6 علت سروصدای زیاد یخچال ال جی

یخچال ال جی به دلایل مختلف صدا یا زمزمه زیادی ایجاد می کند . سر و صدای یخچال ال جی می تواند در نتیجه نصب بر روی یک سطح ناهموار اتفاق بیفتد که می تواند آسیب جدی به اجزای داخلی یخچال وارد کند.  علت دقیق خرابی فقط در نتیجه بررسی دقیق قابل تشخیص است.

چرا یخچال ال جی سر و صدای زیادی دارد؟

چرا یخچال ال جی سر و صدای زیادی دارد؟

یخچال های برند ال جی عملکرد خوب را با قابلیت اطمینان ترکیب می کنند، اما هر از چند گاهی خراب می شوند. یکی از مشخص ترین نشانه های مشکل، ظهور سر و صدا یا افزایش نویز در دستگاه حین کار است.

علل این سر و صدا ممکن است به شرح زیر باشد:

1-آسیب فن دستگاه

علاوه بر صدای زمزمه مانندی که در حین کار دستگاه شنیده می شود ممکن است صداهای دیگری مانند - کلیک کردن، جیرجیر کردن، زنگ زدن یا ساییدن نیز به گوش برسد. علت باید در طول بررسی دستگاه مشخص شود. در نظر گرفتن این نکته مهم است که در اولین راه اندازی، موتور فرون را شتاب می دهد و با بار زیاد کار می کند، بنابراین وزوز بلند کاملاً طبیعی است و در این مورد نیازس به تماس با فروشگاه یا خدمات پس از فروش وجود ندارد. اگر نویز با عملیات بیشتر ادامه یابد، به احتمال زیاد نقصی در فن یخچال وجود دارد .

2-نصب اشتباه

برای نصب هر یخچال ال جی، صرف نظر از مدل، قوانین زیر اعمال می شود:
- فاصله دیوار تا دستگاه حداقل 5 سانتی متر است.
- بین دستگاه و مبلمان باید حداقل 10 سانتی متر فاصله باشد.
- از بالای یخچال تا سقف  حداقل 10 سانتی متر باید فاصله برقرار باشد.

اگر این الزامات برآورده نشود، به دلیل ارتعاشات ناشی از عملکرد اجزای داخلی، ضرباتی ایجاد شده و باعث آسیب به قطعات داخلی می شود.  برای حل مشکل، باید دستگاه را از دیوارها و اشیاء دیگر دور کنید، گاهی اوقات باید آن را به مکان دیگری منتقل کنید.

یکی دیگر از گزینه های ممکن اشتباه در نصب ، نصب بر روی سطح ناهموار است. به همین دلیل، کمپرسور ممکن است جابجا شده و لرزش ظاهر می شود. این امر به ویژه در هنگام قرار دادن دستگاه روی زمینی که دارای تراشه یا فرورفتگی است بدون تنظیم ارتفاع پایه ها رایج است. برای حل مشکل، باید دستگاه را تراز کنید . اکثر یخچال های ال جی با پایه های رزوه ای عرضه می شوند که ارتفاع آنها به صورت دستی قابل تغییر است. اگر اختلاف بیش از حد زیاد باشد، منطقی است که حتی قبل از نصب و اتصال تجهیزات، تراز کردن سطح را انجام دهید.

 3- کافی نبودن تهویه کمپرسور

خنک کننده کمپرسور ممکن است ناهموار یا خیلی ضعیف باشد و باعث گرم شدن بیش از حد مجموعه و لرزش داشتن آن شود . این مشکل می تواند هم  در یک یخچال جدید و هم در یک  یخچال قدیمی ایجاد شود. دلایل اصلی این مشکل عبارتند از:
- فاصله بین دیواره پشتی یخچال و دیوار خیلی کم است.
- فاصله کمی بین دستگاه و سایر اشیاء موجود در اتاق وجود دارد.
- مقدار زیادی گرد و غبار در سطح دیواره پشتی یخچال جمع شده است.
شما باید یخچال را از دیوارها دور کنید تا فاصله لازم را حفظ کنید و همچنین مطمئن شوید که هیچ وسیله دیگری (صندلی، مبل و غیره) در نزدیکی آن وجود ندارد. گرد و غبار باید به طور مرتب حذف شود، بدون اینکه منتظر بمانید تا یخچال دوباره با صدای بلند شروع به کار کند. حداقل دفعات تمیز کردن دستگاه یک بار در ماه است. علاوه بر این، توصیه می شود فاصله بین پایین دستگاه و کف را افزایش دهید .  این امر به ویژه در مورد آشپزخانه های کوچک صادق است، جایی که سیستم تهویه قدرتمندی در آن وجود ندارد و حرکت جریان هوا دشوار است.

