ریزش مو – دلایل و روش های درمان دارویی طاسی و کچلی

()

ریزش مو قسمتی از طبیعت بدن است . روزانه معمولا 100 تار مو در مرحله استراحت، می ریزد . این ریزش مو معمولا نگران کننده نیست و ما اغلب متوجه این مقدار ریزش موی خود نیستیم . پوست سر هر فرد به طور متوسط 100 هزار تار مو دارد  . چرخه طبیعی عمر مو شامل مرحله رشد ، استراحت و ریزش مو میباشد . مرحله رشد مو معمولا 3 الی 4 سال طول می کشد . هر تار مو در مرحله رشد معمولا 1.5 سانتی متر در ماه رشد میکند . بعد از مرحله رشد ، هر تار مو وارد مرحله استراحت شده و بعد از 4 الی 6 ماه ، از بین می رود و تار موی جدید جایگزین تار موی از دست رفته می شود و این چرخه ادامه دارد .

انواع ریزش مو
انواع ریزش مو

انواع ریزش مو

طاسی ارثی – کچل شدن ژنتیکی

این نوع ریزش مو که با نام آلوپسی آندروژنیک شناخته میشود ، ناشی از ناتوانی بدن برای تولید موهای جدید است . در حقیقت طاسی ارثی ناشی از عدم رشد موهای جدید در مقابل موهای از دست رفته است . طاسی ناشی از این نوع ریزش مو معمولا دائمی است . آلوپسی آندروژنیک معمولا در مردان بیشتر از زنان مشاهده می شود . به طور متوسط 25 درصد از مردان تا زمانی که به سن 30 سالگی برسند شاهد ریزش موی خود هستند و این ریزش مو معمولا تا سن 60 سالگی ادامه میابد . این نوع ریزش مو معمولا از وسط سر آغاز می شود و در نهایت ممکن است فقط بخشی از دور سر شما مو داشته باشد .

طاسی ارثی - کچل شدن ژنتیکی
طاسی ارثی – کچل شدن ژنتیکی

به نظر می رسد علاوه بر تاثیر ژن ها در این نوع از طاسی ، وجود هورمون های مردانه (تستوسترون ) در این ریزش مو تاثیر دارد . مردانی که به دلیل بیماری و یا هر دلیل دیگری ، کمبود هورمون تستوسترون دارند ، معمولا دچار این نوع طاسی نشده و کچل نمی شوند .

این نوع طاسی و ریزش مو در زنان نیز وجود دارد ولی الگوی ریزش مو در زنان متفاوت است . در خانم های این ریزش مو در سراسر پوست سر اتفاق می افتد  . این ریزش مو در زنان ، در دوران بعد از یائسگی بیشتر دیده می شود .

ریزش مو به دلیل آلوپسی آره آتا

ریزش موی سکه ای

در این بیماری ، تکه هایی قهوه ای رنگ در پوست سر ، صورت و ابرو ایجاد می شود . تصور می شود بیماری آلوپسی آره آتا نوعی بیماری خود ایمنی باشد که در آن سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کنند و منجر به ریزش موی سر ، موی ریش ، موی ابرو  و حتی مژه ها می شود . با این حال فولیکول های مو هنوز زنده هستند و به محض اینکه مشکل حل شود ، رویش مو دوباره آغاز خواهد شد .

ریزش مو به دلیل آلوپسی آره آتا
ریزش مو به دلیل آلوپسی آره آتا

در برخی موارد ، این بیماری بعد از مدتی بهبود پیدا کرده و رویش مو دوباره آغاز می شود . در اغلب موارد ، ریزش مو به دلیل آلوپسی آره آتا تنها در چند ناحیه از پوست اتفاق می افتد . ولی در برخی از موارد نادر ، ممکن است این بیماری منجر به از دست دادن تمام موهای سر (آلوپسی آرئاتا توتالیس) و یا از دست دادن تمام موهای صورت و بدن شود .

ریزش مو به علت عفونت قارچی

این نوع ریزش مو معمولا به راحتی درمان می شود .

