا 28 سال و برای تحصیل در مقطع دکتری 25 تا 40 سال بهترین سنین پیشنهادی برای هر مقطع ذکر شده است. حال با توجه به شرایط فرد و با داشتن سابقه کاری یا علمی مناسب و... امکان تحصیل در سنین بالاتر از بازه‌های ذکر شده برای هر مقطع نیز وجود دارد. همچنین در هر حالت و برای هر مقطع تحصیلی، توجه شود که فرد نباید گپ تحصیلی داشته باشد و اگر هم دارد، قابل توجیه باشد.

نظرات: 0 مشاهده