آزیترومایسین – عوارض جانبی و تداخل دارویی – Azithromycin

4.4
(91)

آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک معروف و پراستفاده است که در درمان انواع عفونت های ناشی از باکتری استفاده می شود . از جمه : عفونت های تنفسی ، عفونت های پوستی ، عفونت گوش و برخی از بیماری های جنسی و …

آزیترومایسین - عوارض جانبی
آزیترومایسین – عوارض جانبی
توجه : در صورتی که دچار بیماری زردی و بیماری های کبدی هستید نباید از آزیترومایسین استفاده کنید

در صورتی که به داروی آزیترومایسین و یا داروهای مشابه مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین یا تلیتررومایسین آلرژی دارید نباید از آزیترومایسین استفاده کنید . همچنین در صورتی که مشکلات زیر را دارید ، قبل از تجویز آزیترومایسین ، به پزشک خود اطلاع دهید (موارد منع مصرف):

از داروی آزیترومایسین در موارد زیر نباید استفاده کرد و یا باید طبق تجویز و نظر پزشک متخصص باشد :

 • در صورتی که بیماری کبدی دارید
 • در صورت ابتلا به بیماری کلیوی
 • در صورت ابتلا به اختلالات ریتم قلب
 • اگر سطح پتاسیم در خون شما پایین است
 • در صورت ابتلا به بیماری میاستنی گراویس
 • در صورتی که باردار هستید و یا قصد بارداری دارید
 • در صورتی که در دوران شیردهی هستید

( به نظر نمیرسد آزیترومایسین برای جنین و یا نوزاد مشکلی ایجاد کند ولی در هر صورت ، قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنید )

داروی آزیترومایسین
داروی آزیترومایسین
توجه : مصرف آزیترومایسین در بیماری ها و عفونت های مختلف متفاوت است . لطفا در صورتی که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرد ، آزیترومایسین را برای دیگران پیشنهاد نکنید .

آزیترومایسین را همراه با غذا ، بعد و یا قبل از غذا میتواند مصرف کرده . در صورتی که از سوسپانسیون ، قطره ویا شربت آزیترومایسین استفاده میکنید باید حداقل دو ساعت بعد از صرف غذا مصرف شود .

در صورتی که بیماری شما بهبود یافت ، دوره درمان را کامل کنید و مصرف دارو را قطع نکنید . قطع مصرف آزیترومایسین قبل از پایان دوره درمان میتواند باعث ایجاد مقاومت  بدن در مقابل تاثیرات دارو شود .

آزیترومایسین بیماری های ویروسی مانند انواع انفولانزا و سرماخوردگی را درمان نمی کند .

مصرف آزیترومایسین در دوران بارداری

این دارو در گروه B قرار دارد و عوارض مصرف آزیترومایسین در دوران بارداری بر روی جنین به صورت کامل مشخص نیست . مصرف این دارو در دوران حاملگی باید با تجویز پزشک باشد .

برخی از پزشکان معتقد هستند مصرف آزیترومایسین در دوران بارداری باعث تغییر رنگ دندان جنین تا آخر عمر خواهد شد . (این مورد هنوز به صورت کامل مشخص نیست )

مصرف آزیترومایسین در دوران شیردهی :

اثرات این دارو در دوران شیردهی بر روی نوزاد به صورت کامل بررسی نشده است . در دوران شیردهی ، قبل از مصرف دارو و یا شیردادن به نوزاد ، با پزشک خود مشورت نمایید .

در صورتی که یک وعده مصرف آزیترومایسین را فراموش کنم چه کار باید بکنم ؟

در صورتی که مصرف داروی خود را فراموش کردید ، به محض یاداوری داروی خود را مصرف کنید . در صورتی که به زمان مصرف بعدی نزدیک میشوید ، دوز فراموش شده را رها کرده و دوز بعدی را در زمان مورد نظر مصرف کنید .

تداخل دارویی آزیترومایسین و توصیه هایی درباره مصرف این دارو

حداقل 2 ساعت قبل و بعد از مصرف آزیترومایسین نباید از داروهای ضد انسداد که حاوی آلومینیوم ویا منیزیم هستند استفاده کنید . همچنین مصرف آزیترومایسین میتواند باعث اسهال شود .

