سرد بودن دست ها و پاها اغلب یک مشکل ساده است . ولی اگر دست های شما به صورتی غیر عادی و همیشه سرد است ممکن است مشکلی وجود داشته باشد . . در این مطلب به برخی از دلایل سرد بودن دست ها (وپاها)اشاره کرده ایم .

سرد بودن دست ها و پاها - دلایل احساس سرما
سرد بودن دست ها و پاها – دلایل احساس سرما

 1 – کم خونی باعث سرد بودن دست ها می شود

در صورتی که دست های شما همیشه سرد است ممکن است به دلیل کم خونی شما باشد . در صورتی که گلبول های قرمز خون شما به اندازه کافی وجود نداشته باشند ، اکسیژن به صورت مناسبی به تمام قسمت های بدن شما نخواهد رسید . سایر نشانه های کم خونی علاوه بر سرد بودن دائمی دست ها عبارتند از : خستگی مداوم و روزانه ، احساس ضعف ، ضربان قلب سریع و نامنظم ، تنگی نفس ، سرگیجه ، احساس سرما و سرد بودن همیشگی پاها و … کم خونی به راحتی از طریق آزمایش خون قابل تشخیص است . جهت تشخیص دقیقتر به پزشک مراجعه نمایید .

2 – ابتلا به دیابت ممکن است باعث سرد بودن دست ها و پاها شود

دست های سرد می تواند نشانه ای از پایین بودن قند خون باشد . هیپوگلیسمی یا پایین بودن غیرعادی قند خون همچنین میتواند علائمی مانند : سرد بودن پاها ، تکرر ادرار ، احساس تشنگی و گرسنگی ، خستگی ، تاری دید ، کاهش وزن ، بی حسی در دست ها و پاها ، مورمور شدن و گزگز کردن دست ها و پاها و … داشته باشد . در صورت مشاهده این علائم به صورت مداوم و دراز مدت ، برای تشخیص های تکمیلی به پزشک مراجعه نمایید .

3 – دست های همیشه سرد به دلیل بیماری برگر یا ترومبوآنژئیت انسدادی

دست های همیشه سرد به دلیل بیماری برگر یا ترومبوآنژئیت انسدادی
دست های همیشه سرد به دلیل بیماری برگر یا ترومبوآنژئیت انسدادی

ترومبوآنژئیت انسدادی ( بورگر / برگر ) [1] نادر است که معمولا به دلیل مصرف سیگار و تنباکو ایجاد می شود . در این بیماری شریان ها و رگ های دست ها و پاها ملتهب یا متورم شده و گاهی لخته های خونی در رگ ها ایجاد می شود . علائمی مانند درد و حساسیت در دست ها و پاها و همچنین سرد بودن دست ها و پاها میتواند به دلیل بیماری ترومبوآنژئیت انسدادی باشد .

4 – سرد بودن دست ها به دلیل بیماری لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک

بیماری لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک
بیماری لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک

لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک [2]یک نوع اختلال خودایمنی بدن می باشد که قسمت های مختلف بدن مانند مفاصل ، پوست ، کلیه ، سلول های خونی ، مغز ، قلب ، ریه ها و … را تحت تاثیر قرار میدهد . یکی از نشانه های بیماری لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک سرد بودن دست ها و پاها می باشد . در صورتی که علائمی مانند : تنگی نفس و کم آوردن نفس ،خستگی ، خشک بودن چشم ، تب و … دارید به پزشک مراجعه نمایید . تشخیص بیماری لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک بسیار مشکل است و نیاز به آزمایش های تشخیصی زیادی دارد .

5 – سردی دست ها و پاها به دلیل نشانگان رینود

سردی دست ها و پاها به دلیل نشانگان رینود
سردی دست ها و پاها به دلیل نشانگان رینود

نشانگان رینود بیشتر در خانم ها رایج است و باعث سردی و بیحسی دست ها و پاها می شود . هیچ تست تشخیصی برای بیماری رینود وجود ندارد . معمولا تشخیص این بیماری زمانی اتفاق می افتد که تمام بیماری ها و گزینه های دیگر رد شده باشد و دلیل دیگری برای سردی دست ها و پاها یافت نشود .  پدیده رینود یک اختلال دستگاه گردش خون است که به‌عنوان عارضه‌ای از سایر بیماری‌ها بروز می‌کند. هر دو اختلال مذکور شریان‌های کوچک دست و پا را درگیر ساخته و در هر دو جنس دیده می‌شوند ولی در خانم‌های سنین ۴۰–۲۰ سال شایعترند

علائم این بیماری میتواند شامل این موارد باشد : رنگ‌پریدگی انگشتان هنگام مواجهه با سرما یا استرس. پس از رنگ‌پریدگی، حالت کبودی و سپس قرمزی انگشتان بروز می‌کند. درد، کرختی و گزگز کردن با این تغییرات رنگ همراه است. گرما این علایم را تخفیف می‌دهد.

6 – سرد بودن دست ها به دلیل بیماری «اسکلرودرمی»

سرد بودن دست ها به دلیل بیماری «اسکلرودرمی»
سرد بودن دست ها به دلیل بیماری «اسکلرودرمی»

بیماری «اسکلرودرمی»  یک اختلال نادر پوست و افت همبند آن است . بیماری «اسکلرودرمی» بر روی پوست بخصوص پوست انگشتان دست و پا تاثیر میگذارد .
در صورت بروز علائم زیر همراه با سرد بودن دائمی دست ها و پاها ، به پزشک مراجعه نمایید

  •  تغییر رنگ پوست به : سفید ، بنفش ، قرمز و کبود
  • داشتن احساس عجیب در دست ها و پاها مانند احساس مورمور شدن ، گزگز کردن و سوزش
  • بی حس شدن دست ها و پاها
  • ایجاد زخم ، خارش
  • درد مفاصل
  • افسردگی
  • خشکی پوست 

 

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com