داکسی سایکلین – عوارض – تداخل دارویی – موارد منع مصرف

()

داکسی سایکلین – عوارض – تداخل دارویی – موارد منع مصرف doxycycline

داکسی سایکلین - عوارض
داکسی سایکلین – عوارض

داکسی سایکلین نوعی آنتی بیوتیک تتراسیکلین [1] است که برای درمان عفونت های باکتریایی مانند : جوش صورت و بدن  ، آکنه ، عفونت های ادرار ، عفونت های روده ، عفونت چشم ، کونوره ، کلامیدیا ، عفونت لثه ،و … استفاده می شود .

برخی از انواع داکسی سایکلین برای جلوگیری از مالاریا و عفونت های ناشی از کنه و شپش استفاده می شود . در صورتی که به نوعی از آنتی بیوتیک ها حساسیت دارید ، نباید از داکسی سایکلین استفاده کنید .

همچنین مصرف داکسی سایکلین در کودک ، فقط در موارد اضطراری و در صورتی که دارو و درمان جایگزین دیگری یافت نشود مجاز است .

مصرف داکسی سایکلین در دوران بارداری :

مصرف داکسی سایکلین در دوران حاملگی ممکن است باعث نارس به دنیا آمدن نوزاد شود .همچنین استفاده از این دارو در دوران بارداری می تواند باعث تغییر رنگ دندان های نوزاد تا آخر عمر شود .

مصرف داکسی سایکلین در دوران شیردهی

این دارو از طریق شیر مادر به بدن نوزاد منتقل می شود و میتواند بر روی دندان ها و استخوان نوزاد تاثیر بد داشته باشد .استفاده از داکسی سایکلین در دوران شیردهی مجاز نیست . در هر صورت باید طبق نظر پزشک رفتار کنید .

توجه : در صورتی که به هر نوع آنتی بیوتیک مانند : دمکلوسیکلین، مینوسیکلین، تتراسایکلین یا تیگیکایکلین و … آلرژی دارید نباید از داکسی سایکلین استفاده کنید .
قبل از تجویز دارو در صورتی که مشکلات زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید :
 •  در صورت ابتلا به بیماری های کبدی
 • در صورتی که مشکلات کلیوی دارید
 • در صورت ابتلا به آسم و مشکلات تنفسی
 • در صورت افزایش فشار داخل جمجمه
 • در صورتی که داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می کنید .
 • در صورتی که سیفلیس و سایر بیماری های عفونی جنسی دارید
 • در صورتی که باردار هستید
 • در صورتی که در دوران شیردهی هستید
مصرف داکسی سایکلین در دوران بارداری
مصرف داکسی سایکلین در دوران بارداری
توجه : داکسی سایکلین میتواند تاثیر قرص های ضدقارچ را کمتر کند . این دارو را با مقدار زیادی آب مصرف کنید و در دوره درمان با داکسی سایکلین از مایعات به میزان زیاد استفاده کنید.

داکسی سایکلین را همراه با شیر و یا غذا و میوه مصرف نکنید . اینکار میتواند باعث ایجاد ناراحتی معده شود . بهترین زمان مصرف قرص داکسی سایکلین 1 ساعت قبل از غذا و یا حداقل 2 ساعت بعد از غذا می باشد .

در صورتی که بیماری شما بهبود یافت ، مصرف دارو را متوقف نکنید و دوره درمان را کامل کنید . قطع ناگهانی و قبل از طی دوره کامل ، باعث ایجاد مقاومت در برابر آنتی بیوتیک می شود .

در صورت فراموش کردن مصرف داکسی سایکلین چه کنم ؟

در صورتی که یک وعده از داروی خود را فراموش کردید به محض یاداوری دوز خود را مصرف کنید . در صورتی که به وعده مصرف بعدی نزدیک هستید ، دوز فراموش شده را رها کنید .

در صورت مصرف بیش از حد داکسی سایکلین چه کنم ؟

در صورتی که به اشتباه و یا باقصد خودکشی با داکسی سایکلین ، مقدار زیادی دارو مصرف کرده اید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . مصرف بیش از حد داکسی سایکلین کشنده است.

توجه : در دوره مصرف داکسی سایکلین از مصرف ویتامین ها و مکمل ها و هرگونه آنتی بیوتیک جدا خودداری نمایید . مگر با صلاح دید و تجویز پزشک متخصص

داکسی سایکلین برای بیماری فعلی شما تجویز شده است و نحوه مصرف دارو ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد .

این دارو را به کسی پیشنهاد ندهید .در دوره مصرف داکسی سایکلین از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کرده ، برنزه نکنید و از دستگاههای سولاریم استفاده نکنید .

داکسی سایکلین ممکن است باعث اسهال شود در این صورت نباید از داروهای ضد اسهال استفاده کنید . در صورت مشاهده اسهال خونی سریعا به پزشک مراجعه کنید .

در زمان مصرف داکسی سایکلین در صورتی که هرگونه علائمی از حساسیت مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید .

علائم حساسیت به داکسی سایکلین میتواند شامل این موارد باشد : خارش و قرمز شدن چشنم ، آبریزش بینی ، خشک شدن دهان و گلو ، عطسه و سرفه ، تورم لب و زبان ، خارش پوست و کهیر و …

عوارض داکسی سایکلین

 • درد شدید معده
 • اسهال
 • درد شکم
 • درد قفسه سینه همراه با اختلال ریتم قلب و تنگی نفس
 • کم شدن ادرار همراه با تغییر رنگ و زرد شدن ادرار و احساس درد و سوزش در زمان دفع ادرار
 • کم شدن تعداد گلبول های سفید خون
 • افزایش فشار داخل جمجمه
 • سردرد شدید
 • مشکلات بینایی ، تاری دید ، دوبینی ، دیدن هاله نور در اطاف اجسام
 • خستگی
 • زرد شدن پوست و چشم
 • تب
 • گلودرد
 • تورم و قرمز شدن چهره
 • پوسته پوسته شدن پوست دست و صورت
 • خشکی پوست
 • خارش واژن
عوارض داکسی سایکلین
عوارض داکسی سایکلین

چه داروهایی با داکسی سایکلین تداخل دارند ؟

هر نوع داروی آنتی بیوتیک و ویتامین ممکن است با داکسی سایکلین تداخل داشته باشد . داروهایی مانند :  ایزوترتینوئید (داروهای رتینوئید)، باربیتورات‌ها (نظیر فنوباربیتال)، دیگوکسین، پنی‌سیلین و تمامی داروهای ضد تشنج از مواردی هستند که با این دارو تداخل می‌کنند. در زمان تجویز داکسی سایکلین ، مصرف تمام دارو های خود را به پزشک اطلاع دهید .

توجه : از داکسی سایکلین برای درمان جوش صورت و بدن نیز استفاده می شود .

آیا مصرف داکسی سایکلین تاثیری بر روی پریود و تاخیر قاعدگی دارد ؟

داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک از گروه تتراسایکلین ها بوده و مصرف آن ارتباطی با سیکل های قاعدگی ندارد.در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده و شک به حاملگی نیاز به انجام تست بارداری می باشد.در غیر این صورت نیاز به بررسی مسائل مربوط به قاعدگی و علل تاخیر آن می باشد.مصرف داکسی سایکلین در حین بارداری فقط در موارد تهدید کننده حیاط مجاز می باشد.

نکات بیشتر درباره داکسی سایکلین :
 •  مصرف داکسی سایکلین در کودکان ممکن است باعث اختلالات استخوانی در کودک شود
 • در صورت مصرف داکسی سایکلین در دوران بارداری ممکن است دندان های کودک تا آخر عمر به رنگ زرد تیره و یا خاکستری تغییر کنند .
 • مصرف داکسی سایکلین خطر ابتلا به کاندیدیازیس واژینال را افزایش می دهد .
 • در صورتی که بیماری و عفونت شما به سایر آنتی بیوتیک ها مقاوم باشد ، به احتمال زیاد در برابر داکسی سایکلین هم مقاومت می کند .
 • مصرف داکسی سایکلین در افراد مسن مبتلا به افسردگی و بیماری های کبدی و کلیوی توصیه نمی شود .
 • در زمان مصرف داکسی سایکلین مطمئن شوید که به اندازه کافی مایعات مصرف می کنید
 • همراه با داکسی سایکلین از شیر و لبنیات و مکمل های کلسیم استفاده نکنید .
توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۹/۲۷  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

داکسی سایکلین و جوش صورت,داکسی سیکلین 100 میلی گرم, تاثیر داکسی سایکلین بر پریود, قیمت کپسول داکسی سایکلین دوره مصرف,نحوه مصرف داکسی سایکلین برای درمان جوش,

این مطلب برای شما مفید بود ؟

ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز است.لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین آراء / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که به این نویسنده امتیاز میده 🙂

خیلی متاسفم که مطلب رو دوست نداشتی

برای ارتقاء مطلب کمکم میکنی ؟

لطفا دلیل اینکه مطلب رو دوست نداشتی بهم بگو

شاید دوست داشته باشید
نظر ارسالی شما بعد از تایید مدیریت قابل نمایش خواهد بود نکته : این بخش مربوط به نظرات در مورد (داکسی سایکلین – عوارض – تداخل دارویی – موارد منع مصرف) می باشد !!! لطفا فقط در همین مورد نظر ارسال فرمایید

15 نظر

 1. سلام و وقت به خیر. من از قرص داکسی ساکلین برای عفونت های پوستی استفاده میکنم. آیا مصرف همزمان این قرص با قرص جوشان زینک و ویتامین ث، مشکلی رو ایجاد میکنه؟

 2. باسلام من کورتازانجام دادم والان دکتر برای بعد ازعمل داکسی سایکلین تحویز کرده در حالیکه من قرص زالربان (رقیق کننده خون )هم استفاده میکنم میخاستم بدونم آیا این دو دارو با هم تداخل ندارند؟؟لطفا مرا راهنمایی کنید

