آتورواستاتین (atorvastatin) “لیپوفیکس” – نحوه مصرف و عوارض جانبی لیپیتور

 

آتورواستاتین (atorvastatin) - نحوه مصرف و عوارض جانبی لیپوفیکس
آتورواستاتین (atorvastatin) – نحوه مصرف و عوارض جانبی لیپوفیکس

نام عمومی: آتورواستاتین ، لیپوفیکس

نام تجاری : Lipitor

آتورواستاتین چیست؟ (لیپوفیکس)

آتورواستاتین برای درمان کلسترول بد بالا و کاهش احتمال خطر حمله قلبی ، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی و عروقی در بیماران مبتلا به دیبابت نوع 2 و کسانی که قبلا دچار حمله قلبی شده اند ، استفاده می شود . آتورواستاتین سطح کلسترول بد (LDL)  و تری گلسیرید خون را کاهش داده و باعث افزایش کلسترول خوب(HDL) خون می شود . مصرف این دارو در کودکان زیر 10 سال توصیه نمی شود  .

مصرف آتورواستاتین (لیپوفیکس)در دوران بارداری

در صورتی که باردار هستید نباید از آتورواستاتین استفاده کنید . در صورتی که در زمان مصرف دارو متوجه شدید که باردار هستید ، مصرف دارو را قطع کرده و بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید . به محض شروع مصرف آتورواستاتین باید از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نمایید . مصرف آتورواستاتین میتواند به جنین آسیب های جدی وارد کند .

مصرف آتورواستاتین در دوران بارداری
مصرف آتورواستاتین در دوران بارداری

مصرف آتورواستاتین در دوران شیردهی

این دارو از طریق شیرمادر به نوزاد منتقل می شود و مصرف آتورواستاتین (لیپوفیکس)در دوران شیردهی مجاز نیست .

در صورتی که با شروع مصرف آتورواستاتین علائمی مانند : درد عضلانی ، ضعف و خستگی بیش از حد ، تب شدی ، ادرار تیره رنگ مشاهده کردید ، مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید . آتورواستاتین در مواردی میتواند منجر به نارسایی کلیوی شود
 در زمان مصرف قرص آتورواستاتین باید از برنامه و رژیم غذایی طبق نظر پزشک پیروی کنید و از مصرف غذای چرب خودداری نمایید .

توصیه هایی درباره آتورواستاتین و نحوه مصرف لیپیتور

در صورتی که قرص آتورواستاتین (لیپوفیکس)آلرژی دارید نباید از آن استفاده کنید. علائم آلرژی به قرص آتورواستاتین میتواند این موارد باشد : خارش چشم ، قرمز شدن چشم ، آبریزش بینی ، خارش گلو ، تنگی نفس ، عطسه ،تورم لب ها و زبان . در صورت مشاهده این علائم سریعا به پزشک مراجعه نمایید .

در صورتی که بیماری کبدی دارید نباید از این دارو استفاده کنید .همچنین در صورتی که این موارد را دارید ، قبل از تجویز آتورواستاتین به پزشک خود اطلاع دهید :

 •  دیابت
 • بیماری های کلیوی
 • بیماری های کبد
 • اختلاب تیروئید
 • مصرف الکل

راهنمای نحوه مصرف قرص آتورواستاتین

این دارو را باید دقیقا طبق تجویز و نظر دکتر متخصص مصرف کنید و این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی بوده و جایگزین تجویز پزشک نیست .

این دارو معمولا به صورت یک بار در روز مصرف میشود . همیشه سعی کنید قرص آتورواستاتین را سرساعت معین در روز مصرف کنید . در صورتی که هر کدام از عوارض و علائم زیر را مشاهده کردید به پزشک مراجعه نمایید :

 •  تشنج شدید و غیر قابل کنترل
 • فشارخون بالا

در صورتی که نیاز به هرگونه عمل جراحی دارید ، قبل از جراحی به پزشک جراح مصرف قرص آتورواستاتین رو اطلاع دهید . ممکن است نیاز باشد که چند روز قبل از عمل مصرف آتورواستاتین را قطع کنید .

با شروع مصرف قرص آتورواستاتین ممکن است شما هیچ تغییری در خود احساس نکنید . این بخاطر این است که اولین نشانه های تاثیر داروی آتورواستاتین معمولا 10 الی 14 روز بعد از اولین مصرف مشاهده می شود . ممکن است در زمان مصرف قرص آتورواستاتین (لیپوفیکس)، پزشک شما چند بار آزمایش خون از شما بخواهد .

در صورتی که مصرف قرص آتورواستاتین را فراموش کردم چه کنم ؟

در صورتی در زمان معیین آتورواستاتین را مصرف نکرده اید ، به محض یاداوری ، دوز فراموش شده را مصرف کنید . مگر این که تا زمان دوز بعدی 12 ساعت مانده باشد . در این صورت دز فراموش شده را رهاکرده و سر ساعت نوبت بعدی ، قرص خود را مصرف نمایید .

در صورت مصرف بیش از حد قرص آتورواستاتین چه کنم ؟

در صورتی که به صورت اتفاقی و یا به قصد خودکشی با قرص آتورواستاتین ، مقدار زیادی دارو مصرف کرده باشید ، سریعا با اورژانس تماس بگیرید . مسمومیت با قرص لیپوفیکس خطرناک است و میتواند کشنده باشد .

در زمان مصرف قرص آتورواستاتین از مصرف الکل خودداری نمایید . مصرف همزمان قرص آتورواستاتین (لیپوفیکس) با الکل میتواند باعث آسیب های کبدی شده و میزان کلسترول بد خون را افزایش دهد .
گریپ فروت و آب گریپ فروت با قرص آتورواستاتین تداخل داشته و میتواند خطرناک باشد .