در صورتی که اسهال خونی دارید حتما با پزشک تماس بگیرید . بدون مشورت پزشک در زمان مصرف آزیترومایسین از داروی ضد اسهال استفاده نکنید.

در زمان مصرف آزیترومایسین از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کرده و از برنزه کردن پوست و سولاریوم دوری کنید . در صورتی که به مدت طولانی در بیرون از خانه هستید پیشنهاد میشود از کرم ضدآفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید.

برخی از داروهایی که با آزیترومایسین تداخل دارند عبارتند از :

کاربامازپین، ترفنادین، سیکلوسپورین، ضدانعقادها (رقیق کننده‌های خون مثل وارفارین)، تئوفیلین، و آنتی‌اسیدهای حاوی آلومینیوم/ منیزیم

تداخل دارویی آزیترومایسین
تداخل دارویی آزیترومایسین

 

عوارض جانبی آزیترومایسین

این دارو مانند تمام داروهای دیگر ، میتواند باعث بروز عوارض جانبی شود . این عوارض جانبی در تمام افراد یکسان نبوده و ممکن است شما هیچ کدام از این عوارض را تجربه نکنید .

در صورتی که با مصرف آزیترومایسین دچار علائم آلرژی و حساسیت شدید حتما با اورژانس یا پزشک تماس بگیرید . عوارضی مانند تنگی نفس ، خارش و سوزش چشم همراه با قرمز شدن ، تورم صورت و لب ها ، تورم زبان ، خارش گلو و پوسته پوسته شدن پوست و احساس خارش شدید پوست ، تب شدید ، تورم غدد لنفاوی ،درد شدید عضلات ،کبود شدن بدون دلیل پوست ، زردی پوست یا چشم .

در صورتی که عوارض زیر را دارید و با گذشت مدتی این عوارض از بین نمیرود حتما با پزشک تماس بگیرید :

 • درد شدید معده
 • اسهال خونی
 • افزایش ضربان قلب و احساس کردن ضربان قلب
 • درد قفسه سینه همراه با احساس تهوع
 • تنگی نفس با احساس گیجی به صورتی که نتوانید تعادل خود را خفظ کنید
 • درد معده غیر قابل تحمل
 • از دست دادن اشتها

در صورتی که از داروهایی مانند  وارفارین، کومادین، یانوتوون (Jantoven) استفاده میکنید در زمان تجویز آزیترومایسین ، به پزشک خود اطلاع دهید .

چگونگی مصرف آزیترومایسین

جهت درمان برونشیت، فارنژیت، پنومونی و عفونت‌های پوستی:

بزرگسالان ۱۶ سال و بالاتر: روز اول ۵۰۰ میلی‌گرم به صورت تک‌دوز(یک وعده) سپس از روز دوم ۲۵۰ میلی‌گرم

تک‌دوز(یک وعده) در روز و راس ساعت معین تا روز پنجم.

جهت درمان عفونت‌های کلامیدیایی:

بزرگسالان ۱۶ سال و بالاتر: ۱۰۰۰ میلی‌گرم به صورت یک مقدار واحد.
ایمنی و کارآیی کپسول آزیترومایسین در کودکان زیر ۱۶ سال مشخص نشده است.

نحوه مصرف آزیترومایسین برای درمان جوش صورت

از آنتی بیوتیک ها و همچنین آزیترومایسین برای درمان جوش و آکنه استفاده می شود . برای درمان جوش معمولا درمان با استفاده از آزیترومایسین 500 میلی گرم در روز اول آغاز شده و در روزهای بعدی به 250 میلی گرم کاهش میابد .

در صورت مقاومت جوش به درمان میتوان این میزان را به 500 میلی گرم روزانه به مدت 5 روز ادامه داد . در هر صورت افزایش دوز آزیترومایسین تاثیر محسوسی در درمان جوش صورت نداشته و بهتر است از دوزهای پایین استفاده شود .

در صورتی که جوش های صورت در زمان مصرف آزیترومایسین بهبود یافت ، مصرف دارو را قطع نکنید و دوره درمان را تا آخر ادامه دهید .

