چه کسانی خودکشی میکنند ؟

تصویر مرتبط

خودکشی در حال حاضر یک نگرانی بهداشتی جهانی است . هرساله در امریکا بیش از 40 هزار نفر اقدام به خودکشی می کنند ( در زمان نوشتن این متن ، آمار دقیقی از آمار خودکشی در ایران که قابل استناد باشد یافت نشد ! ) به راحتی میتوان گفت 10 درصد از مرگ انسان در جهان به صورت خودکشی اتفاق می افتد . این آمار واقعا ناراحت کننده و جدی است . نکته غم انگیز آنجاست که اغلب این خودکشی ها کاملا قابل پیشگیری هستند . ( مانند آن خودکشی معروف که شخص قبل از خودکشی در نامه ای نوشته بود در صورتی که قبل از رسیدن به محل خودکشی ، کسی با من صحبت کند ، خودکشی نخواهم کرد )

اغلب اوقات اگر اطرافیان فردی که خودکشی کرده است ، اطلاعات خوبی در این مورد داشتند و به تغییرات روحی و رفتاری فرد توجه میکردند ، ممکن بود این خودکشی هیچ وقت صورت نگیرد . دانستن علائم و نشانه های اولیه تصمیم به خودکشی و همچنین روش های پیشگیری از آن میتواند نقش مهمی برای جلوگیری از این کار داشته باشد . برخی از این نشانه ها و علائمی که نشان میدهد کسی در معرض خودکشی کردن قرار دارد را در ادامه مطلب آورده ایم .

علائم و نشانه های خودکشی چیست ؟ از کجا بفهمیم کسی تصمیم به خودکشی دارد ؟

 •  مهمترین و جدی ترین نشانه تصمیم به خودکشی صحبت کردن درباره آن است . اگر کسی از نزدیکان شما درباره خودکشی کردن و تصمیم خودش به این کار با شما صحبت کرده است ، این صحبت ها را کاملا جدی بگیرید
 • صبحت کردن درباره ناامیدی زیاد و احساس پوچی و این که دیگر دلیلی برای زندگی کردن نیست
 • جستجو در اینترنت برای یافتن روش های خودکشی . در حال حاضر اکثر کسانی که تحت فشار مداوم هستند و مدت هاست که به خودکشی فکر میکنند ، معمولا روش های خودکشی را در گوگل و یا سایر موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی جستجو میکنند. مگر افرادی که به صورت ناگهانی و در اثر شوک ، سریعا تصمیم به خودکشی آنی ، میگیرند .
 • صحبت کردن درباره اینکه به آخر خط رسیده اند و درباره مشکل خاصی هیچ راه چاره و راه درمانی ندارند . اینکه نمیدانند چکار باید بکنند و راه فراری به ذهنشان نمی رسد .
 • صحبت درباره داشتن درد غیرقابل تحمل به دلیل بیماری و یا مشکلات روحی و ناامیدی برای حل آن
 • اعتیاد به الکل و مواد مخدر
 • دوری از خانواده و دوستان نزدیک و عدم تمایل به روابط اجتماعی
 • عصبانیت شدید و صحبت درباره انتقام گرفتن از دیگران
 • نترسیدن از خطراتی که می تواند باعث مرگ شود . مثلا رانندگی خیلی بد و با سرعت خیلی زیاد و بی احتیاطی
 • صحبت کردن درباره مرگ و راحت شدن از دنیای پر از مشکل
 • خداحافظی کردن با دوستان و خانواده برای همیشه ( این میتواند نشانه خودکشی در زمان خیلی نزدیک باشد )
 • بخشیدن اموال به دیگران و نداشتن پس انداز/ حساب رسی مالی به صورتی که انگار قصد کار کردن و ادامه فعالیت اقتصادی ندارد .

چه کسانی خودکشی می کنند ؟

عوامل و دلایلی که ممکن است باعث خودکشی شوند  :

خودکشی کردن به جنس و سن افراد بستگی ندارد . افراد در هر سنی و با هر جنسیتی ممکن است اقدام به خودکشی کنند. برخی از عوامل و دلایلی که ممکن است باعث خودکشی کردن شوند عبارتند از :

 •  افسردکی و اختلالات روانی
 • شرایط خاص پزشکی / ابتلا به بیماری هایی که درمان ندارند
 • درد دائمی و مزمن/ درد غیرقابل تحمل به دلیل بیماری جسمی
 • سابقه خودکشی قبلی
 • سابقه خودکشی در خانواده / سابقه بیماری های روانی و افسردگی در خانواده
 • مورد سوء استفاده و تجاوز جنسی قرار گرفتن / سابقه تجاوز جنسی در کودکی
 • آزاد شدن از زندان / بیرون آمدن از زندان بعد از سالهای طولانی ممکن است باعث ایجاد حس پوچی و تفکرات خودکشی شود.
 • مشاهده خودکشی دیگران / کسانی که صحنه خودکشی کردن دیگران را دیده باشند ، ممکن است در شرایطی ، تصمیم به خودکشی بگیرند .
 • مصرف برخی از داروها به خصوص داروهای درمان افسردگی ، داروهای آرامبخش ، مسکن و … مانند : متادون ، ترامادول ، آمی تریپتیلین و …
توجه: مردان نسبت به زنان خودکشی های موفق بیشتری دارند ولی اقدام به خودکشی در زنان معمولا بیشتر از مردان است . درصدی از خودکشی های زنان به صورت نمایشی و برای جلب توجه است که گاهی به مرگ ختم شده و یا باعث بروز عوارض جانبی جبران ناپذیر تا آخر عمر میشود .

