سایتی جامع برای مطالب علمی ، آموزشی ، پزشکی ، خانواده ، موارد مصرف و عوارض جانبی داروها

آزیترومایسین – عوارض جانبی و تداخل دارویی – Azithromycin

8

آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک معروف و پراستفاده است که در درمان انواع عفونت های ناشی از باکتری استفاده می شود . از جمه : عفونت های تنفسی ، عفونت های پوستی ، عفونت گوش و برخی از بیماری های جنسی و …

آزیترومایسین - عوارض جانبی
آزیترومایسین – عوارض جانبی
توجه : در صورتی که دچار بیماری زردی و بیماری های کبدی هستید نباید از آزیترومایسین استفاده کنید

در صورتی که به داروی آزیترومایسین و یا داروهای مشابه مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین یا تلیتررومایسین آلرژی دارید نباید از آزیترومایسین استفاده کنید . همچنین در صورتی که مشکلات زیر را دارید ، قبل از تجویز آزیترومایسین ، به پزشک خود اطلاع دهید (موارد منع مصرف):

از داروی آزیترومایسین در موارد زیر نباید استفاده کرد و یا باید طبق تجویز و نظر پزشک متخصص باشد :

 • در صورتی که بیماری کبدی دارید
 • در صورت ابتلا به بیماری کلیوی
 • در صورت ابتلا به اختلالات ریتم قلب
 • اگر سطح پتاسیم در خون شما پایین است
 • در صورت ابتلا به بیماری میاستنی گراویس
 • در صورتی که باردار هستید و یا قصد بارداری دارید
 • در صورتی که در دوران شیردهی هستید

( به نظر نمیرسد آزیترومایسین برای جنین و یا نوزاد مشکلی ایجاد کند ولی در هر صورت ، قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنید )

داروی آزیترومایسین
داروی آزیترومایسین
توجه : مصرف آزیترومایسین در بیماری ها و عفونت های مختلف متفاوت است . لطفا در صورتی که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرد ، آزیترومایسین را برای دیگران پیشنهاد نکنید .

آزیترومایسین را همراه با غذا ، بعد و یا قبل از غذا میتواند مصرف کرده . در صورتی که از سوسپانسیون ، قطره ویا شربت آزیترومایسین استفاده میکنید باید حداقل دو ساعت بعد از صرف غذا مصرف شود .

در صورتی که بیماری شما بهبود یافت ، دوره درمان را کامل کنید و مصرف دارو را قطع نکنید . قطع مصرف آزیترومایسین قبل از پایان دوره درمان میتواند باعث ایجاد مقاومت  بدن در مقابل تاثیرات دارو شود . آزیترومایسین بیماری های ویروسی مانند انواع انفولانزا و سرماخوردگی را درمان نمی کند .

مصرف آزیترومایسین در دوران بارداری

این دارو در گروه B قرار دارد و عوارض مصرف آزیترومایسین در دوران بارداری بر روی جنین به صورت کامل مشخص نیست . مصرف این دارو در دوران حاملگی باید با تجویز پزشک باشد . برخی از پزشکان معتقد هستند مصرف آزیترومایسین در دوران بارداری باعث تغییر رنگ دندان جنین تا آخر عمر خواهد شد . (این مورد هنوز به صورت کامل مشخص نیست )

مصرف آزیترومایسین در دوران شیردهی :

اثرات این دارو در دوران شیردهی بر روی نوزاد به صورت کامل بررسی نشده است . در دوران شیردهی ، قبل از مصرف دارو و یا شیردادن به نوزاد ، با پزشک خود مشورت نمایید .

در صورتی که یک وعده مصرف آزیترومایسین را فراموش کنم چه کار باید بکنم ؟

در صورتی که مصرف داروی خود را فراموش کردید ، به محض یاداوری داروی خود را مصرف کنید . در صورتی که به زمان مصرف بعدی نزدیک میشوید ، دوز فراموش شده را رها کرده و دوز بعدی را در زمان مورد نظر مصرف کنید .

