لوونورژسترول – نحوه مصرف – جلوگیری اورژانسی از بارداری

لوونورژسترول نوعی پروژسترون و هورمون زنانه است که برای پیشگیری اورژانسی از بارداری در مواقعی که رابطه جنسی پر خطر اتفاق افتاده است استفاده می شود . رابطه پرخطر میتواند شامل : پاره شدن کاندوم در هنگام رابطه جنسی ، خارج شدن کاندوم ، وارد شدن منی به داخل واژن در روش جلوگیری طبیعی از بارداری ، فراموش کردن مصرف قرص های ضد بارداری ، تجاوز جنسی و … باشد .

لوونورژسترول
لوونورژسترول

لوونورژسترول مانع تخمک گذاری شده و همچنین باعث ضخیم تر شدن دیواره های رحم می شود و این تغییرات رحم باعث می شود که رسیدن اسپرم به تخمک سخت تر شود  . از لوونورژسترول برای جلوگیری از بارداری به صورت ماهانه و مستمر نباید استفاده کرد و داروی لوونورژسترول فقط برای جلوگیری اورژانسی و اضطراری از بارداری کاربرد دارد.

نکات مهم در مصرف لوونورژسترول برای جلوگیری اورژانسی از بارداری :

در صورتی که باردار هستید نباید از لوونورژسترول استفاده کنید. اگر در زمان مصرف لوونورژسترول متوجه شدید که حامله هستید حتما با پزشک مشورت کنید . مصرف این دارو در دوران بارداری متواند خطرات جدی و مرگباری برای جنین و مادر در پی داشته باشد . لوونورژسترول به عنوان روش معمول برای پیشگیری از بارداری محسوب نمی شود و مصرف این دارو در افراد زیر  17 سال توصیه نمی شود .

در صورتی که به مواد مخدر  حساسیت دارید ، قبل از مصرف لوونورژسترول به پزشک اطلاع دهید . در صورتی که دیابت دارید با دکتر مشورت کنید زیرا ممکن است شما مجاز به استفاده از قرص لوونورژسترول نباشید . همچنین استفاده از لوونورژسترول در دوران شیردهی مجاز نیست .

نحوه مصرف قرص لوونورژسترول برای جلوگیری اورژانسی از بارداری چگونه است ؟

داروی لوونورژسترول را باید طبق تجویز پزشک و راهنمای موجود در بسته دارو مصرف نمایید و اطلاعات موجود در این سایت جایگزین تجویز پزشک نیست .

نحوه مصرف قرص لوونورژسترول برای جلوگیری اورژانسی از بارداری
نحوه مصرف قرص لوونورژسترول برای جلوگیری اورژانسی از بارداری

به صورت معمول برای جلوگیری اورژانسی از بارداری باید بلافاصله بعد از رابطه جنسی پرخطر و کمتر از 72 ساعت یک دوز از لوونورژسترول را مصرف کرده و 12 ساعت بعد دوباره یک دوز دیگر مصرف کنید . در صورتی که بعد از استفاده از روش اورژانسی جلوگیری از بارداری و مصرف لوونورژسترول تا 3 هفته پرویود نشوید باید از تست حاملگی استفاده کنید و یا به پزشک مراجعه نمایید .

در صورتی که مصرف لوونورژسترول را فراموش کنم چه میشود ؟

در صورتی که تا 72 ساعت بعد از رابطه جنسی پرخطر قرص لوونورژسترول مصرف نکنید ، احتمال بارداری وجود دارد و مصرف کردن قرص لوونورژسترول بعد از 72 ساعت چندان تاثیر در پیشگیری از بارداری احتمالی نخواهد داشت .

در صورتی که لوونورژسترول را بیش از حد مصرف کنم چه اتقاقی می افتد ؟

در صورتی که به اشتباه یا به قصد خودکشی با لوونورژسترول این دارو را به مقدار زیاد مصرف کرده اید با اورژانس تماس بگیرید . مصرف مقدار زیادی از لوونورژسترول تاثیری بر جلوگیری از بارداری احتمالی ندارد . خودکشی با قرص لوونورژسترول چندان رایج نیست .

عوارض جانبی مصرف قرص لوونورژسترول

این دارو مانند سایر داروها میتواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد . شما ممکن است هیچکدام از این عوارض را تجربه نکنید و یا چند عارضه به صورت هم زمان در شما مشاهده شود .

