توسط :مهدی حسینی

آسیب تورمی به حوزه سلامت و پزشکی با افزایش هزینه ها

با شروع افزایش بی رویه قیمت دلار در بازار مالی کشور در سال های گذشته، همه می دانستیم که دیری نخواهد پایید که این افزایش نرخ ارز تأثیر خود را در همه صنایع گذاشته و قیمت نهایی مصرف کننده هم به تدریج بالا خواهد رفت. یکی از اصلی ترین هزینه ها در سبد مصرف خانوار، هزینه های مرتبط با بهداشت، سلامت و پزشکی است. جایی که مراکز درمانی، پزشکان و بیمارستان ها و کلینیک ها با دریافت مبالغی به بهبود سلامت افراد کمک می کنند. کم کم این تورم افسار گسیخته خود را در طی این سالها روی بخش درمان هم نشان داد و روز به روز با برداشته شدن ارز دولتی از کالاها و تجهیزات و داروها، هزینه های درمان برای مردم هم افزایش پیدا کرده است.

آسیب تورمی به حوزه سلامت و پزشکی با افزایش هزینه ها
آسیب تورمی به حوزه سلامت و پزشکی با افزایش هزینه ها

اینجاست که خیلی از مردم خصوصاً اقشار آسیب پذیر، با کوچک شدن سبد هزینه خود، کم کم به خود درمانی روی می آورند و کمتر به پزشک مراجعه می کنند چون فکر می کنند از پس هزینه های درمان بر نخواهند آمد.

در این بین اما، نقش سازمان های بیمه گر مثل تأمین اجتماعی و خدمات درمانی یا سازمان بیمه سلامت ایرانیان که با ارائه دفترچه های درمانی به این حوزه کمک می کردند، روز به روز کمرنگ تر می شود. چرا که با بدقولی هایی که در پرداخت به بیمارستان های خصوصی دارند، رغبت و تمایل این مراکز را به تحت پوشش قرار دادن بیمه شده های این سازمان ها را کم و کمتر می کند. حتی در برخی از مراکز تشخیص پزشکی، وقتی از دفترچه بیمه درمانی استفاده می کنید، عملاً بخش کمی از هزینه را سازمان بیمه تأمین اجتماعی تحت پوشش قرار می دهد و مجبور هستید مابقی هزینه را خودتان بپردازید.

یک راهکار دیگر در این زمینه هم استفاده از بیمه تکمیلی درمان است. بیمه درمان تکمیلی به دو نوع گروهی و انفرادی قابل خریداری است. بیمه های تکمیل درمان گروهی که سالهاست توسط سازمان ها و شرکت های بزرگ برای پرسنل تهیه می شود و هزینه آن هم سال به سال افزایش پیدا می کند. که البته در حوزه پرداخت درمان راهگشاست.

در سالهای اخیر هم بیمه سامان با ارائه بیمه تکمیلی انفرادی و خانواده توانسته است به آن دسته از اقشار جامعه که امکان خرید بیمه درمان در قالب قراردادهای گروهی را نداشتند، پوشش درمان خوبی را ارائه نموده و به پرداخت هزینه ها کمک کند. وقتی تحت پوشش بیمه درمان به صورت کامل باشید، در زمان بروز بیماری یا مشکل جسمی با دغدغه کمتر مالی خواهید توانست به بازگرداندن شرایط سلامتی به وضعیت مطلوبی بیاندیشید.

بیمه تکمیلی انفرادی سامان هزینه های مربوط به عملهای جراحی و هزینه های بیمارستانی و مواردی از قبیل هزینه زایمان طبیعی و سزارین، سونوگرافی، رادیولوژی، تصویربرداری پزشکی، آزمایشگاه، ویزیت پزشک و دارو، هزینه های مربوط به نازایی، سمعک و شنوایی، بینایی و رفع عیوب انکساری چشم و هزینه های آمبولانس را پرداخت می کند.

نکته مهم در تحت پوشش قرار گرفتن در بیمه تکمیلی این است که می بایست قبل از بروز مشکل یا بیماری نسبت به خرید بیمه تکمیلی اقدام کنید. برای همین منظور پیشنهاد می کنیم امروز نسبت به بررسی طرح های بیمه درمان سامان اقدام کنید. خرید بیمه تکمیلی انفرادی از طریق بیمه سامان تهران هم امکان پذیر خواهد بود. حتی در صورتی که نیاز داشته باشید می توانید از کارشناسان حوزه بیمه تکمیل درمان سامان اطلاعات کافی دریافت کرده یا سوالات خود را بپرسید.

حس شما نسبت به این مطلب چی بود ؟

روی هر کدوم که به احساست نسبت به این مطلب نزدیکه کلیک کن لطفا

  • 🤬
  • 🤢
  • 😘
  • 🙂
  • 😍

میانگین آراء 5 / 5. تعداد: 1

تاریخ بروزرسانی : 02-06-2020
شاید دوست داشته باشید
نظر ارسالی شما بعد از تایید مدیریت قابل نمایش خواهد بود نکته : این بخش مربوط به نظرات در مورد (آسیب تورمی به حوزه سلامت و پزشکی با افزایش هزینه ها) می باشد !!! لطفا فقط در همین مورد نظر ارسال فرمایید

2 نظر

  1. آسیب تورمی که خیلی موضوع خوبیه مطرح کردید. اما واقعاً در حوزه پزشکی و درمانی خیلی از هزینه ها از حالت قانونی خارج شده و به زیرمیزی تبدیل شده. یکی از مشکلاتی که بیماران باهاش روبرو هستن اینه که پزشکان خودشون مبلغی برای عمل جراحی میگیرن که حاضر نیستن حتی یک رسید ساده بدن بابت بیمه که بیمار بتونه از بیمه تامین اجتماعی یا بیمه تکمیلی پولش رو بگیره. چون خارج از تعرفه میخوان پول بگیرن رسید هم نمیدن. منظورم این بود که اگه هزینه ها واقعی باشه و واقعی هم دریافت بشه، میشه آمارهای درستی هم ارائه داد.

  2. واقعیت اینه که حوزه سلامت و پزشکی بیشتر کالاهایی که داره وارداتی هست و با افزایش قیمت ارز، خوب دیگه این خدمات هم افزایش پیدا کردن. البته افزایش دستمزدهای پزشکان و پرستاران هم مزید بر علت شده. اما واقعاً درآمد مردم متناسب با این افزایش هزینه ها رشد نکرده. حالا خوبه که همین بیمه هایی مثل بیمه سلامت هست که مردم عادی و اقشار کم درآمد میتونن تهیه کنن. و گرنه پرداخت هزینه های درمانی از جیب واقعا برای خیلی ها شدنی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.