 

سوالات :

آیا آزیترومایسین باعث تاخیر در پریود و قاعدگی نامنظم میشود ؟

آیا آزیترومایسین باعث افزایش خونریزی پریود می شود ؟

س : دکتر من به دلیل عفونت ، برام آزیترومایسین تجویز کرد . پریود من معمولا 3 الی 5 روز طول می کشه ولی بعد از مصرف آزیترومایسین خونریزی پریود 10 روز طول کشید که تا حالا پیش نیومده بود .

همچنین این ماه 7 روز از زمان پریود من گذشته و هنوز خونریزی ندارم . آیا دلیل این تاخیر پریود ، مصرف آزیترومایسین است ؟

پاسخ : آزیترومایسین معمولا تاثیری بر روند پریود و دوره قاعدگی ندارد ولی عفونت می تواند در این مورد تاثیر گذار باشد . احتمالا افزایش روز های پریود و تاخیر دوره قاعدگی شما بخاطر ابتلا به عفونت است

آزیترومایسین 500 میلیگرم برای درمان برونشیت

با تشخیص بیماری برونشیت ، پزشک برای من آزیترومایسین 500 میلیگرم یکبار در روز و به مدت یک هفته تجویز کرده است . قبلا سابقه مصرف آزیترومایسین را داشتم و حداکثر دوز مصرفی من 250 میلیگرم در روز بوده است . آیا 500 میلیگرم زیاد نیست ؟

پاسخ : خیر زیاد نیست و دوز مجاز برای مصرف آزیترومایسین در بزرگسالان 250 الی 500 میلیگرم و یکبار در روز است . شما باید طبق تجویز پزشک رفتار کنید

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۹/۱۰  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.
جستجوهای مرتبط با موضوع : آزیترومایسین برای جوش,عفونت دندان,برای کودکان, گلو درد,  برای عفونت ادراری,سرماخوردگی, آزیترومایسین 250 نحوه مصرف,در بارداری, شیردهی اطفال 
برای سرماخوردگی, آزیترومایسین برای جوش صورت, نوزاد دوماهه,  پودر, پوست, , پریود, آزیترومایسین پماد, پودر آزیترومایسین 200, پودر آزیترومایسین 100, چشمی, پماد ,  تداخل دارویی,تزریقی, تاثیر آزیترومایسین بر قاعدگی, بر جنین, جوش, جایگزین آزیترومایسین

 

این مطلب برای شما مفید بود ؟

ستاره سمت راست بیشترین امتیاز است.لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین آراء 4.4 / 5. تعداد: 91

اولین نفری باشید که به این نویسنده امتیاز میده 🙂

خیلی متاسفم که مطلب رو دوست نداشتی

برای ارتقاء مطلب کمکم میکنی ؟

لطفا دلیل اینکه مطلب رو دوست نداشتی بهم بگو

اشتراک در تاپیک
اطلاع رسانی از
guest
40 نظر
جدیدترین ها
قدیمی ترین ها بیشتری رای
Inline Feedbacks
نمایش همه کامت ها
ناشناس
Guest
ناشناس

سلام من چند روز پیش دچار سرفه خشک گاهی با خلط شدم که خیلی اذیت میکرد دکتر برای من آزیترومایسین 250 تجویز کرد روز اول دوتا ،چهار تای بقیه هم روزی یکعدد که من همانروز اول دچار افت فشار خون شدید شدم طوریکه رنگم پریده بود وتپش قلب پیداکردم فرداش که یکعدد مصرف کردم هم شب تا صبح نتونستم بخوابم ودائما تنفس تند داشتم وتپش قلب( البته همراه با شربت اکسپکتورانت بود) میخواستم بدونم که جایگزین این دارو چیه که این عوارض رو نداشته باشه؟ راستی افت فشار خون رو توعوارض دارو ننوشته اند.ممنون

Elena
Guest
Elena

آیا مصرف آزیترومایسین همراه به اف سینال مشکلی دارد

محمد
Guest
محمد

ایای داروی آزیتروماسین500 یا داروی تاواناکس کدمیک برای برونشیت مزمن مفیدتراست….

ali
Guest
ali

سلام برای اروم شدن دندان درد شیش عدد قرص مصرف کردم بعد الان حدود دوهفتس ک اسهال شدم ؟

