تاثیر بوتاکس بر سردردهای میگرنی

برخلاف تصور عموم، تزریق بوتاکس تنها جهت رفع چین و چروک صورت و زیبایی کاربرد ندارد، امروزه از بوتاکس برای درمان سردردهای میگرنی نیز استفاده می‌کنند.

این روش درمانی می‌تواند خبر خوشی برای افرادی باشد که سال‌هاست از این نوع سردرد مزمن رنج می‌برند و همچنین با مصرف دارو موفق به کنترل سردردهای خود نشده‌اند.

نکته قابل ذکری که وجود دارد، این روش درمانی برای همه افراد انجام نمی‌شود، باید با مراجعه به متخصص مغز و اعصاب وضعیت شما به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد و در صورت داشتن شرایط لازم تزریق بوتاکس توسط خانم دکتر فاطمه طاهریان برای شما انجام شود.

در ادامه در خصوص این روش درمانی توضیحات بیشتری به شما خواهیم داد.

تزریق بوتاکس تنها جهت رفع چین و چروک صورت و زیبایی

مواقعی که تزریق بوتاکس برای درمان میگرن پیشنهاد می‌شود

همانطور که گفتیم این روش درمانی برای همه بیماران در نظر گرفته نمی‌شود و همچنین خط اول درمانی نیست. بوتاکس تنها زمانی تزریق می‌شود که سردرد بیش از 15 روز ادامه داشته باشد و به عنوان سردرد مزمن شناخته شود.

همچنین افرادی که حداقل سه نوع روش درمانی برای آنها موثر واقع نبوده است می‌توانند پس از بررسی توسط پزشک تزریق بوتاکس برای درمان میگرن را انجام دهند. همچنین لازم به ذکر است که با تزریق بوتاکس نمی‌توان هر سردردی را درمان کرد.

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن باید توسط چه پزشکی انجام گیرد؟

نکته قابل توجهی که وجود دارد پزشکی که بوتاکس برای زیبایی و چین و چروک صورت تزریق می‌کند، نباید تزریق برای درمان میگرن را انجام دهند.

تزریق برای میگرن باید توسط متخصص مغز و اعصاب انجام شود؛ چرا که خوب می‌داند به چه نواحی از سر و گردن باید تزریق انجام گیرد. در صورت تزریق اشتباه می‌تواند عوارض خطرناکی برای شما به دنبال داشته باشد.

نحوه عملکرد بوتاکس برای درمان میگرن

بوتاکس به نواحی خاصی از سر و گردن تزریق می‌شود و اثر تزریق تا حدود سه ماه باقی می‌ماند. با تزریق بوتاکس می‌توان از انتقال دهنده‌های عصبی که عضلات را منقبض می‌کند، جلوگیری کرد.

همچنین مسدود کردن انتقال‌دهنده‌های عصبی راه دیگری برای جلوگیری از حملات میگرنی است. بوتاکس از رسیدن مواد شیمیایی به انتهای عصب و همچنین ایجاد درد جلوگیری می‌کند.

افرادی که سعی بر درمان سردرد میگرنی خود با مصرف دارو دارند، در نهایت با مصرف داروی بیش از حد احتمال ابتلا به سردرد و حملات میگرنی را بیشتر می‌کنند.

در حالی که تزریق بوتاکس را می‌توانید روشی پیشگیرانه در نظر داشته باشید که شما را از دریافت سیگنال‌های اولیه میگرن حفظ می‌کند.

چه افرادی کاندیدای خوبی برای تزریق بوتاکس برای سردرد میگرنی هستند؟

برخی از افراد برای درمان میگرن یا دیگر موارد نباید تزریق بوتاکس را دریافت کنند. اگر هر یک از این موارد شامل شما می‌شود، کاندیدای مناسبی نیستید:

 • حساسیت یا آلرژی به سم بوتولینوم دارید.
 • علائم عفونت در نزدیک یا محل تزریق دارید.
 • دچار شرایط عصبی از جمله ALS یا میاستنی گراویس هستید که شما را مستعد به ضعف عضلانی می‌کند.
 • باردار یا شیرده هستید.

چه افرادی کاندیدای خوبی برای تزریق بوتاکس برای سردرد میگرنی هستند؟

در چه نواحی بوتاکس برای درمان سردرد تزریق می‌شود؟

برخلاف روش‌های زیبایی تزریق بوتاکس به بیش از 30 نواحی از پیشانی و گردن تزریق می‌شود که حتما برای تزریق در محل دقیق می‌بایست به متخصص مغز و اعصاب، دکتر فاطمه طاهریان مراجعه کنید.

همچنین توصیه می‌شود که تزریق بوتاکس برای درمان میگرن هر 12 هفته یک بار انجام شود و معمولا تزریق زودتر از زمان ذکر شده توصیه نمی‌شود.

آیا درمان میگرن با تزریق بوتاکس عوارض دارد؟

همانطور که گفتیم این روش درمانی برای همه افراد مناسب نیست و اگر برای افرادی که واجد شرایط نیستند انجام گیرد، می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد.

اگر برای تزریق به متخصص مراجعه کنید، تزریق تنها پس از داشتن شرایط لازم انجام می‌گیرد و همچنین هیچ خطری شما را تهدید نخواهد کرد.

با این حال امکان ایجاد کبودی، درد یا تورم در محل تزریق وجود دارد. از دیگر عوارض جانبی احتمالی نه چندان جدی می‌توان به چنین مواردی اشاره کرد:

 • علائمی شبیه به آنفولانزا و سردرد
 • آبریزش چشم یا خشکی چشم
 • افتادگی در نواحی از جمله پلک، کنار دهان یا ابرو
 • خارج شدن آب دهان

آیا درمان میگرن با تزریق بوتاکس عوارض دارد؟

مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس

شما نیاز به استراحت زیادی پس از تزریق ندارید. جهت جلوگیری از عفونت و جذب داروهای تزریق شده طی 24 ساعت اول باید از چنین مواردی خودداری کنید:

 • ورزش شدید
 • شستشوی مو
 • پاکسازی پوست در نواحی تزریق شده
 • ماساژ و قرار گرفتن در معرض گرمای شدید

ممکن است در نواحی تزریق برای چند روز احساس کبودی یا حساسیت داشته باشید و همچنین متوجه شوید که علائم میگرن به طور موقت شدیدتر شده است یا حتی چند روز پس از تزریق دچار حملات میگرنی شوید.

طی این مدت می‌توانید از مسکن‌ها مصرف کنید. معمولا اثرات تزریق بوتاکس طی یا دو هفته مشخص می‌شود.

نظرات: 0 مشاهده