پروپرانولول propranolol – موارد مصرف – تداخل دارویی -عوارض

پروپرانولول propranolol – موارد مصرف – تداخل دارویی -عوارض
9 رای ، 4 ستاره از 5

پروپرانولول propranolol – موارد مصرف – تداخل دارویی -عوارض

پروپرانولول propranolol - موارد مصرف - تداخل دارویی -عوارض
پروپرانولول propranolol – موارد مصرف – تداخل دارویی -عوارض

موارد مصرف پروپرانولول propranolol  :

پروپرانولول نوعی بتابلوکر و مسدود کننده بتا است که بر قلب و گردش خون تاثیر می گذارد . پروپرانولول برای درمان برخی تومورها ، آنژین ، درد قفسه سینه ،فشار خون بالا ، اختلال ریتم قلب و سایر مشکلات قلبی و گردش خون مورد استفاده قرار میگیرد /

از پروپرانولول مایع خوراکی  4.28 میلی گرم (همونگول) در نوزادانی که بالای 8 هفته سن دارند برای درمان نوعی بیماری ژنتیکی با نام همانژیومای کبدی (hemangiomas) استفاده می شود .

توجه : در صورت ابتلا به آسم ویا ضربان بسیار کند قلب و یا استفاده از ضربان ساز نوع VVI  ، نباید از پروپرانولول استفاده شود

موارد منع مصرف پروپرانولول :

در صورتی که به پروپرانولول حساسیت دارید نباید از این دارو استفاده کنید .علائم آلرژی به پروپرانولول میتواند شامل این موارد باشد : خارش و قرمز شدن چشم ها ، تنگی نفس و درد قفسه سینه ، تورم لب و زبان ، خشکی دهان ، التهاب پوست . همچنین استفاده از پروپرانولول مایع برای نوزاد کم وزن توصیه نمیشود . همچنین در صورتی که مشکلات زیر را دارید قبل از تجویز پروپرانولول به پزشک خود اطلاع دهید .

 •  مشکلات عضلانی
 • برونشیت ، آمفیزم و سایر مشکلات تنفسی
 • قند خون پایین و یا دیابت
 • کند بودن ضربان قلب
 • فشار خون پایین
 • نارسایی احتقانی قلب
 • افسردگی و بیماری های روحی
 • بیماری کبد و یا کلیه
 • اختلال و مشکلات تیروئید
 • تومور غده فوق کلیوی
 • مشگلات گردش خون
 • بارداری و حاملگی
 • شیردهی به نوزاد

مصرف پروپرانولول در دوران بارداری و حاملگی

مشخص نیست که آیا پروپرانولول میتواند در دوران بارداری به جنین آسیب برساند یا خیر . در صورتی که باردار هستید و یا قصد بارداری دارید ، قبل از مصرف پروپرانولول با پزشک خود مشود نمایید .

مصرف پروپرانولول در دوران شیر دهی

پروپرانولول از طریق شیرمادر به نوزاد منتقل می شود و ممکن است بتعث آسیب به نوزاد شود . در صورت نیاز به مصرف پروپرانولول در دوران شیردهی حتما با پزشک مشورت نمایید .

مصرف پروپرانولول در دوران بارداری و حاملگی
مصرف پروپرانولول در دوران بارداری و حاملگی

نحوه مصرف پروپرانولول

هر دارویی را دقیقا طبق نظر پزشک خود مصرف کنید . توصیه های موجود در این سایت فقط جهت اطلاع رسانی بوده و جایگزین تجویز پزشک نیست . دوز مصرف پروپرانولول را به صورت خودسرانه افزایش و یا کاهش ندهید و هیچگاه بدون اطلاع و مشورت پزشک و به صورت خودسرانه ، مصرف پروپرانولول را قطع نکنید . پروپرانولول را روزانه و در سرساعت معیین مصرف کنید .

در صورتی که نیاز به عمل جراحی دارید ، مصرف پروپرانولول را به پزشک جراح بگویید . ممکن است نیاز باشد تا چند روز قبل از عمل جراحی مصرف پروپرانولول را قطع کنید . پروپرانولول میتواند روی آزمایش های تشخیصی تاثیر گذار باشد . قبل از آزمایش ، مصرف پروپرانولول را به اطلاع پزشک برسانید .در صورتی که این دارو برای درمان فشار خون بالا تجویز شده است ، حتی زمانی که احساس می کنید فشار خون بالایی ندارید به مصرف دارو ادامه دهید . فشار خون بالا اغلب بدون علامت است .

