پروپرانولول propranolol – موارد مصرف – تداخل دارویی -عوارض

()

پروپرانولول propranolol – موارد مصرف – تداخل دارویی -عوارض

پروپرانولول propranolol - موارد مصرف - تداخل دارویی -عوارض
پروپرانولول propranolol – موارد مصرف – تداخل دارویی -عوارض

موارد مصرف پروپرانولول propranolol  :

پروپرانولول نوعی بتابلوکر و مسدود کننده بتا است که بر قلب و گردش خون تاثیر می گذارد . پروپرانولول برای درمان برخی تومورها ، آنژین ، درد قفسه سینه ،فشار خون بالا ، اختلال ریتم قلب و سایر مشکلات قلبی و گردش خون مورد استفاده قرار میگیرد /

از پروپرانولول مایع خوراکی  4.28 میلی گرم (همونگول) در نوزادانی که بالای 8 هفته سن دارند برای درمان نوعی بیماری ژنتیکی با نام همانژیومای کبدی (hemangiomas) استفاده می شود .

توجه : در صورت ابتلا به آسم ویا ضربان بسیار کند قلب و یا استفاده از ضربان ساز نوع VVI  ، نباید از پروپرانولول استفاده شود

موارد منع مصرف پروپرانولول :

در صورتی که به پروپرانولول حساسیت دارید نباید از این دارو استفاده کنید .علائم آلرژی به پروپرانولول میتواند شامل این موارد باشد : خارش و قرمز شدن چشم ها ، تنگی نفس و درد قفسه سینه ، تورم لب و زبان ، خشکی دهان ، التهاب پوست . همچنین استفاده از پروپرانولول مایع برای نوزاد کم وزن توصیه نمیشود . همچنین در صورتی که مشکلات زیر را دارید قبل از تجویز پروپرانولول به پزشک خود اطلاع دهید .

 •  مشکلات عضلانی
 • برونشیت ، آمفیزم و سایر مشکلات تنفسی
 • قند خون پایین و یا دیابت
 • کند بودن ضربان قلب
 • فشار خون پایین
 • نارسایی احتقانی قلب
 • افسردگی و بیماری های روحی
 • بیماری کبد و یا کلیه
 • اختلال و مشکلات تیروئید
 • تومور غده فوق کلیوی
 • مشگلات گردش خون
 • بارداری و حاملگی
 • شیردهی به نوزاد

مصرف پروپرانولول در دوران بارداری و حاملگی

مشخص نیست که آیا پروپرانولول میتواند در دوران بارداری به جنین آسیب برساند یا خیر . در صورتی که باردار هستید و یا قصد بارداری دارید ، قبل از مصرف پروپرانولول با پزشک خود مشود نمایید .

مصرف پروپرانولول در دوران شیر دهی

پروپرانولول از طریق شیرمادر به نوزاد منتقل می شود و ممکن است باعث آسیب به نوزاد شود . در صورت نیاز به مصرف پروپرانولول در دوران شیردهی حتما با پزشک مشورت نمایید .

مصرف پروپرانولول در دوران بارداری و حاملگی
مصرف پروپرانولول در دوران بارداری و حاملگی

نحوه مصرف پروپرانولول

هر دارویی را دقیقا طبق نظر پزشک خود مصرف کنید . توصیه های موجود در این سایت فقط جهت اطلاع رسانی بوده و جایگزین تجویز پزشک نیست . دوز مصرف پروپرانولول را به صورت خودسرانه افزایش و یا کاهش ندهید و هیچگاه بدون اطلاع و مشورت پزشک و به صورت خودسرانه ، مصرف پروپرانولول را قطع نکنید . پروپرانولول را روزانه و در سرساعت معیین مصرف کنید .

در صورتی که نیاز به عمل جراحی دارید ، مصرف پروپرانولول را به پزشک جراح بگویید . ممکن است نیاز باشد تا چند روز قبل از عمل جراحی مصرف پروپرانولول را قطع کنید . پروپرانولول میتواند روی آزمایش های تشخیصی تاثیر گذار باشد . قبل از آزمایش ، مصرف پروپرانولول را به اطلاع پزشک برسانید .در صورتی که این دارو برای درمان فشار خون بالا تجویز شده است ، حتی زمانی که احساس می کنید فشار خون بالایی ندارید به مصرف دارو ادامه دهید . فشار خون بالا اغلب بدون علامت است .