ریزش مو به دلیل تغییرات هورمونی

کم کاری و یا پرکاری تیروئید می تواند باعث ریزش مو شود . معمولا با درمان بیماری تیروئید ، رویش دوباره موها آغاز خواهد شد . همچنین عدم تعادل بین هورمون مردانه و زنانه (استروژن و آندروژن) می تواند باعث ریزش مو شود . زمانی که این هورمون ها به تعادل برسند ، ریزش مو متوقف شده و رویش مو آغاز می شود .

ریزش موی موقت

این نوع ریزش مو معمولا در پی یک بیماری و یا شوک عاطفی مانند از دست دادن عزیزان ، ایجاد می شود .

ریزش مو به دلیل شیمی درمانی

این نوع ریزش مو به دلیل مصرف داروهای شیمی درمانی می باشد . این نوع ریزش مو معمولا در پرتو درمانی هم ایجاد می شود و معمولا بعد از پایان دوره درمان ، رشد مجدد مو آغاز خواهد شد .

ریزش مو به دلیل آلوپسی کششی

این حالت زمانی پیش می آید که موهایتان را به صورت سفت و کشیده شده ببافید و یا با هر نوع وسیله ای به صورت کشیده شده و تحت فشار ببندید . در این حالت فولیکول مو دچار آسیب می شود و باعث ریزش مو می شود . همچنین عادت به خارش پوست سر ، مالیدن پوست سر ، استفاده بیش از حد از شامپو و خشک شدن پوست سر باعث این حالت شده و ریزش مو در این مورد معمولا دائمی و برگشت ناپذیر است .

ریزش مو به دلیل دیابت و لوپوس

بیماری هایی مانند دیابت و لوپوس می تواند باعث ریزس مو شود .

ریزش مو به دلیل مصرف برخی از داروها

در برخی از موارد ، مصرف برخی از داروها می تواند باعث ریزش مو شود . مانند : داروهای پیشگریری از بارداری ، داروهای درمان نقرس ، داروهای ضدانعقاد خون ، داروهای افسردگی و …

ریزش مو به دلیل تغذیه نامناسب

تغذیه نامناسب می تواند باعث ریزش مو شود . پیروی از رژیم های کاهش وزن و لاغری سخت و غیر اصولی معمولا با ریزش مو و طاسی همراه است .

در موارد زیر بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا دلیل ریزش موی شما پیدا شده و نسبت به درمان مناسب اقدام کنید :

 •  اگر متوجه کم شدن موهای وسط سر و طاسی تدریجی خود شده اید
 • در صورتی که دچار خارش و سوزش پوست سر هستید .
 • در صورتی که پوست سر شما قرمز یا به هر رنگ غیر طبیعی دیگری درآمده است
 • اگر خانم هستید و دچار موهای زائد صورت و موهای زاید روی سینه هستید و همزمان ، قاعدگی نامنظم و دردناک دارید
 • اگر زن هستید و در حال طاسی با الگوی مردانه هستید
 • اگر دچار لکه های پوستی شده اید که با کم شدن مو در آن نواحی همراه است .

زمانی که شما به متخصص مراجعه می کنید ، برای تشخیص دلیل ریزش موی شما معمولا از شما سوالاتی خواهد پرسید مانند :

 •  آیا  فقط دچار ریزش موی سر شده اید یا در سایر نقاط بدن نیز این مشکل را دارید ؟
 • ِایا اخیرا دچار بیماری خاصی شده اید ؟
 • آیا اخیرا تب بسیار بالایی داشته اید ؟
 • چند بار در هفته موهای خود را می شویید ؟
 • از چه شامپو ، ژل ، اسپری مو و سایر محصولات بهداشتی مو استفاده می کنید ؟
 • آیا عادت به کشیدن مو یا خارش پوست سر دارید ؟ مثلا زمانی که اضطراب دارید ، موی سرخود را مالش می دهید و یا می کشید ؟
 • در حال مصرف چه داروهایی هستید ؟

روش های تشخیصی ریزش مو

پزشک شما با روش های مختلفی مو و پوست سر شما را معاینه خواهد کرد تا دلیل اصلی ریزش موی شما یافت شود . معمولا از روش هایی مانند روش های زیر استفاده می کنند :