عوارض جانبی قرص آتورواستاتین

در صورتی که به آتورواستاتین (لیپوفیکس) آلرژی دارید هرگز از این دارو استفاده نکنید . اگر با اولین مصرف آتورواستاتین این علائم را مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید : قرمز شدن چشم ، خارش و آبریزش چشم ، آبریزش بینی ، تورم صورت و لب ها ، تورم گلو و مشکلات تنفسی ، تنگی نفس و …

این دارو مانند تمام داروهای دیگر میتواند دارای عوارض جانبی باشد . شما ممکن است هیچ کدام از این عوارض را در خود مشاهده نکنید و یا چند عارضه را باهم تجربه کنید .

 • سوزش در زمان ادرار کردن
 • درد معده
 • ضعف و احساس خستگی و خواب آلودگی
 • بی اشتهایی
 • ادرار تیره رنگ
 • زرد شدن پوست و چشم ها
 • کم شدن مقدار ادرار
 • تورم در پاها
 • تنگی نفس
 • درد مفصلی
 • گرفتگی بینی
 • اسهال

دوز و مقدار مصرف قرص آتورواستاتین

مقدار مصرف آتورواستاتین (لیپیتور)باید طبق نظر و تجویز پشک باشد و این متن فقط جهت اطلاع رسانی بوده و جایگزین تشخیص و تجویز پزشک نیست

مصرف روزانه قرص آتورواستاتین در بزرگسالان :

مصرف آتورواستاتین معمولا با دوز 10 الی 80 میلی گرم در روز آغاز می شود . مصرف آتورواستاتین معمولا یکبار در روز بود و وابسته به وعده غذایی نیست و قبل و بعد از غذا میتوان مصرف کرد .

چه داروهایی با قرص آتورواستاتین تداخل دارند ؟

 •  آنتی بیوتیک ها
 • داروهای ضدقارچ
 • برخی از داروهای پیشگیری از بارداری
 • سایر داروهای کاهش کلسترول
 • داروهای قلبی
 • داروهای ایدز

ایتراکونازول و کتوکونازول جم‌فیبروزیل ، داروهای حاوی فیبرات ، نیاسین ریفامپین ( Rifampin ) داروناویر ( darunavir ) ، فوزام پرناویر ( fosamprenavir ) ، لوپیناویر ( lopinavir ) ، ریتوناویر ( ritonavir ) ، ساکویناویر ( saquinavir ) و تیپراناویر ( tipranavir ) کلشیسین ( Colchicine ) کلاریترومایسین , اریترومایسین,

آیا آتورواستاتین باعث لاغر شدن و کاهش وزن می شود ؟

قرص آتورواستاتین داروی لاغری و کاهش وزن نبوده و فقط جهت کاهش کلسترول بدخون و جلوگیری از سکته مغزی و حمله قلبی استفاده میشود . ولی در صورتی که شما وزن بالایی داشته باشید و پزشک شما تشخیص دهد که چربی خون بالایی دارید ، ممکن است در کنار درمان ها و رژیم های دیگر ، قرص آتورواستاتین نیز تجویز کند . در هر حال به نظر میرسد این ادعا که ، اتورواستاتین‌، لیپوفیکس یا لیپیتور باعث کاهش وزن می شود ، تنها یک ادعای تبلیغاتی برای فروش بیشتر این دارو بوده است و در هیچ کدام از مقالات معتبر علمی تایید نشده است

آیا لیپوفیکس (لیپیتور) باعث دیابت می شود ؟

خیر . این مورد تا بحال تایید نشده است .

 در زمان مصرف لیپوفیکس از چه خوراکی هایی باید پرهیز کنم ؟

اثر گذاری لیپیتور فقط در صورتی امکان پذیر است که از رژیم غذایی مناسبی استفاده کنید. این رژیم غذایی توسط پزشک برای شما تعیین خواهد شد . در دوره مصرف لیپوفیکس از مصرف غذاهای پرچرب و با کلسترول بالا خودداری کنید . همچنین گریپ فروت و آب گریپ فروت با داروی لیپوفیکس تداخل دارد و می تواند باعث بروز عوارض جانبی ناخواسته و جدی شود .

آیا آتورواستاتین (لیپوفیکس) می تواند باعث ریزش مو شود ؟

در عوارض جانبی اکثر داروهای کاهش کلسترول و استاتین ها ، مانند لیپوفیکس (لیپیتور) ، ریزش مو گزارش شده است . ولی به معنی این نیست که شما حتما دچار ان عارضه خواهید شد .

توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۹/۱5  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .

این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.

جستجوهای مرتبط : آتورواستاتین و لاغری, آتورواستاتین 20 و لاغری, قرص آتورواستاتین لیپیتور 10 میلی,  چیست؟, زمان مصرف, قرص لیپیتور برای چیست, آتورواستاتین و ریزش مو,  کبد چرب, آتورواستاتین زمان مصرف, ايا لیپیتور لیپوفیکس و اتورواستاتين باعث لاغري ميشود,  لاغر كننده است, ,, آتورواستاتین 20  آتورواستاتین و ریزش مو,

لیپوفیکس 20 چیست, عوارض لیپوفیکس, قرص لیپیتور برای چیه, موارد مصرف لیپوفیکس, قرص لیپیتور برای چه بیماری است, قرص لیپوفیکس ۱۰, قرص لیپوفیکس 10 برای چیست, ليپوفيکس,

نسبت به این مطلب چه حسی داشتی ؟

روی شکلکی که نزدیک به حست هست کلیک کن

 • 🤬
 • 🤢
 • 🤔
 • 🤪
 • 😍

میانگین آراء 4.2 / 5. تعداد: 42