چرا باید از سـرم ویتامین سـی استفاده کنیم؟

سرم ویتامین سی یکی از محصولات و ترکیبات مورد علاقه متخصصان پوست و میکاپ آرتیست‌ها است

سرم ویتامین سی یکی از محصولات و ترکیبات مورد علاقه متخصصان پوست و میکاپ آرتیست‌ها است، البته این علاقه پشتوانه علمی دارد زیرا بر اساس تحقیقات علمی انجام شده ویتامین سی موضعی به کند کردن پیری زودرس پوست، جلوگیری از آسیب اشعه UV خورشید، بهبود ظاهر چین و چروک، لکه‌های تیره و آکنه کمک می‌کند. ویتامین سی یک آنتی اکسیدان قوی است، به این معنی که با رادیکال‌های آزاد (سُموم) مبارزه می‌کند. این رادیکال‌های آزاد می‌تواند تحت تاثیر منابع بیرونی مانند آلودگی هوا و یا منابع درونی مانند اثر فرآیندهایی مثل متابولیسم بدن باشد. استفاده از ویتامین سی موضعی اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد و استرس اکسیداتیو را کاهش داده و ظاهر کلی پوست را بهبود می‌بخشد.

فواید ویتامین سی برای پوست

چندین مطالعه بالینی نشان داده که ویتامین سی می‌تواند در درمان چین و چروک بسیار موثر باشد. همچنین طبق یک مطالعه خاص، استفاده روزانه از فرمول‌های موضعی ویتامین سی به مدت حداقل سه ماه باعث از بین رفتن چین و چروک‌های ریز و درشت صورت و به ویژه گردن می‌شود.

همانطور که گفته شد ویتامین سی می‌تواند از پوست در مقابل اشعه‌های فرابنفش محافظت کند، به شرطی که به همراه یک کرم ضدآفتاب با طیف وسیع استفاده شود. این مطالعات نشان داده‌اند که ترکیب ویتامین سی با دیگر ترکیبات فعال موضعی، به ویژه اسید فرولیک و ویتامین E، می‌تواند قرمزی پوست را کاهش داده و به پوست در مقابل آسیب‌های بلندمدت ناشی از اشعه‌های UV کمک کند.

علاوه بر آن، ویتامین سی می‌تواند با کاهش و کنترل تولید پیگمانت در پوست، ظاهر لک‌های تیره را کاهش دهد. در آزمایشات بالینی انجام شده، اکثریت شرکت‌کنندگانی که ویتامین سی موضعی استفاده کرده بودند، بهبودی در لک‌های تیره‌ی خود را با کمترین تحریک یا عوارض جانبی تجربه کردند، اما در رابطه با اثرات روشن‌کنندگی ویتامین سی مطالعات بیشتری احتیاج است.

استفاده از سرم ویتامین سی به دلیل خاصیت‌ کنترل تولید چربی(روغن) درون پوست از ایجاد جوش و آکنه جلوگیری می‌کند. در آزمایشات انجام شده مشخص شد که استفاده از سرم ویتامین سی تا دو بار در روز می‌تواند به طور مشخصی تعداد آکنه‌ها را کاهش دهد. هرچند هیچ عوارض جانبی جدی برای استفاده از آن در هیچ‌کدام از این مطالعات گزارش نشده است، اما همچنان به مطالعات بیشتری در مورد تمام اثرات آن احتیاج است.

بهترین محصول ویتامین سی موضعی چیست؟

ویتامین سی در سرم‌ها، کرم‌ها، لوسیون‌ها و سایر محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌شود. تفاوت اصلی سرم با سایر محصولات در این است که غلظت ترکیبات فعال در آن ترکیباتی مانند ویتامین سی، ویتامین E و... نسبت به سایر محصولات پوستی بیشتر است و به همین دلیل سرم‌ها اثرگذاری بیشتری هم دارند، علاوه بر آن فرمولاسیون‌های مختلف ویتامین سی می‌تواند قدرت و اثرات مختلفی را در پوست ایجاد کند. در نظر داشته باشید که بهتر است از محصولات حاوی ویتامین سی با فرمولاسیون بالینی‌ که شامل یک فرم فعال از ویتامین سی مانند اسکوربیک اسید(دارای غلظت ۱۰٪ تا ۲۰٪ و میزان pH کمتر از ۳.۵) هستند، استفاده کنید.

دقت کنید که برای اثرگذاری بیشتر، این سرم باید حداقل ویتامین سی 10 درصد غلظت باشد و بهتر است pH هر چیزی که به آن اضافه می‌کنید اسیدی باشد تا امکان جذب آن توسط پوست بهتر فراهم شود.

چه کسانی نباید از محصولات ویتامین سی استفاده کنند؟

ویتامین سی تنها در بزرگسالان مورد مطالعه قرار گرفته و استفاده موضعی آن برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی‌شود. اگر حساسیت یا آلرژی شناخته شده‌ای نسبت به ترکیبات خاصی دارید قبل از خرید محصولات حاوی ویتامین سی حتما لیست مواد تشکیل‌دهنده آن را بخوانید تا از بروز آلرژی جلوگیری شود. حتما تست ساعد(تست بر روی یک ناحیه کوچک از پوست ساعد) را انجام دهید و یا قبل از استفاده از محصول با پزشک خود مشورت کنید. اگر پوست شما مستعد آکنه است و یا چربی زیادی ترشح می‌کند، بهتر است که از فرمولاسیونی که ترشح چربی را کنترل می‌کند و یا حاوی موادی مانند سالیسیلیک اسید (با آکنه‌ها مبارزه می‌کند) است، استفاده کنید.