 3. باسلام و وقت بخیر و سپاس از مطالب ارزنده تان
  بنده به تب مالت مبتلا شدم به مدت دوهفته است از کپسول ریفامپین به همراه داکسی سیکلین رژیم دارویی DR استفاده می کنم بسیار علایم انفلوانزا ازارم میده بخصوص حنجره و گلویم درناک است پیشنهاد شما چیست ؟ ایا علایم من به خاطر تب مالت است ؟ چه مدت زمان برای بهبودی نیاز است؟

 4. سلام من حدود ۶ هفته اس با تجویز دکتر قرص راکوتان مصرف کرده ام دو روزه پیش بخاطر آکنه و صورتم حال روحی ک خوبی نداشتم قرص داکسی سایکلین بدون تجویز دکترم مصرف کردم چ مشکلی پیش میاد الان باید چیکار کنم

 5. سلام من داروی داکسی سایکلین رو قبلا چون دکتر به خاطر جوش صورتم تجویز کرده بود و من دوره درمان رو کامل نکردم و امروز خواستم دوباره بعد مدت ها شروع به مصرف کنم و داکسی سایکلین رو همزمان با داروی فلوکستین( به خاطر اضافه وزن مصرف میکنم) مصرف کردم به شدت حالت تهوع و استفراغ بهم دست داد، ایا این دو دارو با هم تداخل دارویی دارند؟ آیا الان نیازه که به پزشک مراجعه کنم؟ بعد مصرف همزمان این دو دارو حالم خیلی بد شده و موندم چی کار کنم؟

 6. من قرص داکسی سایکلین رو با تجویز پزشک بعده کورتاز تشخیصی دارم استفاده میکنم ، بخاطر فیبرم سینه ک داشتم قرص گل مغربی و ویتامین Eهم دارم استفاده میکنم حالات بدی دارم صورتم بیرون ریخته ، ایا این داروها با هم تداخل داروئی دارند و در این صورت چکار باید کنم‌؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   گل مغربی و ویتامین E با داروهای آنتی بیوتیک تداخل ندارن .این دوتا با داروهای رقیق کننده مانند آسپرین ، پلاویکس و وارفارین و استامینوفن و گاهی هم با ایبوپروفن تداخل دارن .
   این علائمی که دارید ممکنه بخاطر عوارض داکسی سایکلین باشه .اگر با تنگی نفس و خشکی دهان و گرفتگی گوش همراهه بهتره به پزشکتون اطلاع بدید ممکنه دارو رو عوض کنن .در هر صورت با پزشک مشورت کنید.

 7. سلام من اشتباهی در فاصله ی یک تا دو ساعتی دوتا قرص داکسی سایکلین خوردم ایا مشکلی برام پیش میاد؟؟؟

 8. سلام خسته نباشید، این دارو (تتراساکلین)2 روز قبل از عمل بینی برایی من تجویز کردن، اما من از 5روز قبل شروع به خوردن کردم، واسم مشکلی به وجود نمیاد?

 9. سلام
  ایا می توانیم قرص داکسی سایکلین رو بدون ویزیت دکتر استفاده کنیم چون من قبلا این دارو را استفاده کرده ام

  1. با سلام و وقت بخیر
   بسیار مهم هست که از این دارو برای درمان کدام نوع عفونت استفاده می کنید . خیلی بهتره که مصرف انتی بیوتیک تحت نظر پزشک باشه . همچنین دلیل دوباره مصرف کردن شما برای این دارو چیه ؟ آیا قبلا مصرف کردید و نتیجه کامل نگرفتید و احساس می کنید دوباره باید داکسی سایکلین مصرف کنید ؟
   در هر صورت با وجود اینکه مصرف خودسرانه این دارو عوارض جانبی و جانی در پی نداره خیلی بهتر هست که تحت نظر پزشک مصرف بشه .

   1. سلام ببخشید گفتن که قرص داکسی سایکیلین برای کرونا خوبه و سه ورق خریدم من این سه ورق را کامل مصرف کنم؟ و اینکه تب الکی و گلو درد الکی دارم آیا عوارض این قرص هست چون در عوارضاتش هست این دوتا ولی عوارضای دیگشو ندارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آرتان طب بزرگترین داروخانه مجازی ایران با امکان تحویل دارو درب منزل در تهران و تمامی شهرهای ایران

برای اطلاع از قیمت سمعک و یا خرید سمعک گوش بصورت اقساطی می توانید با کلینیک شنوایی تهران صفیر تماس بگیرید

 

خرید بلیط هواپیما , تور مسافرتی و رزرو هتل با الی گشت

 

موبوگیفت سامانه متفاوت خرید گیفت کارت به صورت آنلاین با تحویل سریع است.

 

بلیط اتوبوس سفرهای خود را از سایت جامع پایانه ها به صورت اینترنتی بخرید.

 

رزرو سواری دربستی با چند کلیک ساده از سایت بازارگاه

 

ما از روش بالا برای معرفی سایت شما استفاده می کنیم.برای اطلاعات بیشتر با شماره 09144029928 تماس بگیرید.