داکسی سایکلین – عوارض – تداخل دارویی – موارد منع مصرف

4.3
(52)

داکسی سایکلین – عوارض – تداخل دارویی – موارد منع مصرف doxycycline

داکسی سایکلین - عوارض
داکسی سایکلین – عوارض

داکسی سایکلین نوعی آنتی بیوتیک تتراسیکلین [1] است که برای درمان عفونت های باکتریایی مانند : جوش صورت و بدن  ، آکنه ، عفونت های ادرار ، عفونت های روده ، عفونت چشم ، کونوره ، کلامیدیا ، عفونت لثه ،و … استفاده می شود .

برخی از انواع داکسی سایکلین برای جلوگیری از مالاریا و عفونت های ناشی از کنه و شپش استفاده می شود . در صورتی که به نوعی از آنتی بیوتیک ها حساسیت دارید ، نباید از داکسی سایکلین استفاده کنید .

همچنین مصرف داکسی سایکلین در کودک ، فقط در موارد اضطراری و در صورتی که دارو و درمان جایگزین دیگری یافت نشود مجاز است .

مصرف داکسی سایکلین در دوران بارداری :

مصرف داکسی سایکلین در دوران حاملگی ممکن است باعث نارس به دنیا آمدن نوزاد شود .همچنین استفاده از این دارو در دوران بارداری می تواند باعث تغییر رنگ دندان های نوزاد تا آخر عمر شود .

مصرف داکسی سایکلین در دوران شیردهی

این دارو از طریق شیر مادر به بدن نوزاد منتقل می شود و میتواند بر روی دندان ها و استخوان نوزاد تاثیر بد داشته باشد .استفاده از داکسی سایکلین در دوران شیردهی مجاز نیست . در هر صورت باید طبق نظر پزشک رفتار کنید .

توجه : در صورتی که به هر نوع آنتی بیوتیک مانند : دمکلوسیکلین، مینوسیکلین، تتراسایکلین یا تیگیکایکلین و … آلرژی دارید نباید از داکسی سایکلین استفاده کنید .
قبل از تجویز دارو در صورتی که مشکلات زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید :
 •  در صورت ابتلا به بیماری های کبدی
 • در صورتی که مشکلات کلیوی دارید
 • در صورت ابتلا به آسم و مشکلات تنفسی
 • در صورت افزایش فشار داخل جمجمه
 • در صورتی که داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می کنید .
 • در صورتی که سیفلیس و سایر بیماری های عفونی جنسی دارید
 • در صورتی که باردار هستید
 • در صورتی که در دوران شیردهی هستید
مصرف داکسی سایکلین در دوران بارداری
مصرف داکسی سایکلین در دوران بارداری
توجه : داکسی سایکلین میتواند تاثیر قرص های ضدقارچ را کمتر کند . این دارو را با مقدار زیادی آب مصرف کنید و در دوره درمان با داکسی سایکلین از مایعات به میزان زیاد استفاده کنید.

داکسی سایکلین را همراه با شیر و یا غذا و میوه مصرف نکنید . اینکار میتواند باعث ایجاد ناراحتی معده شود . بهترین زمان مصرف قرص داکسی سایکلین 1 ساعت قبل از غذا و یا حداقل 2 ساعت بعد از غذا می باشد .

در صورتی که بیماری شما بهبود یافت ، مصرف دارو را متوقف نکنید و دوره درمان را کامل کنید . قطع ناگهانی و قبل از طی دوره کامل ، باعث ایجاد مقاومت در برابر آنتی بیوتیک می شود .

در صورت فراموش کردن مصرف داکسی سایکلین چه کنم ؟

در صورتی که یک وعده از داروی خود را فراموش کردید به محض یاداوری دوز خود را مصرف کنید . در صورتی که به وعده مصرف بعدی نزدیک هستید ، دوز فراموش شده را رها کنید .

در صورت مصرف بیش از حد داکسی سایکلین چه کنم ؟

در صورتی که به اشتباه و یا باقصد خودکشی با داکسی سایکلین ، مقدار زیادی دارو مصرف کرده اید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . مصرف بیش از حد داکسی سایکلین کشنده است.