در صورتی که مصرف یک وعده پروپرانولول را فراموش کرده باشم چه کنم ؟

در صورتی که مصرف یک دوز از پروپرانولول را فراموش کرده اید به محض یاداوری ، دوز خود را مصرف کنید . در صورتی که کمتر از 4 ساعت به زمان مصرف بعدی فرصت دارید ، دوز از دست رفته را رها کرده و در زمان مصرف بعدی ، داروی خود را مصرف کنید.

در صورتی که بیش از حد پروپرانولول مصرف کنم چه میشود ؟

در صورتی که به صورتی اشتباه و یا به قصد خودکشی با پروپرانولول ، میزان زیادی دارو مصرف کرده اید با اورژانس تماس بگیرید . مسمومیت با پروپرانولول میتواند کشنده باشد . لطفا توجه داشته باشید که اگر با هدف خودکشی پروپرانولول استفاده کرده اید ، بعد از بهبودی ، عوارض ناشی از این اقدام ممکن است تا آخر عمر ادامه داشته باشد .

توجه : در دوره درمان با پروپرانولول از مصرف الکل خودداری کنید . مصرف پروپرانولول با الکل میتواند قند خون را شدیدا افزایش دهد .

در زمان مصرف پروپرانولول ، هنگام برخواستن از حالت خوابیده به نشسته و یا از حالت نشسته به سرپا ، آهسته حرکت کنید . ممکن است در زمان تغییر حالت از نشسته به ایستاده دچار سرگیجه شده و نتوانید تعادل خود را حفظ کنید .

عوارض جانبی پروپرانولول :

در صورتی که با مصرف پروپرانولول هرگونه عوارضی شبیه به آلرژی مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . علائمی مانند : خارش و سرخ شدن چشم ها ، آبریزش بینی ، عطسه ، سرفه ، خارش گلو ، خشک شدن دهان ، تورم لب و زبان ، تنگی نفس و …

سایر عوارض احتمالی مصرف پروپرانولول به شرح زیر میباشد :

 •  کند شدن ضربان قلب
 • احساس سرگیجه و عدم توانایی در حفظ تعادل
 • تنگی نفس
 • مشکلات بینایی و دوبینی
 • افزایش وزن سریع
 • سرد شدن دست و پا
 • افسردگی ، توهم
 • مشکلات کبدی
 • حالت تهوع
 • کاهش قند خون
 • احساس گرسنگی زیاد
 • خواب آلودگی
 • یبوست
 • کاهش میل جنسی ، ناتوانی جنسی و مشکلات ارضا شدن

چه داروهایی با پروپرانولول تداخل دارند ؟

در زمان تجویز پروپرانولول تمام داروهایی که در حال مصرف هستید را به پزشک اطلاع دهید . براخی از داروها میتواند با پروپرانولول تداخل ایجاد کند .برخی از این داروها عبارتند از : رقیق کننده های خون مانند: وارفارین، کومادین، یانوتون، داروهای ضد افسردگی مانند : آمی تریپتیلین، کلومیفامین، دیزپارمین، ایامپارامین ،فلوکستین داروهای درمان فشار خون و یا داروهای مربوط به پروستات مانند : دوکسازوزین، پرازوسین، ترازوسین ، آمیودارون، دیلیتازیم، پروپیفنون، کینیدین، وراپامیل  و داروهایی مانند : آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin)، ناپروکسن (Aleve)، سلکوکسیب، دیکلوفناک، اندومتاسین، ملوکسیک

توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۹/۲۳  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.

میزان و دوز مصرف پروپرانولول :

میزان مصرف هر دارویی را پزشک شملا تعیین میکند و حتما باید طبق نظر پزشک اقدام به مصرف پروپرانولول نمایید . تمام اطلاعات موجود در این سایت فقط جهت اطلاع رسانی بوده و جایگزین نظر پزشک نیست .