در صورتی که مصرف یک وعده پروپرانولول را فراموش کرده باشم چه کنم ؟

در صورتی که مصرف یک دوز از پروپرانولول را فراموش کرده اید به محض یاداوری ، دوز خود را مصرف کنید . در صورتی که کمتر از 4 ساعت به زمان مصرف بعدی فرصت دارید ، دوز از دست رفته را رها کرده و در زمان مصرف بعدی ، داروی خود را مصرف کنید.

در صورتی که بیش از حد پروپرانولول مصرف کنم چه میشود ؟

در صورتی که به صورتی اشتباه و یا به قصد خودکشی با پروپرانولول ، میزان زیادی دارو مصرف کرده اید با اورژانس تماس بگیرید . مسمومیت با پروپرانولول میتواند کشنده باشد . لطفا توجه داشته باشید که اگر با هدف خودکشی پروپرانولول استفاده کرده اید ، بعد از بهبودی ، عوارض ناشی از این اقدام ممکن است تا آخر عمر ادامه داشته باشد .

توجه : در دوره درمان با پروپرانولول از مصرف الکل خودداری کنید . مصرف پروپرانولول با الکل میتواند قند خون را شدیدا افزایش دهد .

در زمان مصرف پروپرانولول ، هنگام برخواستن از حالت خوابیده به نشسته و یا از حالت نشسته به سرپا ، آهسته حرکت کنید . ممکن است در زمان تغییر حالت از نشسته به ایستاده دچار سرگیجه شده و نتوانید تعادل خود را حفظ کنید .

عوارض جانبی پروپرانولول :

در صورتی که با مصرف پروپرانولول هرگونه عوارضی شبیه به آلرژی مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . علائمی مانند : خارش و سرخ شدن چشم ها ، آبریزش بینی ، عطسه ، سرفه ، خارش گلو ، خشک شدن دهان ، تورم لب و زبان ، تنگی نفس و …

سایر عوارض احتمالی مصرف پروپرانولول به شرح زیر میباشد :

 •  کند شدن ضربان قلب
 • احساس سرگیجه و عدم توانایی در حفظ تعادل
 • تنگی نفس
 • مشکلات بینایی و دوبینی
 • افزایش وزن سریع
 • سرد شدن دست و پا
 • افسردگی ، توهم
 • مشکلات کبدی
 • حالت تهوع
 • کاهش قند خون
 • احساس گرسنگی زیاد
 • خواب آلودگی
 • یبوست
 • کاهش میل جنسی ، ناتوانی جنسی و مشکلات ارضا شدن

چه داروهایی با پروپرانولول تداخل دارند ؟

در زمان تجویز پروپرانولول تمام داروهایی که در حال مصرف هستید را به پزشک اطلاع دهید . براخی از داروها میتواند با پروپرانولول تداخل ایجاد کند .برخی از این داروها عبارتند از : رقیق کننده های خون مانند: وارفارین، کومادین، یانوتون، داروهای ضد افسردگی مانند : آمی تریپتیلین، کلومیفامین، دیزپارمین، ایامپارامین ،فلوکستین داروهای درمان فشار خون و یا داروهای مربوط به پروستات مانند : دوکسازوزین، پرازوسین، ترازوسین ، آمیودارون، دیلیتازیم، پروپیفنون، کینیدین، وراپامیل  و داروهایی مانند : آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin)، ناپروکسن (Aleve)، سلکوکسیب، دیکلوفناک، اندومتاسین، ملوکسیک

توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۹/۲۳  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.

میزان و دوز مصرف پروپرانولول :

میزان مصرف هر دارویی را پزشک شملا تعیین میکند و حتما باید طبق نظر پزشک اقدام به مصرف پروپرانولول نمایید . تمام اطلاعات موجود در این سایت فقط جهت اطلاع رسانی بوده و جایگزین نظر پزشک نیست .

پروپرانولول در بزرگسالان برای درمان فشار خون بالا معمولا با 40 میلی گرم پروپرانولول خوراکی دوبار در روز آغاز می شود .

میزان و دوز مصرف پروپرانولول :
میزان و دوز مصرف پروپرانولول :

پروپرانولول برای کاهش استرس و اضطراب :

پروپرانولول میتواند با متوقف کردن و یا کاهش ترشح آدرنالین باعث کاهش اضطراب و استرس شود ولی استفاده از پروپرانولول برای درمان استرس توصیه نمیشود چرا که این دارو شدیدا اعتیاد آور بوده و عوارض جانبی در پی دارد . همچنین پروپرانولول فقط استرس و اضطراب را به صورت موقت کاهش میدهد و با قطع مصرف دارو علائم شما به حالت قبل باز میگردد . در صورت تمایل به استفاده از پروپرانولول برای کاهش استرس و اضطراب میتواند 20 الی 40 میلیگرم پروپرانولول مصرف کنید . البته بهتر است از شربت دیفن هیدرامین تحت نظر پزشک معالج تان استفاده کنید

هیچگاه بدون تجویز پزشک پروپرانولول مصرف نکنید .