توجه : در دوره مصرف داکسی سایکلین از مصرف ویتامین ها و مکمل ها و هرگونه آنتی بیوتیک جدا خودداری نمایید . مگر با صلاح دید و تجویز پزشک متخصص

داکسی سایکلین برای بیماری فعلی شما تجویز شده است و نحوه مصرف دارو ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد .

این دارو را به کسی پیشنهاد ندهید .در دوره مصرف داکسی سایکلین از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کرده ، برنزه نکنید و از دستگاههای سولاریم استفاده نکنید .

داکسی سایکلین ممکن است باعث اسهال شود در این صورت نباید از داروهای ضد اسهال استفاده کنید . در صورت مشاهده اسهال خونی سریعا به پزشک مراجعه کنید .

در زمان مصرف داکسی سایکلین در صورتی که هرگونه علائمی از حساسیت مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید .

علائم حساسیت به داکسی سایکلین میتواند شامل این موارد باشد : خارش و قرمز شدن چشنم ، آبریزش بینی ، خشک شدن دهان و گلو ، عطسه و سرفه ، تورم لب و زبان ، خارش پوست و کهیر و …

عوارض داکسی سایکلین

 • درد شدید معده
 • اسهال
 • درد شکم
 • درد قفسه سینه همراه با اختلال ریتم قلب و تنگی نفس
 • کم شدن ادرار همراه با تغییر رنگ و زرد شدن ادرار و احساس درد و سوزش در زمان دفع ادرار
 • کم شدن تعداد گلبول های سفید خون
 • افزایش فشار داخل جمجمه
 • سردرد شدید
 • مشکلات بینایی ، تاری دید ، دوبینی ، دیدن هاله نور در اطاف اجسام
 • خستگی
 • زرد شدن پوست و چشم
 • تب
 • گلودرد
 • تورم و قرمز شدن چهره
 • پوسته پوسته شدن پوست دست و صورت
 • خشکی پوست
 • خارش واژن
عوارض داکسی سایکلین
عوارض داکسی سایکلین

چه داروهایی با داکسی سایکلین تداخل دارند ؟

هر نوع داروی آنتی بیوتیک و ویتامین ممکن است با داکسی سایکلین تداخل داشته باشد . داروهایی مانند :  ایزوترتینوئید (داروهای رتینوئید)، باربیتورات‌ها (نظیر فنوباربیتال)، دیگوکسین، پنی‌سیلین و تمامی داروهای ضد تشنج از مواردی هستند که با این دارو تداخل می‌کنند. در زمان تجویز داکسی سایکلین ، مصرف تمام دارو های خود را به پزشک اطلاع دهید .

توجه : از داکسی سایکلین برای درمان جوش صورت و بدن نیز استفاده می شود .

آیا مصرف داکسی سایکلین تاثیری بر روی پریود و تاخیر قاعدگی دارد ؟

داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک از گروه تتراسایکلین ها بوده و مصرف آن ارتباطی با سیکل های قاعدگی ندارد.در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده و شک به حاملگی نیاز به انجام تست بارداری می باشد.در غیر این صورت نیاز به بررسی مسائل مربوط به قاعدگی و علل تاخیر آن می باشد.مصرف داکسی سایکلین در حین بارداری فقط در موارد تهدید کننده حیاط مجاز می باشد.

نکات بیشتر درباره داکسی سایکلین :
 •  مصرف داکسی سایکلین در کودکان ممکن است باعث اختلالات استخوانی در کودک شود
 • در صورت مصرف داکسی سایکلین در دوران بارداری ممکن است دندان های کودک تا آخر عمر به رنگ زرد تیره و یا خاکستری تغییر کنند .
 • مصرف داکسی سایکلین خطر ابتلا به کاندیدیازیس واژینال را افزایش می دهد .
 • در صورتی که بیماری و عفونت شما به سایر آنتی بیوتیک ها مقاوم باشد ، به احتمال زیاد در برابر داکسی سایکلین هم مقاومت می کند .
 • مصرف داکسی سایکلین در افراد مسن مبتلا به افسردگی و بیماری های کبدی و کلیوی توصیه نمی شود .
 • در زمان مصرف داکسی سایکلین مطمئن شوید که به اندازه کافی مایعات مصرف می کنید
 • همراه با داکسی سایکلین از شیر و لبنیات و مکمل های کلسیم استفاده نکنید .
توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۹/۲۷  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

