در مورد انواع مختلف کفی طبی بیش‌تر بدانید

  

در مورد انواع مختلف کفی طبی بیش‌تر بدانید

 

اگر هنگام راه رفتن یا ایستادن طولانی مدت در کف پای خود احساس درد دارید، متخصصین به شما استفاده از کفی‌های طبی را توصیه می‌کنند. احتمالا زمانی که به داروخانه یا کفش فروشی‌ها بروید، کفی‌های طبی بدون نسخه را خواهید دید. کفی‌های طبی آماده در بازار از کفی‌های معمولی کفش‌ها مناسب‌تر می‌باشند اما نوع دیگری از کفی طبی وجود دارد که در کلینیک ارتوپدی فنی طراحی و ساخته می‌شود. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا باید کفی طبی سفارشی استفاده کنیم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال و آشنایی بیشتر با انواع مختلف کفی طبی ارتوپدی در این مطلب همراه ما باشید تا بتوانید بیش از پیش به سلامتی بدن خود کمک نمایید.

انواع مختلف کفی طبی

کفی‌های ارتوپدی کلاسیک

متخصصینی که در زمینه جراحی‌های پا و حرکات فیزیوتراپی مربوط به آن فعالیت دارند، کفی‌های ارتوپدی کلاسیک را می‌سازند. در بعضی افراد، پاها به خوبی نمی‌توانند نیروی وزن بدن را تحمل کنند و عملکرد خوبی داشته باشند. به همین دلیل این مدل از انواع مختلف کفی طبی که کلاسیک نام دارد، استفاده می‌شود. با استفاده از این کفی‌ها احساس راحتی خواهید داشت اما لازم است بدانید این کفی‌ها به صورت عمومی تولید شده و برای هر فرد به صورت منحصر به فرد طراحی نشده است.

کفی‌های ارتوپدی کلاسیک

کفی‌های ارتوپدی قالب گیری شده

این مدل از کفی‌های طبی را مستقیما از پای بیمار قالب گیری می‌کنند. با استفاده از کفی‌های قالب گیری شده که برای هر یک از مدل‌های پا مناسب است، سطح تماس پا با زمین بیش‌تر می‌شود. در نتیجه وزن بدن به‌صورت متعادل توزیع می‌شود و به نواحی خاصی از بدن فشار نمی‌آید.

این کفی‌های طبی را بیش‌تر برای بیماران دیابتی و ورزشکاران تجویز می‌کنند. اگر کف پاهای شما نسبت به کف پاهای یک فرد معمولی فرورفتگی بیش‌تری دارد و تو خالی است یا احساس درد زیادی را در پاهای خود دارید، پس بهتر است کفی‌هایی را بخرید که برای ساخت، قالب گیری می‌شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی و تولید این کفی‌ها می‌توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید:

کفی طبی ارتوپدی چگونه ساخته می‌شود؟

مواد اصلی ساخت این کفی‌ها فوم، رزین دو لایه یا چوب‌پنبه می‌باشد. سپس در ادامه موادی دیگر را به آن اضافه می‌نمایند که در زمان استفاده، احساس راحتی بیشتری به شما می‌دهد.

کفی طبی ارتوپدی می‌تواند از قوس پای شما حمایت کند، پشت پای شما را ثابت نگه دارد و پشتیبان استخوان متاتارس در جلوی پای شما باشد. به کمک این گونه کفی‌ها که از دسته ارتزهای قالب گیری شده یا تطبیقی می‌باشند، حس‌ درد ناشی از ایستادن و راه رفتن کاهش پیدا می‌کند. به‌گونه‌ای که وزن بدن در سراسر پا به‌صورت متعادل توزیع می‌شود. برای استفاده از این کفی‌ها گاهی ممکن است پزشک نوع خاصی از کفش‌ها را برای پوشیدن شما تجویز کند.

کفی‌های ارتوپدی قالب گیری شده

کفی‌های ارتوپدی یک تکه

با استفاده از کفی‌های ارتوپدی یک تکه، پاهای شما سبک می‌شوند و احساس راحت‌تری دارید. متخصص ارتوپدی، قالب یا بلوکه‌هایی از مواد را می‌سازد و مطابق پای بیمار آن را قالب می‌گیرند. این قالب‌های یک تکه به‌صورت ترکیبی از مواد مختلف ساخته شده‌اند.

کفی عضلانی اپیدرمی (AE)

افرادی که مشکلات اپیدرمی در پا دارند، باید از کفی‌های عضلانی اپیدرمی استفاده کنند. این کفی‌های طبی برای افرادی که میخچه، زگیل یا پینه دارند، مناسب بوده و با استفاده از آنها فشار از روی نواحی آسیب دیده در پا برداشته می‌شود.

کفی‌های ارتوپدی یک تکه

کفی‌های ارتوپدی راحتی

اگر می‌خواهید در طول جلسات ورزشی و زندگی روزمره از کفی طبی استفاده کنید، بهتر است مدل راحتی آن‌ها را بخرید. یکی از انواع مختلف کفی طبی که به راحتی ضربه را جذب و فشار را روی هر دو پای شما توزیع می‌کنند.