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

این مطلب برای شما مفید بود ؟

ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز است.لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین آراء / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که به این نویسنده امتیاز میده 🙂

خیلی متاسفم که مطلب رو دوست نداشتی

برای ارتقاء مطلب کمکم میکنی ؟

لطفا دلیل اینکه مطلب رو دوست نداشتی بهم بگو

نظر یا سوال شما در این مورد چیه ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود و محرمانه است.در صورتیکه ایمیل معتبر و بدون www وارد کنید دیگران میتوانند به شما پاسخ دهند و این پاسخ برای شما ایمیل خواهد شد.

27 نظر ارسال شده است.
 1. فاطمه می گوید

  سلام من صب پروپرانول ۱۰خوردم.دوساعت بگذره میتونم قرص سرماخوردگی بخورم؟

 2. فرهاد می گوید

  سلام پرانول و کاپتوپریل با متادون تداخل دارد

 3. امیر می گوید

  سلام وقتتون بخیر شرمنده پروپرانول با قرص اکسی فورت تداخل داره؟؟

 4. مهدی می گوید

  سلام . من ریفلاکس معده شدید دارم و دارو مصرف میکنم ، برای فشارخون بالا چندبار ایندرال ۱۰ خوردم درد بسیار زیادی در ناحیه معده داشتم ، برای این مشکل معده ایندرال را چگونه باید مصرف کرد؟

 5. حمید زارعی می گوید

  سلام وخسته نباشید آیا مصرف پروپرانول و والسارتان میتواند مشکل ساز باشد ؟

 6. farid می گوید

  سلام.من تقریباسه ساله.شبها سیتالوپرام بیست وهرروزصبح قبل رفتن به بیرون یک قرص پروپرانول ده مصرف میکنم.البته هروقت سرمامیخوردم پروپرانول سرماخوردگیموتشدیدمیکرد.سوالی داشتم میخواستم بدونم.ایاپروپرانول وسیتالوپرام بالوراتادین وسفیکسیم یاسفالکسین یاامپول پنی سیلین وقرص کواموکسی کلاو وانتی هیستامین تداخل داره یانه؟همچنین موقع سرماخوردن چون پروپرانول سرماخوردگیوتشدیدمیکنه.جایگزینی براپروپرانول هست که موقع سرماخوردگی یاانفلوانزامصرفش کنیم؟باتشکر

 7. بيلاندا می گوید

  سلام من پرانول ده روزی یکی مصرف میکنم الان سرما خوردم ایا میتونم دارو سرماخوردگی مصرف کنم و شبی یه عدد پرانول 10بخورم؟

 8. زهرا . می گوید

  باسلام .تداخل پرانول ۱۰ با استامینوفن باعث چه مشکلی میشه؟؟

 9. ح صات می گوید

  سلام
  آیا پرپرانول با پنتوپرازول (برای معده هستش ) تداخل دارویی ایجاد می‌کنه؟؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 10. Amirhosin می گوید

  آیا پراپرانول دارو کدیئن دار است؟؟

 11. ژ،س می گوید

  سلام من قبلا افتادگی دریچه قلبی داشتم دکترواسم تجویز کرد من خوب شدم ولی دکترگفت همیشه این قرص رو بخور میخام بدونم آیا ضررنداره من همیشه بخورم؟این دارو رو

  1. مهدی حسینی می گوید

   سلام .وقتتون بخیر
   هر داروی شیمیایی اگر طولانی مدت مصرف بشه مضره ولی بعضی از داروها هستن که مجبور به مصرف دائمیشون هستید. مثل داروهای فشار خون و قند .هرجور که پزشک تجویز کردن باید عمل کنید. برای جلوگیری از عوارض مصرف طولانی مدت هم مطمئنا پزشکتون اقداماتی انجام خواهند داد.

 12. بانو می گوید

  سلام به همه دوستان من دو سه ماه پیش 80تا پراپرانول 20با 10باهم خوردم حساب کردم شد دوزش هزار و خورده ای دوهزار مغزم اولش انگار بالا پایین میشد انگار خودمم باهاش بالا پایین میشدم که تعادل راه رفتن رو ازم تا 24ساعت گرفت احساس خواب آلودگی زیاد داشتم دوبینی و حرکات کلمات نوشته شده و لکنت در کلماتو ادا کردن داشتم الان لازمه به دکتر برای تست مغزی یا قلبی مراجعه کنم؟

  1. مهدی حسینی می گوید

   سلام .
   100 در 100
   برای جلوگیری از سایر عوارض طولانی مدت شدیدا توصیه میشه به پزشک مراجعه کنید.