4- شل شدن کمپرسور

در حین کار، پایه موتور ممکن است تغییر شکل بدهد، این امر به ویژه در مدل های قدیمی که در آن فنرهای فلزی نصب شده است، رایج است. با کار طولانی مدت، فلز جمع می شود، عناصر فنر ضعیف می شوند و نیروی فشرده سازی کاهش می یابد. در نتیجه، کمپرسور شروع به لمس لوله های سیستم خنک کننده، سطوح داخلی محفظه و سایر قسمت ها می کند و در نتیجه نویز ظاهر می شود.
همچنین ممکن است این مشکل در یخچال های مدرن ال‌جی که مجهز به عنصر آب‌ بندی پلاستیکی هستند نیز ایجاد شود . چنین قسمتی بیشتر در معرض آسیب مکانیکی است و ممکن است بشکند.  علاوه بر این، در نتیجه سایش، مهر و موم مواد پلیمری خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، در نتیجه بارگذاری ثابت و لرزش ضعیف می شود، در نتیجه موقعیت کمپرسور تغییر می کند.
صرف نظر از اینکه کدام اتصال دهنده ها در طراحی استفاده شده اند، قطعات فرسوده باید تعویض شوند. انجام این کار باید توسط تکنسین های ماهر و متخصص انجام شود ، زیرا این کار به ابزار و مهارت خاصی برای تعمیر لوازم خانگی نیاز دارد. اگر در حین بازرسی معلوم شد که با تراز کردن یخچال و پاک کردن گرد و غبار نمی توان مشکل را برطرف کرد، منطقی است که برای تشخیص حرفه ای با تعمیرکار تماس بگیرید.

5- خرابی فن

به عنوان یک قاعده، خرابی های این واحد در مدل های یخچال ال جی مجهز به سیستم No Frost دیده می شود. از فن برای تخلیه ظرفیت داخلی محفظه و خنک کردن تجهیزات تبخیری استفاده می شود، برخی از مدل ها دارای دو فن به ترتیب برای فریزر و محفظه یخچال هستند . لازم به ذکر است که هنگام کار با یخچال با دو فن، صدای زمزمه خود نسبت به مدل با یک فن بیشتر خواهد بود. اگر نشانگر سطح نویز بیش از 45-50 دسی بل باشد، دلایل ممکن است به شرح زیر باشد:
- خشک شدن گریس روی بلبرینگ ، در نتیجه این مشکل، قطعات متحرک به سختی شروع به چرخش می‌کنند که باعث می‌شود سر و صدا ایجاد شود.
- ایجاد شدن برفک روی عنصر تبخیر کننده
به عنوان یک قاعده، اگر لایه برفک ایجاد شده بسیار ضخیم باشد است، یخچال به شدت وزوز می کند. هنگام چرخش، فن با پره های خود به آن می چسبد که باعث ترک خوردن می شود.

برای تعمیر یخچال ال جی با سیستم نوفراست باید بلبرینگ ها را روغن کاری کرد، در صورت لزوم می توان آنها را تعویض کرد. بسته به وضعیت ، المنت ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشد. همچنین باید فن را بررسی کنید: اگر از کار افتاده، خم شد یا در اثر تماس با پوسبرفک ها شکسته است، باید تعویض شود .

6- خطاهای مدار الکتریکی

اگر کمپرسور صدای زیادی می دهد و یخچال نمی تواند روشن شود، ممکن است مشکل به شرح زیر باشد:
- شروع خرابی رله : در این صورت می توانید خودتان آن را تعویض کنید، اما اگر تجربه ای در زمینه الکترونیک ندارید، بهتر است با تعمیرکار یخچال تماس بگیرید.
- خرابی فن وقتی روشن می شود: در این صورت فن سعی می کند با ایجاد صدای بلند شروع به کار کند. معمولاً علت اتصال کوتاه در سیم پیچ موتور است. این معمولاً به دلیل رطوبت زیاد ایجاد می شود. برای رفع نقص، خشک کردن سیستم عایق ضروری خواهد بود. اگر این کمکی نکرد، به احتمال زیاد باید یک فن جدید نصب کنید.
-آسیب به عنصر اواپراتور و افزایش بار در اثر استفاده از فریون مایع:  در این صورت ممکن است نیاز به تعویض کامل موتور نیز باشد.

برای تعمیر یخچال در فردیس کرج ، کافی است با نیکان سرویس تماس بگیرید تا در کمترین زمان با اعزام تعمیرکار ، در محل نسبت به تعمیر و رفع مشکل اقدام شود.  09127992368
www.nikanservices.ir

نظرات: 0 مشاهده