کفی‌های ارتوپدی سخت

کفی‌های طبی سفت و سخت که با نام ارتزهای عملکردی نیز شناخته می‌شوند از موادی مانند پلاستیک یا فیبر کربن ساخته می‌شوند. به همین دلیل کفی‌های ارتوپدی سخت، ماندگاری بالایی و به این سادگی‌ها تغییر شکل نمی‌دهند.

شما می‌توانید این کفی‌های سخت را برای کفش‌های پیاده‌روی یا کفش‌های مجلسی که پنجه‌های بسته یا پاشنه‌های کمی دارند، استفاده کنید. اگر پاهای شما عملکرد خوبی در تحمل وزن و توزیع فشار آن روی هر دو پا نداشته باشند، قطعا درد و فشار را در پاها، ران‌ها و کمر خود احساس می‌کنید. با استفاده از این کفی‌های سخت می‌توانید درد را کاهش دهید.

این کفی‌ها تا حد زیادی از پا حمایت می‌کنند و برای حرکت مفصل‌های پا در زیر مفصل مچ پا و بهبود تحرک پا و مچ پا طراحی شده‌اند. در صورت بروز اختلالاتی مانند آرتریت هالوکس لیمیتوس، ریجیدوس (مفصل‌های انگشت ملتهب، دردناک و سفت)، کف پای صاف، عارضه‌های مرتبط با اعصاب پا و... می‌توانید از این کفی‌ها استفاده کنید.

کفی‌های ارتوپدی برای کودکان

این دسته از کفی‌های طبی پشتیبانی بیومکانیکی پاهای کودک شما را امکان‌پذیر می‌کنند. کفی‌های مناسب کودکان، ناهنجاری‌های پا را درمان نموده و باعث تثبیت فرم پای کودک از همان سنین پایین می‌شوند و همچنین در بازیابی الگوی طبیعی راه رفتن نقش دارند. با رشد کودک می‌توان به طور منظم اندازه این کفی‌ها را نیز تغییر داد.

کفی‌های ارتوپدی ورزشی

برای رفع نیازهای خاص ورزشکاران می‌توان از ارتزهای ورزشی مناسب استفاده کرد. کفی طبی ورزشی تراز بیومکانیکی بدن را بهبود می‌بخشد و با استفاده از آن شخص عملکرد بهتری در حین فعالیت‌های ورزشی خواهد داش. این کفی‌ها به جلوگیری از بروز آسیب در پاها کمک می‌کنند و سطح انرژی میان بدن انسان و پاهای او را بهبود می‌بخشند.

ورزشکاران فعال در حوزه‌هایی مانند اسکی و اسکیت می‌توانند از این کفی‌های طبی مخصوص استفاده کنند. همچنین کفی‌های مخصوصی برای تجهیزات مختلف ورزشی مانند چکمه‌های اسکی و اسکیت‌های روی یخ طراحی شده‌اند که در صورت نیاز می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.

کفی‌های ارتوپدی بدون نسخه یا OTC

یکی دیگر از انواع مختلف کفی طبی مدل بدون نسخه آن است؛ نوعی از کفی‌های طبی که همه افراد می‌توانند از آن در شرایط عمومی و اختلالات جزئی استفاده کنند. از آنجایی که کفی‌های ارتوپدی بدون نسخه برای نیاز شما طراحی نشده‌اند ممکن است نه تنها مناسب شما نباشند بلکه مکن است در بعضی شرایط که پای شما نیاز به یک کفی خاص و منحصر به فرد خودتان دارد، از کفی‌های طبی بدون نسخه استفاده نموده و دچار آسیب‌دیدگی شوید. از این رو اکیدا توصیه می‌کنیم که بین کفی طبی آماده و کفی طبی سفارشی حتما به سراغ کفی طبی سفارشی بروید تا از بروز آسیب به پاهای خود جلوگیری نموده و به سلامت پاهای خود کمک نمایید.

انواع مختلف کفی طبی را از کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی سفارش دهید!

در این مطلب انواع مختلف کفی طبی را معرفی کردیم. ولی آیا جایی برای خرید و سفارش مدل‌های مختلف کفی با بهترین کیفیت و قیمت مناسب وجود دارد؟ شما می‌توانید برای خرید مدل‌های مختلف کفی طبی به کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی پاسارگاد مراجعه کنید. با توجه به تشخیص درمانگر، اسکن در دو حالت ایستاده و متحرک و طراحی کفی طبی توسط نرم افزار، کفی طبی کاملا مناسب با پاهای شما تجویز می‌شود. برای بهره‌مندی از تخفیف در طراحی و ساخت کفی طبی سفارشی می‌توانید در گوگل کلینیک ارتوپدی فنی پاسارگاد را جستجو نموده و از طریق تماس تلفنی و یا رزرو نوبت آنلاین با هماهنگی قبلی به کلینیک مراجعه نمایید.

نظرات: 0 مشاهده