با مصرف قرص لوونورژسترول در صورتی که هرگونه علائمی از آلرژی مشاهده کردید سریعا با پزشک تماس بگیرید . علائمی مانند : آبریزش بینی ، خارش چشم و قرمز شدن چشم ها ، تنگی نفس ، درد سینه ، خشک شدن دهان و گلو ، تورم لب و زبان و …

توجه : در صورتی که کمر درد و دردمعده و یا شکم درد دارید قبل از مصرف لوونورژسترول  حتما با پزشک مشورت کنید . ممکن است این علائم نشانه هایی از حاملگی خارج از رحم باشد که در این صورت مصرف لوونورژسترول  بسیار خطرناک خواهد بود . این حالت یک موقعیت اورژانسی پزشکی محسوب می شود .

سایر عوارض احتمالی با مصرف لوونورژسترول  عبارتند از :

 • تهوع و استفراغ
 • اسهال و درد معده و شکم
 • درد سینه
 • سردرد
 • تاخیر در قاعدگی و پریود
 • ایجاد کیست تخمدان
 • ولووواژینیت
 • آمنوره
 • حساسیت پستان و بزرگ شدن پستان
 • خونریزی طولانی مدت قاعدگی
 • خستگی
 • چاقی و افزایش وزن
 • سکته مغزی، سنكوپ
 • کاهش میل جنسی
 • آکنه / زگیل ، خارش، اگزما
 • افزایش فشار خون
 • عفونت واژن

میزان و دوز مصرف لوونورژسترول برای جلوگیری اورژانسی از بارداری

بلافاصله بعد از رابطه جنسی پرخطر و حداکثر تا 72 ساعت ، یک عدد قرص  لوونورژسترول 1.5 میلی گرم و یا دو عدد قرص لوونورژسترول 0.75 میلی گرم و 12 ساعت بعد دوباره یک عدد قرص 1.5 میلیگرم مصرف شود . مصرف لوونورژسترول بعد از گذشت  72 ساعت از رابطه جنسی ، تاثیر چندانی ندارد و احتمال بارداری وجود خواهد داشت . مصرف دوز بالا از قرص لوونورژسترول هیچ تاثیری بر جلوگیری بهتر یا بیشتر از بارداری نخواهد داشت .

توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۹/۲۴  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.

قرص لوونورژسترول با چه داروهایی تداخل دارد ؟

لوونورژسترول میتواند با برخی از داروها تداخل داشته باشد مانند :

ریفامپین ، آمیباربیتال، بوتابلیتال ، مفاوباربیتال ، سونوباربیتال ، فنوباربیتال ، فنیتوین ، کاربامازپین

مصرف قرص لوونورژسترول در دوران بارداری :

مصرف لوونورژسترول در دوران بارداری خطرناک است و میتواند باعث به خطرافتادن سلامت جنین و مادر و حتی مرگ شود .در صورتی که باردار هستید ، قبل از مصرف لوونورژسترول با پزشک مشورت کنید .

مصرف لوونورژسترول در دوران شیردهی

لوونورژسترول از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود و در دوران شیردهی نباید از قرص لوونورژسترول استفاده کنید . قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنید .

چند روز بعد از مصرف لوونورژسترول باید پریود شوم ؟

بعد از جلوگیری اورژانسی و مصرف قرص لوونورژسترول بین 7 الی 14 روز باید پریود شوید . در صورتی که بیش از 20 روز از مصرف لوونورژسترول گذشته است و پریود نشده اید حتما به پزشک مراجعه نمایید . احتمال بارداری و سایر مشکلات وجود دارد .

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

طریقه مصرف قرص لونژیل 75, نحوه مصرف قرص لوونورژسترول, مصرف همزمان دو قرص لوونورژسترول+قاعدگی, قرص لونژیل و پریود, عوارض قرص لوونورژسترول بر روی پریود, لوونورژسترول 1.5 میلی گرم, طریقه مصرف قرص اورژانسی, زمان پریود بعد از مصرف لونژیل, ایا قرص لونژیل پریود را عقب می اندازد, لونژیل 1.5 میلی گرم, لونژیل عوارض, زمان پریود بعد از مصرف قرص اووسیز, مصرف قرص لونژیل در دوران پریود, پریود دوم بعد از قرص اورژانسی, چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی باید پریود شد,

لوونورژسترول – نحوه مصرف – جلوگیری اورژانسی از بارداری