 13. ثنا می گوید

  سلام من ۲۰عدد قرص پروپرانولول خوردم کی دربدنم تاثیر میکنه

 14. بهزاد می گوید

  ضد طپش قلب گیاهی فقط مصرف به می باشد مربا به ، خورشت به ، آب به . خوردن میوه تازه به ، و مقداری مصرف سیب درختی ، درمان قطعی می شوید . بخصوص چای به یعنی دمنوش به که عطاری ها دارند یا خودت درست کن ، به را رنده و با پنکه خشک کن و بعد روی ماهی تابه تفت بده یا مکروفر یا فر نوری تا کمی قهوه ای رنگ بشود ، بعد یک قاشق به خشک شده را در قوری بریز و با یک لیوان پر آب جوش ۱۵ دقیقه دم بکشد و کمی ولرم شد با عسل طبیعی یا خرما بخور

 15. و.ص می گوید

  با سلام لطفاّ راهنمایی بفرمایید مصرف همزمان ایندرال ۲۰ و لوزارتان مشکلی پیش نمی آورد؟ با تشکر

 16. سعید می گوید

  باسلام من الان دوسالی هست روزی یک پرانول ده میخورم الان دیگه حالم خوب شده دیگه فشاروتپش قلب ندارم .الان هرچندروزیکی میخورم میخوام بزارمش کناربایدچکاکنم باتشکر.

 17. Anna می گوید

  سلام من آریتمی قلبی دارم و ۱۷ سالمه. ۶ ساله که پروپرانول مصرف میکنم. اما دیشب به قصد خودکشی ۱۱ تا این قرص رو باهم خوردم اولش احساس سرگیجه گرفتم ولی بعدش خوب شدم الان خیلی عادی ام یعنی ممکنه بعدا اثر بزاره؟؟؟؟

  1. نازنین می گوید

   عزیزم منم این کارو کردم دو بسته رو کامل انداختم هیچیمم نشد همشون دروغه

 18. فاطمه می گوید

  سلام
  ببخشید من حدود یکماه پیش 25 تا از این قرص با هم در کمتر از یک ساعت خوردم(10)
  یک هفته پیش هم 11 تا با دز قویتر با هم خوردم(20)
  الان مدام احساس درد در قفسه سینه دارم وسط و سمت چپ بیشتر …چیکار کنم؟لازمه برم دکتر؟برام مشکلی پیش اومده؟

  1. مهدی حسینی می گوید

   سلام .وقتتون بخير
   مصرف اين تعداد از اين دارو مي تونه عوارض جانبي داشته باشه. بهتره برای جلوگیری از عوارض احتمالی دائمی ، به پزشک مراجعه کنید.پروپرانولول مستقیما روی قلب تاثیر میزاره

  2. F.B می گوید

   ببخشید بعد از مصرف بیش از اتدازه ک دکتر رفتین چ چیزی گفتو تجویز کرد؟

  3. یک پرستار می گوید

   لازمه بدونید اگر دوز بالایی از پراپرونولول خوردید و مشکلی واستون پیش نیومده به همین خیال خوش نباشید زیرا باعث مسمومیت کبدی میشه هر چند که شاید متوجه نشین و بعدا مشکلات بسیار بسیار زیادی گریبان گیرتون خواهد شد

  4. eli می گوید

   چرا این همه رو یک جا خوردین؟

 19. م.ت می گوید

  سلام
  اگر به کافئین حساسیت داشته باشیم . پروپانولول مشکلی ایجاد میکند؟؟؟
  آیا قرص استامینوفن کدئین با قرص پروپانولول 20 مشکلی ایجاد نمیکند؟؟

  ممنون

  1. مهدی حسینی می گوید

   با سلام و وقت بخير
   پروپانولول با استامينوفن تداخل داره و ممكن باعث تغييراتي در ضربان قلب و ميزان فشار خون بشه .البته ممكنه با تغيير ساعت هاي مصرف دارو تا حدي بشه از اين تداخلات جلوگيري كرد كه در اين مورد حتما بايد طبق نظر پزشك رفتار كنيد و خودسرانه تصميم نگيريد .
   در مورد حساسیت به کافئین متاسفانه اطلاعات دقیقی ندارم .