معرفی انواع پروفیل درب و پنجره و مزایا و معایب هر کدام

انواع پروفیل درب و پنجره به مقاطعی گفته می‌شود که در ساخت درب و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مقاطع از نظر سطح مقطع و جنس در انواع مختلف تولید می‌شوند. قیمت پروفیل در و پنجره ممکن است بسته به نوع و فاکتورهای دیگر تغییر کند. این مقاطع از نظر سطح مقطع در دسته‌بندی پروفیل سپری، لنگه‌دری و چهارچوبی قرار دارند.

آشنایی با پروفیل در و پنجره

معمولا پروفیل‌ها با هدف نگه داشتن شیشه پنجره و ایجاد یک عایق خوب در برابر صدا و حرارت در ساخت درب و پنجره به‌کار می‌روند. هر‌چه تعداد حفره‌های این مقاطع بیشتر شود، میزان عایق بودن آن‌ها در برابر حرارت و امواج صوتی نیز افزایش پیدا می‌کند. از طرفی پروفیل سبک در و پنجره به‌گونه‌ای ساخته می‌شود که در برابر باد و باران مقاومت خوبی از خود نشان دهد. یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته این مقاطع قابلیت جوش‌کاری و سوراخ‌کاری آن‌ها به‌شمار می‌رود.

قیمت پروفیل پنجره

انواع پروفیل درب و پنجره

به‌طورمعمول پروفیل‌ها را براساس سایز به هشت گروه تقسیم می‌کنند که رایج‌ترین آن‌ها دو گروه شماره دو و هفت هستند. در واقع، پروفیل‌های گروه دو برای کاربردهای عمومی و پروفیل‌های گروه هفت برای مصارف امنیتی استفاده می‌شوند. اسم انواع پروفیل درب و پنجره، چه در گروه دو و چه در گروه هفت، عبارت است از سپری، لنگه‌دری و چهارچوبی. این پروفیل‌ها فقط از‌نظر شکل سطح مقطع با هم تفاوت دارند. درحالی‌که این سه نمونه از‌نظر جنس با پروفیل کامپوزیتی متفاوت هستند.  

انواع پروفیل در و پنجره

پروفیل سپری

پروفیل سپری دارای سطح مقطع بسته به‌شکل T است. فولاد  ST37 به‌عنوان متداول‌ترین ماده اولیه برای تولید این نوع پروفیل به‌کار می‌رود. این نوع پروفیل پنجره فلزی به‌طور معمول در ضخامتی بین 2.5 تا 0.9 میلی‌متر و طول استاندارد ۱۲ تا ۶ متر تولید می‌شود. تولید این مقاطع به روش‌های نورد گرم و نورد سرد و طبق استانداردهای DIN EN 10055، DIN 59051 و DIN 1022 صورت می‌گیرد. همچنین سازندگان نمونه‌های سپری را طبق استاندارد اشتال به دو نوع لبه گرد و لبه تیز تقسیم می‌کنند.

البته کاربرد سپری‌ها با ضخامت ۲ میلی‌متر گسترده‌تر است. اگرچه این محصول به‌طور عمده در ساخت درب و پنجره به‌کار می‌رود، اما کاربردهای دیگر آن ساخت خرپا، اتصالات پل‌ها، نمای ساختمان‌ها، سازه‌های فلزی در نظر گرفته می‌شود. باوجود‌اینکه مقاومت خمشی پروفیل سپری در مقایسه با سایر انواع پروفیل‌ درب و پنجره کمتر است، اما این مقطع نسبت به نبشی مقاومت خمشی بیشتری دارد. معمولا در جاهایی که بار زیادی بر سازه اعمال می‌شود یا برای اتصالاتی که استحکام بالایی نیاز دارند، استفاده از سپری بهترین گزینه است.

پروفیل لنگه‌دری

در هنگام ساخت چهارچوب در، ابعاد پروفیل درب و پنجره بسیار اهمیت دارد. پروفیل‌های لنگه‌دری، دارای دو لبه هستند و اغلب در ساخت چهارچوب درب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مقاطع جزو پروفیل‌های فلزی و بسته به‌حساب می‌آیند و معمولا در ضخامتی بین 2 تا 4 میلی‌متر و طول 6 تا 12 تولید می‌شوند.

پروفیل چهارچوبی

پروفیل چهارچوبی نمونه‌های دیگری از این مقاطع هستند که برای ساخت چهارچوب درهای چوبی و MDF کاربرد دارند. این نوع پروفیل تنها با یک لبه و عموما به روش نورد سرد و همچنین در چهار نوع رومی، فرانسوی، مکزیکی و ساده تولید می‌شود. ضخامت این مقاطع تقریبا بین 2 تا 2.5 میلی‌متر و طول آن‌ها 6 میلی‌متر است. این نوع پروفیل جزو گروه پروفیل‌های فلزی و باز به‌حساب می‌آید.  

پروفیل درب و پنجره کامپوزیتی

پروفیل‌های درب و پنجره کامپوزیتی نمونه‌های جدیدی از این محصول هستند. تولیدکنندگان به‌جای فلز از مواد ترموپلاست یا ترکیبی از مواد نفتی و نمک برای تولید آن‌ها استفاده می‌کنند. نمونه‌های کامپوزیتی به روش اکستروژن و با ضخامت بین 2.3 تا 8.2 میلی‌متر تولید می‌شوند. همچنین تنوع بیشتری از پروفیل‌های کامپوزیتی نسبت به نمونه‌های فلزی وجود دارد.

https://www.markazeahan.com/product-category/%D9%82%D9%88%D8%B7%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%81%DB%8C%D9%84/

وزن پروفیل در و پنجره کامپوزیتی کم، استحکام و ایمنی آن بالا و قیمت آن مقرون‌به‌صرفه است. همچنین، این محصول مزایای دیگری از جمله نگهداری و نصب آسان، مقاومت بالا در برابر اشتعال و خوردگی، قابلیت شست‌وشو، قابلیت بازیافت، کیفیت مطلوب و ماندگاری بالای رنگ و پوشش دارد. همچنین استفاده از این نوع پروفیل باعث بهینه‌سازی مصرف انرژی می‌شود و به محیط ‌زیست آسیبی وارد نمی‌کند. ازاین‌رو نمونه‌های کامپوزیتی در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه مهندسان و ساختمان‌سازان قرار گرفته‌اند.

جمع‌بندی

هدف از استفاده از انواع پروفیل درب و پنجره ایجاد عایق‌بندی در برابر صدا، گردوغبار و حرارت است. این محصولات قابلیت جوش‌کاری، قابلیت سوراخ‌کاری و استحکام بالایی دارند. به‌طور معمول قیمت پروفیل سبک در و پنجره تاثیر زیادی در هزینه تمام‌شده یک پروژه ساختمانی ایجاد می‌کند. همچنین استفاده از انواع مختلف این محصول با کیفیت‌های متنوع، سطح کیفی ساختمان را تغییر می‌دهد. این مقاطع با ضخامت‌های متنوع، سطح مقطع متفاوت و جنس مختلف تولید می‌شوند.

نظرات: 0 مشاهده