برای کمک به کودک بیش فعال چه کنیم؟

()

بیش فعالی امروزه بر خلاف دهه های گذشته، عارضه ای بسیار شناخته شده است اما هنوز هم خیلی از والدین طریقه ی تربیت صحیح کودک بیش فعال را نمی دانند. در این مقاله از مرکز مشاوره و روانشناسی ذهن آرا، سعی کرده ایم تا در قالب مطلب و اینفوگرافیک، برخی رفتارهای درست و روش های مراقبت از کودک ADHD یا دارای اختلال بیش فعالی را شرح دهیم.

البته لازم است که پدر و مادرها بدانند که تشخیص اختلال بیش فعالی فقط به وسیله ی پزشک و درمانگر متخصص و یا در یک مرکز درمان بیش فعالی ممکن می باشد. پس اگر از بیش فعال بودن کودک خود مطمئن نیستید قبل از هرچیز کودک را برای تشخیص قطعی نزد درمانگر حوزه ی بیش فعالی ببرید.

برای کمک به کودک بیش فعال چه کنیم؟

  • مطمن شوید که در مدرسه با کودک شما برخورد مناسبی می شود. پس نیاز است که با معلم کودک درباره ی کنترل نشانه های بیش فعالی صحبت کنید.
  • تحرک داشتن همراه کودک، می تواند بار روانی مثبتی داشته باشد و احساس بهتری به فرزند شما بدهد.
  • برای زندگی فرزند خود برنامه ریزی کنید و سعی کنید که تا جای ممکن روی این برنامه ها پافشاری کنید.
  • از اطرافیان و دوستان کودک بخواهید که با این اختلال کودک برخورد مناسب و حمایتگرانه ای داشته باشند.
  • رژیم غذایی کودک را اصلاح کنید و از دادن غذاهایی که کودک را بیش از قبل برانگیخته می کند خودداری کنید.
  • خواب کودک بیش فعال را کنترل کنید و در صورت امکان زود خوابیدن و زود بیدار شدن را در برنامه ی زندگی خودتان و فرزندتان قرار دهید.
  • با دیدن نشانه های بیش فعالی به مرکز درمان بیش فعالی مراجعه کنید و منتظر بدتر شدن آن نباشید.
برای کمک به کودک بیش فعال چه کنیم؟
برای کمک به کودک بیش فعال چه کنیم؟

والدین کودک بیش فعال چه وظایفی دارند؟

شما به عنوان پدر و مادر کودک بیش فعال، استرس و فشار جسمی و روحی زیادی را تجربه خواهید کرد. پس لازم است که بیشتر مراقب تغذیه و استراحت خود باشید. همچنین از کمک های خانواده و دوستان و روانشناس نیز می توانید برای کاهش استرس و فشار روانی استفاده کنید.

شما باید کودک خود را به ورزش کردن تشویق کنید. این کار علاوه بر بهبود سلامت کودک و رشد جسمی و ذهنی او، به کودک کمک می کند تا انرژی خود را تخلیه کرده و در نتیجه خواب بهتری را تجربه کند.

دوستان تاثیر مثبتی بر شرایط روحی کودک بیش فعال دارند. پس به کودک خود کمک کنید تا دوست پیدا کند و در این راه سعی کنید به او آموزش دهید که چطور با دیگران ارتباط برقرار کند و چطور زبان بدن افراد را برای خودش ترجمه کند.

رها کردن کودک بیش فعال به حال خودش کمکی به بهبود شرایط او نخواهد کرد پس بهتر است که توقعات خود از او را به طور شفاف برای او بیان کنید و قوانینی ساده وضع کنید تا کودک مجبور شود از آن ها پیروی کند.