معین
Guest
معین

سلام.مصرف《 آزیترومایسین》 به همراه 《 کلداکس》 میتواند باشد؟
ممنون

مطهره
Guest
مطهره

سلام میشه لطفا زودجواب بدید؟ من کبدچرب گرید2 دارم باعلایم سرماخوردگی پزشک عمومی مراجعه کردم بمن این دارو تجویزکردن در این سایت خوندم ک برای کسانی مشکل کبدی دارن ضرر داره میشه بگید الان مصرف قط کنم یاادامه بدم؟ یک بیته 4تایی تموم شده یک بسته 4تایی دیگه دارم که ازامروز باید شردع کنم چ کنم؟

سارا
Guest
سارا

سلام آیا مصرف ازیترومایسین در دوز ۵۰۰ روزانه باعث خارش ناحیه تناسلی بانوان می‌شود؟

Baran
Guest
Baran

سلام ببخشید من دو هفتس دارم ازیترومایسین مصرف میکنم دکتر تجویز کردن الان دورم تموم شده ولی هنوز یکم از بیماریم خوب نشده ادامه مصرف ازیترومایسین ضرری نداره ؟ میتونم بازم مصرف کنم تا کاملا بهبود پیدا کنم ؟؟

ماري
Guest
ماري

من حدود ٢٠ روز و خورده اي هست كه بيماري سرماخوردگي دارم و به برونشيت تبديل شده و درد شديدي در قفسه سينه دارم، ٣ دكتر با دلروهاي مختلف كه با شروع هركدام قبلي رو ناتمام گذاشتم، الان قرص ازيترومايسين تجريز كردند روزي يك عدد، بعد از خوردن سه قرص در سه روز متوجه ترشحات پنيري در واژن شدم با اطلاعاتي كه از اينترنت گرفتم مصرف انتي بيوتيك باعث اين ترشحات هست، سوال من از شما اينه كه ايا من اين قرص رو در روز سوم ديكر مصرف نكن سا ادامه بدم؟ و دكتر ن دو بسته از اين قرص داد و هر روز به صورت كامل مصرف ميكنم ٥٠٠ دوز دارو هست
ممنون ميشم جواب بديد

fatiiiiiii
Guest
fatiiiiiii

سلام خسته نباشید من ۱ماه بخاطر جوشام قرص آزیترومایسین میخورم و تو این مدت ۳بار عفونت قارچی گرفتم خارش یا سوزش یا درد ندارم فقط دانه های سفید رنگ پنیرک رو واژنم هست میتونه آزیترومایسین دلیلش باشه؟؟

Paria
Guest
Paria

سلام خسته نباشي من براي جوش هاي پيشونيم با تجويز دكتر ازيترومايسين ٢٥٠استفاده مي كنم ولي الان جوش هاي پيشونيم خيلي كم شده در عوض جوش هاي چركي بزرگي كنار چونم فقط سمت راست صورتم ميزنم نمي دونم چيكاركنم اگه راهكاري هست بگين ممنون ميشم

علی
Guest
علی

سلام بنده عفونت ادراری گرفتم عفونت مثانه و کلیه میخواستم ببینم من دوز اول رو ۵۰۰ میل ازیترومایسن مصرف کردم.بعد از این هر ۱۲ ساعت یا هر ۲۴ ساعت باید مصرف کنم.اگه امکان داره توضیح بدین

الميرا
Guest
الميرا

آيا مصرف همزمان مترونيدازول و ازيترومايسين تداخل ايجاد ميكند؟

سپهر
Guest
سپهر

سلام یک سوال مهم داشتم ممنون میشم اگه جواب بدین. تو یکی از سایت های معتبر خارجی خواندم که برای جلوگیری از مقاومت باکتریایی، هر فرد نباید بیش از ۹ دوز آنتی بیوتیک رو در طول سال مصرف بکنه. متاسفانه در طول دو سال گذشته پزشکان برای من بار ها آنتی بیوتیک ( تقریبا همیشه آزیترومایسین) تجویز کردند به طوری که در دو سال اخیر من حداقل ۱۰۰ دوز آزیترومایسین مصرف کردم. میخواهم بدونم آیا مقاومت باکتریایی در برابر آزیترومایسین خطرناک است و، چه علائمی داره و اگر فردی به این عارضه مبتلا شده باشه باید چکار کنه؟