 •  بررسی بخشی از پوست سر و موی سر در زیر میکروسکوپ
 • بیوپسی پوست یا نمونه برداری از پوست

روش های درمان ریزش مو

درمان ریزش مو بستگی به دلیل اصلی ریزش مو دارد . ریزش موهایی که به دلیل یائسگی و زایمان بوجود آمده است معمولا به درمان خاصی نیاز ندارند و بعد از 6 ماه الی 2 سال به حالت قبل بر میگردد . در ریزش موهایی که به دلیل بیماری ، تب ، شیمی درمانی ، پرتو درمانی ایجاد شده اند نیز ، درمان خاصی مورد نیاز نیست و بعد از برطرف شدن علت ، ریزش مو خودبخود درمان خواهد شد .

در صورتی که مصرف داروی خاصی باعث ریزش موی شما شده باشد ، ممکن است پزشک شما دارویی برای جلوگیری از این عارضه تجویز کند و یا داروی شما را تغییر دهد .

برخی از داروهایی که برای درمان ریزش مو استفاده می شوند :

فیناستراید :

نوعی مهار کننده پنج آلفا ردوکتاز است که با مهار تبدیل تستوسترون به پنج آلفا دی هیدروتستوسترون (DHT) از ریزش مو در مردان جلوگیری می کند . هورمون DHT نقش موثری در طاسی و ریزش مو در مردان دارد . مصرف فیناستراید می تواند باعث کاهش میل جنسی ، مشکلات نعوظ و مشکل در ارضا شدن در مردان شود .

مینوکسیدیل :

می تواند گفت مینوکسیدیل تنها دارویی است که به صورت موضعی می تواند باعث رشد مو شود . این دارو هم در مردان و هم در زنان می تواند مفید باشد . دلیل اصلی اینکه چرا مینوکسیدیل باعث رشد مجدد مو می شود هنوز مشخص نیست . معمولا این دارو در دو نوع منوکسیدیل 2٪ و منوکسیدیل 5٪ در دسترس است .

اسپیرونولاکتون

این دارو نوعی دیورتیک ضعیف پتاسیم است که معمولا برای درمان فشارخون بالا مورد استفاده قرار می گیرد . اسپیرونولاکتون تولید آندروژن را مهار کرده و از طاسی و ریزش مو در زنان جلوگیری می کند . مصرف اسپیرونولاکتون میتواند باعث کاهش میل جنسی ، خشکی واژن ، درد در هنگام رابطه جنسی ، مشکل در ارگاسم ، تورم و بزرگ شدن سینه (در زنان و مردان ) و هایپرکالمی شده و مشکلات جدی بوجود آورد .
اسپیرونولاکتون می تواند داروهای پیشگیری از بارداری را تحت تاثیر قرار داده و باعث بروز بارداری ناخواسته شود . شما باید در دوره مصرف اسپیرونولاکتون از روش های مطمئن جلوگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده کنید .

سایمتیدین

سایمتیدین نوعی مسدود کننده هیستامین در بدن است که بیشتر برای درمان مشکلات گوارشی و ریفلاکس معده مورد استفاده قرار میگیرد . از سایمتیدین می توان به عنوان نوعی داروی ضد آندورژن استفاده کرد . مصرف این دارو معمولا در زنان توصیه شده و مردان نباید از سایمتیدین استفاده کنند چون ممکن است مشکلات جنسی و تغییرات رفتاری زنانه در مردان ایجاد کند .

داروهای ضد بارداری خوراکی با شاخص آندروژن کم

برخی از داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی تولید آندروژن تخمدان را کاش میدهد و میتواند روش مناسبی برای درمان ریزش موی زنانه هورمونی باشد .

درمان درمان آلوپسی آره آتا

هیچ داروی خاصی برای درمان ریزش مو به دلیل درمان آلوپسی آره آتا وجود ندارد . ولی ممکن است استفاده از برخی از داروهای خاص بتواند باعث رشد مو شود ولی در اصل بیماری ، تغییر خاصی ایجاد نمی کند .

کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدها با سرکوب کردن سیستم ایمنی بدن ، باعث کاهش علائم بیماری های خود ایمنی مانند آلوپسی آره آتا می شوند . برای درمان این نوع ریزش مو می تواند از کورتیکواستروئیدها به صورتی تزریقی موضعی ، خوراکی و پماد موضعی استفاده کرد. به دلیل اینکه مصرف قرص های کورتیکواستروئید ، عوارض جانبی شدیدی در پی دارد ، تزریق موضعی کورتیکواستروئیدها رایج تر است و معمولا یک بار در ماه و به صورت تزریق به پوست محل ریزش مو انجام می شود .

تریامسینولون

نوعی کورتیکواستروئید خوراکی است که در آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه ای مورد استفاده قرار می گیرند.این درمان باید به صورت کوتاه مدت انجام شود و مصرف بلند مدت این دارو عوارض جانبی جدی و بدی در پی درد .

پردنیزون

پردنیزون نوعی کورتیکواستروئید موضعی است که مستقیما در محل ریزش مو استفاده می شود . پردنیزون معمولا به تنهایی تاثیر گداری کاملی ندارد و بهتر است همراه با سایر روش های درمانی ، استفاده شود .

سولفاسالازین

سولفاسالازین در موارد شدید و حاد آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه ای مورد استفاده قرار می گیرند . این دارو سیستم ایمنی بدن را سرکوب کرده و برای کاهش علائم بیماری های خود ایمنی مورد استفاده قرار می گیرد . این دارو عوارض جانبی زیادی دارد و زمانی باید مصرف شود که روش جایگزینی وجود ندارد . استفاده از این دارو نباید بلند مدت باشد .

سیکلوسپورین

سیکلوسپورین نیز با سرکوب سیستم ایمنی بدن برای کاهش علائم بیماری های خود ایمنی مانند : پسوریازیس ، آرتریت روناتوئید و برای جلوگیری از رد پیوند اعضا مانند کلیه و قلب مورد استفاده قرار می گیرد . استفاده از سیکلوسپورین برای درمان ریزش مو توصیه نمی شود چون عوارض جانبی این دارو خیلی بیشتر از فواید آن است . سیکلوسپورین سیستم ایمنی بدن را ضعیف میکند و ممکن است بدن شما دچار عفونت های شدید شود . همچنین پرفشاری خون و نارسایی کلیه از عوارض جانبی رایج سیکلوسپورین است که معمولا برگشت پذیر است .

این مطلب برای شما مفید بود ؟

ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز است.لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین آراء / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که به این نویسنده امتیاز میده 🙂

خیلی متاسفم که مطلب رو دوست نداشتی

برای ارتقاء مطلب کمکم میکنی ؟

لطفا دلیل اینکه مطلب رو دوست نداشتی بهم بگو

نظر یا سوال شما در این مورد چیه ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود و محرمانه است.در صورتیکه ایمیل معتبر و بدون www وارد کنید دیگران میتوانند به شما پاسخ دهند و این پاسخ برای شما ایمیل خواهد شد.

2 نظر ارسال شده است.
 1. سارینا می گوید

  با سلام. من یک ترنس mtf هستم. من به صورت وراثتی به طاسی دچار شدم. میخواستم بدونم با شروع هورمون تراپی (هنوز شروع نکردم) و جایگزینی استروژنها و بقیه هورمون های زنانه با تستسترون، موهای ریخته شده دوباره در میان؟
  خواهش میکنم جواب بدین
  ممنون

  1. مهدی حسینی می گوید

   با سلام و وقت بخیر .
   اگر ریزش موی شما به دلیل حمله ی «دی هیدروتستوسترون (DHT) » که یکی از مشتقات فرعی هورمون تستوسترون هست ، به فولیکول های مو اتفاق افتاده باشه معمولا این نوع ریزش مو برگشت ناپذیر هست . البته ممکن ریزش موی شما به این دلیل نباشه و با دریافت هورمون دوباره شاهده افزایش مو باشید . برای اطمینان بیشتر باید با متخصص مشورت کنید و بدون نظر متخصص نمیشه با اطمینان جواب داد .