تداخل دارویی آزیترومایسین و توصیه هایی درباره مصرف این دارو

حداقل ۲ ساعت قبل و بعد از مصرف آزیترومایسین نباید از داروهای ضد انسداد که حاوی آلومینیوم ویا منیزیم هستند استفاده کنید . همچنین مصرف آزیترومایسین میتواند باعث اسهال شود .در صورتی که اسهال خونی دارید حتما با پزشک تماس بگیرید . بدون مشورت پزشک در زمان مصرف آزیترومایسین از داروای ضد اسهال استفاده نکنید . در زمان مصرف آزیترومایسین از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کرده و از برنزه کردن پوست و سولاریوم دوری کنید . در صورتی که به مدت طولانی در بیرون از خانه هستید پیشنهاد میشود از کرم ضدآفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید.

برخی از داروهایی که با آزیترومایسین تداخل دارند عبارتند از :

کاربامازپین، ترفنادین، سیکلوسپورین، ضدانعقادها (رقیق کننده‌های خون مثل وارفارین)، تئوفیلین، و آنتی‌اسیدهای حاوی آلومینیوم/ منیزیم

تداخل دارویی آزیترومایسین
تداخل دارویی آزیترومایسین

 

عوارض جانبی آزیترومایسین

این دارو مانند تمام داروهای دیگر ، میتواند باعث بروز عوارض جانبی شود . این عوارض جانبی در تمام افراد یکسان نبوده و ممکن است شما هیچ کدام از این عوارض را تجربه نکنید .

در صورتی که با مصرف آزیترومایسین دچار علائم آلرژی و حساسیت شدید حتما با اورژانس یا پزشک تماس بگیرید . عوارضی مانند تنگی نفس ، خارش و سوزش چشم همراه با قرمز شدن ، تورم صورت و لب ها ، تورم زبان ، خارش گلو و پوسته پوسته شدن پوست و احساس خارش شدید پوست ، تب شدید ، تورم غدد لنفاوی ،درد شدید عضلات ،کبود شدن بدون دلیل پوست ، زردی پوست یا چشم .

در صورتی که عوارض زیر را دارید و با گذشت مدتی این عوارض از بین نمیرود حتما با پزشک تماس بگیرید :

 • درد شدید معده
 • اسهال خونی
 • افزایش ضربان قلب و احساس کردن ضربان قلب
 • درد قفسه سینه همراه با احساس تهوع
 • تنگی نفس با احساس گیجی به صورتی که نتوانید تعادل خود را خفظ کنید
 • درد معده غیر قابل تحمل
 • از دست دادن اشتها

در صورتی که از داروهایی مانند  وارفارین، کومادین، یانوتوون استفاده میکنید در زمان تجویز آزیترومایسین ، به پزشک خود اطلاع دهید .

چگونگی مصرف آزیترومایسین

جهت درمان برونشیت، فارنژیت، پنومونی و عفونت‌های پوستی:

بزرگسالان ۱۶ سال و بالاتر: روز اول ۵۰۰ میلی‌گرم به صورت تک‌دوز(یک وعده) سپس از روز دوم ۲۵۰ میلی‌گرم

تک‌دوز(یک وعده) در روز و راس ساعت معین تا روز پنجم.

جهت درمان عفونت‌های کلامیدیایی:

بزرگسالان ۱۶ سال و بالاتر: ۱۰۰۰ میلی‌گرم به صورت یک مقدار واحد.
ایمنی و کارآیی کپسول آزیترومایسین در کودکان زیر ۱۶ سال مشخص نشده است.

نحوه مصرف آزیترومایسین برای درمان جوش صورت

از آنتی بیوتیک ها و همچنین آزیترومایسین برای درمان جوش و آکنه استفاده می شود . برای درمان جوش معمولا درمان با استفاده از آزیترومایسین ۵۰۰ میلی گرم در روز اول آغاز شده و در روزهای بعدی به ۲۵۰ میلی گرم کاهش میابد . در صورت مقاومت جوش به درمان میتوان این میزان را به ۵۰۰ میلی گرم روزانه به مدت ۵ روز ادامه داد . در هر صورت افزایش دوز آزیترومایسین تاثیر محسوسی در درمان جوش صورت نداشته و بهتر است از دوزهای پایین استفاده شود . در صورتی که جوش های صورت در زمان مصرف آزیترومایسین بهبود یافت ، مصرف دارو را قطع نکنید و دوره درمان را تا آخر ادامه دهید .