محمد
Guest
محمد

باسلام.من مدتی مشکل خلط ریه دارم.عکس ریه کرفتم .اعلام شده التهاب برونشیت .دارم ایا مصرف قرص آزیتروماسین 500 برای برونشیت مفید است…

علی
Guest
علی

اگه امکان هس

علی
Guest
علی

سلام من بعداز یک روز تب و لرز و گلو درد از ازیترومایسین استفاده کردم و حالا روی دست و پاهام دونه دونه های ریز زیر پوستی ب وجود اومده ک خیلی خارش دارن علت حساسیته؟؟

Sisi
Guest
Sisi
در جواب به   علی

منم دقيقا الان همين اتفاق واسم افتاده و نميدونم بايد چيكار كنم

سارا
Guest
سارا

سلام پدر من برای سرماخوردگی به اشتباه ۶ قرص ۵۰۰ میلی گرم ازیترومایسین رو هر ۶ ساعت مصرف کرد میخوام بدونم خطرناکه و مشکلی ایجاد میکنه؟ عوارضی نداشته ولی لازمه به دکتر مراجعه کنه؟ ممنون میشم زودتر پاسخ بدین

محسن
Guest
محسن

من اشتباها به جایروزی ۱ عدد روزی ۳‌عدد خوردم و هر شب تا چشمم را میبندم توهم مبگیرم انگار اطاقم کلا تبدیل میشه به جایدیگه
چه کار کنم خوب شم دارم دیوونه میشم

محسن
Guest
محسن

من اشتباها به جای روزی ۱ عدد روزی ۳‌عدد خوردم و هر شب تا چشمم را میبندم توهم میگیرم انگار اطاقم کلا تبدیل میشه به جایدیگه
چه کار کنم خوب شم دارم دیوونه میشم

نسرین
Guest
نسرین

ممنون از اطلاعات
چرا گفته شده که هنگام مصرف این قرص نباید آفتاب گرفت؟

Hb
Guest
Hb

آیا آزیترومایسین تداخل دارویی با متادون ندارد

مریم جون
Guest
مریم جون

نحوه مصرف آزیترومایسین برای جوش صورت و عوارض قرص آزیترومایسین 250 برای جوش رو میخواستم بدونم

فرشید
Guest
فرشید
در جواب به   مریم جون

روز اول ۵۰۰ میلی گرم و تا پنج روز ۲۵۰ میلی گرم

اکبر
Guest
اکبر

من دچار سینوزیت مزمن هستم . یکی از دوستان بهم پیشنهاد داده از آزیترومایسین برای درمان سینوزیت استفاده کنم .

فرشید
Guest
فرشید
در جواب به   اکبر

آزیترومایسین برای درمان سینوزیت مفید است .

شکوفه
Guest
شکوفه

در دوران شیردهی هستم و برای درمان جوش صورتم میخوام از آزیترومایسین استفاده کنم . آیا مصرف آزیترومایسین در دوران شیردهی برای درمان جوش مجازه هست یا ممنوعه ؟

شکوفه
Guest
شکوفه

استفاده از آزیترومایسین در حاملگی و بارداری مجاز هست یا خیر ؟ من باردارم و سرماخوردم . میتونماز آزیترومایسین استفاده کنم ./ ؟

فرشید
Guest
فرشید
در جواب به   شکوفه

نه مجاز نیستید آثار آن بر جنین ثابت شده نیست .

لیلا
Guest
لیلا

آزیترومایسین چرک خشک کن است یا خیر ؟ برای درمان جوش و آکنه چرکی چطور باید از آزیترومایسین استفاده کرد ؟

افسانه
Guest
افسانه

تاثیر آزیترومایسین بر قاعدگی چقدره ؟ آیا میتونه دردهای پریود رو کاهش بده ؟

فرشید
Guest
فرشید
در جواب به   افسانه

ارتباطی ندارد . اگر عفونت در رحم و لگن دارید میتواند کمک کند . حتما به دکتر متخصص زنان مراجعه نمایید .

افسانه
Guest
افسانه

کپسول آزیترومایسین جوش صورت رو درمان میکنه یا نه ؟

افسانه
Guest
افسانه

آزیترومایسین برای درمان جوش چطور باید مصرف بشه ؟

40
0
در مورد این موضوع کامنت بزار :)x
()
x