“طرز تهیه رب گوجه” خانگی خوشرنگ قرمز و روش “جلوگیری از کپک زدن رب”

جلوگیری از کپک زدن رب, طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی خوشرنگ و غلیظ
جلوگیری از کپک زدن رب, طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی خوشرنگ و غلیظ

مواد لازم جهت تهیه رب گوجه فرنگی قرمز رنگ

گوجه فرنگی رسیده مخصوص رب 20 کیلو
نمک 3 قاشق غذاخوری
زعفران دم کرده 1 لیوان سر خالی

طرز تهیه رب گوجه فرنگی غلیظ و خوشرنگ خانگی

1- در اولین مرحله از ” طرز تهیه رب خانگی” ابتدا گوجه ها را تمیز بشویید و داخل آبکش قرار دهید تا خشک شوند، بعد هر گوجه فرنگی را به 4 الی 5 قسمت برش بزنید و تکه های گوجه را داخل دَبه های دردار بریزید و در آنها را ببندید و به مدت 3 روز در جلوی آفتاب قرار دهید.

نکته : مدت زمان نگهداری گوجه ها در زیر آفتاب بستگی به مدل گوجه ها دارد مثلا اگر گوجه ها کاملا رسیده و تقریبا له است 3 روز کافی است اما اگر گوجه هاتون گوشتی و کمی سفت است باید 6 روز در زیر آفتاب نگهداری کنید.

نکته 2 : دبه ها را تا آخر پر نکنید چون گوجه ها زمانی که جلوی نور خورشید و داخل دبه قرار می گیرند باید جای خالی داشته باشند وگرنه دبه شما پاره میشه و یا در دبه باز میشه و رب بیرون می ریزه .

2- حتما برای جلوگیری از کپک زدن گوجه ها، هر روز 3 یا 4 بار در دست خود دستکش کرده و گوجه ها را با دست بفشارید و له کنید، بعد از 3 روز که گوجه ها کاملا له شده و گوشت گوجه ها از پوست خود کاملا جدا شد، روی یک تشت بزرگ یک صافی با سوراخ های بسیار ریز قرار دهید و گوجه های له شده را در چندین مرحله توی صافی بریزید.

3- هربار بعد از ریختن گوجه ها در صافی، دوباره با دست گوجه ها را فشار دهید تا آب گوجه ها داخل تشت بریزد و فقط پوست و دانه های گوجه در صافی بماند، در آخرین مرحله ، آبی که در تشت ریخته شده را داخل یک قابلمه بزرگ بریزید و روی حرارت ملایم رو به بالا قرار دهید.

نکته: اندازه قابلمه باید خیلی بزرگ باشد چون رب وقتی میجوشد به اطراف پرت میشود.

4- زمانی که آب گوجه ها شروع به جوشیدن کرد مدام با یک کفگیر بزرگ هم بزنید تا ته نگیرد و به دیواره ها زیاد نچسبد، وقتی که آب گوجه ها کاملا بخار شد و یک پوره نسبتا غلیظ در قابلمه باقی ماند نمک و زعفران دم کرده را بریزید و هم بزنید، بعد از یکی دو قل زیر حرارت را خاموش کرده و صبر کنید تا رب خنک بشود.

5-وقتی رب خنک شد داخل ظرف های درب دار بریزید و درب آنها را محکم ببندید و در یخچال نگهداری کنید.

چیکار کنم رب تیره نشه و کپک نزنه؟

من خودم برای “جلوگیری از کپک زدن رب” همیشه بعد از اینکه رب سرد شد داخل بطری های نوشابه 1.5 لیتری میریزم و روی رب هم 1 قاشق چایخوری روغن مایع میریزم و درِ بطری ها رو محکم میبندم و داخل یخچال نگهداری میکنم.

علت اصلی کپک زدن رب بخاطر ورود هوا به ظرف رب هست بنابراین اگر از بطری های نوشابه استفاده کنید بخاطر دهانه تنگ احتمال ورود هوا خیلی کم میشه و رب کپک نمیزنه.

اگر ظرف های رب بیرون از یخچال بمانند به مرور زمان تیره رنگ میشوند پس حتما برای جلوگیری از تیره شدن رب ، هم در ظرف رب رو محکم ببندید و هم ظرف های حاوی رب رو داخل یخچال نگهداری کنید.

برای خوشرنگ شدن رب حتما سعی کنید از گوجه های قرمز و کاملا رسیده استفاده کنید و اگر مثل من از زعفران دم کرده هم در درست کردن رب استفاده کردید رب شما بسیار خوشرنگ خواهد شد و طعم غذاهایی که از رب در آنها میریزید بسیار خوشمزه تر خواهد شد.

نکته مهم : نمک را حتما در آخر کار به رب اضافه کنید، چون اگر در اول کار نمک بریزید بخاطر وجود آب در قابلمه فکر خواهید کرد کم نمک است و نمک بیشتری خواهید ریخت و بعد از اینکه آب نمک کشیده شود رب شما شور خواهد شد.

نکته : در طرز تهیه رب گوجه در مخلوط کن، در مقدار کم مثل 1 یا 2 کیلو گوجه میتوانید گوجه ها را بعد از شستن و چند تکه کردن داخل مخلوط کن بریزید و به شکل پوره در بیاورید و بقیه مراحل هم مثل روشی که در بالا گفتم انجام دهید فقط با این تفاوت که مقدار نمک و زعفران بسیار کمتر خواهد شد.

تفاله های گوجه را میتوانید در زیر خاک بریزید و پرورش دهید و با رعایت اصول کاشت گوجه فرنگی، بعد از چند سال گوجه فرنگی خانگی داشته باشید.

گردآوری از مجله پاموه

حس شما نسبت به این مطلب چی بود ؟

روی هر کدوم که به حس شما نزدیکتره کلیک کن !

  • 🤬
  • 🤢
  • 🤔
  • 🤪
  • 😍

میانگین آراء 4.1 / 5. تعداد: 86