 

سوالات :

آیا آزیترومایسین باعث تاخیر در پریود و قاعدگی نامنظم میشود ؟
آیا آزیترومایسین باعث افزایش خونریزی پریود می شود ؟

س : دکتر من به دلیل عفونت ، برام آزیترومایسین تجویز کرد . پریود من معمولا ۳ الی ۵ روز طول می کشه ولی بعد از مصرف آزیترومایسین خونریزی پریود ۱۰ روز طول کشید که تا حالا پیش نیومده بود . همچنین این ماه ۷ روز از زمان پریود من گذشته و هنوز خونریزی ندارم . آیا دلیل این تاخیر پریود ، مصرف آزیترومایسین است ؟

پاسخ : آزیترومایسین معمولا تاثیری بر روند پریود و دوره قاعدگی ندارد ولی عفونت می تواند در این مورد تاثیر گذار باشد . احتمالا افزایش روز های پریود و تاخیر دوره قاعدگی شما بخاطر ابتلا به عفونت است

آزیترومایسین ۵۰۰ میلیگرم برای درمان برونشیت

با تشخیص بیماری برونشیت ، پزشک برای من آزیترومایسین ۵۰۰ میلیگرم یکبار در روز و به مدت یک هفته تجویز کرده است . قبلا سابقه مصرف آزیترومایسین را داشتم و حداکثر دوز مصرفی من ۲۵۰ میلیگرم در روز بوده است . آیا ۵۰۰ میلیگرم زیاد نیست ؟

پاسخ : خیر زیاد نیست و دوز مجاز برای مصرف آزیترومایسین در بزرگسالان ۲۵۰ الی ۵۰۰ میلیگرم و یکبار در روز است . شما باید طبق تجویز پزشک رفتار کنید

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۹/۱۰  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.
جستجوهای مرتبط با موضوع : آزیترومایسین برای جوش,عفونت دندان,برای کودکان, گلو درد, آزیترومایسین برای عفونت ادراری,سرماخوردگی, آزیترومایسین ۲۵۰ نحوه مصرف,در بارداری, شیردهی اطفال 
آزیترومایسین برای سرماخوردگی, آزیترومایسین برای جوش صورت, نوزاد دوماهه, آزیترومایسین پودر, پوست, , آزیترومایسین پریود, آزیترومایسین پماد, پودر آزیترومایسین ۲۰۰, پودر آزیترومایسین ۱۰۰, چشمی, پماد آزیترومایسین ,  تداخل دارویی,تزریقی, تاثیر آزیترومایسین بر قاعدگی, بر جنین, جوش, جایگزین آزیترومایسین

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 نظرات
 1. افسانه می گوید

  آزیترومایسین برای درمان جوش چطور باید مصرف بشه ؟

 2. افسانه می گوید

  کپسول آزیترومایسین جوش صورت رو درمان میکنه یا نه ؟

 3. افسانه می گوید

  تاثیر آزیترومایسین بر قاعدگی چقدره ؟ آیا میتونه دردهای پریود رو کاهش بده ؟

 4. لیلا می گوید

  آزیترومایسین چرک خشک کن است یا خیر ؟ برای درمان جوش و آکنه چرکی چطور باید از آزیترومایسین استفاده کرد ؟

 5. شکوفه می گوید

  استفاده از آزیترومایسین در حاملگی و بارداری مجاز هست یا خیر ؟ من باردارم و سرماخوردم . میتونماز آزیترومایسین استفاده کنم ./ ؟

 6. شکوفه می گوید

  در دوران شیردهی هستم و برای درمان جوش صورتم میخوام از آزیترومایسین استفاده کنم . آیا مصرف آزیترومایسین در دوران شیردهی برای درمان جوش مجازه هست یا ممنوعه ؟

 7. اکبر می گوید

  من دچار سینوزیت مزمن هستم . یکی از دوستان بهم پیشنهاد داده از آزیترومایسین برای درمان سینوزیت استفاده کنم .

 8. مریم جون می گوید

  نحوه مصرف آزیترومایسین برای جوش صورت و عوارض قرص آزیترومایسین ۲۵۰ برای جوش رو میخواستم بدونم