عوامل مهم در آماده سازی زمین برای کاشت نهال شلیل در سال 1402

پیش از کاشت نهال شلیل عوامل بسیار زیادی هستند که برای موفقیت در کاشت نهال باید مورد بررسی قرار بگیرند، یکی از عوامل بسیار مهمی که باید قبل از کاشت نهال شلیل بررسی شود مساعد بودن شرایط خاک برای کاشت نهال است، در مورد خاک نیز باید زیر عوامل و یا ریز فاکتورهای بسیار مهمی مورد بررسی قرار بگیرند و در صورت مساعد بودن آنها شما اجازه دارید نهال مورد نظر خود را بکارید، در این خبرنامه شرایط بسیار مهم خاک که باید برای کاشت نهال شلیل مساعد باشند را بررسی می­کنیم.

مساعد بودن بافت خاک برای کاشت شلیل

مساعد بودن بافت خاک برای کاشت شلیل

بافت خاک و یا ساختار خاک از مهم­ترین فاکتورهای خاک شناسی است که پیش از کاشت نهال باید مورد بررسی قرار بگیرد، بافت خاک بر موارد زیر تاثیر مستقیم دارد:

  1. رشد بهینه‌ی ریشه:

ریشه ی نهال شلیل باید در یک الی دو سال اول پس از کاشت به سرعت رشد کند تا بتواند رشد رویشی نهال را تامین کرده و باردهی را در زمان مقرر آغاز کند، همانطور که می­دانید برخی از ارقام نهال شلیل زود بازده بوده و می­توانند در سال اول تا دوم پس از کاشت نهال باردهی خود را آغاز کنند، اما زود بازده بودن آنها وابسته به رشد بهینه ی ریشه است.

بافت خاک لومی بهترین بافت خاک برای رشد بهینه ی ریشه بوده و باید بافت خاک باغ خود را پیش از اینکه اقدام به خرید نهال شلیل کنید مساعد کنید، ارقام زود بازده شلیل را می‌توانید با مراجعه به وبسایت نهالستان­های معتبر و به نامی مانند برتر نهال مشاهده کنید.

  1. آبیاری بهینه‌ی نهال شلیل:

در صورتی که بافت خاک ظرفیت بالایی در نگهداری آب داشته باشد قطعا نهال شلیل تازه کاشته شده تا زمانی که به بلوغ باردهی برسد دچار تنش آبی نمی­شود و باغداران می­توانند با خیال راحت دور آبیاری را با توجه به سن نهال و فصل تنظیم کنند.

بافت خاک نامناسب مانند بافت خاک سنگین و رسی و یا بافت خاک سبک و شنی توانایی زیادی در نگهداری آب نداشته و درختان شلیل زود به زود نیاز به آبیاری پیدا می­کنند، این مشکل زمانی بحرانی­تر می­شود که درختان شلیل به سن بلوغ باردهی رسیده باشند و در فصل تابستان نیاز به آب آبیاری بیشتری دارند.

در صورتی که بافت خاک ظرفیت کافی در نگهداری آب نداشته باشد سبب ایجاد تنش خشکی، کاهش اندازه ی میوه و کاهش باردهی در سال آینده می­شود، مشاوران فروش نهال شلیل معمولا به باغداران توصیه می­کنند تا با اضافه کردن کود دامی ظرفیت نگهداری آب را در خاک افزایش دهند، اما این تمام راه نیست و شاید لازم باشد با اضافه کردن خاک بافت خاک باغ خود را مساعد کنید.

کافی بودن عناصر غذایی در خاک برای کاشت نهال

مورد دیگری که در مورد خاک باغ برای کاشت نهال شلیل باید مورد بررسی قرار گیرد کافی بودن عناصر غذایی موجود در خاک است، توجه داشته باشید که نهال شلیل در یک الی دو سال اول پس از کاشت باید منابع غذایی کافی برای رشد رویشی داشته باشد و در صورتی که عناصر غذایی کافی نداشته باشد نمی­تواند در زمان مقرر باردهی خود را آغاز کند چرا که نتوانسته به اندازه ی کافی رشد رویشی داشته باشد.