چه کسانی نباید از محصولات ویتامین سی استفاده کنند؟

نحوه استفاده از سرم ویتامین سی موضعی

روتین مراقبت از پوست صبح:

برای شستشو و پاکسازی صورت از یک شستشودهنده ملایم استفاده کنید.

چند قطره از سرم ویتامین سی را به صورت و گردن بزنید.

از یک مرطوب‌کننده و ضدآفتاب با پوشش بالا استفاده کنید.

ممکن است با استفاده از ویتامین سی حس سوزش یا تورم خفیفی داشته باشید، که به همین دلیل بهتر است در ابتدا 2 بار درهفته با فواصل زمانی بیشتر استفاده کنید، و سپس یکبار در هفته و در نهایت یک روز در میان و اگر پوست سازگار شد، می‌توانید هر روز آن را استفاده کنید. بهتر است برای اثر بخشی بالا به مدت سه ماه به شکل مداوم استفاده شود تا بهبود آن روی پوست کاملا قابل رویت باشد. اگر احساس ناراحتی یا تحریک زیادی داشتید، لطفاً استفاده از ویتامین سی را متوقف کنید و حتما با پزشک خود مشورت کنید.

ویتامین سی در ترکیب با ضد آفتاب، محافظت در مقابل اشعه UV را افزایش می‌دهد اما به هیچ عنوان جایگزین استفاده از کرم ضدآفتاب یا یک پوشش محافظتی در مقابل آفتاب نیست. حتماً از یک کرم ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید.

آیا می‌توان ویتامین سی و نیاسینامید را در کنار هم استفاده کرد؟

نیاسینامید ترکیبی ملایم و بسیارمفید برای پوست است که اثراتی مانند بهبود کلی بافت پوست، نرم و لطیف‌تر شدن آن و افزایش درخشندگی دارد. این ماده به ویژه برای کاهش لک‌های تیره و نشانه‌های دیگر آسیب‌های نوری بسیار اثربخش است. نیاسینامید با تقویت لایه محافظتی پوست و نگه‌داشتن رطوبت درآن به استحکام و سلامت کلی اپیدرم کمک می‌کند.

خبر خوب این است که ترکیب سرم نیاسینامید و سرم ویتامین سی در یک روتین مراقبتی به شکل همزمان کاملا ایمن بوده و می‌تواند تاثیر زیادی در حل نگرانی‌های گوناگون پوستی داشته باشد، ویتامین سی و نیاسینامید اثرات مشابهی مانند تحریک کلاژن، بهبود پیگمانتاسیون و افزایش ظرفیت‌های آنتی‌اکسیدانی پوست دارند، اما چون این اهداف به وسیله مکانیسم‌های متفاوتی انجام می‌شود، به راحتی می‌توان آن‌ها را همزمان استفاده کرد حتی استفاده از ویتامین سی و نیاسینامید به شکل همزمان، نتایج بهتری نسبت به استفاده هر کدام از آن‌ها به تنهایی دارد.

اگر می‌خواهید نیاسینامید و ویتامین سی را همزمان استفاده کنید، توصیه می‌شود به جای استفاده از محصولی که حاوی هر دو ترکیب است این دو ماده را به صورت لایه‌هایی بر روی پوست استفاده کنید. ویتامین سی یک مولکول بسیار ناپایدار است و به همین دلیل از استفاده محصولی که ویتامین سی و نیاسینامید را در یک فرمولاسیون ترکیب می‌کند، خودداری کنید. هنگام لایه بندی، همیشه از محصول سبک‌تر(مانند سرم پوست ) به محصول چسبنده‌ و غلیظ‌تر(مانند مرطوب‌کننده) پیش بروید.

آیا می‌توان ویتامین سی و نیاسینامید را در کنار هم استفاده کرد؟

تاثیر ویتامین سی بر پوست دارای چروک

این روتین دوتایی (سرم ویتامین سی + سرم نیاسینامید) با کاهش لک‌های تیره و افزایش تولید کلاژن در سن بالا می‌تواند بسیاری از مشکلات پوستی مرتبط با پیری پوست را برطرف کند.

بهترین سرم ویتامین سی صورت

ویتامین سی، کافئین، عصاره بابونه و کالاندولا از ترکیبات موثر سرم ویتامین سی قوی گریفین است. محتوای بالای آنتی اکسیدان در عصاره کالاندولا از آسیب رادیکال‌های آزاد جلوگیری کرده که عامل مهمی در پیری زودرس پوست است، همچنین عصاره کالاندولا حاوی میزان زیادی کاروتنوئید است که درجاتی از محافظت در برابر آسیب‌های ناشی از اشعه ماوراء بنفش را ارائه می دهد.

عصاره بابونه دارای خواص ضد التهابی است که در آرام کردن و تسکین پوست تحریک شده و حساس بسیار موثر عمل می کند و می تواند به بهبود بریدگی های جزئی، سوختگی، زخم‌ها، کاهش ظاهر اسکارها و درمان آن کمک کند. این ترکیبات سرم ویتامین سی قوی گریفین را به یک آنتی اکسیدان بسیار موثر تبدیل کرده، اگر بالای 30 سال سن دارید و کلاژن سازی پوست شما رو به کاهش است، پیشنهاد می‌کنیم حتما سرم ویتامین سی را در روتین مراقبت از پوست روزانه خود قرار دهید.

نظرات: 0 مشاهده