داکسی سایکلین و جوش صورت,داکسی سیکلین 100 میلی گرم, تاثیر داکسی سایکلین بر پریود, قیمت کپسول داکسی سایکلین دوره مصرف,نحوه مصرف داکسی سایکلین برای درمان جوش,

این مطلب برای شما مفید بود ؟

ستاره سمت راست بیشترین امتیاز است.لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین آراء 4.3 / 5. تعداد: 52

اولین نفری باشید که به این نویسنده امتیاز میده 🙂

خیلی متاسفم که مطلب رو دوست نداشتی

برای ارتقاء مطلب کمکم میکنی ؟

لطفا دلیل اینکه مطلب رو دوست نداشتی بهم بگو

اشتراک در تاپیک
اطلاع رسانی از
guest
11 نظر
جدیدترین ها
قدیمی ترین ها بیشتری رای
Inline Feedbacks
نمایش همه کامت ها
غزل
Guest
غزل

سلام من حدود ۶ هفته اس با تجویز دکتر قرص راکوتان مصرف کرده ام دو روزه پیش بخاطر آکنه و صورتم حال روحی ک خوبی نداشتم قرص داکسی سایکلین بدون تجویز دکترم مصرف کردم چ مشکلی پیش میاد الان باید چیکار کنم

آروشا
Guest
آروشا

سلام من داروی داکسی سایکلین رو قبلا چون دکتر به خاطر جوش صورتم تجویز کرده بود و من دوره درمان رو کامل نکردم و امروز خواستم دوباره بعد مدت ها شروع به مصرف کنم و داکسی سایکلین رو همزمان با داروی فلوکستین( به خاطر اضافه وزن مصرف میکنم) مصرف کردم به شدت حالت تهوع و استفراغ بهم دست داد، ایا این دو دارو با هم تداخل دارویی دارند؟ آیا الان نیازه که به پزشک مراجعه کنم؟ بعد مصرف همزمان این دو دارو حالم خیلی بد شده و موندم چی کار کنم؟

فاطمه سادات
Guest
فاطمه سادات

من قرص داکسی سایکلین رو با تجویز پزشک بعده کورتاز تشخیصی دارم استفاده میکنم ، بخاطر فیبرم سینه ک داشتم قرص گل مغربی و ویتامین Eهم دارم استفاده میکنم حالات بدی دارم صورتم بیرون ریخته ، ایا این داروها با هم تداخل داروئی دارند و در این صورت چکار باید کنم‌؟؟

محمدرضا
Guest
محمدرضا

سلام من مکمل بدنسازی استفاده میکنم؛ میتونم داکسی سایکلین مصرف میکنم مشکلی پیش نمیاد

ندا
Guest
ندا

سلام من اشتباهی در فاصله ی یک تا دو ساعتی دوتا قرص داکسی سایکلین خوردم ایا مشکلی برام پیش میاد؟؟؟

آننا
Guest
آننا

ببخشيد داكسي سايكلين منظورم بود

آننا
Guest
آننا

سلام خسته نباشید، این دارو (تتراساکلین)2 روز قبل از عمل بینی برایی من تجویز کردن، اما من از 5روز قبل شروع به خوردن کردم، واسم مشکلی به وجود نمیاد?

شبنم
Guest
شبنم

سلام
ایا می توانیم قرص داکسی سایکلین رو بدون ویزیت دکتر استفاده کنیم چون من قبلا این دارو را استفاده کرده ام

نسترن
Guest
نسترن
در جواب به   مهدی حسینی

سلام ببخشید گفتن که قرص داکسی سایکیلین برای کرونا خوبه و سه ورق خریدم من این سه ورق را کامل مصرف کنم؟ و اینکه تب الکی و گلو درد الکی دارم آیا عوارض این قرص هست چون در عوارضاتش هست این دوتا ولی عوارضای دیگشو ندارم

11
0
در مورد این موضوع کامنت بزار :)x
()
x