کافی بودن عناصر غذایی در خاک برای کاشت نهال

استفاده از هر کود با هر درصد عناصر غذایی نمی­تواند برای شما مناسب باشد و بنابراین توصیه می­شود پس از انجام آزمایش خاک بدانید که چه عناصر غذایی را باید به خاک اضافه کنید.

در صورتی که نیاز به اضافه کردن کود دامی داشتید بهتر است از کود دامی کاملا پوسیده با درصد عناصر مشخص شده استفاده کنید، کود دامی کاملا پوسیده را از مراکزی تهیه کنید که با انجام آزمایش تجزیه بتوانند به شما بگویند این کود دقیقا حاوی چه میزان از چه عناصر غذایی است و با این اطلاعات می­توانید بفهمید آیا این کود دامی می­تواند نیاز شما را مرتفع کنید و یا اینکه برای تکمیل آن نیاز به استفاده از کود شیمیایی هم دارد یا خیر؟

سالم بودن خاک پیش از کاشت نهال شلیل

سالم و عاری از بیماری بودن خاک زمین مورد نظر برای کاشت نهال شلیل مورد دیگری است که قبل از کاشت نهال شلیل باید مورد بررسی قرار گیرد، در نظر داشته باشید که نهال جوان یک الی دو ساله در برابر آلوده شدن به بیماری­ها بسیار حساس بوده و احتمال خشک شدن نهال در اثر بیمار شدن در همان یکی دو سال اولیه بسیار بالا خواهد بود.

با توجه به حساسیت سالم بودن خاک شما باید سابقه ی کشاورزی در زمین مورد نظر خود را مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که در این زمین زراعت انجام می­شده است باید تحقیق کنید آیا سابقه ی بیماری خاصی وجود داشته است یا خیر؟

به عنوان مثال در صورتی که در زراعت قبلی مشکل نماتد ریشه گرهی وجود داشته باشد نماتد ریشه گرهی دامنه ی میزبانی وسیعی داشته و می­تواند به درختان شلیل نیز حمله کند، در صورتی که اطلاعات درستی از سابقه ی کشاورزی و سلامت خاک زمین مورد نظر خود ندارید می­توانید با استفاده از آزمایش گیاهپزشکی از سلامت خاک مطلع شوید.

در صورتی که در خاک آلودگی قارچی، نماتدی و یا باکتریایی تشخیص داده شد باید تیمارهای شیمیایی خاص روی خاک انجام داده و یا خاک را با آفتابدهی از آلودگی پاک کنید که آفتابدهی به خاک نیز شرایط و اصول خاص خود را دارد.

در نظر داشته باشید که بیماری همراه با خاک نهال نیز می­تواند به خاک باغ شما منتقل شود و بنابراین حتی اگر قیمت نهال شلیل گواهی دار بالاتر از نهال معمولی و بدون گواهی بود توصیه می­شود نهال گواهی دار را برای کاشت در باغ و یا باغچه ی خود انتخاب کنید.

تایید آماده بودن خاک برای کاشت نهال شلیل

همانطور که دیدی موارد بسیاری است که باید قبل از کاشت نهال در مورد خاک زمین مورد نظر شما مورد بررسی قرار بگیرد و برای تایید صحت تمام این موراد می­توانید از آزمایش تجزیه ی خاک استفاده کنید و از کارشناسان متخصص در این امر بخواهید تا آماده بودن زمین برای کاشت نهال شلیل را تایید کنند.

کلام آخر

در این خبر نامه عوامل مهمی را که در مرحله ی آماده سازی زمین برای کاشت نهال شلیل باید در نظر داشته باشید به شما آموزش داده شد، برای بررسی دقیق این عوامل شما می­توانید از کارشناسان مشاور کمک بگیرید تا ایشان با توجه به شرایط خاک زمین شما بتوانند راهنمایی درست و اصولی را به شما ارائه کنند.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال: 09141832393

نظرات: 0 مشاهده