برخی از آمار خودکشی :

اغلب مردم اینگونه تصور میکنند که خودکشی کردن به دلیل مشکلات و عدم توانایی تحمل آن است . در صورتی که بیشتر کسانی که دچار مشکلات بسیار سخت هستند ، هیچ وقت اقدام به خودکشی نمی کنند . خودکشی کردن معمولا به دلیل بیماری های روحی و روانی و افسردگی بروز میکند . در این بیماران ، وجود هرگونه مشکل و یا درد غیرقابل تحمل ، میتواند به خودکشی کردن ختم شود .

خودکشی کردن در مردان اکثرا به صورت خودکشی با سلاح ، خودکشی به صورت خفه کردن خود با گاز و پریدن از ارتفاع اتفاق می افتد . رایج ترین روش های خودکشی در زنان ، خودکشی با دارو ، زدن رگ و خفگی با گاز میباشد . خودکشی کردن در زنان 45 الی 65 ساله بیشتر بروز میکند در حالی که این سن برای مردان ، 75 سالگی است . 50 درصد مرگ های ثبت شده برای جوانان 15 الی 35 سال ، به صورت خودکشی کردن میباشد .

اقدامات و روش هایی برای جلوگیری از خودکشی

چگونه فردی را از خودکشی منصرف کنیم ؟

1 – اگر رفتارهای مشکوک به خودکشی و افسردگی در یکی از نزدیکان خود مشاهده میکنید ، بدون حاشیه و مقدمه چینی از او بپرسید ” آیا داری به خودکشی کردن فکر میکنی ؟ ” تحقیقات نشان داده است که درصد بسیار بالایی از کسانی که به خودکشی فکر میکنند ، به این سوال به صورت صادقانه جواب مثبت می دهند . این جواب مثبت را کاملا جدی بگیرید .

2 – یکی از اقدامات مهم برای جلوگیری از خودکشی کردن ، دور کردن وسایل کشنده از فرد است  . این کار اصلا ساده نیست چون روش های خودکشی موجود نامحدود هستند . ولی با پرسیدن سوالاتی میتوان حدس زد که فرد مورد نظر ، بیشتر تمایل به استفاده از چه روش هایی برای خودکشی دارد. برای مثال برخی تمایل به خودکشی با گاز دارند . اینگونه افراد نباید هیچ وقت در خانه تنها باشند و یا شبها تنها بخوابند . یا افرادی که از قرص های افسردگی و آرامبخش استفاده می کنند معمولا در صورت تمایل به خودکشی ، از همین قرص ها استفاده خواهند کرد . بهتر است مقدار بسیار محدودی قرص در اختیار فرد باشد و مصرف او در تمام مدت تحت نظر باشد .

3  – درباره تمایل خودکشی با او صحبت کنید . وقت بگذارید و به حرف های او گوش دهید . از او بپرسید که ” چرا میخوای خودکشی کنی ؟ ” این سوال میتواند باعث باز شدن موضوع و صحبت کردن درباره موضوع و مشکل شود . حتی اگر نتوانید مشکل او را حل کنید ، طبق تحقیقات اخیر ، صحبت کردن درباره دلیل تصمیم به خودکشی ، میتواند باعث کاهش بسیار شدید تمایل به خودکشی شود .

4 – همیشه در دسترس او باشید . به تماس های او همیشه پاسخ دهید . پیام های او را هیچگاه بدون جواب نگذارید حتی اگر نصف شب باشد . مطمئن باشید که همیشه تلفن در دسترس داشته باشد و شماره اورژانس را بداند . برخی از کسانی که اقدام به خودکشی میکنند در مراحل آخر پشیمان شده ولی به دلیل عدم دسترسی به تلفن و سایر وسایل ارتباطی ، جان خود را از دست میدهند .

5 – به پزشک او اطلاع دهید . کسانی که تصمیم به خودکشی دارند ،نیاز به دوره های روان درمانی و در مواردی به دارو درمانی ، دارند .

این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

روان درمانی خودکشی, نحوه رفتار با فرد خودکشی کرده, با فردی که قصد خودکشی دارد چه باید کرد؟, مداخله در بحران خودکشی, درمان خودکشی, کیسه خودکشی, خودکشی‌ بدون درد و خونریزی, خودکشی بدون برگشت, خودکشی با سیانور, خودکشی با قرص برنج, روشهای خودکشی موفق, چگونه فردی را از خودکشی منصرف کنیم, کمک به فرد خودکشی, پیشگیری از خودکشی

نسبت به این مطلب چه حسی داشتی ؟

روی شکلکی که نزدیک به حست هست کلیک کن

 • 🤬
 • 🤢
 • 🤔
 • 🤪
 • 😍

میانگین آراء 4.3 / 5. تعداد: 12