پروپرانولول در بزرگسالان برای درمان فشار خون بالا معمولا با 40 میلی گرم پروپرانولول خوراکی دوبار در روز آغاز می شود .

میزان و دوز مصرف پروپرانولول :
میزان و دوز مصرف پروپرانولول :

پروپرانولول برای کاهش استرس و اضطراب :

پروپرانولول میتواند با متوقف کردن و یا کاهش ترشح آدرنالین باعث کاهش اضطراب و استرس شود ولی استفاده از پروپرانولول برای درمان استرس توصیه نمیشود چرا که این دارو شدیدا اعتیاد آور بوده و عوارض جانبی در پی دارد . همچنین پروپرانولول فقط استرس و اضطراب را به صورت موقت کاهش میدهد و با قطع مصرف دارو علائم شما به حالت قبل باز میگردد . در صورت تمایل به استفاده از پروپرانولول برای کاهش استرس و اضطراب میتواند 20 الی 40 میلیگرم پروپرانولول مصرف کنید . البته بهتر است از شربت دیفن هیدرامین تحت نظر پزشک معالج تان استفاده کنید

هیچگاه بدون تجویز پزشک پروپرانولول مصرف نکنید .

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

مطالب مشابه این موضوع

نظر یا سوال شما در این مورد چیه ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود و محرمانه است.در صورتیکه ایمیل معتبر و بدون www وارد کنید دیگران میتوانند به شما پاسخ دهند و این پاسخ برای شما ایمیل خواهد شد.

8 نظر ارسال شده است.
 1. سعید می گوید

  باسلام من الان دوسالی هست روزی یک پرانول ده میخورم الان دیگه حالم خوب شده دیگه فشاروتپش قلب ندارم .الان هرچندروزیکی میخورم میخوام بزارمش کناربایدچکاکنم باتشکر.

 2. Anna می گوید

  سلام من آریتمی قلبی دارم و ۱۷ سالمه. ۶ ساله که پروپرانول مصرف میکنم. اما دیشب به قصد خودکشی ۱۱ تا این قرص رو باهم خوردم اولش احساس سرگیجه گرفتم ولی بعدش خوب شدم الان خیلی عادی ام یعنی ممکنه بعدا اثر بزاره؟؟؟؟

  1. نازنین می گوید

   عزیزم منم این کارو کردم دو بسته رو کامل انداختم هیچیمم نشد همشون دروغه

 3. فاطمه می گوید

  سلام
  ببخشید من حدود یکماه پیش ۲۵ تا از این قرص با هم در کمتر از یک ساعت خوردم(۱۰)
  یک هفته پیش هم ۱۱ تا با دز قویتر با هم خوردم(۲۰)
  الان مدام احساس درد در قفسه سینه دارم وسط و سمت چپ بیشتر …چیکار کنم؟لازمه برم دکتر؟برام مشکلی پیش اومده؟

  1. حسینی (مسئول سایت) می گوید

   سلام .وقتتون بخیر
   مصرف این تعداد از این دارو می تونه عوارض جانبی داشته باشه. بهتره برای جلوگیری از عوارض احتمالی دائمی ، به پزشک مراجعه کنید.پروپرانولول مستقیما روی قلب تاثیر میزاره

  2. F.B می گوید

   ببخشید بعد از مصرف بیش از اتدازه ک دکتر رفتین چ چیزی گفتو تجویز کرد؟

 4. م.ت می گوید

  سلام
  اگر به کافئین حساسیت داشته باشیم . پروپانولول مشکلی ایجاد میکند؟؟؟
  آیا قرص استامینوفن کدئین با قرص پروپانولول ۲۰ مشکلی ایجاد نمیکند؟؟

  ممنون

  1. حسینی (مسئول سایت) می گوید

   با سلام و وقت بخیر
   پروپانولول با استامینوفن تداخل داره و ممکن باعث تغییراتی در ضربان قلب و میزان فشار خون بشه .البته ممکنه با تغییر ساعت های مصرف دارو تا حدی بشه از این تداخلات جلوگیری کرد که در این مورد حتما باید طبق نظر پزشک رفتار کنید و خودسرانه تصمیم نگیرید .
   در مورد حساسیت به کافئین متاسفانه اطلاعات دقیقی ندارم .