کودک بیش فعال در مدرسه نیز مشکلات زیادی را تجربه خواهد کرد
کودک بیش فعال در مدرسه نیز مشکلات زیادی را تجربه خواهد کرد

کودک بیش فعال در مدرسه

کودک بیش فعال در مدرسه نیز مشکلات زیادی را تجربه خواهد کرد و به دلیل محدودیت های بیشتر، این فضا برای کودک بسیار سخت تر از خانه خواهد بود. پس بهتر است قبل از فرستادن کودک به مدرسه، جای نشستن و اطرافیان او را طوری انتخاب کنید که هم از حواس پرتی او جلوگیری شود و هم فشار زیادی روی کودک به علت عدم امکان حرکت وارد نشود. در انجام تکالیف نیز باید به آن ها کمک کنید تا کمتر ذهن آن ها از تکلیف منحرف شود. برای این کار بایستی تکالیف آن ها را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید و بین این بخش ها استراحت های متعدد بگذارید.

قبل از فرستادن کودک به مدرسه نیز باید سعی کنید روی رفتارهای او کار کنید تا با انجام کارهایی مثل پریدن وسط صحبت دیگران، باعث نشود که همکلاسی های او دید بدی نسبت به او پیدا کنند.

راه حل های تربیتی برای مشکلات کودک بیش فعال
راه حل های تربیتی برای مشکلات کودک بیش فعال

راه حل های تربیتی برای مشکلات کودک بیش فعال

1- بی قراری و پر تحرکی

تحرک زیاد کودکان بیش فعال، یکی از مسائلی است که همیشه والدین و اطرافیان او را آزار می دهد و آن ها را از زندگی خودشان باز می دارد. برای مقابله با این مشکل، می توانید کودک را در فعالیت ها یا ورزش های پرتحرکی ثبت نام کنید تا هم انرژی او تخلیه شده و هم شما در این مدت به کارهای خودتان برسید.

2- رفتارهای تکانشی

کودکان بیش فعال بسیاری اوقات رفتارهای نادرستی از خود بروز می دهند و این کار را کاملا به صورت تکانشی انجام می دهند. تربیت صحیح کودک بیش فعال بر این مبنا باید باشد که قوانین رفتاری مشخصی وضع کنید و برای آن ها جایزه و تنبیه تعیین کنید.

کودکان بیش فعال بسیاری اوقات رفتارهای نادرستی از خود بروز می دهند
کودکان بیش فعال بسیاری اوقات رفتارهای نادرستی از خود بروز می دهند

3-بی توجهی و بی علاقه بودن

خیلی از کودکان مبتلا به ADHD، علاقه ای به یادگرفتن یا آموزش دیدن ندارند و این قضیه می تواند روی آینده ی آن ها تاثیر منفی بگذارد. پس شما باید به عنوان والدین، در ایجاد انگیزه در کودک را وظیفه ی خودتان بدانید. می توانید یادگیری را با تحرک همراه کنید و با موزون کردن اطلاعات و دانستنی های لازم، کودک را به یادگیری آن ترغیب کنید.

4- مشکل در انجام دستورالعمل ها

برای اینکه کودک بیش فعال شما بتواند دستورالعمل ها را انجام دهد بایستی آن ها را به دستورات کوچکتر تقسیم کنید. همانند تکالیف، کودک برای انجام دادن دستورالعمل ها هم نیاز است مراحل را به صورت مجزا انجام داده و بین آن ها استراحت داشته باشد. برای سازماندهی به ذهن کودک می توانید دستورات کوچکتر را به ترتیب روی تخته بنویسید و مرحله به مرحله جلو بروید. در حین انجام کارها اگر حواس کودک از موضوع پرت شد با آرامش به او تذکر بدهید

خیلی از کودکان مبتلا به ADHD، علاقه ای به یادگرفتن یا آموزش دیدن ندارند
خیلی از کودکان مبتلا به ADHD، علاقه ای به یادگرفتن یا آموزش دیدن ندارند

این مطلب برای شما مفید بود ؟

ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز است.لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین آراء / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که به این نویسنده امتیاز میده 🙂

خیلی متاسفم که مطلب رو دوست نداشتی

برای ارتقاء مطلب کمکم میکنی ؟

لطفا دلیل اینکه مطلب رو دوست نداشتی بهم بگو

نظر یا سوال شما در این مورد چیه ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود و محرمانه است.در صورتیکه ایمیل معتبر و بدون www وارد کنید دیگران میتوانند به شما پاسخ دهند و این پاسخ برای شما ایمیل خواهد شد.