چگونه مشتریان بیشتری جذب کنیم؟

اگر شما بهترین محصولات دنیا و یا بهترین خدمات را ارائه دهید، در صورتی که هنر جذب مشتری را نداشته باشید، عملاً نه فروشی در کار خواهد بود و نه درآمد رضایت بخش. در دنیای امروز که کسب و کارهای زیادی وجود دارند و هر یک در تلاشند تا فروش بالاتری داشته باشند، منفعل بودن و استفاده از تکنیک‌های قدیمی فروش و جذب مشتری باعث نابود شدن کسب و کارتان می‌شود. پس با این تفاسیر می‌توان گفت جذب مشتری جزء اصول اولیه و اساسی برای بقای همه کسب‌وکارهاست. جذب مشتری تکنیک‌ها و روش‌های خاص خود را دارد که به کمک آن‌ها می‌توان در زمان کمتری مشتریان بسیاری جذب کرد.

در ادامه این مقاله به معرفی تکنیک‌های طلایی افزایش فروش و جذب مشتری می‌پردازیم و روش‌های مختلف تبلیغات را بررسی می‌کنیم تا بتوانید با استفاده از این روش‌ها، افزایش پیشرفت در کسب و کارتان را در مدت زمان کمی احساس کنید.

جذب مشتری تکنیک‌ها و روش‌های خاص خود را دارد

ترجمه سایت فروشگاهی

برای افزایش فروش و ایجاد تعامل با مشتریان خارجی باید هرچه سریع‌تر به فکر ترجمه سایت فروشگاهی خود باشید. امروزه تقریبا بیش از نیمی از فروشگاه‌ها سایت خود را راه اندازی کرده‌اند، اما کمتر می‌بینیم که به فکر ترجمه سایت فروشگاهی خود افتاده باشند و قطعاً از این مزیت بزرگ غافل شده‌اند. ترجمه سایت فروشگاهی مزایای بسیار زیادی برای کسب و کار شما همراه با افزایش میزان فروش دارد. از مزایای ترجمه سایت فروشگاهی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نمایش بهتر در موتورهای جستجو

با ترجمه سایت فروشگاهی در موتورهای جستجوی گوگل امتیاز بالاتری دریافت می‌کنید و این‌ موضوع باعث جذب بیشتر مشتری‌های جدید شده و در فروشتان تاثیر بسزایی خواهد گذاشت.

یک مزیت رقابتی خواهید داشت

همانطور که پیش‌تر گفتیم کمتر کسی به فکر ترجمه سایت فروشگاهی افتاده و در حال حاضر سایت‌هایی که قابلیت ترجمه را ایجاد کرده‌اند، یک مزیت رقابتی بزرگ به نسبت رقبای خود دارند.

مشتریان بیشتری جذب می‌کنید

اگر سایت شما به زبان‌های مختلفی ترجمه شود، می‌توانید از تمام نقاط دنیا مشتری جذب کنید و فروش خود را بالاتر ببرید. علاوه بر این، مشتریان از سراسر دنیا بهتر می‌توانند در رابطه با کسب و کار شما بدانند و خرید انجام دهند.

شناسایی مخاطب و بازار هدف

شناسایی مخاطب و بازار هدف

قبل از انجام هر کار دیگری باید بتوانید مخاطبان و بازار هدف خود را به درستی شناسایی و آنالیز کنید. این مورد یکی از مهم‌ترین نکات طلایی برای جذب مشتری است و می‌توان گفت از اولین کارهایی است که باید در پروسه جذب مشتری انجام دهید.

اولین قدم در شناسایی مخاطب هدف پیدا کردن ویژگی‌ها و مشخصه‌های مرتبط با آن‌ها می‌باشد. برای مثال باید دقت کنید که مشتریان شما در چه رنج سنی هستند، جنسیت آن‌ها چیست، شاغل هستند و یا محصل؟

با استفاده از این سوالات می‌توانید به راحتی مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید و بر اساس این معیارها از تکنیک‌های جذب مشتری استفاده کنید.

‌ بازار هدف به گروهی از افراد گفته می‌شود که بیشترین تقاضای خرید محصولات و یا استفاده از خدمات شما را دارند. این افراد از نظر ویژگی‌های شخصیتی تقریبا مانند یکدیگر هستند. برای پیدا کردن بازار هدف باید از خودتان بپرسید مشتریانتان را بیشتر در چه فضایی می‌توانید پیدا کنید. سپس در مرحله‌ی بعدی باید بر روی این افراد تمرکز کنید. برای مثال، یک فروشگاه اینترنتی لباس زیر زنانه، با هدف قرار دادن مشتریان مرد نمی‌تواند درآمد خوبی از فروش داشته باشد و قطعاً در شناسایی بازار هدف خطاهایی صورت گرفته است. در نظر گرفتن مواردی مانند جنسیت، علایق، منطقه جغرافیایی، سن و ... برای شناسایی مخاطبان را در این مرحله فراموش نکنید. علاوه بر این برای تبدیل مشتری به خریدار به موارد زیر توجه کنید.

 • در ارائه خدمات، متفاوت عمل کنید
 • برای خرید اول مشتریان تخفیف در نظر داشته باشید
 • ایده‌های جدید و خلاقیت را در کار خود لحاظ کنید.
 • از ارائه ویژگی و مزایای محصولات خود برای مشتریان غافل نشوید
 • به نیازهای مخاطبان توجه کنید و متناسب با آن‌ها عمل کنید.
 • ایجاد حس کنجکاوی در مشتری را دست کم نگیرید.
 • مشتری‌های وفادار داشته باشید

هیچ مشتری به غیر از یک مشتری وفادار نمی‌تواند برای شما جذب مشتری جدید انجام دهد. علاوه بر این، روانشناسی فروش بر این باور است که حداقل نیمی از مشتریان قدیمی دوباره از شما خرید می‌کنند. سعی کنید مشتریان قدیمی را مانند یک سرمایه ببینید و با دادن هدیه و یا کد تخفیف از آن‌ها تشکر کنید.

مشتری‌های وفادار داشته باشید

از ایمیل مارکتینگ یا ارسال پیامک غافل نشوید

استفاده از ایمیل مارکتینگ و‌ یا بازاریابی پیامکی یکی از شیوه‌های کارامد برای جذب مشتری است. این‌ روش تبلیغاتی بسیار سریع و آسان است و در ضمن، هزینه زیادی در مقابل سایر روش‌های تبلیغاتی و‌ جذب مشتری ندارد. برای دریافت ایمیل از مشتریان می‌توانید از طریق سایت فروشگاهی خود، شماره تماس آن‌ها را دریافت کنید و برای آن‌ها پیامک ارسال کنید. با استفاده از روش ارسال پیامک قطعاً مشتریان شما را فراموش نخواهند کرد و برای خرید مجدد به فروشگاه‌تان سر می‌زنند.

رقبای خود را بشناسید

رقبای بازار کار خود را به صورت دقیق شناسایی کنید. از نقاط قوت آن‌ها الگو برداری کنید و از نقاط ضعف آن‌ها در جذب مشتری درس بگیرید. سعی کنید همیشه در مقابل رقبای خود حرفی برای گفتن داشته باشید و با بروز کردن روش‌های فروش، جذب مشتری و بالاتر بردن کیفیت خدمات و محصولات شماره یک بازار خود باقی بمانید.

جشنواره تخفیف برگذار کنید

برگزار کردن جشنواره تخفیف هر چند وقت یکبار می‌تواند هم در جذب مشتری و هم در فروش بیشتر محصولات تاثیر فوق العاده و باور نکردنی داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم در یک بازه زمانی مشخص از ماه یا سال تخفیفات شگفت انگیز برگزار کنید. روزهایی که برای تخفیفات می‌توانید در نظر بگیرید شامل اعیاد، روز پدر، روز دختر و ... است.

ممکن است سود کمی از این تخفیفات به نسبت فروش عادی داشته باشید، اما قطعاً مشتریان بسیار زیادی جذب می‌کنید که قرار است در آینده هم از شما خرید انجام دهند. در واقع استفاده از این روش، مشتریان زیادی را برای خرید ترغیب خواهد کرد.

یک سایت راه اندازی کنید

فرقی ندارد که کسب و کارتان به صورت حضوری است یا آنلاین، برای افزایش فروش حتماً یک سایت راه اندازی کنید تا تاثیرات چشم گیر آن را به مرور زمان در کسب و کار خود ببینید. راه اندازی سایت مزایای بسیار زیادی دارد که جلب اعتماد یکی از مزایای بزرگ راه اندازی سایت می‌باشد. زمانی که اعتماد مشتری نسبت به خدمات یک فروشگاه جلب شود، جزء مشتریان همیشگی آن می‌شود. راه اندازی سایت هزینه‌های زیادی برای شما ندارد و با قرار دادن وبلاگ‌های متفاوت در رابطه با حوزه کاری خود می‌توانید از طریق سایت مشتریان زیادی جذب کنید.

تبلیغات انجام دهید

تبلیغات انجام دهید

تبلیغات یکی از روش‌های موثر برای جذب مشتری‌های جدید است. اگرچه انجام دادن تبلیغات گاها هزینه‌های گزافی را بری صاحبان کسب و کار بر جای می‌گذارد. اما مطمئن باشید چندین برابر آنچه را که خرج تبلیغات می‌کنید به مرور به دست می‌آورید. روش‌های تبلیغات به صورت آنلاین یا افلاین شامل:

تبلیغات آنلاین

 • شرکت در کمپین‌ها
 • تبلیغات در فضای مجازی
 • تبلیغات ایمیلی
 • تبلیغات رپورتاژ
 • تبلیغات در موتورهای جستجو
 • تبلیغات درون برنامه‌ای
 • تبلیغات آفلاین
 • پخش تراکت
 • تبلیغات پیامکی
 • تبلیغات تلویزیون
 • تبلیغات رادیو
 • یک پیج اینستاگرامی راه اندازی کنید

از‌ قدرت اپلیکیشن اینستاگرام در جذب مشتری غافل نشوید. در هر کسب و کاری که فعال هستید، حتما یک‌ پیج اینستاگرام راه اندازی کنید. اگر محصول خاصی می‌فروشید از محصولات خود فیلم و عکس تهیه کنید. پست و استوری بگذارید و یا اگر خدمات ارائه می‌دهید برای مخاطبان نوع خدمات خود را توضیح دهید. با قرار دادن هایلایت رضایت مشتری می‌توانید اعتماد بیشتری کسب کنید.

هدیه بدید

هدیه دادن یک روش بسیار عالی برای جذب مشتری است. هرچند که هدیه‌ها کوچک باشند و یا اگر ارزش مادی چندانی نداشته باشند در ذهن مشتری یک خاطره خوش به جا می‌گذارد و حتما ‌دوباره میل به خرید از‌ شما پیدا می‌کند.

کلام آخر

در بازار امروز با توجه به وجود کسب و کارهای متعدد و بیشتر شدن هزاران کسب و کار و رقبای جدید، باید سعی کنید تا تکنیک‌های جدید فروش را یاد بگیرید و با استفاده از نکات طلایی گفته شده در این مقاله، همچنان در صدر فروش میان رقبا و کسب و کار خود باقی بمانید.

نظرات: 0 مشاهده